Connect with us

Economy

„Pandemia to maraton”: UE ma wielkie plany na 2022 r.

Published

on

To była wielka godzina Ursuli von der Leyen i było to najważniejsze wydarzenie roku. Zgodnie ze zwyczajem w USA raz w roku przewodniczący Komisji Europejskiej ocenia wygłoszone przez siebie przemówienie. Przygląda się politycznym sukcesom minionego roku, ale także wyznacza program na nadchodzący rok.

Na tym podobieństwa się kończą. Podczas gdy przemówienie prezydenta USA do obu izb Kongresu jest nadawane w godzinach szczytu, szef organu wykonawczego Unii Europejskiej przemawia przed Parlamentem Europejskim o 9 rano – co oznacza, że ​​większość obywateli Europy w ogóle nie widzi przemówienia.

A szkoda – bo Ursula von der Leyen ma wiele ważnych rzeczy do powiedzenia – na przykład o pandemii.

Walka z pandemią korony i zmianami klimatycznymi

Von der Leyen pochwaliła europejskie wysiłki w zakresie szczepień i obiecała przekazać kolejne 200 milionów dawek szczepionek biednym krajom. Zobowiązała się również do przekazania dodatkowych 100 mln euro pomocy humanitarnej dla Afganistanu.

Zapowiedziała Europejski Szczyt Obronny na przyszły rok i ogłosiła rok 2022 Rokiem Młodzieży Europejskiej.

Szef Komisji uznał też walkę z pandemią koronawirusa i zmianami klimatycznymi za najwyższy priorytet Unii Europejskiej na 2022 r., określając migrację i poszanowanie praworządności jako inne kluczowe kwestie.

Na koniec swojej przemowy, włoska złota medalistka paraolimpijska von der Leyen gościła Baby View jako niespodziankę. Uczyń z niej inspirację i przykład walki, wysiłku, wytrwałości i podstawowego pozytywnego zachowania.

euronews rozmawiało z Darą Murphy. Jest starszym doradcą Rasmussen Global i byłym irlandzkim ministrem ds. Europy.

euronews: Czy coś Cię zaskoczyło w przemówieniu Ursuli von der Leyen? Poruszałeś właściwe tematy, prawda?

Dara Murphy: „Na szczęście nic mnie nie zaskoczyło. Myślę, że w ciągu ostatnich dwóch lat ludzie w Europie mieli wystarczająco dużo niespodzianek. Ale tak, myślę, że ogólnie poruszyła właściwe kwestie. Myślę, że w swoim wystąpieniu zajęła stanowisko w trzech punktach, w których zajmujemy się dwiema wielkimi kwestiami – koroną i klimatem, a także wyjaśniła, co one oznaczają, w jaki sposób Europa może zająć silniejszą pozycję geopolityczną. A potem myślę, że generalnie, z jednym czy dwoma wyjątkami, poruszył wszystkie ważne kwestie – wiecie, rządy prawa, bezpieczeństwo, wzrost gospodarczy itd.

READ  Termin upłynął: tyle pieniędzy dostaje Werder Bremen za obligację!

Komisja Europejska chce szczytu obronnego

euronews: Wspomniał pan o kilku kwestiach. Co najbardziej Cię przekonało?

Dara Murphy: „Myślę, że było to bardziej przekonujące w obronie i bezpieczeństwie. Zapowiedziałem, że odbędzie się szczyt obronny i nastąpi kontakt między Francją a NATO, deklaracja między Unią Europejską a NATO. Ale najważniejsze było bezpieczeństwo. Mówiłeś o przygotowywanych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa. Mówiła o niebezpieczeństwach laptopów i smartfonów, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie. Myślę, że to idzie w dobrym kierunku.

euronews: Niektórzy mówili, że nie wywiera wystarczającej presji na rządy prawa i nie wspomnieli o Polsce ani Węgrzech. Jaka jest Twoja opinia?

Dara Murphy: „Odniósł się do dwóch innych państw członkowskich, Słowacji i Malty, w kwestiach związanych z rolą prasy i śledztw korupcyjnych. Szczerze mówiąc, nie mam wątpliwości, że obecnie trwa intensywny dialog między Komisją a Węgrami lub Polską. Myślę, że nazywanie ich po imieniu w tym momencie przyniosłoby odwrotny skutek, zwłaszcza gdy za kulisami jest postęp, co mamy nadzieję. Myślę, że jeśli wezmę słowo o tej porze w przyszłym roku, nastąpią zmiany w tej kwestii.

„Osiąganie celów Unii Europejskiej bez dzielenia Europy”

euronews: Rozmowa się skończyła, a wyzwania pozostają. Czy von der Leyen i ogólnie Komisja są na dobrej drodze?

