Connect with us

Economy

Omikron uczy ostrożności: DAX jest stabilny, ale niestabilny

Published

on


Raport rynkowy

Stan na: 29.11.2021 13:17

Jak dotąd inwestorzy widzieli w piątkowym spadku cen tylko w ograniczonym stopniu okazję do ponownego wejścia na giełdę: Niepewność ostrzega przed nowym wariantem Corony.

Pewna początkowa dynamika na DAX już osłabła: niemiecki indeks benchmarkowy wzrósł obecnie o 0,7 procent do około 15 360 punktów. Zarejestrował szczyt dnia w 15441. W zeszły piątek DAX spadł o prawie 4,2 procent do poziomu 15257.04 z obawy przed nowo odkrytym wariantem Omikrona..

Każdy, kto ma dziś nadzieję na naprawdę silny kontr-ruch, będzie rozczarowany. Widać wyraźnie, że inwestorzy wcale nie są przekonani, że obecny poziom cen jest zaproszeniem do kupna akcji, którego nie mogą odmówić.

DAX przed większą zmiennością

Andreas Büchler, obserwator rynku w Index Radar, przedstawia powody, dla których inwestorzy giełdowi, tak zainteresowani wszelkiego rodzaju statystykami, powinni być bardzo ostrożni. Zauważ, że czarny dzień rzadko przychodzi sam: „Pojedyncze kolizje nie rozkładają się równomiernie na przestrzeni lat, ale najczęściej występują w skupiskach”.

Obecnie nie jest jasne, jak zaraźliwy jest wariant Omikron i czy może łatwiej przenikać przez ochronną tarczę szczepionek. „Jeśli te obawy potwierdzą się w nadchodzących dniach, DAX może stanąć w obliczu kolejnego spadku cen” – mówią analitycy ING.

Wahania na giełdzie prawdopodobnie pozostaną znaczne, dopóki nie będzie dostępnych więcej informacji o wirusie i reakcjach rządów, napisał Ulrich Stefan, główny analityk inwestycyjny Deutsche Bank dla klientów detalicznych i korporacyjnych.

Napięcia przed nowymi danymi o inflacji

Ponadto ceny konsumpcyjne dla Niemiec są publikowane o godzinie 14.00. Ostatnia podwyżka cen była jedną z głównych obaw inwestorów – banki centralne podkreślały, że jest to zjawisko przejściowe.

READ  Nowe sztuczki negatywnego zainteresowania

Isabelle Schnabel, członkini Zarządu EBC, obecnie podąża za tym pomysłem: „Zakładamy, że inflacja osiągnie szczyt w listopadzie i że w przyszłym roku inflacja będzie stopniowo spadać, w kierunku 2-procentowego celu inflacyjnego”. dzisiaj razem Poranny magazyn ARD i ZDF. Nie ma dowodów na to, że inflacja wymknęła się spod kontroli.

Opublikowano już badanie przeprowadzone przez Instytut Ifo, według którego w niemieckim przemyśle pogłębia się niedobór materiałów. 74,4 proc. ankietowanych w listopadzie firm skarżyło się na wąskie gardła i problemy z zakupem podstawowych produktów i surowców. To o cztery punkty procentowe więcej niż w październiku. „Nie widać końca stagnacji wąskich gardeł w branży”, mówi szef badań IFO, Klaus Wallrabe.

Brent, West Texas Intermediate i Bitcoin Rise

Niechęć inwestorów na rynku ropy jest mniej widoczna niż w przypadku akcji: ceny ropy gwałtownie rosną, nawet jeśli odrabiają tylko część ogromnych strat, które miały miejsce w zeszły piątek.

Cena za baryłkę (159 litrów) Brent North Sea 75,5 USD. To było ponad trzy procent. Cena baryłki amerykańskiej ropy naftowej West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 4,4 procent do 71,3 USD.

Sytuacja jest bardzo podobna do kryptowalut. Również tutaj inwestorzy zaopatrują się w Bitcoin & Co. W piątek załamał się aż o dziesięć procent.

