Connect with us

Top News

Obywatelstwo: wpis MSC do HHLA zatwierdzony w pierwszym czytaniu | NDR.de – Aktualności

Published

on

Obywatelstwo: wpis MSC do HHLA zatwierdzony w pierwszym czytaniu |  NDR.de – Aktualności

Stan na: 10 lipca 2024 r., 18:39

Historyczne głosowanie w hamburskim parlamencie: w środę w pierwszym czytaniu większość czerwono-zielonego rządu zatwierdziła kontrowersyjną umowę portową ze szwajcarskim gigantem żeglugowym MSC.

Jednak opozycja ze strony CDU, Lewicy i AfD posłużyła się formalnością, aby uniemożliwić faktyczne podpisanie porozumień. Wypowiedział się przeciwko natychmiastowemu zorganizowaniu drugiego referendum. Ponieważ jednak są teraz wakacje, senat i mgr muszą poczekać do początków września.

SPD głosowała za porozumieniem niemal jednogłośnie

W głosowaniu imiennym za planem czerwono-zielonego Senatu zagłosowało 71 ze 105 posłów. Przeciw głosowało 34 posłów. Z jednym wyjątkiem wszystkie głosy alternatywne pochodziły z szeregów opozycji. Nie pojawiła się jednak część parlamentarzystów z SPD i Zielonych, którzy wcześniej wyrazili swoje obawy. Przeciwko Senatowi otwarcie głosował jedynie polityk SPD Matthias Petersen;

SPD i Zieloni chcą zaostrzenia zabezpieczeń przed zwolnieniami w kontrakcie MSC

Krótkoterminowo SPD i Zieloni podjęli w środę nacisk na długoterminowe zabezpieczenie praw pracowniczych w HHLA. Żadnych zwolnień z powodów operacyjnych przez pięć lat – na to zgodzili się HHLA, MSC i miasto Hamburg. Po upływie tego okresu HHLA teoretycznie może odstąpić od układu zbiorowego. Jest to czerwona flaga dla pracowników HHLA, grupy zadaniowej i związku zawodowego ver.di. Teraz frakcje SPD i Zielonych w krótkim czasie przedstawiły obywatelom dodatkowy plan.

SPD i Zieloni chcą zniesienia pięcioletniego terminu

We wniosku wzywa się Senat m.in. do zapewnienia utrzymania układu zbiorowego pracy na czas nieokreślony, a nie uzgodnionych wcześniej pięciu lat. Ponadto utrzymanie i ochrona wykwalifikowanych miejsc pracy powinno być ważnym celem HHLA nawet po zakończeniu poprzedniego pięcioletniego okresu.

Hackbusch: „Muszę zagrać z MSC”

Norbert Hackbusch z lewicy uważa to za „dobre życzenie”. Jednak zdaniem lewicowego polityka MSC musi się z tym pogodzić. Hackbusch postrzega te krótkoterminowe wysiłki jako dowód na to, że SPD i Zieloni „ochładzają się” w obliczu protestów przeciwko porozumieniu portowemu.

READ  Awaria zasilania na zawiasie: Statwerk pracuje nad rozwiązaniem

Miasto liczy na rozbudowę portu

Umowa przewiduje, co następuje: Hamburg zachowa większościowy pakiet udziałów w operatorze portowym Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA). Jednak dzięki MSC miasto ma silnego partnera do dalszego rozwoju firmy, powiedziała senator ds. gospodarki Melanie Leonhart (SPD). W zeszłym roku wraz z senatorem finansów Andreasem Dresselem i burmistrzem Peterem Tzentscherem (obaj z SPD) uzgodnił porozumienie ze szwajcarskim przedsiębiorstwem żeglugowym, które jest uważane za tajne. Senat ma nadzieję, że ożywi to borykający się z problemem sektor przeładunkowy portu.

Ogromny sprzeciw wobec umowy MSC-HHLA

Po upublicznieniu szczegółów jesienią wyłoniła się opozycja: ze strony dokerów, związków zawodowych oraz pełnej opozycji CDU, Lewicy, AfD i FDP. Mówisz o „błędzie historycznym”. Lider opozycji Dennis Thering (CDU) powiedział, że MSC może zablokować ważne decyzje, ponieważ miasto utraci kontrolę nad portem.

