Connect with us

science

Mars: sonda NASA zagląda do wnętrza planety i odkrywa niesamowite rzeczy

Published

on

  • zTanya Baner

    Blisko

Sonda InSight NASA umożliwia zajrzenie w głąb powierzchni Marsa. Można tam odkryć niesamowite wydarzenia z przeszłości.

Pasadena / Zurych – Hotel Lądownik NASA „Wgląd”* Planeta Mars. W przeciwieństwie do łazika Curiosity and Perseverance, InSight nie może ruszyć się ze swojej pozycji, ale mimo to może zbadać duży obszar Czerwonej Planety ze swojego miejsca lądowania – ponieważ skupienie InSight jest skierowane w dół, wewnątrz Czerwonej Planety. Od czasu lądowania sonda NASA odkryła na przykład: Jak zbudowane jest wnętrze Marsa?* i ma Zmierzono i zarejestrowano wiele trzęsień ziemi na Marsie* Teraz Insight ponownie zajrzał pod powierzchnię Czerwonej Planety i przedstawił badania z danymi, które można wykorzystać do analizy gleb na głębokości 200 metrów.

„Jeżeli pewnego dnia ludzie będą włączeni Mars* Na Ziemi powinni wiedzieć, co kryje się pod ich stopami” – napisał na swojej stronie internetowej Szwajcarski Federalny Instytut Technologii (ETH) w Zurychu, poświęcony lądownikowi na Marsa InSight. ETH opracowała i utrzymuje instrument na pokładzie sondy marsjańskiej: sejsmometr. Eksperci ETH zastosowali teraz metodę opracowaną na Ziemi, aby użyć sejsmometru, aby dowiedzieć się, jak wygląda gleba pod tytułem „InSight”.

Sonda NASA analizuje pod powierzchnią Marsa do głębokości 200 metrów

W tym celu wykorzystali fale powierzchniowe, które powstają, gdy wiatr uderza w struktury marsjańskie, takie jak kratery lub grzbiety. W zależności od gęstości substancji pod powierzchnią fale rozchodzą się w niej różnie – z nich można wyciągnąć wnioski na temat materii. Naukowcy byli w stanie wykonać mapę podpowierzchni na głębokości 200 metrów. Znajdują różne warstwy:

  • Pierwsza klasa: Składa się z regolitu, głównie materiału piaskowego o grubości około trzech metrów
  • druga warstwa: Składa się z większych skał – około 15 metrów grubości
  • Trzecia warstwa: Lawa płynie – około 150 metrów grubości
  • W środku trzeciej warstwy: Warstwa osadowa na głębokości od 30 do 75 metrów
READ  Orionidy w październiku 2021 r.: Kiedy można zobaczyć najwięcej spadających gwiazd?

Sonda marsjańska „Insight”: czy nastąpiło duże uderzenie meteorytu?

Za pomocą sejsmometru naukowcy mogą wyodrębnić wszelkiego rodzaju informacje z tych różnych warstw. Mówi się, że druga warstwa, składająca się z większych skał, powstała w wyniku uderzenia meteorytu w Marsa: jest to wyrzut, który został wyrzucony w powietrze przez uderzenie meteorytu i spadł z powrotem na powierzchnię. Pierwszy wypływ suchej lawy rozpoczyna się pod dwiema pierwszymi warstwami i można go datować na około 1,7 miliarda lat temu.

Za pomocą sejsmometru sonda InSight NASA pozwala naukowcom zajrzeć do 200 metrów marsjańskiej gleby. (wrażenie artysty)

© ETH Zurich / Géraldine Zenhäusern

Naukowcy podejrzewają, że warstwa skał osadowych o grubości 40 metrów oddziela pierwszą od drugiej lawy – te drobnoziarniste osady mogły zostać utworzone przez wiatr lub wodę. Jak wynika z badań, głęboki strumień lawy uformował się około 3,6 miliarda lat temu, w czasie, gdy na Marsie występowała znaczna aktywność wulkaniczna. Opublikowano w Nature Communications stał się. „Pomaga nam poznać czas między różnymi działaniami” – wyjaśnia Bruce Banerdt, członek Jet Propulsion Laboratory (JPL) amerykańskiej agencji kosmicznej. NASA* i współautor opracowania, naprzeciwko odwróconej bramy.

