Connect with us

science

Letnia prognoza: lipcowy rekord ma wpływ na pogodę – Meteorologia

Published

on

Po chłodnej wiośnie i maju tego lata przewiduje się dość łagodne temperatury z krótkimi falami upałów. Jednak początek czerwca był bardzo ciepły. Ma to również wpływ na resztę lata.

Wskazówka dotycząca przeglądania: znajdź najnowsze wiadomości i ostrzeżenia we wskaźniku pogody FOCUS Online

Do tej pory średnia temperatura czerwca była o 3 stopnie wyższa od średniej od 1991 do 2020 roku. Od 1900 roku początek czerwca był tylko dwa razy cieplejszy. Jest to oczywiście silny kontrast z zimną wiosną. Po co przechodzić z zimnego na ciepłe?

Wskaźnik NAO określa wzór pogody

Jak to często bywa, wskaźnik NAO (North Atlantic Oscillation) określa pogodę w Europie. Ten wskaźnik opisuje różnice ciśnień na wysokości między Islandią a Azorami. Wiosną tego roku indeks NAO był nadal ujemny. Na Północnym Atlantyku mogą tworzyć się obszary wysokiego ciśnienia, które sprowadzają masy zimnego powietrza do Niemiec.

Bądź na bieżąco i pobierz darmową aplikację z The Weather Channel

Po wiośnie modele klimatyczne przewidują również ujemny NAO na lato. W tym przypadku północna i zachodnia Europa będzie bardzo zimna, wilgotna i wietrzna. Południowy wschód jest gorący i suchy.

Czerwiec zaskakuje modele klimatyczne

Ale pogoda zmieniła się w czerwcu i indeks NAO skoczył do wartości dodatnich. Północ i zachód są teraz bardzo ciepłe, a południowy wschód jest nieco zimny i wilgotny.

Tak więc modele też się teraz kręcą. Aktualne prognozy zakładają, że wszystkie miesiące letnie w Niemczech będą dość ciepłe i suche. Jednak ze względu na mokrą kukurydzę i wyższą wilgotność gleby w porównaniu z poprzednimi latami zakłada się, że nie będzie już fal upałów. Ta prognoza przynajmniej potwierdza krótką falę upałów w czerwcu.

Pozytywny indeks NAO – efekt podziału Polar Vortex?

Co ciekawe w przypadku nagłej zmiany NAO z ujemnego na dodatni, w ostatnich latach latem w większości towarzyszył ujemny NAO. Wyjątkiem są lata 2013 i 2018. W obu latach silne ocieplenie stratosfery nad Arktyką rozszczepiło wir polarny zimą. Podobnie jak w styczniu 2021 r.

READ  Liczby koronowe w Niemczech: tylko 612 nowych infekcji - 47 zgonów

Nie ma fizycznego wyjaśnienia tego zachowania, ale zmiany pogodowe w latach 2013 i 2018 sugerują związek.

Wątpliwości pozostają

Perspektywy letnie są nadal związane z niepewnością, ponieważ w ciągu najbliższych kilku dni spodziewany jest ujemny NAO. Istnieje ryzyko, że wskaźnik pozostanie ujemny przez dłuższy czas niż oczekiwano. Potem pogoda znów wprowadziła modelki w błąd.

Oryginalna wersja tego postu „Nowe oczekiwania: czerwcowy rekord ma konsekwencje dla naszego lata” pochodzi z kanał pogodowy.