Podróże i turystyka są wymagane

Po największej dziennej stracie od krachu na giełdzie w marcu 2020 r. inwestorzy wracają do akcji z branży turystycznej i turystycznej. Indeks europejskiego przemysłu wzrósł o prawie trzy procent. W piątek stracił prawie dziewięć procent z powodu nowych ograniczeń w podróżowaniu w odpowiedzi na nowo odkryty wariant Corona Omikron.

Ponadto mocno dotknięte akcje Lufthansy rosną znacznie szybciej niż cały rynek. W piątek gazety straciły dwucyfrowy procent z obawy przed konsekwencjami nowo odkrytej zmiennej Corona. Papiery Fraport i TUI znajdują się również na kuponach.

READ  Co decyduje o sukcesie polskiego paczkomatu

BioNTech . wzrasta

Nadal istnieje aktywne zapotrzebowanie na wartości szczepionek prowadzone przez BioNTech. Skorzystały na tym również udziały partnera kooperacyjnego Dermapharm, który produkuje szczepionkę mRNA dla firmy z Moguncji. Papiery firmy farmaceutycznej są tymczasowo o trzy procent w górę wśród faworytów SDAX. Artykuły od dostawcy usług laboratoryjnych Synlab również przyciągały ponadprzeciętne.

Plany RWE dotyczące pływających farm wiatrowych

Grupa energetyczna RWE chce budować pływające farmy wiatrowe u wybrzeży Korei Południowej. Według RWE największy niemiecki producent energii elektrycznej podpisał list intencyjny z miastem Ulsan. Planowane są projekty o mocy zainstalowanej do 1,5 GW. „Dobre warunki wiatrowe w Korei Południowej w pobliżu ważnych ośrodków gospodarczych otwierają ogromne możliwości dla turbin wiatrowych pływających na dużych głębokościach wody” – powiedział Sven Utermuhlen, szef ds. morskiej energii wiatrowej w RWE Renewables.

Toyota produkuje mniej

Japoński producent samochodów Toyota wyprodukował dobry kwartał niższy w październiku z powodu braku chipów i innych brakujących komponentów. W sumie 627 000 samochodów marek Toyota i Lexus zjechało z linii produkcyjnej, poinformował największy na świecie producent samochodów. Na giełdzie w Tokio udział konkurenta Volkswagena stracił około trzech procent, znacznie więcej niż Nikkei 225.

SAP i chmura

Koncentrując się na chmurze, prezes SAP Christian Klein chce pozyskać nowych inwestorów dla giganta oprogramowania. „Przyciągamy wielu nowych inwestorów, którzy są skoncentrowani na wzroście i sukcesie klientów, i na tym właśnie się koncentrujemy” – powiedział Klein Handelsblatt. Ponadto grupa posiada dużą bazę klientów w zakresie licencjonowania tradycyjnego. „I jestem pewien, że SAP będzie w dłuższej perspektywie jedną z największych firm chmurowych na świecie”.

Po ogłoszeniu nowej strategii rok temu, kurs akcji Grupy DAX spadł w ciągu jednego dnia o dobre 20 procent. Jednak Klein powiedział, że decyzja była właściwa. Firmy muszą się zmienić, a teraz wszyscy widzą, że przyszłość leży w chmurze.

READ  Gigant handlowy: niespodzianka w Monachium – z długoterminowymi planami

Miliardy zainwestowane w Nissana

Nissan, japoński partner Renault, chce promować elektryfikację swojej floty samochodowej inwestycjami szacowanymi na miliardy. W tym celu w ciągu najbliższych pięciu lat zostaną zainwestowane 2 biliony jenów (około 15,6 mld euro).

Nowa długoterminowa strategia pod nazwą „Nissan Ambition 2030” obejmuje wprowadzenie 23 nowych modeli elektrycznych do roku podatkowego 2030/31 (1 kwietnia). Firma poinformowała, że ​​do tego czasu ponad połowa światowej floty marek Nissan i Infiniti będzie składać się z pojazdów z napędem elektrycznym.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Paszport zagraniczny, niskie zarobki – gospodarka

Published

on

Możesz dowiedzieć się, ile dana osoba zarabia w Niemczech z paszportu. Instytut Badań Ekonomicznych RWI-Leibniz zdecydował, że niemieccy pracownicy powinni otrzymywać o 13 procent wyższe wynagrodzenie za godzinę niż pracownicy zagraniczni. Jeszcze bardziej zaskakujący niż ta różnica jest sposób jej rozwoju: deficyt płac dla cudzoziemców podwoił się w ciągu ostatnich 30 lat. To jest z niepublikowanego badania, które Sueddeutsche Zeitung Obecny.

