Connect with us

Top News

Polityka zagraniczna: Najważniejszym partnerem Niemiec powinna być Polska

Published

on

MójDlatego Rosja powinna zostać partnerem Niemiec w sprawach związanych z wodorem. Moskwa może w przyszłości dostarczyć bardzo potrzebny surowiec. Peter Altmeyer wyjaśnił sprawę podczas niemiecko-rosyjskiego forum surowcowego pod koniec kwietnia. „Możemy to wszystko zrobić z Rosją” – powiedział.

Inni uczestnicy konferencji, tacy jak minister rozwoju Gert M ல்லller, wskazywali na znaczenie Rosji w przezwyciężaniu międzynarodowych kryzysów, a premier Saksonii Michael Gretchmer opowiedział się za szybkim ukończeniem niemiecko-rosyjskiego rurociągu Nortstream 2.

Czytaj więcej

Konkurencja między światowymi mocarstwami

To najnowsze wypowiedzi czołowych niemieckich polityków o ich ścisłej współpracy z Rosją. Debata w Niemczech toczy się wokół tego, jak Moskwa może lepiej zaangażować się w różne wysiłki na rzecz rozwiązania międzynarodowego kryzysu lub jak niemiecka gospodarka może skorzystać na Rosji.

Brak uznania stosunkowo niewielkiego znaczenia niemiecko-rosyjskiego handlu jest zaskakujący, biorąc pod uwagę skupienie się na Rosji. Do 2020 r. Jego wielkość wyniesie zaledwie 44,9 mld euro, czyli najniższą kwotę. W rzeczywistości handel niemiecko-rosyjski również spada. Tylko dwa procent całkowitego importu Niemiec pochodzi z Rosji.

Trzeci co do wielkości dostawca w Niemczech

W przypadku kraju, którego niemiecka polityka czasami zdaje się pomijać, jest odwrotnie: Polska. Dopiero niedawno, niezauważony przez niemiecką opinię publiczną, bezpośredni wschodni sąsiad Niemiec stał się trzecim co do wielkości dostawcą, wyprzedzając Stany Zjednoczone. W 2020 roku Polska wyeksportowała do Niemiec towary i usługi o wartości 0,1 58,1 mld. Wolumen wymiany handlowej między oboma krajami wynosi 122,9 mld euro, a trend jest rosnący.

Znaczenie polsko-niemieckich stosunków gospodarczych zostało dostrzeżone przez mieszkańców obu krajów. Świadczy o tym aktualny polsko-niemiecki barometr, który jest reprezentatywnym studium podejść w Niemczech i Polsce, dostępnym tylko dla WELT.

Źródło: Wykres WORLD

I tak 57% Niemców i 65% Polaków ocenia stosunki polsko-niemieckie jako bardzo dobre lub dobre. Połowa z nich uważa to za przyczynę wspólnych interesów gospodarczych.

Ale gospodarka to nie wszystko: Niemcy i Polacy podobnie postrzegają kryzysy międzynarodowe. Z badania, które skupia się na ocenie sytuacji międzynarodowej w tym roku, wynika, że ​​obywatele obu krajów krytycznie odnoszą się do roli Rosji czy Chin. Są w zasadzie przyjazne dla UE.

Oni myślą w ten sam sposób o bandażach

Nawet w przypadku Bundeswehry Niemcy i Polacy są zgodni: 48 proc. Polaków i 51 proc. Niemców uważa, że ​​wzrost niemieckich wydatków na obronność zwiększy bezpieczeństwo Polski. Było to merytoryczne referendum, a przede wszystkim w świadomości Polaków wciąż było głośno o zbrodniach popełnionych przez Niemców na Polakach w czasie II wojny światowej.

