Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Pipeline: Niemcy i Stany Zjednoczone rozmawiają o Nord Stream 2 – Gospodarka

Waszyngton (AFP) – W sporze o niemiecko-rosyjski gazociąg Nord Stream 2 spotkali się wysocy rangą przedstawiciele rządu USA i rządu niemieckiego.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena, spotkał się z Janem Heckerem, doradcą ds. polityki zagranicznej kanclerz Angeli Merkel, jak ogłosiła Rada Bezpieczeństwa w Waszyngtonie. Rozmowa dotyczyła również obaw USA o wpływ rurociągu na Ukrainę i bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Inne tematy obejmowały zbliżający się szczyt Grupy Siedmiu i państw NATO, walkę z pandemią korony oraz cyberbezpieczeństwo.

W maju rząd USA celowo powstrzymał się od nałożenia sankcji na operatora rurociągu. W raporcie Departamentu Stanu dla Kongresu USA stwierdzono, że zrzeczenie się środków karnych wobec spółki Nord Stream 2 AG w Zug w Szwajcarii, jej niemieckiego dyrektora generalnego Matthiasa Warnegga i czterech innych pracowników leży w „interesie narodowym”. Jako powód podano, że takie sankcje „wpłynęły negatywnie na stosunki USA z Niemcami, Unią Europejską i innymi sojusznikami i partnerami europejskimi”. Sekretarz stanu USA Anthony Blinken potwierdził, że Stany Zjednoczone pozostają twarde wobec Nord Stream 2.

W rządzie federalnym powszechne zniesienie sankcji przez Stany Zjednoczone doprowadziło do złagodzenia skutków. Po decyzji rządu Bidena w sporze oczekiwano ustępstw niemieckich, które od lat obciążają stosunki dwustronne. Gazety Funke Media Group podały we wtorek, że niemiecka delegacja pod przewodnictwem Heckersa udała się do Waszyngtonu, aby porozmawiać z rządem USA na temat projektu gazociągu.

Rurociąg z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec – podwójna linia o długości około 1200 kilometrów – jest w dużej mierze ukończony. Po rozpoczęciu działalności ma transportować rocznie 55 mld m3 gazu ziemnego z Rosji do Niemiec – z pominięciem Ukrainy. Stany Zjednoczone obawiają się, że projekt zbytnio uzależni Europę od rosyjskiego gazu. Kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska i kraje bałtyckie, również odrzucają gazociąg. Proamerykanie przekonują, że szukają tylko lepszych możliwości sprzedaży LNG w Europie.

READ  Narasta presja na gubernatora Białorusi Łukaszenkę

© dpa-infocom, dpa: 210603-99-842404 / 3