Powodów, dla których obcokrajowiec zarabia mniej, może być wiele. Jedną z nich są bariery językowe, podobnie jak różnice w kwalifikacjach. Albo wyróżnienie: Z obcym nazwiskiem często trudno jest zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną o pożądaną pracę.

To wciąż nie wyjaśnia, dlaczego różnica płac jest tak duża. Na przykład kwalifikacje są podobne. W ostatnim czasie odnotowuje się wyższy odsetek nowych imigrantów bez świadectwa dojrzałości niż Niemców, ale także więcej pracowników akademickich. „Pomimo innych znaczących różnic średnie różnice edukacyjne między Niemcami a obcokrajowcami zmniejszyły się w ciągu ostatnich kilku dekad” – mówi Edward Storm, badacz z RWI.

Tym samym wzrost luki płacowej nie jest związany z kwalifikacjami. I to nie dlatego, że liczba migrantów wzrosła od 2015 roku: przeciętnie zagraniczni pracownicy przebywają w kraju znacznie dłużej. To kilkumilionowa grupa, w tym polscy robotnicy budowlani, a także indyjscy programiści i bośniaccy kurierzy. Połowa z nich pochodzi z Europy Wschodniej, a jedna czwarta z reszty Europy i krajów pozaeuropejskich.

Pracownicy zagraniczni często pracują w usługach, logistyce lub budownictwie

Storm oferuje inne wyjaśnienie, dlaczego różnica w wynagrodzeniach się powiększa: „Rdzenni pracownicy są zwykle zwycięzcami zmian technologicznych, a pracownicy zagraniczni są zwykle przegranymi”. W związku z tym pracownicy zagraniczni, niezależnie od posiadanych kwalifikacji, wykonują więcej prac fizycznych w usługach, logistyce czy budownictwie niż Niemcy. Obecnie są opłacani gorzej niż w przypadku wielu innych prac, często wykonywanych za pośrednictwem pracy tymczasowej i podwykonawców.

READ  Inspekcja samochodów używanych: Suzuki Jimny - dobra do jazdy terenowej, zła w TÜV

Zmiana ma wiele aspektów, a według Storma różne specjalizacje dla obcokrajowców i Niemców wyjaśniają nawet jedną trzecią różnicy płac. Nowa technologia spowodowała głębokie zmiany na rynku pracy. Miejsca pracy o wysokim udziale rutyny zanikają lub przynajmniej znajdują się w stagnacji pod względem dochodów. Z drugiej strony, specjaliści IT lub tak zwane prace interaktywne, które obejmują komunikację i sprzedaż, zarabiają i są lepsze.

Przykładem może być zmiana banku. Bankomaty wyeliminowały potrzebę wykonywania rutynowych funkcji, takich jak wypłacanie pieniędzy. Bankowość internetowa eliminuje potrzebę pracowników, którzy przetwarzają odręczne przelewy i tym podobne. Każdy, kto nie jest już tutaj potrzebny, może być zmuszony do szukania nisko płatnej pracy w usługach.

Pracownicy, którzy np. doradzają klientom przy inwestycjach, są bardziej poszukiwani w banku. W takich działaniach komunikacyjnych ważniejsza jest tylko dobra znajomość języka, którą zwykle posiadają zagraniczni pracownicy studium. Storm zauważa, że ​​ci, którzy działają w swoim ojczystym języku, często wydają się bardziej pewni siebie ze względu na język ciała. „Łatwiej mu się przedstawić i sprzedać”. Niemiecki ekonomista sam tego doświadczył jako wykładowca na amerykańskich uniwersytetach.