Źródło: Wykres WORLD

„Współpraca polsko-niemiecka jest naprawdę bliska, jak dobre stosunki między sobą, czasem się pogarszają” – powiedziała Agnieszka Lada w rozmowie z Weld. Jest współautorem opracowania w Instytucie Niemiecko-Polskim w Dormstad i Instytucie Spraw Publicznych w Warszawie. „W oczach opinii publicznej główny nacisk kładzie się często na różnice między rządami obu krajów” – wyjaśnia. Ale to nie oddaje sprawiedliwości związkom.

Obraz relacji polsko-niemieckich determinuje przede wszystkim gazociąg North Stream 2, debata nad roszczeniami odszkodowawczymi za zbrodnie II wojny światowej oraz zniesienie praworządności w Polsce. Jednak zmieniające się interesy gospodarcze i związane z bezpieczeństwem zawsze tworzyły bliższe więzi między Niemcami a Polską.

Źródło: Wykres WORLD

Fakt, że obie społeczności otwarcie patrzą na sytuację na świecie z optymizmem i porównaniami, pokazuje, że Polska ma w naturalny sposób potencjał, by stać się jednym z najważniejszych partnerów w polityce zagranicznej Niemiec.

Inne kraje, w końcu Rosja, pozostają w tyle. Wielu niemieckich polityków może chcieć, aby kraj przyczynił się do przezwyciężenia międzynarodowych kryzysów. Nie ma jednak wątpliwości, że odpowiedzialna jest Moskwa lub podsyca kryzysy, takie jak wojna na Ukrainie czy w Syrii. Większość ludzi w Polsce i Niemczech to dostrzega: 76 proc. Polaków i 62 proc. Niemców uważa, że ​​Rosja przyczynia się do zaostrzenia konfliktów na świecie.

Czytaj więcej

Igor Tulea (R.) i Adam Botner (L.) to najnowsze ofiary polskiej reformy sądownictwa.

„Szczególnie zaskakujące może być dla Polaków fakt, że Niemcy nie są tak pozytywnie nastawieni do Rosji, jak im się często wydaje” – mówi kierownik badań Łada. Polska uchodzi za najbardziej krytyczną wobec Rosji. Niemcy grożą, że utrzymają Warszawę blisko Rosji, przynajmniej nie z powodu North Stream 2. Z polskiej perspektywy gazociąg jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy.

Podobieństwa w ocenie sytuacji międzynarodowej są ogromne, ale Łada potwierdza, że ​​w trendzie istnieją różnice. W odniesieniu do Polaków bardzo ważna jest kwestia europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, podobnie jak polityka migracyjna i azylowa dla Niemców.

Nie wspominając o sentymentach do Rosji i Chin. Więcej Niemców niż Polaków, czyli od 58 do 49 procent, uważa, że ​​Pekin wywołuje światowe konflikty. Niemcy i Polacy pozytywnie oceniają rolę Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, choć Polska generalnie jest bardzo przychylna Waszyngtonowi.

Czytaj więcej

Uzgadniają, w jaki sposób UE powinna finansować ochronę klimatu: Angela Merkel i Ursula van der Leyen

Tylko jedna trzecia Polaków pozytywnie ocenia wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a dwie trzecie Niemców z zadowoleniem przyjmuje ten wybór. Donald Trump był szczególnie popularny w Polsce. Partia rządząca Narodowo-Konserwatywna zgodziła się z jego krytyką polityki imigracyjnej prawa i sprawiedliwości (PIS) lub North Stream 2.

Zwolennicy PiS są generalnie bardziej krytyczni wobec Polaków niż Niemcy i skłaniają się ku większości pozostałych partii opozycyjnych. W Niemczech preferencje partyjne nie odgrywają w tej kwestii żadnej roli.

Zasadniczo jednak obowiązuje zasada: stosunki niemiecko-polskie są dobre, a postawy Niemców i Polaków są zaskakująco podobne w sprawach fundamentalnych. Politycy muszą to teraz uznać – w Niemczech, tak jak w Polsce.