Komisja Europejska bada przypadki naruszeń prawa antymonopolowego

Ponieważ obywatele odrzucili w środę natychmiastowe drugie czytanie, porozumienie MSC ponownie pojawi się w porządku obrad na początku września. Komisja Europejska, która bada transakcję z punktu widzenia prawa antymonopolowego, również musi się zgodzić.

Więcej informacji

Kim są HHLA i MSC? Czego Hamburg oczekuje od firmy spedycyjnej dołączającej do operatora portu? Jakie są obawy? (07.09.2024) Również

Statek MSC i holownik na wodzie.  © Zrzut ekranu

W porcie w Hamburgu wybuchła rywalizacja. Dane pokazują, jakie zainteresowania mają gigantyczne firmy zajmujące się transportem kontenerowym. Dalej

Do terminalu Eurogate w porcie w Hamburgu zacumowane są dwa kontenerowce.  © Image Alliance/dpa |  Christian Charizius Zdjęcie: Christian Charizius

Obywatelstwo hamburskie powinno dać zielone światło dla transakcji portowej przed wakacjami. Ale nic nie przychodzi. (07.08.2024) Również

Ten temat w projekcie:

NTR 90,3 | NDR 90.3 Aktualny | 10 lipca 2024 | 13:00 godz

logo NTR
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Published

on

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

32 lata samoświadomości
Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

W kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na południu Polski doszło do opadu skał. Przyjaciel ginie w akcji. Teraz ratownicy odkryli w kopalniach kolejną minę. 32-latek powinien zostać szybko wyciągnięty na powierzchnię.

Dwa dni po wypadku górniczym na południu Polski, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, zespoły ratownicze odnalazły wciąż zaginionego górnika. Mężczyzna jest przytomny i jest obecnie wydobywany na powierzchnię – powiedział dziś prezes zarządu kopalni PGG Leszek Pietraszek.

Ratownicy dotarli do 32-letniego kolegi po południu. Mógł mówić, ale miał problemy z oddychaniem. Lekarz udzielił mu pierwszej pomocy i przygotował do wyniesienia na powierzchnię – powiedział Pietrasek.

Do wypadku doszło w czwartek w kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na Śląsku, po osunięciu się skał na głębokości 1150 metrów pod ziemią. Zespół ratunkowy w ciągu kilku godzin uratował 76 z 78 górników. Innego można uratować dopiero po śmierci. Szef kopalni powiedział, że stan odnalezionego górnika jest stabilny, komunikuje się z zespołami ratowniczymi i został już przebadany przez podziemnego lekarza.

Erupcje skał to nagłe ruchy i zapadnięcia się zagłębień skalnych, które nie są spowodowane trzęsieniami ziemi wywołanymi tektonicznie. Częstą przyczyną są eksplozje w górnictwie. Ponieważ burze skalne są trudne do przewidzenia, stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa górników i ludzi zamieszkujących obszary górnicze.

READ  Rosja: Według doniesień śledczy namawiają matkę Nawalnego do zorganizowania tajnego pogrzebu
Continue Reading

Top News

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Published

on

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Stan na: 13 lipca 2024 r., 10:36

Po szczycie NATO ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon. Podobno obaj rozmawiali o łagodzeniu ryzyka „możliwej eskalacji” ze strony Rosji.

USA chcą przerzucić systemy uzbrojenia do Rosji w Niemczech. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Andriej Biełousow właśnie rozmawiali przez telefon. „Omawiano kwestię zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka możliwej eskalacji” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Próba połączenia telefonicznego nadeszła z Moskwy.