Możliwe więc, że niemieccy pracownicy mogą łatwiej uzyskać takie interaktywne funkcje. Obcokrajowcy raczej nie będą sobie ufać – lub niemieccy prezydenci raczej nie będą im ufać, mimo że mogą sobie radzić tak dobrze. W rezultacie niektórzy zagraniczni pracownicy wykonujący ten sam zawód wykonują gorzej płatne prace. Przykład tego, jak zmiana pogłębia lukę płacową.

Migrantom brakuje sieci komunikacyjnych lokalnych mieszkańców

„Przynajmniej na początku imigranci często wykonują inne prace niż Niemcy, niezależnie od ich kwalifikacji”, mówi ekspert ds. imigracji Herbert Brooker. „A to dlatego, że znajdują się na końcu linii na rynku pracy”. Brakuje im sieci komunikacyjnych, które mają miejscowi. i informacje. „Dyskryminacja też odgrywa pewną rolę” – mówi Brooker, który kieruje działem badań nad imigracją w Instytucie Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami (IAB).

READ  Co decyduje o sukcesie polskiego paczkomatu

Daje naukowcom nadzieję: Badania wykazały, że różnica w wynagrodzeniach zmniejsza się, im dłużej dana osoba przebywa w kraju. Inżynier, który początkowo jeździł taksówką, ponieważ żadna firma nie przyjmowała jego certyfikatów i doświadczenia zawodowego za granicą, później pracuje jako inżynier. Dla Brookera fakt, że ostatnio byli tam obcokrajowcy, ze względu na wysoki poziom imigracji, może częściowo wyjaśniać, dlaczego różnica płac się zwiększyła.

Dwie ustawy z 2012 i 2020 r. mają na celu zapewnienie, że niemieckie firmy mające obsesję na punkcie formalności w większym stopniu uznają kwalifikacje z zagranicy. To naprawdę pomaga, mówi Storm, badacz z RWI. Można by jednak zrobić więcej, aby naprawdę zatrudniać zagranicznych pracowników zgodnie z ich kwalifikacjami – co nie tylko przyniosłoby im korzyści, ale byłoby również ważne ze względu na rosnący niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Storm przewiduje, że firmy będą szkolić się w oprogramowaniu, co jest szczególnie ważne w przypadku prac interaktywnych. Doradztwo zawodowe oferowane przez agencje rekrutacyjne powinno w większym stopniu uwzględniać zmiany technologiczne. Herbert Brooker uważa, że ​​zatrudnienie ułatwi zrekompensowanie braku sieci komunikacyjnych dla pracowników zagranicznych. Zaproszenia do składania wniosków dotyczących poprawy umiejętności językowych i modyfikacji kwalifikacji.

Ponieważ badanie RWI dyskryminuje ze względu na narodowość, tylko częściowo przedstawia status imigrantów. Każdy, kto staje się Niemcem, należy do grupy niemieckiej. A ponieważ dane są dostępne tylko dla pracowników, zagraniczni freelancerzy, którzy odnieśli sukces, czasami się nie pojawiają. Badanie pozwala jednak na pewne wnioski. Wykwalifikowani kosmici nie powinni znaleźć się po złej stronie zmian technologicznych. A ponieważ interaktywne oferty pracy stają się coraz ważniejsze, Niemcy mają słabą rękę, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ponieważ mogli częściej wybierać kraje anglojęzyczne, ponieważ byli bardziej spokrewnieni z tym językiem w swoim kraju niż z niemieckim.

READ  Nowe sztuczki negatywnego zainteresowania
Continue Reading

Economy

Wypełnianie wniosków o ogłoszenie upadłości – mam nadzieję sprzedać „globalny sen” | NDR.de – Aktualności

Published

on

Stan na: 19.01.2022 16:39

Obecnie niewypłacalna spółka dominująca stoczni MV Shipyards ogłosiła upadłość. W ten sposób utworzenie przedsiębiorstwa transportu siły roboczej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim stało się jeszcze pilniejsze. Tymczasowy zarządca upadłości Christoph Morgen jest jednak przekonany, że zamierza sprzedać Dream World.

