Bolzano – W dniach 29-30 listopada polski dyrygent Michał Nesterowicz poprowadzi Orkiestrę Haydna w Merano i Bolzano. Program muzyczny – z „Orawą” Orkiestry Smyczkowej Wojciecha Kilara, „Trzy utwory w dawnym stylu” Henrika Joreckiego, „Wieczór letni” Zoltána Kodály’ego, „Rumuńskie tańce ludowe” Beli Bartóka i György Ligetiego „Koncert Românesc” – Wybitni Polacy i
Węgierska muzyka XX wieku. Koncert rozpocznie się w ramach cyklu „Merano Music” w poniedziałki o godzinie 20:00 w Kursaal. Koncert będzie powtarzany we wtorki i środy w Sali Koncertowej w Buzynie (godz. 20:00) oraz Audytorium w Trento (20:30).

Urodzony w 1932 roku we Lwowie Wojciech Kilar należał do „polskiej szkoły” nowej muzyki końca lat pięćdziesiątych, takich jak Penderecki, Lutosławski czy Górecki, a później zasłynął ze ścieżki dźwiękowej do swojego filmu Andrzej Wajda (Obiecany). Ziemia), „Korczak”) ), Romana Polańskiego („Pianista”, „Śmierć i dziewczyna”), Francisa Forda Coppola („Dracula Brama Stockera”) czy światowej sławy Jane Campion („Portret damy”). 1986, przedstawia górzysty teren i łączy minimal music, folklor, intymną kontemplację i atmosferę otwartego folkloru.

Piosenka „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Góreckiego na smyczki z 1963 roku brzmi jak polska minimalistyczna repetycja. Mówi się, że „Summer Evening” węgierskiego kompozytora Zoltana Kodali’ego, skomponowany w 1906 roku i poprawiony w 1930 roku, był zestawiony z zebranymi polami kukurydzy, a w „Rumuńskich tańcach ludowych” Béli Bartoka, po raz pierwszy wykonanym w 1918 roku. Melodie zostały wysłuchane i przetworzone przez kompozytor muzycznie, podczas badań terenowych u rumuńskich rolników. Pod koniec lat 40. Giorgi Ligetti brał również udział w badaniach terenowych w Rumunii. „Koncert Romanes”, skomponowany w 1951 roku, oparty jest na niektórych ówczesnych melodiach.

Michau Nesterović urodził się we Wrocławiu w 1974 roku i studiował w Akademii Muzycznej w swoim rodzinnym mieście. W 1999 roku został wyróżniony na VI Konkursie im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, aw 2004 został mianowany dyrektorem artystycznym Orkiestry Filharmonii Gdańskiej. W 2008 roku zdobył I nagrodę w IX konkursie w Cadaques. W latach 2008-2011 pełnił funkcję głównego dyrygenta Orquesta Sinfonic Nacional de Chile. W latach 2016-2020 był pierwszym dyrygentem Bazylejskiej Orkiestry Symfonicznej. Michal Nesterović jest obecnie pierwszym gościnnym dyrygentem Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

READ  Polski nadawca dyskryminuje zespół gejowskich dziennikarzy

Od: baba