Rzecznik Pentagonu powiedział reporterom, że Austin podkreślił „znaczenie utrzymywania linii komunikacji” z Moskwą w czasie konfliktu na Ukrainie i po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rozmowa telefoniczna nadeszła wkrótce po szczycie NATO

Powód rozmowy nie został ujawniony. Jednak na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie dowiedziano się, że USA chcą od 2026 roku przesunąć systemy uzbrojenia w Niemczech, aby lepiej odstraszać Rosję. Należą do nich rakiety manewrujące typu Tomahawk o zasięgu do 2500 km, technicznie broń nuklearna, a także wielozadaniowe rakiety SM-6 i nowo opracowana broń hipersoniczna. W czwartek kanclerz Olaf Scholes bronił tej decyzji jako „bardzo dobrą decyzję”, która „ma charakter odstraszający” i „zachowuje pokój”.

Kreml potępił porozumienie jako krok „w kierunku zimnej wojny”. Ostatni oficjalny dialog ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych odbył się 26 czerwca. Według Moskwy Piełozow „podkreślił ryzyko dalszej eskalacji” w związku z „dostawami amerykańskiej broni” do Kijowa.

Zełenski szuka większego wsparcia w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych nadal apelował o wsparcie dla swojego kraju. Na spotkaniu z gubernatorami stanów amerykańskich w Salt Lake City (Utah) rozważał możliwości pogłębienia stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – napisał na platformie Zełenski, aby w przyszłości rozszerzyć współpracę naszych agencji bezpieczeństwa i uczestniczyć w odbudowie. Ukrainy.”

READ  Hamburg oczekuje setek tysięcy na festiwal solidarności | NDR.de - Aktualności

Zełenski w przemówieniu do gubernatorów powiedział, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych żołnierzy. „Jedyne, o co prosimy, to odpowiednie wsparcie – systemy przeciwlotnicze dla naszych miast, broń dla mężczyzn i kobiet na pierwszej linii frontu, aby pomóc chronić i odbudowywać normalne życie”. Stany Zjednoczone są jak dotąd największym zwolennikiem Ukrainy.

Continue Reading

Top News

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Published

on

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Złodzieje kradną Porsche Cayenne w Görlitz. Mam pojazd. Niewinny. Co jeszcze wynika z raportu policji w Görlitz?


2 minuty

Symboliczne zdjęcie
© dpa

Nieznani sprawcy ukradli Porsche przy Antonstrasse w Görlitz w czwartek około godziny 13:10. Właściciel znalazł swój czarny pojazd w Polsce i natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze policji kryminalnej z Görlitz ściśle współpracują ze swoimi polskimi kolegami i udało im się zlokalizować i zabezpieczyć Kane’a przetrzymywanego w Bolesławcu. Polscy kryminaliści zabezpieczyli dowody pojazdu, a następnie przekazali Porsche właścicielowi za 35 000 euro. Sprawca nie został zidentyfikowany. Rzecznik policji w Görlitz ogłosił to w piątek.

Niezidentyfikowani ludzie przebili wszystkie cztery opony samochodu

W czwartkowy wieczór niezidentyfikowani ludzie przecięli cztery opony samochodu osobowego Renault Megane przy Brautwiesenstrasse w Görlitz. Rzecznik policji w Görlitz powiedział, że na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób opony uległy uszkodzeniu. Szkoda materialna wyniosła 800 euro. Śledztwo prowadzi Okręgowy Wydział Kryminalny w Gorlicach.

Poszukiwany mężczyzna powinien trafić do więzienia

W czwartkowy wieczór funkcjonariusze z dzielnicy Corlitz w ramach patrolu spotkali się z Polakiem poszukiwanym listem gończym. Policja zatrzymała 68-latka o godzinie 20:40 i zabrała go do zakładu karnego.

Nieznane osoby kradną rowery elektryczne i akcesoria

Między środą a czwartkiem nieznane osoby ukradły dwa e-rowery z przedmieść Kraschwitz. Oskarżony zabrał także dwa drążki pod siodła i dwa siodła. Wartość kradzieży wyniosła około 2200 euro. Tak powiedział rzecznik policji w Görlitz. Obecnie szukają jednośladów.

READ  Rosja: Według doniesień śledczy namawiają matkę Nawalnego do zorganizowania tajnego pogrzebu
Continue Reading

Trending