Dara Murphy: „Myślę, że w ciągu pierwszych dwóch lat pańskiej prezydencji, a także kadencji parlamentarnej, oczywiście była to w dużej mierze kwestia decyzji, co chce się zrobić. Mieliśmy Corona i mieliśmy pakiet Fit-for-55. Od teraz wszystko sprowadza się do wdrożenia. Teraz sprowadza się do szczegółów i szczegółów tego, w jaki sposób chcemy osiągnąć te środki, takie jak ochrona naszych miejsc pracy i naszej gospodarki. Oczywiście cele muszą zostać osiągnięte, ale w sposób, który nie dzieli Europy społecznie – a jest to o wiele większy cel niż zwykła reklama.

READ  Liczba pracowników zagranicznych w Brandenburgii podwoiła się

Pośmiertna fiksacja: Ukryty Łuk Triumfalny

Okaże się, czy Ursula von der Leyen zostanie kiedyś uhonorowana pomnikiem. I ten pomnik może być również owinięty w stylu Chrystusa – największego zaszczytu budynku publicznego.

Stało się to w tym tygodniu z Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Aleja z czasów napoleońskich była świadkiem wielu marszów i protestów, ale nigdy nie była owinięta w srebrno-niebieski materiał nadający się do recyklingu.

Pośmiertna instalacja artystyczna zaprojektowana przez Christo w 1961 roku. Właściwie miała zostać wykonana zeszłej jesieni, ale realizacja została opóźniona z powodu pandemii – wtedy Chrystus umarł.

Aby uhonorować jego i Paryża, projekt został jednak zrealizowany. Zwiedzający do 3 października nadal mogą dotykać płótna u dołu łuku i znajdującego się wewnątrz tarasu na dachu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

Daimler Truck nie może dostarczyć tysięcy ciężarówek

Published

on

Ciężarówki Daimlera

Sprzedaż producenta ciężarówek rośnie, ale walczy o swobodny przepływ gotówki.

(Zdjęcie: Bloomberg)

Monachium Problemy logistyczne, ze wszystkich rzeczy, przesłaniają biznes Ciężarówki Daimlera. Konkretnie, wiodący na świecie producenci autobusów przegubowych i ciężarówek o dużej ładowności borykają się z pełnymi magazynami z powodu braku kierowców ciężarówek i półprzewodników. Szwabii nie są obecnie w stanie dostarczyć swoim klientom tysięcy gotowych pojazdów.

To uderza w bilans niezależnej spółki zależnej producenta samochodów Mercedes Benz Przez. Oznacza to, że w pierwszym kwartale Daimler Truck nie zarobił pieniędzy, ale spalił 628 mln euro w branży przemysłowej. Wolny przepływ środków (wolny przepływ gotówki) jest ujemny, w drugim kwartale oferta wyniosła 756 mln euro.

Wolne przepływy pieniężne to jeden z najważniejszych wskaźników finansowych, zwłaszcza dla akcjonariuszy. Wreszcie pokazuje, czy firma ma wystarczającą płynność, aby móc np. wypłacić dywidendę. Daimler Truck stara się więc sklasyfikować nieprzyjemny obecnie rozwój. Przez cały rok swobodny przepływ środków powinien wynosić około 1,6 mld euro.

Czytaj teraz

Uzyskaj dostęp do tego i wszystkich innych artykułów na

Internet i nasza aplikacja są bezpłatne przez 4 tygodnie.

śledzenie

Czytaj teraz

Uzyskaj dostęp do tego i wszystkich innych artykułów na

Internet i nasza aplikacja są bezpłatne przez 4 tygodnie.

śledzenie

READ  Telefonica Deutschland i 1 & 1 osiągają porozumienie w sprawie sporu dotyczącego sieci
Continue Reading

Economy

Poniżej oczekiwań: wartość indeksu DAX Akcje Siemensa wciąż rosną: Siemens odpisuje stratę – prognozy zostały zrewidowane | biuletyn Informacyjny

Published

on

Jednak kursy walutowe i efekty portfelowe znacząco przyczyniły się do 7% wzrostu nowych transakcji i 11% wzrostu sprzedaży. Dochody prywatne ze sprzedaży Yunex Traffic zwiększyły zysk operacyjny o dobry kwartał, ale nie tak drastycznie, jak oczekiwał rynek. Najważniejsze jest to, że liczby były na minusie ze względu na odpis wartości księgowej udziałów Siemens Energy, który został zgłoszony pod koniec czerwca. Całoroczne prognozy zysku na akcję na 2021/22 (na koniec września) zostały odpowiednio obniżone, ale wszystkie inne cele zostały potwierdzone.