Jak poinformowała w środę firma Genting Hong Kong, złożyła również do właściwego sądu bermudzkiego propozycje powołania zleceniodawców upadłości. Asian Tourism Group ogłosiło to już dzień wcześniej, po czym handel akcjami spółki został zawieszony.

Ekspert giełdowy: „Pierwszy duży upadek domina”

Samir Ibrahim z redakcji ARD określił Hongkong jako „globalnego gracza” ze sprzedażą przekraczającą 11 miliardów dolarów i zdywersyfikowaną. Wraz z upadkiem spółki-matki upadło pierwsze „duże domino”, które poniesie ze sobą resztę: „W ciągu najbliższych tygodni zobaczymy, że wiele firm należących do pozycjonowanej globalnie Grupy Genting działa niezależnie od siebie – gdzie siedzą i sami złożyli wniosek o ogłoszenie bankructwa” – powiedział Ibrahim w NDR MV Live.

Urzędnik upadłościowy: „Wpadka” dla stoczni średniego napięcia

Christoph Morgen, początkowy dyrektor ds. upadłości MV Shipyards, mówił o „porażce” dla MV Shipyards: „Nie można jednak wykluczyć, że restrukturyzacja zakończy się sukcesem, a Dream Cruises pozostanie klientem” – powiedział w środę rzecznik. Jednak obecnie nasilają się poszukiwania innych klientów „globalnego snu”.

Zaufanie w obliczu sprzedaży statków

W środowe popołudnie w NDR MV Live Morgan wyraził zaufanie do sprzedaży statku wycieczkowego. „Prowadzimy szeroko zakrojone rozmowy ze wszystkimi zaangażowanymi – federalnymi, stanowymi, bankami finansującymi, klientami”. Jego wrażenie było takie, że każdy chciał pomóc, jak tylko mógł. „To daje mi pewność, że pomimo trudnej sytuacji będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie, aby ukończyć „Global 1” w Wismarze” – powiedział Morgan. Jeśli Dream Cruises zawiedzie jako kupujący, na jutro są inne opcje: „Obecnie jest kilka zainteresowanych stron, które, jak jesteśmy przekonani, mają środki do obsługi takiego projektu”, powiedział Morgen dla NDR MV Live.

READ  Inspekcja samochodów używanych: Suzuki Jimny - dobra do jazdy terenowej, zła w TÜV

Możliwe, że Agent Genting nie będzie w stanie zaakceptować „światowego snu”.

Wraz z upadkiem Stoczni MV i spółki macierzystej zbliża się założenie firmy transportowej liczącej prawie 2000 pracowników w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Minister gospodarki Reinhard Mayer (SPD) powiedział, że odbyły się rozmowy między stanem, rządem federalnym i agencją zatrudnienia. Firma macierzysta prawdopodobnie upadnie jako nabywca prawie ukończonego statku wycieczkowego w Wismarze. Bez bardziej „wymarzonego globalnego” budownictwa stocznie nie miałyby żadnego interesu.

Kraj oczekuje strat z gwarancji

Datą startu przewoźnika będzie 1 marca, kiedy to zostanie oficjalnie otwarte postępowanie upadłościowe stoczni średniego napięcia. Mayer przyznał też, że w przypadku bankructwa kraj na pewno straciłby część z 301 mln euro gwarancji – ziemią i „światowym marzeniem” były gwarancje, które mogą zawieść jako gwarancja, jeśli nie zostaną ukończone lub sprzedane za mniej niż ich wartość.

Syndyk ogłosił dalsze rozmowy

Stocznie MV zatrudniające około 1900 pracowników złożyły w ubiegły poniedziałek wniosek o upadłość w Wismarze, Warnemünde i Stralsundzie. Kilka dni później, w piątek, według jego rzecznika tymczasowy syndyk masy upadłościowej po raz ostatni rozmawiał z wyższymi przedstawicielami Genting. Następnie Dyrektor Generalny poinformował, że atmosfera była dobra i konstruktywna. Poszukiwane będą rozwiązania finansowe i planowane są dalsze rozmowy. Potwierdziło się to ponownie w środę: „Jeśli uda się znaleźć rozwiązanie z Dream Cruises lub innym klientem, po pierwszych rozmowach jestem pewien, że otrzymam również finansowanie na czas budowy” – powiedział menedżer ds. upadłości Morgan.

