Connect with us

science

Leki hipotensyjne mogą chronić przed utratą pamięci

Published

on

Dr. Karen Zoffel | 22.06.2021

Niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi mogą mieć pozytywny wpływ na mózg: starsi dorośli, którzy przyjmowali te leki, radzili sobie lepiej w testach pamięci.

Istnieją leki przeciwnadciśnieniowe, które mogą pokonać tzw. rezerwuar krwi w mózgu i dostać się do mózgu. Leki te mogą mieć pozytywny wpływ na pamięć, poinformowali naukowcy w czasopiśmie Hypertension: ocenili informacje z 14 badań z udziałem prawie 12 900 osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. Okazuje się, że starsze osoby z wysokim ciśnieniem krwi, których leki przekroczyły barierę krew-mózg, w trzyletnim okresie obserwacji lepiej zapamiętywały rzeczy niż osoby, których leki nie dostały się do mózgu.

Odkrycia te stanowią najsilniejszy do tej pory dowód na to, że inhibitory ACE i inhibitory ACE wchodzące do mózgu są związane z lepszą pamięcią. Sugeruje to, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą być chronione przed upośledzeniem umysłowym poprzez przyjmowanie takich leków. Jane K. Pochodzi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny II, blokery kanału wapniowego i leki drenujące to klasy leków przeciwnadciśnieniowych, które działają na różne sposoby. Badania nad wpływem leków na sprawność umysłową są mieszane: podczas gdy badania blokerów receptora angiotensyny II i inhibitorów ACE wykazały korzyści dla pamięci długotrwałej, blokery kanału wapniowego i diuretyki wydają się zmniejszać ryzyko demencji. Jest to pierwsza metaanaliza porównująca potencjalne działanie leków hipotensyjnych w czasie z uwzględnieniem bariery krew-mózg.

te: 10.1161 / NADCIŚNIENIE AHA.121.17049

READ  Biolog molekularny Steve Pascolo opowiada o potencjale szczepionek mRNA
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia

Published

on

Duża część Włoch i prawie cała południowo-wschodnia Europa odczuwa upalne pustynne powietrze. Przez kilka kolejnych dni wartości wynoszą 45 stopni lub więcej i 50 stopni w sferze możliwej.

Gorące sirocco już od jakiegoś czasu wieje pustynne powietrze w południowo-wschodniej Europie. Jednak to, co zaczyna się w niedzielę, można określić tylko jako katastrofalne. Upał podnosi wartości najpierw do 40 stopni, a następnie w ciągu tygodnia do 45 do 50 stopni. Brutalne upały rozprzestrzeniają się na południowe Włochy, Grecję, Albanię, północną Macedonię, Bułgarię, Rumunię i Turcję.

Intensywne upały trwają około tygodnia, zanim zimne powietrze z północy usunie przegrzane masy powietrza.

Fala upałów w południowej Europie: możliwe są nowe rekordy

10 lipca 1977 r. w Atenach zmierzono 48,0 stopni. To wciąż najgorętszy rekord Europy. Ten rekord będzie mocno wstrząśnięty w nadchodzącym tygodniu. Zarówno w Grecji, jak i Turcji wartości mogą lokalnie przekroczyć 50 stopni.

Rekordy ciepła można ustawić również w innych krajach. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko fala upałów może przeniknąć na północ, a następnie dotknąć również Węgry i Chorwację. Ale pewne jest, że we Włoszech i Grecji będzie bardzo gorąco.

Ekstremalne upały mogą szybko stać się bardzo niebezpieczne. Szczególnie układ krążenia może być obciążony, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Temperatury od 45 do 50 stopni już nie pryskają. Skakanie do wody może powodować problemy z krążeniem tak szybko, jak długie przebywanie na zewnątrz.

Niezwykle zimne systemy klimatyzacji również mogą być niebezpieczne – zwłaszcza w samochodach. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, istnieje ryzyko późniejszego szoku termicznego. Jeśli wysiądziesz z zimnego samochodu, istnieje ryzyko problemów z krążeniem.

Ciepły śródziemnomorski: sezon medyczny jest najbardziej prawdopodobny

Wraz ze wzrostem upałów wzrasta ryzyko pożarów lasów w całej południowej Europie, które w tej chwili nie może być wyższe. Oczekuje się, że pożary rozprzestrzenią się w południowej Europie. Zarejestrowano już 2,5 razy więcej pożarów niż przeciętnie. Oczywiście do końca lipca można spodziewać się 419 pożarów, ale w tym roku jest ich ponad 1000.

READ  Szerzej omówienie potencjalnych skutków zapobiegawczych: Badanie: Witamina D nie chroni przed infekcją - wiedza

Niespotykane obecnie upały mogą wpłynąć jesienią na sezon sztormowy na Morzu Śródziemnym. Na powierzchni woda jest już gorąca i ciepła od 2 do 3 stopni. Biorąc pod uwagę stałe ciepło można założyć, że woda będzie znacznie cieplejsza. Wtedy, jesienią, Medycyna stanie się bardziej prawdopodobna. Są to huragany podobne do huraganów na Morzu Śródziemnym.

Ponieważ Morze Śródziemne jest stosunkowo daleko na północ i jest stosunkowo małe, prawdziwe cyklony tropikalne nie są możliwe, ale są silne burze. Leki należą do najpotężniejszych burz pozazwrotnikowych i mogą być bardzo destrukcyjne. Jesień to czas Medycyny. Ten rok może być trudny ze względu na upały.

Oryginalna wersja tego postu „Do 50 stopni! Katastrofalny piekielny upał, który ogarnął Europę Południową” pochodzi z kanał pogodowy.