Connect with us

science

Nowo odkryte bakterie jelitowe zwalczają otyłość — praktyka lecznicza

Published

on

Bakterie skutecznie zwalczają otyłość i zaburzenia metaboliczne

Znaczenie flory jelitowej dla zdrowia człowieka w ostatnich latach w coraz większym stopniu staje się przedmiotem uwagi medycznej. Bakterie w układzie pokarmowym mają ogromny wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie, a według ostatnich badań nowo odkryta specjalna bakteria może również chronić przed otyłością i różnymi chorobami metabolicznymi.

Belgijski zespół badawczy zbadał występowanie bakterii produkującej masło Dysosmobacter welbionis J115T w jelicie człowieka i przetestował jej wpływ na metabolizm w testach na myszach. Wykazał działanie ochronne przed otyłością i różnymi chorobami metabolicznymi, co sprawia, że ​​możliwe jest również zastosowanie terapeutyczne. Wyniki odpowiedniego badania zostały opublikowane w czasopiśmie specjalistycznym „dobry BMJ“.

Prawie 70 procent przenosi bakterie

Naukowcy szukali Dysosmobacter welbionis J115T u 11984 osób i byli w stanie wykryć tę nowo zidentyfikowaną bakterię u prawie 70 procent zdrowych uczestników. Zaobserwowano również, że u osób otyłych z zespołem metabolicznym częstotliwość występowania bakterii była „ujemnie związana ze wskaźnikiem masy ciała, poziomem cukru we krwi na czczo i hemoglobiną glikowaną” – napisali naukowcy.

Pozytywny wpływ D. welbionis J115T

Ta obserwacja wskazuje, że bakterie mają działanie ochronne, które naukowcy następnie przetestowali w eksperymentach na myszach. U zwierząt podawanie Dysosmobacter welbionis J115T (ale nie bakterii pasteryzowanych) „częściowo odwróciło rozwój otyłości wywołanej dietą, zwiększoną masę tłuszczu, insulinooporność, przerost i zapalenie białej tkanki tłuszczowej” – donosi zespół badawczy.

Czy możliwe jest zastosowanie terapeutyczne?

Autorzy podsumowują: „Wyniki te wskazują, że D. welbionis J115T ma bezpośredni i korzystny wpływ na metabolizm gospodarza i jest potencjalnym kandydatem do rozwoju nowej generacji pożytecznych bakterii zwalczających otyłość i powiązane choroby metaboliczne”. Potencjalne postępowanie terapeutyczne żywych bakterii jelitowych przeciwko otyłości i odpowiadającym jej chorobom metabolicznym u ludzi musi być teraz zbadane w dalszych badaniach. (fp)

READ  Pandemia: Dla Drostena najbardziej prawdopodobnym źródłem korony jest przemysł futrzarski

Informacje o autorze i źródle

Ten tekst jest zgodny z wymogami specjalistycznej literatury medycznej, wytycznymi klinicznymi oraz aktualnymi badaniami i został przeanalizowany przez lekarzy.

puchnąć:

  • Thévin Le Roy, Emily Moines de Haese, Matthias van Hol i wsp.: Dysosmobacter welbionis to nowo wyizolowana ludzka bakteria, która zapobiega otyłości wywołanej dietą i zaburzeniom metabolicznym u myszy; w: BMJ Gut (veröffentlicht 08.06.2021), gut.bmj.com

ważna uwaga:
Ten artykuł ma wyłącznie charakter ogólnych wskazówek i nie jest przeznaczony do samodzielnej diagnozy ani samoleczenia. Nie zastąpi wizyty u lekarza.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia

Published

on

Duża część Włoch i prawie cała południowo-wschodnia Europa odczuwa upalne pustynne powietrze. Przez kilka kolejnych dni wartości wynoszą 45 stopni lub więcej i 50 stopni w sferze możliwej.

Gorące sirocco już od jakiegoś czasu wieje pustynne powietrze w południowo-wschodniej Europie. Jednak to, co zaczyna się w niedzielę, można określić tylko jako katastrofalne. Upał podnosi wartości najpierw do 40 stopni, a następnie w ciągu tygodnia do 45 do 50 stopni. Brutalne upały rozprzestrzeniają się na południowe Włochy, Grecję, Albanię, północną Macedonię, Bułgarię, Rumunię i Turcję.

Intensywne upały trwają około tygodnia, zanim zimne powietrze z północy usunie przegrzane masy powietrza.

Fala upałów w południowej Europie: możliwe są nowe rekordy

10 lipca 1977 r. w Atenach zmierzono 48,0 stopni. To wciąż najgorętszy rekord Europy. Ten rekord będzie mocno wstrząśnięty w nadchodzącym tygodniu. Zarówno w Grecji, jak i Turcji wartości mogą lokalnie przekroczyć 50 stopni.

Rekordy ciepła można ustawić również w innych krajach. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko fala upałów może przeniknąć na północ, a następnie dotknąć również Węgry i Chorwację. Ale pewne jest, że we Włoszech i Grecji będzie bardzo gorąco.

Ekstremalne upały mogą szybko stać się bardzo niebezpieczne. Szczególnie układ krążenia może być obciążony, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Temperatury od 45 do 50 stopni już nie pryskają. Skakanie do wody może powodować problemy z krążeniem tak szybko, jak długie przebywanie na zewnątrz.

Niezwykle zimne systemy klimatyzacji również mogą być niebezpieczne – zwłaszcza w samochodach. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, istnieje ryzyko późniejszego szoku termicznego. Jeśli wysiądziesz z zimnego samochodu, istnieje ryzyko problemów z krążeniem.

Ciepły śródziemnomorski: sezon medyczny jest najbardziej prawdopodobny

Wraz ze wzrostem upałów wzrasta ryzyko pożarów lasów w całej południowej Europie, które w tej chwili nie może być wyższe. Oczekuje się, że pożary rozprzestrzenią się w południowej Europie. Zarejestrowano już 2,5 razy więcej pożarów niż przeciętnie. Oczywiście do końca lipca można spodziewać się 419 pożarów, ale w tym roku jest ich ponad 1000.

READ  Corona zagraża postępowi: jest większe zapotrzebowanie na specjalistów STEM niż kiedykolwiek wcześniej

Niespotykane obecnie upały mogą wpłynąć jesienią na sezon sztormowy na Morzu Śródziemnym. Na powierzchni woda jest już gorąca i ciepła od 2 do 3 stopni. Biorąc pod uwagę stałe ciepło można założyć, że woda będzie znacznie cieplejsza. Wtedy, jesienią, Medycyna stanie się bardziej prawdopodobna. Są to huragany podobne do huraganów na Morzu Śródziemnym.

Ponieważ Morze Śródziemne jest stosunkowo daleko na północ i jest stosunkowo małe, prawdziwe cyklony tropikalne nie są możliwe, ale są silne burze. Leki należą do najpotężniejszych burz pozazwrotnikowych i mogą być bardzo destrukcyjne. Jesień to czas Medycyny. Ten rok może być trudny ze względu na upały.

Oryginalna wersja tego postu „Do 50 stopni! Katastrofalny piekielny upał, który ogarnął Europę Południową” pochodzi z kanał pogodowy.