Crash TerraUSD i jeździć z nim na LUNIE
Wielu inwestorów całkowicie traci pieniądze
Buterin chce zrekompensować małym inwestorom
Cała społeczność kryptowalut była ostatnio w stanie wielkiego podekscytowania. Powodem tego była gwałtowna stagnacja algorytmicznego stablecoina Terra UST, który rozdarł połączoną z kryptowalutą LUNA w otchłań i uczynił ją praktycznie bezwartościową w bardzo krótkim czasie. Co się stało?
Reklama
Rynki kryptowalut są w silnej korekcie! Inwestorzy spekulacyjni handlują teraz przez całą dobę z dźwignią.
działać teraz
Plus500: Uwaga! Poradnik5 dla tej reklamy.
Terra to stabilna waluta, która zawsze powinna być na równi z dolarem amerykańskim, aby utrzymać panującą zmienność w przypadku innych kryptowalut, takich jak Bitcoin, w wąskich granicach. W przypadku innych stablecoinów ten parytet osiąga się dzięki fizycznym rezerwom finansowym, tak jak w przypadku bardziej popularnego stablecoina Tether.
Jednak, projektując swoje e-logo, założyciele Terra wybrali inny model, jakim jest algorytmiczny stablecoin. Działa to tylko z drugą kryptowalutą stworzoną specjalnie w tym celu: LUNA. Podczas tworzenia wartości w szafkach podłogowych ta sama ilość jest niszczona w LUNA i odwrotnie. W ten sposób możliwe jest śledzenie ceny dolara, która jest determinowana przez podaż i popyt.
to się zdarzyło
Jeśli jednak nastąpi gwałtowny spadek zasobów naziemnych, na przykład z powodu znacznego spadku kursu dolara, musi to zostać natychmiast przechwycone przez tokeny LUNA, więc wiele nowych tokenów LUNA jest generowanych w bardzo krótkim czasie, co z kolei osłabić wartość leadów. . Tak właśnie stało się w kontekście katastrofy Terra, która zaczęła się pojawiać 9 maja i pogarszała się w kolejnych dniach. Nie było konkretnego motywu, biorąc pod uwagę wyjątkowo negatywne nastroje na rynkach finansowych, drastycznie spadł również rynek kryptowalut, co zboczyło TerraUSD z właściwego toru. Token LUNA jest prawie bezwartościowy, blockchain Terra jest oficjalnie nieaktywny od 12 maja i oddzielony od dolara amerykańskiego.
Skalę tej katastrofy najlepiej ilustruje fakt, że jedna moneta LUNA była w stanie osiągnąć najwyższy poziom 119,18 USD 5 kwietnia 2022 r., około miesiąc przed katastrofą. Wielu inwestorów nie ma teraz nic. W związku z tym w społeczności kryptograficznej toczy się szeroko zakrojona debata na temat dalszego rozwoju kryptowaluty, ale także tego, czy inwestorzy otrzymają rekompensatę za poniesione straty.
W to wierzy Vitalik Buterin
Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, również skomentował to w kontekście wymiany na Twitterze. Po tym, jak jeden użytkownik Twittera zasugerował, że w szczególności mali inwestorzy powinni otrzymać rekompensatę za poniesione straty, Buterin zasygnalizował swoje poparcie. Jak napisał użytkownik PersianCapital: „Gdyby Terra skupiła się tylko na najbiedniejszych 99,6 procent portfeli, mogłaby sprawić, że ta gigantyczna grupa byłaby w 100 procentach kompletna”.
Buterin odpowiedział: „Silne wsparcie dla niego. Skoordynowana sympatia i pomoc dla przeciętnego inwestora detalicznego w obligacjach skarbowych, którym mówi się absurdalne rzeczy, takie jak „20 procent odsetek od dolara amerykańskiego” przez wpływowe osoby, osobista odpowiedzialność i SFYL dla bogatych”.
Akronim „SFYL” oznacza „przepraszam za stratę”, co oznacza „przepraszam za stratę”, co dla bogatych inwestorów oznacza, że mogą lepiej radzić sobie ze stratami. Ponadto Buterin dodał w innym tweecie, że taka rekompensata byłaby możliwa za pośrednictwem systemu gwarantowania depozytów, jak to ma miejsce w przypadku banków, gdyby istniał. Można to więc postrzegać jako wezwanie współzałożyciela Ethereum do większej regulacji na rynku kryptowalut.
Ponadto ekspert ds. kryptografii w swoim tweecie odniósł się do „interesującego” prawa obowiązującego pracowników w Singapurze: „Silniejsze przepisy dla osób o niskich dochodach i większa osobista odpowiedzialność za bogatych. Moim zdaniem są to dobre hybrydy”.
Dopiero okaże się, w jaki sposób stabilna moneta Terra powróci do parytetu i czy (młodsi) inwestorzy zobaczą część zainwestowanych pieniędzy.
redakcja finanzen.net
Źródła obrazu: Wit Olszewski / Shutterstock.com