Więcej informacji

Właściciel niewypłacalnych stoczni MV, Genting Hong Kong, przygotowuje się do ogłoszenia upadłości. Jak to wpływa na MV? „Czas się kończy” – powiedział minister gospodarki Mayer. jeszcze

Wismar: Pracownicy firm offshore opuszczają stocznię w stoczni MV, gdzie obecnie znajduje się statek wycieczkowy "globalny 1" Budynek.  © dpa-Bildfunk Zdjęcie: Jens Büttner / dpa-Zentralbild / dpa

Stwierdził, że bank prefinansowy wykonał wszystkie przelewy na rzecz pracowników, od których wystawiono potwierdzenie zwolnienia. jeszcze

Ten temat znajduje się w programie:

Radio NDR 1 MV | aktualności | 19.01.2022 | 12:00

NDR . logo
Continue Reading

Economy

Polska i Węgry przeciwko szybkiemu wprowadzeniu minimalnych podatków od osób prawnych – EURACTIV.de

Published

on

Polska i Węgry blokują szybkie wdrożenie porozumienia OECD w sprawie globalnego minimalnego podatku w wysokości 15 proc. dla dużych firm w Unii Europejskiej.

Zastępca ambasadora Polski przy UE Arcadiusz Płosiński i węgierski minister finansów Mihaly Varga powiedzieli na spotkaniu ministrów finansów UE w Brukseli we wtorek (18 stycznia), że nie są gotowi zaakceptować odmiennego tempa realizacji koncepcji dwóch filarów . .

Ta koncepcja ma kluczowe znaczenie dla planowanej reorganizacji międzynarodowej architektury podatkowej: pierwszy filar ma na celu zapewnienie bardziej sprawiedliwego podziału praw podatkowych dla krajów w stosunku do zysków dużych międzynarodowych korporacji – w szczególności z gospodarki cyfrowej.

Niektóre prawa są przenoszone z krajów, w których znajdują się firmy, do tych krajów, które osiągają zyski na swoich rynkach. Drugi filar to globalny minimalny podatek w wysokości 15 procent dla firm, których sprzedaż przekracza 750 milionów euro.

Francja, która obecnie sprawuje przewodnictwo w radzie, chce realizować koncepcję dwuetapowo.

Płosiński powiedział we wtorek, że Polska nie może poprzeć „jednostronnego” wprowadzenia globalnego podatku minimalnego w Unii Europejskiej. Zmniejsza to konkurencyjność Unii Europejskiej. „Nalegamy na połączenie obu filarów”.

Węgierski minister finansów Varga również wezwał do jednoczesnego wdrożenia. W przeciwnym razie nie będzie wystarczającej presji politycznej na kraje trzecie w celu wdrożenia koncepcji.

Prawie 140 krajów z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zgodziło się na minimalne podatki. Reforma zostanie wdrożona do 2030 roku.

Według Francji porozumienie powinno wejść w życie w Unii Europejskiej na początku 2023 roku. Idealnie powinno dojść do porozumienia do marca – na kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi we Francji. Niewykluczone, że prezydent Emmanuel Macron wstanie i będzie chciał wykorzystać temat do wygrania głosów.

Federalny minister finansów Christian Lindner zapowiedział też, że w najbliższym czasie chce wprowadzić minimalne podatki. Po spotkaniu ministrów powiedział, że postęp tutaj przyspieszy również proces negocjacji w sprawie pozostałych filarów.

READ  Nowe sztuczki negatywnego zainteresowania

Ujednolicenie międzynarodowej struktury podatkowej ma na celu zapobieżenie regresywnemu wyścigowi podatkowemu między poszczególnymi krajami i, według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, skutkuje dodatkowymi dochodami podatkowymi w wysokości około 150 miliardów dolarów (około 130 miliardów euro) rocznie na całym świecie.

Continue Reading

Trending