Mars Research: Badanie pokazuje długą przerwę w aktywności wulkanicznej

„Fakt, że ta warstwa osadu jest umieszczona pomiędzy dwiema warstwami wulkanicznymi, pokazuje, że aktywność wulkaniczna ustała – bardzo długa przerwa, ponieważ tak długo trwa formowanie się skał osadowych”. Geolodzy mogą dojść do wniosku, że „była nie tylko jednolita historia wulkanizmu, ale mogła wystąpić w kilku impulsach”, kontynuuje Bannerdt.

Wszystkie ważne wiadomości z astronomia* I podróż kosmiczna* odbierz z BEZPŁATNY biuletyn* Bezpośrednio w Twojej skrzynce pocztowej.

Dlaczego Mars jest szczegółowo badany?

Ale dlaczego ludzie tak blisko szukają Marsa? „Dobrze znamy strukturę Ziemi, ale nie wiemy dokładnie, jak stała się tym, czym jest” – wyjaśnia Banerdt. Jednak wiele wczesnych procesów, które ukształtowały Marsa, nadal pozostaje nienaruszone na Marsie, gdzie aktywność geologiczna jest mniejsza niż na Ziemi. „Mars nie został zbytnio dotknięty”, zapewnia Bannerdt i kontynuuje: „Możemy przyjrzeć się wewnętrznej strukturze Marsa i stwierdzić, że Ziemia wyglądała tak 4,5 miliarda lat temu”. Celem jest lepsze zrozumienie, jak powstała Ziemia.

READ  Corona w Niemczech: 10 wypadków mniej – wiadomości lokalne

Misja InSight ma na celu odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące formowania się planet skalistych poprzez eksplorację Marsa. Ponieważ w samym naszym Układzie Słonecznym są ich cztery – które po utworzeniu się w gorącej mgławicy słonecznej ewoluowały zupełnie inaczej: podczas gdy Ziemia jest przyjazna dla życia, Wenus jest świecącym piekłem, a Merkury ma ogromne wahania temperatury.

Mars jest zimny i niegościnny, prawie nie ma atmosfery ani pola magnetycznego chroniącego powierzchnię. Jednak misje zawsze szukają tam życia – ostatnia z nich była Sonda Mars „wytrwałość” odpowiedziała na ważne pytanie*, zdjęcie, wysłane przez łazik NASA na Ziemię*wywoływać wrzawę i Film NASA pokazuje historyczne wydarzenie na Marsie*. (patka) * fr.de widok z IPPEN.MEDIA.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Badanie udowadnia bardzo wysoką ochronę przed koronami za pomocą masek FFP2

Published

on

NSOto powszechny obraz w dzisiejszych czasach: większość ludzi nosi maski FFP2, ale klips na nos zagina się zbyt wysoko i zbyt ciasno przylega do nosa, aby opierać się na obudowie, ale pozostawia nad nosem przestrzeń do oddychania. Prawie niweluje efekt maski. Zgodnie z najnowszymi wynikami badania Instytutu Dynamiki i Samoorganizacji Maxa Plancka (MPI) w Getyndze jest to zbyt dużo, jeśli siedzenie jest ustawione prawidłowo.

Hej kompleksowo

Korespondent polityczny w Berlinie, odpowiedzialny za Education Worlds.

jako dyrektor MPI Eberhard Bodenschitz w The American National Chronicle Akademia Nauk Zgłoszono, że ryzyko infekcji przy prawidłowo założonej masce FFP2 wynosi zaledwie 0,1%, jeśli osoba zarażona i osoba zdrowa spotykają się w pomieszczeniu zamkniętym przez dwadzieścia minut w niewielkiej odległości.

„Maska może idealnie dopasowywać się do kształtu twarzy, jeśli przed jej założeniem zgięcie jej metalowy wspornik w okrągły kształt litery W”, mówi Bodenschatz, dzięki czemu zakaźne cząsteczki aerozolu nie mogą już przedostać się przez maskę, a okulary nie są już zamglone. nad głową.

Z drugiej strony, przy źle dopasowanej masce ryzyko infekcji, według obliczeń badaczy z Getyngi, wynosi około czterech procent. W przypadku maski chirurgicznej wystarczy dobre dopasowanie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji maksymalnie o dziesięć procent. Maska uszczelniająca FFP2 chroni nos i policzki 75 razy lepiej niż maska ​​dopasowana chirurgicznie.

