Connect with us

Top News

Mały ruch graniczny rozpoczął się cicho | M.D.R.T.E.

Published

on

Mały ruch graniczny rozpoczął się cicho |  M.D.R.T.E.

Zaledwie kilka metrów od mostu miejskiego Corlitz. Ostrożnie usuwam gaz. Niedaleko, żeby zobaczyć niemieckich czy polskich policjantów. Kilka dni temu władze przeprowadziły tu wyrywkowe kontrole i zażądały negatywnego testu koronowego od tych, którzy wjechali do Niemiec. Kiedy przekraczam granicę, zbliża się do mnie tylko kilka samochodów. Większość samochodów posiada polskie tablice rejestracyjne. I kierunek Zkorzelek Prawie nie ma ruchu. Zaraz po ukończeniu mostu miejskiego po prawej stronie znajdowała się pierwsza z wielu polskich stacji benzynowych w mieście. Kierowca srebrnego mercedesa z tablicami rejestracyjnymi Corlitz czeka cierpliwie przy dystrybutorze i napełnia swój samochód olejem napędowym. On jest tylko tam.

Kontynuujemy podróż drogą Voyotoship Road 352 w kierunku Bogotyni. Nawet tutaj jest tylko kilka samochodów z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi. Około kwadransa później wyszedłem z ulicy i skręciłem w prawo w kierunku Radomiers. Mała wioska jest opuszczona. Znajdują się tu dwie stacje benzynowe i kilka restauracji, ale nadal są zamknięte.

Pustka

Martina spotykam na stacji benzynowej Undertorf. Mężczyzna z tatuażem na ramieniu jest tutaj ze swoją matką. Kupiłeś papierosa, mówi cicho. W przeciwnym razie pójdą prosto do Corlitz. Wcześniej wieczorem dowiedział się od matki, że znowu możliwy jest mały ruch graniczny. Sam siebie nie znał. Nikt nie zobaczy, co jest obecnie dozwolone lub zabronione, mówi. Jest to również jeden z powodów, dla których tak niewiele się tu dzieje.

Minął już ponad rok odkąd robiłam zakupy w Polsce.


Martin z Corlitz
Kupujący papierosy

Pytam jego mamę, dlaczego kupowała tylko papierosy, a nie tankowała. Mówi, że pogorszyło się. We wtorek zatankował małą szarą டா kodę – ale nie w Niemczech. Nie oznacza to, że tankowanie w Polsce jest możliwe. Jedzie do domu z synem. Z rododendronów wybieram ścieżkę prowadzącą w lewo przez B99. Z Hagenwerter jedzie się do Jitta przez Astridz i Hirschfeld, mijając duże żółte pola rzepaku i kwitnące lasy. Operlacites Jaka jesteś piękna.

READ  Pod presją Unii Europejskiej – Polska znosi „LGBT – Wolną Strefę”

Moja podróż z Sobinstras w Jeddah zabiera mnie z powrotem do Polski. W małym miasteczku Sianyavka jest również cicho. Zwykle do sklepu przychodzi dużo Niemców. Ale dziś nawet sprzedawcy papierosów siedzą na swoich produktach. Kilka metrów za Neißebrücke jest trochę więcej aktywności w ogrodnictwie i handlu roślinami. Parking jest dobrze zaopatrzony. Na zakupy przyjeżdżają tu Polacy, Czesi i niektórzy Niemcy.

Wśród nich jest Michael z oddalonego o 15 kilometrów miasta Tittlestorp. Wybiera dwa worki ziemi doniczkowej, a jego żona nosi ze sobą kilka wiszących roślin. Szefowa Christinawsinia mówi, że firma powoli się odbudowuje. Klienci z Niemiec kupują u niego od dawna. Ma nadzieję, że stracharz wkrótce się skończy.

Bez pośpiechu

Pod koniec mojej wycieczki mijam niezliczone stacje benzynowe. Obraz, podobnie jak w Zgorzelcu, jest mniej obraźliwy, po drodze tylko kilka. Niektórzy dealerzy przed swoimi straganami czekają również na klientów z Niemiec. Potem dotarłem do Friedensbrook w Jeddah, moja podróż dobiegła końca.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Published

on

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

32 lata samoświadomości
Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

W kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na południu Polski doszło do opadu skał. Przyjaciel ginie w akcji. Teraz ratownicy odkryli w kopalniach kolejną minę. 32-latek powinien zostać szybko wyciągnięty na powierzchnię.

Dwa dni po wypadku górniczym na południu Polski, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, zespoły ratownicze odnalazły wciąż zaginionego górnika. Mężczyzna jest przytomny i jest obecnie wydobywany na powierzchnię – powiedział dziś prezes zarządu kopalni PGG Leszek Pietraszek.

Ratownicy dotarli do 32-letniego kolegi po południu. Mógł mówić, ale miał problemy z oddychaniem. Lekarz udzielił mu pierwszej pomocy i przygotował do wyniesienia na powierzchnię – powiedział Pietrasek.

Do wypadku doszło w czwartek w kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na Śląsku, po osunięciu się skał na głębokości 1150 metrów pod ziemią. Zespół ratunkowy w ciągu kilku godzin uratował 76 z 78 górników. Innego można uratować dopiero po śmierci. Szef kopalni powiedział, że stan odnalezionego górnika jest stabilny, komunikuje się z zespołami ratowniczymi i został już przebadany przez podziemnego lekarza.