READ  Proces w Dreźnie w związku z planami zamachu na premiera Saksonii Gretchmer
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Możliwość silnych burz i huraganów od wieczora – sobota też jest niebezpieczna

Published

on

Pogoda w Berlinie i Brandenburgii

Niemiecka Służba Meteorologiczna ostrzega przed silnymi burzami – niebezpieczeństwo w sobotę


dpa | Patryk Niebieski

Audio: Meteorolog Peter Schwartz | Inforadio | 20.05.22 | Obraz: dpa | Patryk Niebieski

Miasta Berlin i Brandenburgia zostały ostrzeżone o silnych burzach późną nocą, które znikną w sobotę. Jednak niebezpieczeństwo, jakie stwarza burza, nie zostało jeszcze w pełni zażegnane.

Niemiecka Agencja Meteorologiczna (DWD) ostrzega przed silnymi wiatrami i huraganami, które mogą uderzyć w Brandenburgię i Berlin, z ciężkimi burzami z piorunami w ich bagażu od piątkowego wieczoru. Niedługo wcześniej od godziny 18:00 zaczęło obowiązywać ostrzeżenie o groźnej pogodzie.

DWD spodziewa się „ciężkich, czasem silnych burz z ulewnymi deszczami” – czytamy w raporcie. Wiatry burzowe lub huraganowe mogą osiągać prędkość od 90 do 130 km na godzinę, z ulewnymi opadami do 40, a czasami do 60 litrów na metr kwadratowy. Możliwy jest również grad o średnicy do pięciu centymetrów. Meteorolodzy w Brandenburgii i Berlinie nie mogą wykluczyć nawet osobistych huraganów.

Ostrzeżenie przed przebywaniem na zewnątrz – sobota

Berliński Senat ds. Środowiska i Ochrony Klimatu ostrzegał w piątek przed wchodzeniem na wiecznie zielone tereny lub lasy podczas zgłoszonych burz z powodu pogody. Wierzchołki powalonych gałęzi lub drzew zagrażają życiu. Na obszarach miejskich są drzewa przyuliczne i istnieje ryzyko złamania i przewrócenia się gałęzi nawet w przypadku burzy w sobotę. Zagrożenie dotyczy również luźnych dachówek czy obszarów rusztowań w centrum miasta.

DWD spodziewa się, że burza będzie trwać przez noc nad Berlinem i Brandenburgią. Potem deszcz i burza ruszają naprzód, przynosząc ze sobą bardzo chłodną bryzę. Temperatury w regionie będą w sobotę wahać się od 18 do 22 stopni. Poranne deszcze są nadal możliwe – „wtedy upiór się skończył”, powiedział meteorolog Torsten Walter do rbb z Centrum Meteorologicznego ARD: „Kombinacja suchych chmur słonecznych będzie z nami przez cały weekend”.Strażacy są w pogotowiu

Do tej pory szczególnie ucierpiała Nadrenia Północna-Westfalia

Już po południu burza spowodowała problemy w Niemczech Zachodnich. W Baderborn (północna Nadrenia-Westfalia) straż pożarna ogłosiła zamknięcie dachów i wykorzenienie. Według wieczornej policji rannych zostało 30 osób. Pomadka, około 35 kilometrów dalej, została poważnie uszkodzona – prawdopodobnie przez huragan.

W północnej Nadrenii-Westfalii pojawiły się również znaczne ograniczenia w ruchu kolejowym. W prywatnych regionach, takich jak Kolonia, zajęcia również zostały odwołane i wydarzyło się coś dziwnego: w Solingen jarmark bożonarodzeniowy został przełożony na sobotę. Targ został odwołany zimą z powodu korony i teraz naprawdę trzeba to nadrobić.

Dolina Ahr w Nadrenii-Palatynacie, którą w zeszłym roku nawiedziły powodzie, od rana jest w przygnębionym nastroju. W związku z ostrzeżeniem o silnym deszczu i wietrze wszystkie szkoły w okręgu Ahrwheeler zostały zamknięte.