Continue Reading

science

Ciągłe wapowanie ma wpływ na potencję – MANN.TV

Published

on

Badanie dotyczące e-papierosów: „vapery” częściej cierpią na zaburzenia erekcji W nowym badaniu na temat e-papierosów i „vapingu” zbadano możliwe powiązania między zaburzeniami erekcji u mężczyzn, którzy palą tytoń przy użyciu nietradycyjnych metod. Można wykazać, że użytkownicy e-papierosów są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń erekcji niż użytkownicy e-papierosów.

W badaniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 000 mężczyzn w wieku powyżej 20 lat. Codzienne „dzienniki” wykazywały 2,2 razy więcej zaburzeń erekcji niż mężczyźni, którzy nie używali e-papierosów – niezależnie od tego, czy faktycznie na tych mężczyzn miały wpływ inne czynniki ryzyka. Również u uczestników badania, którzy nigdy nie byli dotknięci chorobą sercowo-naczyniową, stwierdzono:

Continue Reading

science

Koronawirus w Berlinie: wskaźnik infekcji spada do 351,4 – Większe obłożenie łóżek intensywnej opieki medycznej – Berlin

Published

on

W Brandenburgii brakuje szczepionek – minister: szczepień może być znacznie więcej

w Brandenburgii Wzrasta liczba chętnych do szczepienia, Ale wciąż brakuje szczepionki. Zdaniem minister zdrowia Ursuli Nunemacher (Zieloni) rozwój liczby szczepień jest zachęcający. „Niestety widzimy w wielu kampaniach szczepień Aby więcej osób zainteresowanych mogło zostać zaszczepionych, gdyby więcej szczepionek było dostępnych lokalniepowiedziała w piątek. Rząd federalny powinien udostępnić więcej dawek szczepionki, zwłaszcza od Biontech/Pfizer. aktualny Legalizacja tej szczepionki to „prawdziwy problem szczepień”, Zakonnice też. Dostępne są wystarczające ilości szczepionki Moderna.

Rzecznik ministerstwa, Gabriel Hess, powiedział, że szczepionki Biontech będą prawdopodobnie dostępne w racjonowaniu w nadchodzących tygodniach.

Brandenburger Hartmann-Bund skrytykował dystrybucję i legalizację szczepionki Biontech przez rząd federalny. „Najważniejszą rzeczą jest teraz szybkość i ci, którzy nie są jeszcze zaszczepieni” – powiedział przewodniczący Hanjo Pohle. Lekarz zaszczepił się w swojej klinice i musiał odwołać dwa semestry z powodu braku szczepionki. ten Częstość występowania infekcji u osób młodych jest obecnie znacznie wyższa niż u osób starszych, zachować ostrożność. Musisz być teraz zaszczepiony Ale do tego potrzebna jest szczepionka Biontech, Nawet Polak. Z Moderną, zgodnie z zaleceniami Komitetu Stałych Szczepień (Stiko), szczepienia są możliwe tylko dla osób powyżej 30 roku życia.

ten Według Ministerstwa Zdrowia liczba szczepień przeciwko Coronie w kraju stale rośnie. W ciągu ostatnich siedmiu dni podano ponad 142 000 szczepionek przeciwko koronawirusowi. Oferta szczepień jest obecnie poszerzana w całym kraju.

Niezależne miasto Frankfurt nad Odrą otworzyło w piątek na terenie targów lokalne centrum szczepień. Teltow-Fläming w środę (1 grudnia) otworzył Centrum Szczepień Luckenwalde we Fläminghalle, a okręg Dahme-Spreewald otworzył ponadregionalne centrum szczepień na byłym lotnisku Schönefeld.

w Obecnie 62,4 proc. Brandenburgii jest w pełni zaszczepionych. kraj w Porównanie krajowe jest przedostatnie w rankingu. W grupie wiekowej od 12 do 17 lat 34,3% zostało w pełni zaszczepionych, 65,6% w grupie wiekowej od 18 do 59 lat i 81,8% w grupie wiekowej powyżej 60 lat. Według danych około 320 000 osób otrzymało już szczepienie przypominające. (dpa)

READ  Pandemia korony: Raport z doświadczeń: Jak dokładnie sprawdzana jest baza 3G w Augsburgu?

Continue Reading

Trending