Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Opłakiwanie rzeźbiarza Danny’ego Caravan

RTL.de>Biuletyn Informacyjny>

Tel Awiw (AFP) izraelski rzeźbiarz Danny Caravan zmarł w wieku 90 lat w Tel Awiwie, poinformował w sobotę burmistrz Tel Awiwu Ron Cholday.

W Niemczech karawana słynie między innymi z pomnika nazistowskiego ludobójstwa nawet 500 tysięcy Sinti i Romów w Berlinie, który został zainaugurowany w 2012 roku.

Caravan jest chwalona przez Minister Stanu ds. Kultury Monikę Grutters jako jedna z najbardziej przyciągających wzrok postaci artystycznych i prawdziwa przyjaciółka. „Z punktu widzenia izraelskiego Żyda ukazał naszą niemiecką historię i zachęcił do zmiany naszej perspektywy” – powiedział polityk z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Berlinie. Jego prace skłoniły ludzi na całym świecie do zastanowienia się i zadawania pytań.

Caravan urodził się w Tel Awiwie w 1930 roku jako syn polskich imigrantów. Rodziny jego rodziców straciły wielu członków podczas Holokaustu. Dlatego pamięć o zagładzie Żydów jest ważnym tematem w jego twórczości. Caravan najpierw uczył się malarstwa w Akademii Bezalel w Jerozolimie, a następnie studiował malarstwo we Florencji i Paryżu. W 1996 roku nabył Kaiserring od Goslar.

The Caravan stworzyła ekscytujące dzieła sztuki na całym świecie. Jego znakami rozpoznawczymi są łatwo dostępne zabytki – jak Heinrich-Böll-Platz w Kolonii czy „Human Rights Street” w Narodowym Muzeum Germańskim w Norymberdze.

Szczególnie znane jest miejsce pamięci „Pasagene” w Portbou w Hiszpanii, które zostało ukończone w 1994 roku. Przypomina nam niemieckiego filozofa Waltera Benjamina, który zginął w małym hiszpańskim miasteczku na pograniczu w 1940 roku, uciekając przed narodowymi socjalistami.

„Niemiecki Bundestag wraz ze swoimi krewnymi, Izraelem i światem sztuki opłakuje jednego z najważniejszych artystów naszych czasów” – powiedział w niedzielę przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble (CDU). Parlament miał szczególny związek z pracą Caravan od czasu jego przeprowadzki do Berlina: „Jego instalacja„ Basic Law 49 ”znajduje się w centrum dzielnicy rządowej i jest koncepcyjnie i intelektualnie wymagająca, gdzie praca zawsze ma wpływ w przestrzeni publicznej. ”Schäuble powiedział, że zaprojektował pomnik ku czci zmarłych Sinti. W europejskich Romach karawana wnieśli trwały wkład w kulturę pamięci.

READ  Muzeum Rübezahl opuszcza Görlitz na wschodzie

Również w swojej izraelskiej ojczyźnie Caravan stworzył wiele dzieł archeologicznych w krajobrazie, w tym pomnik Brygady Negewu w Beer-Szebie i pomnik „Białego Miasta” w Tel Awiwie.

Burmistrz Tel Awiwu Shuldai wychwalał Karavana jako „syna miasta i honorowego obywatela miasta” oraz „artystę, który zdobył światową sławę”. W swoim rodzinnym mieście na Morzu Śródziemnym „zostawił fizyczne i duchowe ślady”.

© dpa-infocom, dpa: 210530-99-795638 / 3

Źródło: DPA