Connect with us

science

Pola na Marsie? Bakterie mogą sprawić, że czerwone planety staną się płodne

Published

on

Nauki ścisłe egzotyczne rolnictwo

Bakterie glebowe mogą uczynić Marsa żyznym

Ludzie na Marsie – jak dotąd marzenie o przyszłości

Ludzie na Marsie – jak dotąd marzenie o przyszłości

Quelle: Getty Images / Tetra Images RF / Donald Ian Smith

Warunki na Marsie są niegościnne. Rolnictwo jest tak, jakby ziemia była tam twarda – ale prawdopodobnie też nie jest to niemożliwe. Badania pokazują, że bakterie glebowe mogą dostarczać azot, który jest ważny dla roślin i pomagać przyszłej kolonii marsjańskiej w rolnictwie.

iBakterie występujące w glebie lądowej mogą poprawić wzrost roślin w glebie marsjańskiej. A amerykańscy naukowcy powiedzieli w specjalistycznym czasopiśmie „Plus One”, że zapewnią im niezbędny azot, który nie jest dostępny w marsjańskim regolicie. Bakterie mogą być niedrogim sposobem na zwiększenie żyzności gleby na Marsie w celu długoterminowej kolonizacji planety i umożliwienia lokalnej produkcji żywności.

Plejstocen nazywany jest materiałem sypkimPowstały w wyniku wietrzenia skał macierzystych planet skalistych. Naukowcy współpracujący z Franklinem Harrisem z Colorado State University (USA) piszą, że w świetle zmian klimatycznych, pandemii czy innych wydarzeń, które mogą zniszczyć ludzkość, jest mało prawdopodobne, aby ludzie pozostali „rodzajem jednej planety”.

Przeczytaj także

Na potrzeby opracowanej przez ESA koncepcji bazy księżycowej drukowanej w 3D firma Foster + Partners stworzyła projekt kopuły

Z tego powodu konieczne jest opracowanie metod hodowli obcych na innych ciałach niebieskich, takich jak Mars. Jednak tamte trudne warunki stawiały przed rolnictwem wiele wyzwań. Materiałowi powierzchni Marsa brakuje wielu składników odżywczych, takich jak azot, które umożliwiłyby roślinom rozwój na Ziemi. Ponadto atmosfera jest cieńsza, promieniowanie wyższe, a temperatury bardziej ekstremalne.

w swoich studiach Naukowcy zajęli się problemem niedoboru azotu. Wyhodowali słodką żółtą koniczynę (Melilotus officinalis) w tradycyjnej glebie, a także w sztucznym regolicie. Następnie do połowy kultur dodano bakterie wiążące azot (Sinorhizobium meliloti).

Przeczytaj także

Reklamy

Te bakterie brodawkowe można znaleźć w korzeniach wielu gatunków roślin na Ziemi, takich jak groch, fasola i lucerna. Są w stanie wiązać azot (N) z atmosfery, a następnie udostępniać go roślinom w postaci rozpuszczalnej. W zamian bakterie otrzymują z roślin substancje potrzebne im do życia.

Porównanie wielkości roślin lucerny: po lewej gleba z bakteriami

Porównanie wielkości roślin lucerny: po lewej gleba z bakteriami

Coyle: Harris i wsp., 2021, PLOS ONE, C

Dodatek bakterii poprawił wzrost roślin, zwłaszcza w glebie gruntowej, ale także w regolicie. Pędy roślin w glebach z bakteriami były 2,5 razy dłuższe niż bez, a biomasa pędów i korzeni ponad dwukrotnie. W rzeczywistości rośliny weszły również do społeczności z bakteriami w regolicie i utworzyły odpowiednie guzki na swoich korzeniach. Jednak liczba guzków w regolicie była znacznie mniejsza niż w glebach lądowych: średnio 14,5 w porównaniu do 63.

Naukowcy nie ustalili, że regolit został wzbogacony w azot, który następnie mógłby zostać udostępniony innym roślinom w okolicy. Zakłada się, że rosnące rośliny same zużyły cały azot. Ponadto rośliny nie gniły w krótkim okresie eksperymentów.

Przeczytaj także

Geofizyk Christian Heineck eksperymentował z życiem na Marsie — w symulacji Stacji Marsowej NASA

Misja na Marsa autorstwa Elona Muska

Azot pozostał w korzeniach i nie dostał się do środowiska. „Ta praca poprawi naszą wiedzę na temat interakcji roślin i mikroorganizmów i pomoże upodobnić regolity na Marsie do gleby naziemnej” – napisali naukowcy. W celu opracowania praktycznych „astronomicznych technik rolniczych” potrzeba wielu dodatkowych badań.

Według analiz łazika marsjańskiego w regolicie oprócz azotu brakuje wielu innych mikroelementów, takich jak miedź, bor i molibden. Nie jest również jasne, w jaki sposób cienka atmosfera Marsa wpływa na wzrost roślin. Ponadto atmosfera zawiera tylko ułamek azotu dostępnego w atmosferze lądowej dla bakterii wiążących azot.