Ubezpieczyciele: więcej szkód od burz, krótsze przerwy

Według Towarzystwa Ubezpieczeniowego GTV wartość szkód spowodowanych przez burze w Brandenburgii od 36 do 43 milionów euro w latach 2020-2021 wzrosła o ponad 19 procent. W Berlinie wzrósł z jedenastu do 30 milionów euro, co stanowi wzrost o 272 procent.

Chociaż lata są bardzo zróżnicowane ze względu na szczególny charakter poszczególnych burz, ubezpieczyciele odnotowują wyraźny wzrost. „Ogólnie rzecz biorąc, obserwujemy wzrost szkód w Niemczech oraz Berlinie i Brandenburgii z powodu sztormów i ekstremalnych zjawisk pogodowych. 2021 to rok, w którym w Berlinie i Brandenburgii doszło do największych szkód z powodu sztormów, takich jak ulewne deszcze, burze, grad i powodzie. / Powódź” – powiedziała w piątek Anja Kaufer-Rohrbach, zastępca dyrektora generalnego Stowarzyszenia Generalnego Branży Ubezpieczeniowej (GDV) rbb. „Istnieje różnica między latami z większymi zniszczeniami i latami z mniejszymi zniszczeniami. Wraz ze zmianą klimatu widzimy zawężenie luk i wzrost szkód” – powiedział.

Transmisja: rbb24 Evening Show, 19 maja 2022, godz.

Transmisja: Wieczór, 20 maja 2022, godz.

READ  Imigranci przekraczają granicę z Białorusi do Polski
Continue Reading

Top News

Polscy partnerzy mówią „dziękuję” za transport pomocy z dystryktu Altenkirchen

Published

on

20.05.2022 Pierwsza informacja prasowa

Proste i szczere „Podziękowanie” można przeczytać w poczcie z Polski. Po niemiecku: „Dziękuję”. To podziękowania dla wszystkich w okręgu Aldenkirchen, którzy byli zaangażowani w ostatni transport pomocy dla ukraińskich uchodźców wojennych w okręgu Krabkovis.Sabina Korskulla, zastępca starosty powiatowego i Henrik Malek (z lewej) z administracji powiatu Krabkovis podziękowali Ulrichowi Washenbachowi (w środku) za kierowanie transportem pomocy z powiatu Aldenkirsen. (Zdjęcie: Osobiste)

Altenkirchen / Powiat. Starosta okręgu Maciej Sonik i zastępca starosty okręgu Krabkowa z Okręgu Aliantów Sabina Gorzkulla podziękowali okręgowi Altenkirchen i jego mieszkańcom za niedawne zaopatrzenie w żywność i środki zdrowotne uchodźców wojennych z Ukrainy.

Po dwóch podróżach z Wisserland do polskich miast partnerskich Krapkowic dla przebywających tam uchodźców, dystrykt Altenkirchen wysłał kolejny pociąg i przez dwa tygodnie zbierał datki żywnościowe od mieszkańców Altenkirchen, Wissen i Wallmenroth.

Ostatecznie w podróż odbył transporter o ładowności około dziesięciu metrów sześciennych, przewożący około 130 pudeł różnej wielkości. Ulrich Washenbach, były szef lokalnej administracji powiatowej ze Steineroth, zgodził się poprowadzić transport pomocy. „Produkty pomocnicze są rejestrowane cyfrowo na stronie i sortowane do dalszego wykorzystania”, powiedział po powrocie. Część towarów trafia do uchodźców na miejscu, podczas gdy inne są od razu gotowe do wyjazdu na granicę ukraińską. Oprócz darowizn rzeczowych były darowizny pieniężne w wysokości około 1700 euro, które zostały wysłane do powiatu Krabkovis i wykorzystane na opiekę nad uchodźcami.

