Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Narasta presja na gubernatora Białorusi Łukaszenkę

11 czerwca 2021, 16:31

Berlin Podczas wizyty w Berlinie liderka opozycji Swietłana Ticzanowska, która rzuciła wyzwanie tyranowi Łukaszence, otrzymała wiele zachęt. Po spotkaniu z 38-latkiem polityk z Heilbronn Michael Link wezwał do ukierunkowanych sankcji gospodarczych na system i jednocześnie większego zaangażowania humanitarnego.

Swetlana Tichanowskaja (z prawej) w rozmowie z Michaelem Linkiem i Gyde Jensenem. Zdjęcie: prywatne

Wielu uważa Svetlanę Tichanovskagę za zwycięzcę kontrowersyjnych wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 r., Po których autorytarny władca Aleksander Łukaszenko został ponownie ogłoszony prezydentem. Podczas swojej ponownej wizyty w Niemczech Tiszanowska prowadziła teraz kampanię na rzecz większego poparcia dla białoruskiego ruchu demokratycznego i sankcji wobec reżimu. Bo opozycja na Białorusi znajduje się pod bezprecedensową presją po porwaniu blogera Romana Protasewicza. W piątek 38-latek spotkał się z przywódcą CDU Arminem Laschetem reprezentującym stan NRW, a także z wyższymi politykami Zielonych na osobiste rozmowy.

Wymagane są ukierunkowane sankcje gospodarcze

Link ostrzegł po rozmowie z Tichanowską: „Niemcy i Unia Europejska będą musiały zdecydować, czy naprawdę chcą uderzyć Łukaszenkę tam, gdzie ich to boli, czy też chcą trzymać się ważnych i słusznych, ale jak dotąd najbardziej symbolicznych sankcji. już uderzy w ukierunkowane sankcje gospodarcze, bo nadal korzysta z obecności wielu zachodnich firm”. Większość ekonomistów rozumie, że biznes i prawa człowieka idą w parze. Ekspert Europy Wschodniej dodał: „Szef BDI właśnie to potwierdził w przypadku Chin. Powinno to dotyczyć również Białorusi. Dlatego Tichanovskaya ma rację, wzywając UE do znacznego zaostrzenia sankcji gospodarczych”. Ponadto potrzebne jest większe zaangażowanie humanitarne, powiedział rodowity Heilbronn. Niemcy powinny wspierać litewską inicjatywę „Uwolnić dzieci” w celu natychmiastowego uwolnienia O uwięzionych dzieciach – Deutsche Welle wezwał, aby biali Rosjanie przeprowadzili więcej programów dla białych Rosjan.

Przewodniczący CDU Laschet: Wyjątkowy atak na prawo międzynarodowe

Armin Laschet, kandydat na kanclerza związkowego i premier Nadrenii Północnej-Westfalii, oczekuje dalszych sankcji. Przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku oraz aresztowanie Protasewicza i jego dziewczyny było „wyjątkowym atakiem na prawo międzynarodowe”. Unia Europejska podjęła już decyzję o nałożeniu sankcji. — Więcej przyjdzie — powiedział Lachet. Nie będziemy tolerować w ten sposób łamania prawa międzynarodowego przez dyktatora w Europie Środkowej”. Laschet ponownie wezwał do uwolnienia Protasewicza i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Tichanovskaga to kobieta, która „odważnie przeciwstawia się dyktatorowi latającemu w wyborach”, powiedział federalny szef CDU.

Parlament Europejski już w czwartek wezwał do wprowadzenia kolejnych sankcji wobec Białorusi. Powinny zostać podjęte działania karne przeciwko przetwórcom rudy i innym sektorom przemysłowym. Od zeszłej soboty białoruskim liniom lotniczym zakazano lotów w przestrzeń powietrzną UE.


Swetlana Tichanowskaja z Gyde Jensenem i Michaelem Linkiem w Berlinie

Swetlana Tichanowskaja (w środku) z Gyde Jensenem i Michaelem Linkiem w Berlinie. Zdjęcie: prywatne

„Ludzie się zamknęli”

Tichanovskaga, mieszkający na emigracji na Litwie, podziękował Niemcom i rządowi federalnemu za dotychczasowe wsparcie i poprosił o dalszą pomoc do czasu wolnych wyborów na Białorusi. Prawnicy w Niemczech zaczęli badać przypadki tortur i represji ze strony białoruskiego reżimu. Może to być również wzór dla innych krajów. Czterech niemieckich prawników złożyło skargę karną do prokuratury w Karlsruhe w imieniu ofiar tortur za zbrodnie przeciwko ludzkości. Powiedziała gazecie „Sddeutsche Zeitung”, że dotychczasowe sankcje nie były wystarczająco silne: „Dało to Łukaszence poczucie bezkarności. W ten sposób udało mu się uciszyć naród białoruski”.

„Bezpieczna przystań dla osób prześladowanych politycznie”

Weirussin spotkał się również z wyższymi politykami Zielonych, w tym z liderem partii Robertem Habeckiem, liderką grupy parlamentarnej Catherine Grange Eckhardt i Manuelem Sarrazinem, rzecznikiem polityki wschodniej Europy. „Żądamy natychmiastowego zaprzestania przemocy państwowej i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych” – głosili Zieloni. Unia Europejska zbyt długo czekała na adekwatną reakcję na najsłynniejszy terroryzm państwowy Łukaszenki wymierzony w opozycję.

Liczba więźniów politycznych rośnie z każdym dniem, zdarzają się też tortury. Podobnie jak Litwa i Polska, Niemcy muszą wreszcie stać się „bezpieczną przystanią” dla prześladowanych politycznie z Białorusi.

READ  Polska staje się bardziej atrakcyjna dla chińskich inwestycji - EURACTIV.com