READ  Przeciwciała można wykryć przez co najmniej dziewięć miesięcy po zakażeniu – praktyka gojenia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ta niebezpieczna dezinformacja pojawiła się wokół tematu profilaktyki raka piersi

Published

on

Diagnoza raka piersi dotyczy wielu kobiet w Niemczech. Niektórzy słyszą to po raz pierwszy w życiu, a inni wracają do choroby (często Odpowiadają za to dwa czynniki ryzyka). Istnieje wiele plotek o przyczynach i środkach zapobiegawczych, które chcielibyśmy dzisiaj wyjaśnić.

Geny odgrywają dużą rolę

To prawda, że ​​niektóre mutacje genetyczne kilkakrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. 70% wszystkich kobiet z wykrywalną mutacją BRCA1 faktycznie zachoruje na raka piersi. Jednak większość pacjentów, którzy otrzymują diagnozę, nie ma historii rodzinnej.

Według dr. Sumana Arora, wiceprezes Zdrowie z dnia na dzień Indie, Inne czynniki odgrywają znacznie większą rolę:

Około 13% kobiet w populacji ogólnej zachoruje na raka piersi w pewnym momencie swojego życia. Zakłada się, że tylko około 5 do 10% wszystkich przypadków jest dziedzicznych. Większość ludzi nie ma historii rodzinnej, co sugeruje, że inne czynniki, takie jak środowisko i styl życia, odgrywają większą rolę.

Nie oznacza to jednak, że kobiety z chorobą często w rodzinie powinny całkowicie wykluczyć składnik genetyczny, ponieważ jest to bardzo poważny czynnik ryzyka.

Wiek odgrywa główną rolę

Jest to błąd. Diagnoza raka piersi nie kończy się w każdym wieku. Choroba najczęściej dotyka kobiety w wieku 50 lat lub starsze, ale nie oznacza to, że młode kobiety są na nią odporne i powinny poważnie podchodzić do swoich badań lekarskich.

Karmienie piersią może zapobiegać rakowi

Podczas gdy karmienie piersią dzieci może zmniejszyć ryzyko raka piersi, młode matki nie mogą temu zapobiec.

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi

Zażywanie tabletek robi głośne Pinkville Nie stwarzają dużego ryzyka zachorowania na raka piersi, ponieważ zawierają raczej niewielkie ilości progesteronu i estrogenu.

współudział Mosiądz

Chociaż noszenie staników jest czasami powiązane z rozwojem raka piersi, nie udowodniono jeszcze, że są one ze sobą powiązane.

READ  Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość

Zapobieganie jest możliwe dzięki zdrowej diecie

Generalnie zaleca się zdrowy tryb życia, ale zdrowa dieta lub aktywność fizyczna nie mogą zapobiec rakowi piersi. Tylko zdrowy styl życia może nieco zmniejszyć ryzyko.

Radzimy bardzo świadomie podchodzić do profilaktycznych badań kontrolnych i regularnie macać piersi – do czasu ich uzyskania Pięć oznak raka piersi sprężysty. Jeśli rak zostanie wykryty wcześnie, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Continue Reading

science

Połączenie galaktyk karłowatych: naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Published

on

połączenie galaktyk karłowatych
Naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Wielki Obłok Magellana to galaktyka sąsiadująca z Drogą Mleczną. Tam naukowcy natknęli się na gromadę kulistą, jedyny świadek połączenia dwóch małych galaktyk. Odkrycie potwierdza regułę w kosmologii.

Gromada kulista NGC 2005 to dziwny gaz w Wielkim Obłoku Magellana, małej galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że skład chemiczny jej gwiazd znacznie różni się od składu innych gromad gwiazd w galaktyce karłowatej. W związku z tym powinny to być pozostałości mniejszej galaktyki, która połączyła się z Wielkim Obłokiem Magellana, Tak więc naukowcy z czasopisma „Nature Astronomy”. Widzisz to jako afirmację „hierarchicznego scenariusza” kosmologii.

„Następnie obserwowane przez nas duże galaktyki osiągnęły swoją ogromną masę, łącząc się z wieloma mniejszymi galaktykami” – wyjaśniają Alessio Mucciarelli wraz z kolegami z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. „Ale ten proces powinien zachodzić również w galaktykach mniejszych satelitów, takich jak Obłoki Magellana”. Widać to w symulacjach komputerowych ewolucji kosmicznej – ale jak dotąd nie ma obserwacji, które dowodzą takich połączeń w galaktykach karłowatych.

