Connect with us

entertainment

Notatki z Polski, 2022

Published

on

Półtora tygodnia temu byłem w Krakowie, w Polsce, nauczając na Sympozjum Tertio Millennio na temat katolickiej nauki społecznej. Przyjeżdżam do tego miasta w lipcu każdego roku od 2006 roku i choć moja polszczyzna jest żałosna, poznałam miasto dość dobrze.

Na pierwszy rzut oka Kraków wygląda jak zawsze. Ulice są bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek. Ale turystów zagranicznych jest mniej niż w poprzednich latach. Spacerując po starym mieście, staje się jasne, że wielu „miejscowych” to w rzeczywistości uchodźcy z Ukrainy.

Wszyscy mówią o wojnie na sąsiedniej Ukrainie. W ciągu kilku miesięcy po rosyjskiej inwazji ponad trzy miliony ukraińskich uchodźców przedostało się przez granicę do Polski. Mówi się, że około 200 000 z nich przebywa w samym Krakowie i okolicach. Bezpośrednim problemem jest nie tyle możliwość upadku rosyjskich czołgów na ulicę Grodzką, ile to, co zrobić z masowym napływem nowych przybyszów.

Dla mieszkańców Krakowa, z którymi rozmawiałem, nie było wątpliwości, że Polska otworzy swoje granice dla uchodźców wojennych. Polski przyjaciel przyjął już cztery różne ukraińskie rodziny. Grupy takie jak Rycerze Kolumba, które miały coraz większą obecność w kraju, wykonały heroiczną pracę w przyjmowaniu i postępowaniu z uchodźcami.

Ale przyjęcie ponad trzech milionów uchodźców w kraju o przedwojennej populacji około 38 milionów jest trudne. Im dłużej trwa wojna, tym dłużej uchodźcy przebywają w Polsce, a wyzwania stają się pilniejsze i bardziej złożone.

Od kiedy Unia Europejska wprowadziła na Ukrainie stan wyjątkowy, Ukraińcy zostali w pełni zintegrowani z polskimi programami zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że uchodźcy mają dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, szkoły i usługi rządowe. Wszystko to poprawiło sytuację milionów bezdomnych Ukraińców, ale miało to swoją cenę. Jak to często bywa, koszty te najbardziej uderzają w tych, których najmniej stać na nie.

READ  Netflix w grudniu: nie możemy się doczekać tych filmów i seriali

Przyjaciel z Wrocławia, zachodnia Polska, powiedział mi, że jego miasto było świadkami protestów Polaków o niskich dochodach, którzy od lat czekają na zasiłek mieszkaniowy i nie mają cierpliwości do Ukraińców, którzy twierdzą, że mogą „być na topie”, jeśli chodzi o pomoc państwo. Polscy urzędnicy zwrócili się do Unii Europejskiej o wsparcie finansowe, aby poradzić sobie z sytuacją uchodźców, ale dotychczas udzielona pomoc nie zbliżyła się do potrzeb.

Tymczasowe zakwaterowanie czy umieszczanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach to jedno, ale przyjmowanie – nie mówiąc już o integrowaniu – tak dużej liczby osób jest trudnym zadaniem. Jak w krótkim czasie skonfigurować podstawową infrastrukturę? A co stanie się ze wszystkimi nowymi domami i szkołami, gdy duża część uchodźców wróci do domu w ciągu kilku miesięcy lub lat? Nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu zakłócenia życia społecznego i gospodarczego będą znaczące i prawdopodobnie utrzymają się po zakończeniu działań wojennych na Ukrainie.

W miejscach takich jak Kraków ograniczona podaż i wysoki popyt od lat napędzają ceny domów. Inflacja jest problemem wszędzie, ale szczególnie źle jest w Polsce, gdzie obecnie wynosi 14 proc. Wszystkie te wyzwania, choć tragiczne, bledną w porównaniu z tymi, przed którymi stoją Ukraińcy – ci, którzy nadal mieszkają na rozdartej wojną Ukrainie i ci, którzy mieszkają za granicą jako uchodźcy.

Ta rzeczywistość również nie pozostawia bez szwanku Polaków. Jednak przy rosnących cenach i perspektywie zimy, kiedy ceny gazu wzrosną z powodu wojny i sankcji, ciepłe przyjęcie i dobra wola Polski pokazały, że jej wschodni sąsiedzi będą się rozwijać w nadchodzących miesiącach.

Poważne wstrząsy, takie jak to, z którym obecnie zmaga się Polska, mogą się wzajemnie wzmacniać, a katolicka Polska stanęła przed poważnymi wyzwaniami jeszcze przed wojną na Ukrainie.

Sekularyzacja to bardzo realne wyzwanie. O ile heroizm okazywany przez polski Kościół w czasach komunizmu i pontyfikatu Jana Pawła II jest zapomniany, o tyle rzeczywistość życia w polskim Kościele bardzo odbiega od obrazu polskiego katolicyzmu, którym posługuje się wielu Amerykanów – zwłaszcza tych z nas. Którzy są po trzydziestce lub czterdziestce – dorośli.