Erupcje skał to nagłe ruchy i zapadnięcia się zagłębień skalnych, które nie są spowodowane trzęsieniami ziemi wywołanymi tektonicznie. Częstą przyczyną są eksplozje w górnictwie. Ponieważ burze skalne są trudne do przewidzenia, stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa górników i ludzi zamieszkujących obszary górnicze.

READ  Reparacje za II wojnę światową: Polska wysyła notę ​​konsularną
Continue Reading

Top News

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Published

on

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Stan na: 13 lipca 2024 r., 10:36

Po szczycie NATO ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon. Podobno obaj rozmawiali o łagodzeniu ryzyka „możliwej eskalacji” ze strony Rosji.

USA chcą przerzucić systemy uzbrojenia do Rosji w Niemczech. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Andriej Biełousow właśnie rozmawiali przez telefon. „Omawiano kwestię zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka możliwej eskalacji” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Próba połączenia telefonicznego nadeszła z Moskwy.

Rzecznik Pentagonu powiedział reporterom, że Austin podkreślił „znaczenie utrzymywania linii komunikacji” z Moskwą w czasie konfliktu na Ukrainie i po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rozmowa telefoniczna nadeszła wkrótce po szczycie NATO

Powód rozmowy nie został ujawniony. Jednak na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie dowiedziano się, że USA chcą od 2026 roku przesunąć systemy uzbrojenia w Niemczech, aby lepiej odstraszać Rosję. Należą do nich rakiety manewrujące typu Tomahawk o zasięgu do 2500 km, technicznie broń nuklearna, a także wielozadaniowe rakiety SM-6 i nowo opracowana broń hipersoniczna. W czwartek kanclerz Olaf Scholes bronił tej decyzji jako „bardzo dobrą decyzję”, która „ma charakter odstraszający” i „zachowuje pokój”.

Kreml potępił porozumienie jako krok „w kierunku zimnej wojny”. Ostatni oficjalny dialog ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych odbył się 26 czerwca. Według Moskwy Piełozow „podkreślił ryzyko dalszej eskalacji” w związku z „dostawami amerykańskiej broni” do Kijowa.

Zełenski szuka większego wsparcia w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych nadal apelował o wsparcie dla swojego kraju. Na spotkaniu z gubernatorami stanów amerykańskich w Salt Lake City (Utah) rozważał możliwości pogłębienia stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – napisał na platformie Zełenski, aby w przyszłości rozszerzyć współpracę naszych agencji bezpieczeństwa i uczestniczyć w odbudowie. Ukrainy.”

READ  Święta w Polsce: Dwa odcinki autostrady będą bezpłatne

Zełenski w przemówieniu do gubernatorów powiedział, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych żołnierzy. „Jedyne, o co prosimy, to odpowiednie wsparcie – systemy przeciwlotnicze dla naszych miast, broń dla mężczyzn i kobiet na pierwszej linii frontu, aby pomóc chronić i odbudowywać normalne życie”. Stany Zjednoczone są jak dotąd największym zwolennikiem Ukrainy.

Continue Reading

Top News

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Published

on

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Złodzieje kradną Porsche Cayenne w Görlitz. Mam pojazd. Niewinny. Co jeszcze wynika z raportu policji w Görlitz?


2 minuty

Symboliczne zdjęcie
© dpa

Nieznani sprawcy ukradli Porsche przy Antonstrasse w Görlitz w czwartek około godziny 13:10. Właściciel znalazł swój czarny pojazd w Polsce i natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze policji kryminalnej z Görlitz ściśle współpracują ze swoimi polskimi kolegami i udało im się zlokalizować i zabezpieczyć Kane’a przetrzymywanego w Bolesławcu. Polscy kryminaliści zabezpieczyli dowody pojazdu, a następnie przekazali Porsche właścicielowi za 35 000 euro. Sprawca nie został zidentyfikowany. Rzecznik policji w Görlitz ogłosił to w piątek.

Niezidentyfikowani ludzie przebili wszystkie cztery opony samochodu

W czwartkowy wieczór niezidentyfikowani ludzie przecięli cztery opony samochodu osobowego Renault Megane przy Brautwiesenstrasse w Görlitz. Rzecznik policji w Görlitz powiedział, że na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób opony uległy uszkodzeniu. Szkoda materialna wyniosła 800 euro. Śledztwo prowadzi Okręgowy Wydział Kryminalny w Gorlicach.

Poszukiwany mężczyzna powinien trafić do więzienia

W czwartkowy wieczór funkcjonariusze z dzielnicy Corlitz w ramach patrolu spotkali się z Polakiem poszukiwanym listem gończym. Policja zatrzymała 68-latka o godzinie 20:40 i zabrała go do zakładu karnego.

Nieznane osoby kradną rowery elektryczne i akcesoria

Między środą a czwartkiem nieznane osoby ukradły dwa e-rowery z przedmieść Kraschwitz. Oskarżony zabrał także dwa drążki pod siodła i dwa siodła. Wartość kradzieży wyniosła około 2200 euro. Tak powiedział rzecznik policji w Görlitz. Obecnie szukają jednośladów.

READ  Święta w Polsce: Dwa odcinki autostrady będą bezpłatne
Continue Reading

Trending