Mucciarelli i współpracownicy przebadali 11 gromad kulistych w Wielkim Obłoku Magellana i 15 gromad kulistych w Drodze Mlecznej, korzystając z własnych obserwacji i danych archiwalnych z Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile. Gromady kuliste to niezwykle gęste gromady kilku tysięcy gwiazd. “Ze względu na swoją gęstość mogą przetrwać połączenia przez miliardy lat” – podczas gdy mniejsza galaktyka, która przebiła się przez większą, już w tym czasie rozpadła się bez śladu – twierdzą naukowcy.

„duże różnice chemiczne”

Zgodnie z oczekiwaniami skład chemiczny gwiazd w gromadach kulistych Drogi Mlecznej i Wielkiego Obłoku Magellana znacznie się od siebie różni, ponieważ obie galaktyki mają różne historie ewolucyjne. Mucciarelli postrzega to jako potwierdzenie, że gromady kuliste są dobrze przystosowane do badania ewolucji galaktyk. Istnieje jednak anomalia wśród gromad kulistych Wielkiego Obłoku Magellana: NGC 2005 nie pasuje do innych gromad galaktyki karłowatej.

„Oczywiste różnice chemiczne między NGC 2005 a innymi gromadami kulistymi pokazują, że musiały istnieć tutaj dwie bardzo różne ścieżki ewolucyjne” – powiedzieli Mucciarelli i współpracownicy. NGC 2005 nie mogła powstać w tym samym środowisku, co inne gromady gwiazd. Zamiast tego niższy udział ciężkich pierwiastków pokazuje, że NGC 2005 pochodzi ze znacznie mniejszej galaktyki, w której formowanie się gwiazd zachodziło wolniej niż Wielki Obłok Magellana.

Tak więc NGC 2005 jest jedynym zachowanym świadkiem połączenia małej galaktyki z Wielkim Obłokiem Magellana. Nie ma już śladu po samej małej galaktyce, ponieważ proces ten miał miejsce podobno miliardy lat temu. Zgodnie z przewidywaniami scenariusza hierarchicznego, nie tylko duże galaktyki, ale także galaktyki karłowate rosną w wyniku fuzji.

READ  Praca: w ten sposób rozpoczęcie kariery zmienia Twoją osobowość
Continue Reading

science

Leczenie raka lekami przeciwdepresyjnymi: badanie bada nową formę leczenia

Published

on

  • Nowa nadzieja dla raka okrężnicy i trzustki
  • umiejętność Leki przeciwdepresyjne spowalniają wzrost guza?
  • Leki przeciwdepresyjne na raka: Pierwsza obiecująca egzaminy z myszami

Obecne badania nad leczeniem raka w ramach badania pacjentów dają nadzieję na nową formę leczenia: Według szwajcarskich naukowców znany antydepresant „Prozac” może zapobiegać rozwojowi guzów okrężnicy i raka trzustki. Udowodniły to przynajmniej pierwsze obiecujące testy na myszach.

Leki przeciwdepresyjne na raka: mówi się, że Prozac spowalnia wzrost guza

Sprawę zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu W niedawnym badaniuJak serotonina wpływa na komórki rakowe. Serotonina znana jest również jako „hormon szczęścia” i odpowiada przede wszystkim za nasz nastrój. Osoby z niskim poziomem serotoniny mogą cierpieć na depresję. Tak wiele popularnych antydepresantów zaczyna się tutaj. Często są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Jednak większość serotoniny jest wytwarzana w wyściółce jelit i magazynowana w płytkach krwi. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, zmniejszając w ten sposób poziom serotoniny w płytkach krwi. Naukowcy odkryli, że komórki rakowe wykorzystują serotoninę przekaźnikową do kamuflowania się przed komórkami odpornościowymi.

W jaki sposób antydepresyjna fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, może pomóc w walce z rakiem? Ponieważ antydepresanty obniżają poziom serotoniny w płytkach krwi, nowotwory nie mogą już używać substancji przekaźnikowej. W eksperymentach na myszach naukowcy odkryli, że wzrost guza znacznie spowolnił u myszy i że więcej limfocytów T migrowało do guzów, aby walczyć z rakiem.

Blokery serotoniny pomagają zidentyfikować komórki rakowe

„Leki przeciwdepresyjne i inne blokery serotoniny powodują, że komórki odpornościowe ponownie rozpoznają komórki rakowe i skutecznie je eliminują” – wyjaśnia jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Może spowolnić wzrost raka okrężnicy i trzustki u myszy.

Porada dla książek: komórki rakowe nie lubią jagód — sprawdź Amazon

„Nasze wyniki dają nadzieję pacjentom chorym na raka, ponieważ stosowane leki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego” – mówi badacz Pierre-Alain Clavin. Mam nadzieję, że rozpoczną się również badania kliniczne leki przeciwdepresyjne na raka Zacznij wkrótce.

READ  Wydaje się, że kwas tłuszczowy omega-3 DHA działa przeciwko komórkom nowotworowym – praktyka lecznicza

Interesujące również: Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy: badanie pokazuje związek

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy produktów przydatnych dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

Trending