W okresie kwiecień-czerwiec grupa technologiczna odnotowała wynik 2,88 mld euro w biznesie przemysłowym – wzrost o 27 proc., jak podał w Monachium. Sprzedaż wzrosła o 4 procent do 17,9 miliarda euro, a zamówienia napływające wzrosły o 1 procent do 22,0 miliarda euro. Zgodnie z konsensusem opracowanym przez firmę, analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie 17,47 mld euro, nowej działalności w wysokości 19,82 mld euro i zysku w wysokości 3,02 mld euro w branży przemysłowej.

Po opodatkowaniu Siemens odnotował deficyt w wysokości 1,5 mld euro. W poprzednim roku nadal była nadwyżka tej samej kwoty. Straty cen akcji w wydzielonej spółce technologicznej Siemens Energy oznaczały, że Siemens musiał wypłacić 2,7 miliarda euro z pozostałych 35 procent udziałów. Odpowiada to 3,37 euro za akcję.

Ten szczególny efekt ma wpływ na oczekiwania zysku na akcję. Przed przypisaniem ceny zakupu Siemens widzi teraz cenę między 5,33 a 5,73 euro w 2021/22 zamiast 8,70 i 9,10 euro, jak poprzednio.

Siemens nie chce sprzedawać akcji Siemens Energy w krótkim terminie

Siemens nie będzie miał udziałów w grupie technologii energetycznych w krótkim terminie, nawet po wycofaniu z giełdy miliardów akcji Siemens Energy. Dyrektor Finansowy Ralph Thomas zwrócił uwagę na nadchodzące podwyższenie kapitału w Energy, dzięki któremu spółka zależna zamierza w całości pozyskać do 4 mld euro od pogrążonego od lat w kryzysie producenta turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Thomas powiedział, że w takim przypadku „niefortunne i nierozsądne” byłoby sprzedawanie akcji za dodatkowe wahania cen.

READ  Zmiana DAX: Daimler Truck i Hannover Rck dzielą się teraz DAX: Czy warto dla nowicjuszy – czy dla potomków? | biuletyn

Ponadto Siemens nadal udziela gwarancji w wysokości 10 miliardów euro w Siemens Energy. To znacznie poniżej 28 miliardów w czasie pokazu. Ale punkt „gdzie możesz to zostawić” nie został jeszcze osiągnięty.

Po przeprowadzeniu testu na utratę wartości Siemens pod koniec trzeciego kwartału fiskalnego zmniejszył wartość księgową swoich 35 procent udziałów w Siemens Energy o 2,7 miliarda euro. W rezultacie pojawiły się spekulacje, że spółka-matka może wkrótce zacząć rozwiązywać swoje udziały, jak ogłoszono, gdy spółka zależna weszła na giełdę. Wcześniej Siemens powiedział, że nie będzie sprzedawał akcji energetycznych za cenę niższą niż ich wartość księgowa.

W ten sposób współdziałają analitycy i prezesi.

Eksperci rynkowi nieustannie chwalili rozwój solidnego systemu grupy, który został zrekompensowany obciążeniami z Rosji. Grupa branżowa miała za sobą kolejny mocny kwartał operacyjny, napisał w początkowej reakcji analityk Berenberg Philip Poehler. Z drugiej strony ekspert UBS Guillermo Peigneux Lojo był rozczarowany zyskiem operacyjnym i marżą.

„Nasz portfel zamówień osiągnął rekordowo wysoki poziom 99 miliardów euro – i jest wysokiej jakości” – powiedział podczas telekonferencji dyrektor generalny Busch Development. Jednym z motorów wzrostu jest branża automatyzacji fabryk, ale branża inteligentnej infrastruktury również rozwinęła się wykładniczo.

„To nie był łatwy kwartał” – powiedział Bush. Jednak Siemens pokazuje wiele mocnych stron i nadal się rozwija. Jednak Siemens zmaga się również z wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw oraz rosnącymi kosztami pracy i zakupów. W Chinach blokady związane z koronawirusem wpłynęły na produkcję. Jednak od czerwca firma odnotowała tutaj solidne ożywienie. Siemens zamierza wchłonąć wyższe koszty, podnosząc ceny i zwiększając wydajność.

Na razie Siemens może być dość spokojny o potencjalne dławienie gazu. „W tej chwili nie widzimy dużego bezpośredniego wpływu na nasze zakłady, ponieważ nasza produkcja nie zużywa dużo energii”, powiedział Bush. Siemens pokrywa prawie 100% zapotrzebowania Europy na energię z odnawialnych źródeł energii. Gaz ziemny jest wykorzystywany tylko w kilku dalszych obszarach produkcyjnych. „A jeśli zabraknie nam gazu, podjęliśmy środki ostrożności, aby kontynuować naszą produkcję”.

READ  Włoska firma drogowa ASPI została znacjonalizowana

Tak reagują akcje Siemensa

Za pośrednictwem XETRA akcje Siemensa tymczasowo wzrosły o 0,82 procent do 110,08 euro. Początkowo zmniejszyły się o ponad dwa i pół procent.