READ  Giovanni Zarrella - Tranen-Nachricht vor seiner großen Show - Leute

W ostatnich latach kilkunastu polskich biskupów było przedmiotem dochodzeń watykańskich w sprawie zarzutów wykorzystywania seksualnego lub zaniedbań w prowadzeniu spraw o nadużycia. Większość z tych dochodzeń zakończyła się postępowaniem dyscyplinarnym lub rezygnacją. Jednym z najsłynniejszych z tych śledztw jest kardynał Stanisław Dziwisz, były arcybiskup krakowski i były sekretarz papieża Jana Pawła II. Władze cywilne i kościelne uniewinniły Dziwisza od wszelkich wykroczeń, ale powiew skandalu nie jest tak łatwy jak spotkanie.

Niedawny film dokumentalny wyprodukowany przez polską dziennikarkę Polinę Józek bada spuściznę postępowania papieża Jana Pawła II z molestowaniem seksualnym duchowieństwa. Jest bardzo dobry i zręcznie i uczciwie radzi sobie ze złożoną historią. (Jestem stronniczy: Paulina jest dobrą przyjaciółką i jestem w filmie.) Ale fakt, że polski film broniący spuścizny Świętego Papieża Polaka jest niezbędny, aby coś powiedzieć o stanie polskiego Kościoła.

Zaledwie dekadę temu na Polskę przypada prawie jedna trzecia wszystkich nowych powołań kapłańskich w Europie. Chociaż liczba powołań kapłańskich i zakonnych jest nadal wysoka w porównaniu z resztą Europy i Zachodu, od pewnego czasu systematycznie spada. To, co dzieje się z Kościołem w Polsce, ma wielkie znaczenie dla Kościoła powszechnego.

Ponieważ czas i wydarzenia na świecie oddalają się między polskim katolicyzmem ubiegłego wieku a obecnym katolicyzmem, wyzwaniem dla polskiego Kościoła będzie znalezienie sposobu na czerpanie inspiracji z przeszłości i budowanie na przeszłości, a nie życie w niej. On ona. Polska zrobiła to już wcześniej; Miejmy nadzieję i módlmy się, abyś nadal to robił.

autor, Stephen B. WhiteA Pracuje w Centrum Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie

Tłumaczenie Pochodzenia angielskiego z grzeczności”katolicka rzecz„.

Uwaga: artykuły z opiniami, takie jak ten, odzwierciedlają tylko opinie autorów gości, a nie członków zespołu redakcyjnego CNA Deutsch.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

entertainment

Katastrofa ekologiczna: Polska: rtęć nie jest przyczyną śmierci ryb

Published

on

Setki pomocników zbierają martwe ryby

Tymczasem w przygranicznym rejonie Odry w Brandenburgii setki pomocników rozpoczęło w sobotę zbieranie martwych zwierząt. W małym miasteczku Lebos koło Frankfurtu nad Odrą na brzegu unosił się nieprzyjemny zapach z powodu rozkładu ryb, opisał korespondent niemieckiej agencji prasowej (dpa). Można również zobaczyć ptaki niosące martwe ryby. Zespoły robocze Lebosa nosiły między innymi kalosze i rękawice. Musisz chronić się przed kontaktem z wodą i rybami.

„Spodziewam się, że dostaniemy kilka ton ryb”, powiedział Thomas Rubin z Departamentu Okręgu Marche-Oderland. Tam porusza się około 300 asystentów, głównie na brzegu, w odległości około 80 kilometrów. Burmistrz miasta Schwedt an der Oder, Ankatherine Hoppe (SPD), powiedziała w radiu rbb info, że pomocnicy zostali zabrani w kombinezony ochronne. Można przypuszczać, że istnieją substancje niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Według brandenburskiego ministra środowiska Axela Vogla, rzeka Odra „znacznie zwiększyła ilość soli”. To było „całkowicie niezwykłe”, powiedział zielony polityk w piątek wieczorem w telewizji RBB. Ministerstwo Fogela stwierdziło, że zmierzone ilości soli mogą być powiązane ze śmiercią ryb. „Według aktualnych informacji nie będzie to jedyny czynnik powodujący wymieranie ryb w Odrze” – powiedziała w oświadczeniu. Termin ładunki soli odnosi się do soli rozpuszczonych w wodzie.

READ  Piosenkarka DSDS sprzedana jako dziecko: surowa historia Natalie Ehrlich - TV
Continue Reading

entertainment

„Classroom of the Elite” spotkała się z krytyką za słabą jakość animacji – Anime2You

Published

on

Dyskusja wybuchła na Twitterze po użytkownik Niektóre błędy w animacji wskazany Wypowiedział swoją osobistą opinię na temat możliwej przyczyny.