„Przyjaciele pomagają sobie nawzajem, zwłaszcza w trudnych czasach” — powiedział administrator okręgu dr. Peter Enders powraca po powrocie Waszyngtonu. „Cieszę się, że dziękuję wszystkim, którzy pomogli w trzech transportach z dzielnicy: ludziom, którzy przekazali materiały i pieniądze; grupie wokół rad miejskich i zainteresowanych rad miejskich. W końcu z wielkim poświęceniem otrzymał pomoc humanitarną w punktach zbiórki do naszych wiejskich kobiet w okręgu Aldenkirchen i przygotował je do transportu!” (Wieczór)


Więcej na temat:
Ukraina

Lokalny: Altenkirchen i okolice

Zostań fanem lokalnej wersji AK-Kurier.de Altenkirchen-Flammersfeld już teraz na Facebooku!

READ  Proces w Dreźnie w związku z planami zamachu na premiera Saksonii Gretchmer

Continue Reading

Top News

Bremerhaven: 21-letni mężczyzna zastrzelony z kuszy w szkole – ranny w stanie zagrożenia życia

Published

on

Panorama Uczniowie się powstrzymują

21-letni mężczyzna postrzelony w krzyż w szkole w Bremerhaven – ranny jest w stanie zagrożenia życia.

Naoczny świadek goni sprawcę i strzela z pistoletu

W Bremerhaven policja rozpoczęła operację na dużą skalę. Mężczyzna wszedł do liceum z pistoletem i poważnie zranił kobietę. Oskarżony czekał następnie na aresztowanie bez protestu. Ktoś, kto był świadkiem incydentu, interweniował.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu wyświetlenia treści osadzonych dostawcy treści osadzonych potrzebują tej zgody jako dostawcy zewnętrzni, dlatego wymagana jest odwoływalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik na „Włącz” zgadzasz się na to (możesz go wycofać w dowolnym momencie). Artykuł 49 (1) (a) Obejmuje Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych stronom trzecim, w tym Stanom Zjednoczonym, zgodnie z RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony oraz przycisku Prywatność.

Po strzałach w szkole w Bremerhaven doszło do kontuzji – jej stan jest jeszcze gorszy. Oskarżony został złapany i ma z nim oznaki problemów psychicznych.

G.O 13:30 horror dla około 200 uczniów i nauczycieli w Bremerhaven Lloyd-Gymnasium High School w końcu dobiegł końca. Po spędzeniu około czterech godzin w zamkniętych salach lekcyjnych mogą wreszcie opuścić szkołę w czwartek po południu. Niektórzy się uśmiechają, inni mają łzy w oczach. 16-latek powiedział: „Do tej pory się bałem. Dopiero teraz znów czuję się wolny i zrelaksowany.

O 9:15 napastnik zaatakował budynek szkoły w dzielnicy Leh i poważnie zranił pracownika. Rzecznik policji powiedział, że kobieta została zabrana do szpitala. Może być pracownikiem szkoły.

Po fakcie uruchomiono szkolny plan awaryjny. Uczniowie i nauczyciele zamknęli się w klasach i zostali, dopóki policja wszystkiego nie wyjaśniła.

Podejrzany do tej pory milczał

21-letni podejrzany został aresztowany. Strzał z łuku. Narzędzie zbrodni zostało znalezione, gdy został aresztowany, powiedział wieczorem prokurator generalny Oliver Konstein.

Czytaj

Sąd Okręgowy w Bremerhaven wydał nakaz aresztowania podejrzanego w nagłych wypadkach w czwartek wieczorem. Policja poinformowała, że ​​trwa dochodzenie i nie uzyskano żadnego materiału filmowego. Oprócz kuszy śledczy skonfiskowali pistolet i dwa noże. Ta osoba do tej pory milczała o tym fakcie.

Czytaj

21 lutego 2021 Tobias Ratzen zastrzelił dziewięć osób, a potem siebie.

Kiedy państwo zawodzi – część 2

Po południu śledczy poinformowali na konferencji prasowej, że zostali powiadomieni telefonicznie rano i że żołnierze zostali natychmiast wysłani. 21-letni podejrzany został aresztowany bez protestu. Ma wczesne oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym.