Znaczący spadek wartości udziałów w Siemens Energy i innych opłat związanych z wycofaniem się z Rosji wyrwał Siemensa w trzecim kwartale ze straty. W rezultacie Siemens obniżył prognozy zysków. Niezależnie od tego, biznes był solidny.

Analityk Andrew Wilson z amerykańskiego banku JPMorgan określił przychodzące zamówienia i swobodny przepływ pieniędzy z grupy technologicznej jako bardzo silne w początkowej reakcji. Kolega z UBS, Guillermo Peigneux Lojo, również mówił o dużych zamówieniach i sprzedaży, ale skrytykował spadek rentowności w branży przemysłowej. Oczekuje teraz, że konsensusowe szacunki w tym sektorze spadną.

Frankfurt (Dow Jones) / Frankfurt (dpa-AFX)

Wybrane produkty dźwigowe na Siemens AGDzięki nokautom inwestorzy spekulacyjni mogą nieproporcjonalnie uczestniczyć w ruchach cenowych. Po prostu wybierz żądany żuraw, a my pokażemy Ci odpowiednie otwarte produkty na Siemens AG

Dźwignia powinna wynosić od 2 do 20

Brak danych

Więcej wiadomości o Siemens AG

Źródła obrazu: Jonathan Weiss / Shutterstock.com, AR Pictures / Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Poszukiwanie alternatyw trwa nadal: Unia Europejska zaniepokojona zakazem importu rosyjskiego węgla

Published

on

Szukam alternatyw w toku
Zainteresowana UE po zakazie importu węgla z Rosji

Od teraz kraje UE nie mogą importować więcej węgla niż Rosja. Poszukiwania alternatyw idą pełną parą, ponieważ rośnie udział energetyki węglowej – także z powodu wojny na Ukrainie.

Od czwartku kraje UE nie mogą już importować węgla z Rosji. Zawieszenie importu jest częścią sankcji nałożonych na atak na Ukrainę, na które państwa członkowskie zgodziły się w kilku krokach. Zakaz importu węgla był pierwszym środkiem w sektorze energetycznym i został uchwalony w kwietniu. Węgiel i tak ma reputację zabójcy klimatu, ale bez niego nie będzie łatwo.

W latach 1990-2020 zużycie węgla w Unii Europejskiej spadło o dwie trzecie. Jednak krajowa produkcja węgla spadała znacznie szybciej w tym samym okresie. Różnicę rekompensuje import – głównie z Rosji. Do zeszłego roku Unia Europejska importowała z Rosji 45 proc. węgla o wartości czterech miliardów euro rocznie. To już koniec. Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii od 9 kwietnia, czyli dzień po tym, jak Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie zakazu węgla, nie zawarto nowych kontraktów na import węgla z Rosji. Istniejące kontrakty można zatem „wykonać” do środy.

Rząd federalny chce ponownie uruchomić elektrownie węglowe

Jednocześnie rząd federalny podjął decyzję o czasowym przywróceniu starych elektrowni węglowych do sieci w obliczu zbliżającego się niedoboru mocy. Inne kraje, takie jak Austria i Włochy, również chcą ponownie zużywać więcej węgla. W Niemczech, według firmy analitycznej Rystad Energy, energia elektryczna wytwarzana z węgla wzrosła o 20 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku. Europejczycy poszukują obecnie alternatywnych dostawców węgla, takich jak USA, Australia i Indonezja. Według Ministerstwa Gospodarki Niemcy pozyskują teraz więcej paliw kopalnych z RPA i Kolumbii.

Dla niektórych, zwłaszcza dla Polski, może to być problem. Kraj nadal w dużym stopniu opiera się na węglu do produkcji energii. Choć wydobywa również te same surowce, na razie import pochodzi głównie z Rosji. Już w połowie kwietnia Warszawa wprowadziła własny zakaz importu węgla rosyjskiego, co doprowadziło do powstania wąskich gardeł i ogromnych podwyżek cen. Dziś tona węgla kosztuje cztery razy więcej niż rok temu. Tymczasem ceny zostały ograniczone, a zakupy dla prywatnych konsumentów racjonowane. Polski rząd zapowiedział, że zabezpieczy dostawy z innych krajów. Jednak ograniczona przepustowość portów, kolei i dróg wodnych sprawia, że ​​jest to trudne, a obawy dotyczące dostaw zimowych rosną. Planowana jest jednorazowa dotacja dla rodzin opalanych węglem.

READ  Zmiana DAX: Daimler Truck i Hannover Rck dzielą się teraz DAX: Czy warto dla nowicjuszy – czy dla potomków? | biuletyn
Continue Reading

Trending