Anime ma promować lekkie powieści

Chociaż pierwszy sezon Sala Elitarna Oczywiście nie spełniła oczekiwań, lekka powieść zawsze cieszyła się dużą popularnością. Być może dlatego podjęto kolejną próbę i fani serii mogą się spodziewać drugiego sezonu, który jest obecnie emitowany. Ale jakość animacji takich jak ta pozostawia jak dotąd wiele do życzenia.

Podczas gdy pojedyncze klatki lub rozmycie nadal można odrzucić jako przeoczenie, scena z odcinka VI była ukoronowaniem tego wszystkiego. Podczas pracy przekaźnika na pierwszym planie pojawiła się postać, która miała być w tle. Zdjęcie tej sceny i innych uchybień w jakości animacji znajdziecie poniżej.

użytkownik Umieść tweetaktóry zwrócił uwagę na błędy, wyraził później swoje wątpliwości, dlaczego tak udana seria jak „Classroom of the Elite” została oszukana przez słabą jakość animacji:

Komentarz od sakugabrasil

„Pierwszy sezon był mocno krytykowany przez fanów lekkiej powieści za usunięcie lub zmianę wielu rzeczy. Również sprzedawał się słabo, ale został popchnięty przez lekką powieść. Dlaczego więc nie kontynuować anime tak taniego i powierzchownego, jak to tylko możliwe?”

Prawie każdy odcinek ma słabą animację, znacznie gorszą niż w pierwszym sezonie. Animacja jest niespójna i źle wykonana. Ruchy są sztywne i czasami rozłożone. Cały drugi sezon to wyraz pogardy.

Główny inwestor (KADOKAWA) chce po prostu zwiększyć sprzedaż lekkiej powieści poprzez anime. Producent animacji w Lerche Animation Studio nie ma prawie żadnego doświadczenia. Żadna z zaangażowanych osób nie wydaje się być naprawdę zaangażowana w anime.

Oczywiście nie oznacza to, że anime nie jest dobre ani rozrywkowe. Mówię tylko, że jego spektakl odzwierciedla rozsądne interesy uczestników. Anime jeszcze się nie powiodło, ale będzie kontynuowane z powodu pewnych czynników.

READ  Bluszcz - Kulturrundschau od 21.09.2021 | Wilhelma Sassnala w Polsce. Krytyka nagród Emmy. Szymon Kamień

Dwunastoodcinkowy pierwszy sezon „Classroom of the Elite” jest dostępny w Niemczech za pośrednictwem transmisji strumieniowej Chrupiąca Bułka pozbyć się ich. Drugi sezon jest tam grany w oryginalnym języku z niemieckimi napisami w symultanicznej emisji. Anime jest oparte na lekkiej powieści o tym samym tytule autorstwa Shougo Kinugasy.

Więcej na ten temat:

Kino:

Przez Świergot
© Shougo Kinugasa / Wydane przez Kadokawa Corporation / Youzitsu Partners

Continue Reading

entertainment

Aktor Fred Ward nie żyje

Published

on

Wielu wciąż może znać brytyjskiego aktora Freda Warda z takich kultowych filmów, jak „The Stuff Heroes Are Made Of” (1983), „Wstrząsy” (1990) czy „Short Cuts” (1993). wiele Amerykańskie media Teraz stale informuj, że wszechstronny aktor nie żyje. Miał 79 lat. Jego sekretarz prasowy, Ron Hoffman, potwierdził jego śmierć. Nie podał żadnych informacji o przyczynie śmierci.

„Unikalną cechą Freda Warda jest to, że nigdy nie wiedziałeś, gdzie skończy, taka była nieprzewidywalność jego decyzji zawodowych” – powiedział Hoffman w oświadczeniu. W długiej karierze Warda, która rozpoczęła się w latach 70., pojawiał się w wielu rolach, z charyzmą czasami bezwzględną, ale prawie zawsze przyziemną.

Jego osiągnięcia to między innymi działacz związkowy w Silkwood, detektyw w Miami Blues, Henry Miller w Henry and June oraz motocyklista w Timerider: The Adventures of Lyle Swann.

Fred Ward: Od żołnierza do aktora Hollywood

Ward urodził się w San Diego i służył w siłach powietrznych, zanim zdecydował się zostać aktorem. Mając problemy z dostaniem ról, pracował jako drwal, marynarz i bokser, zanim wznowił karierę aktorską we Włoszech, gdzie zagrał w filmie telewizyjnym z 1974 r. w reżyserii Roberto Rosselliniego. Po powrocie do USA w końcu zwrócił na siebie uwagę Hollywood.

Dostał rolę rabusia banku Johna Anglina, który był towarzyszem ucieczki Clinta Eastwooda w filmie Ucieczka z Alcatraz. Ward pojawił się także w popularnych serialach, takich jak Gray’s Anatomy, Emergency Room i True Detective. Jego żona Marie-France Ward i syn Django przeżyli.

READ  Netflix w grudniu: nie możemy się doczekać tych filmów i seriali
Continue Reading

Trending