Film z telefonu komórkowego krążący w mediach społecznościowych pokazywał mężczyznę leżącego po turecku z rękami związanymi za plecami. Niedługo potem pojawiły się samochody policyjne i funkcjonariusze aresztowali mężczyznę. Poszkodowany pracownik szkoły, powiedział na konferencji prasowej, nadal zagrażał życiu.

„To mnie zszokowało.”

W czwartek odbyły się egzaminy do liceum, więc szkoła była stosunkowo pusta, powiedział Michael Frost (niezależny), dyrektor szkoły w Bremerhaven. Zwykle ponad 500 uczniów uczęszcza do filii gimnazjum Lloyd-Gymnasium, która według „Nordzi-Zaitung” miała tego dnia na miejscu zaledwie 200 osób.

Szesnastoletni 10-klasista opowiedział o tym incydencie. Miał sztukę, kiedy kod strzelania w szkole był powtarzany przez głośniki. „To był dla mnie szok” – powiedział student. Nauczycielka zamknęła drzwi. Najpierw zaczęła płakać, potem niektórzy koledzy z klasy. Wszyscy będą leżeć na podłodze. „Siedziałem pod stołem przez dwie godziny” – powiedział student.

SEC szuka budynku szkolnego

W międzyczasie policyjne siły specjalne przeszukały budynek, aby upewnić się, że nie ma dalszego niebezpieczeństwa. Rada Miejska Bremerhaven uruchomiła infolinię dla rodziców uczniów. Po zbrodni teren szkoły został odgrodzony na dużym obszarze. Policja, straż pożarna i ratownictwo, pastorzy i psychologowie szkolni byli na miejscu, aby powitać uczniów i nauczycieli.

Wielu rodziców czekało na swoje dzieci w małym parku naprzeciwko szkoły. Hagen Rosler dowiedział się o przestępstwie od kolegi. „Od razu wpadłem w panikę” – powiedział. Jego kolana ugięły się, gdy zobaczył radiowóz. W końcu udało mu się skontaktować telefonicznie z synem. „Powiedział mi, że są bezpieczni. Brzmiał spokojnie i zrelaksowany” – powiedział ojciec.

„To najgorszy scenariusz”, powiedział oficer kredytowy Frost. „Coś takiego jest możliwe wszędzie. Dziś zostało to potwierdzone”. Ale szkoła była bardzo dobrze przygotowana na taki przypadek. „Jeśli dziś są jakieś dobre wieści, to właśnie ta” – powiedział Frost.

Uczniowie mogą przychodzić do szkoły w piątki. „Nie będzie lekcji. Ale oferujemy możliwość rozmowy, w tym z rodzicami” – powiedział Frost.

Policja otoczona kordonem Lloyd's High School

Policja otoczona kordonem Lloyd’s High School

Źródło: NORDSEE-ZEITUNG / Philipp Overschmidt

Sprawca postrzelił i zranił kobietę w szkole w Bremerhaven

Siły policyjne stoją przed szkołą

Źródło: dpa / Sina Schultt

Sprawca postrzelił i zranił kobietę w szkole w Bremerhaven

Rzecznik policji powiedział, że kobieta została ranna podczas strzelaniny

Źródło: dpa / Sina Schultt

Sprawca postrzelił i zranił kobietę w szkole w Bremerhaven

W pobliżu szkoły działają oddziały DRK i THW

Źródło: dpa / Sina Schultt

Tutaj można znaleźć treści stron trzecich

W celu wyświetlenia treści osadzonych dostawcy treści osadzonych potrzebują tej zgody jako dostawcy zewnętrzni, dlatego wymagana jest odwoływalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Włącz” wyrażasz na to zgodę (możesz go wycofać w dowolnym momencie). Artykuł 49 (1) (a) Obejmuje Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych stronom trzecim, w tym Stanom Zjednoczonym, zgodnie z RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, korzystając z przełącznika i prywatności na dole strony.

READ  Braunschweig Jungle: Piechur znajduje fragmenty ludzkich kości
Continue Reading

Trending