Connect with us

Tech

Łazik Curiosity NASA dostarcza przełomowe dane od 10 lat

Published

on

  1. Strona główna
  2. Wiedza

kreatura:

do: Tania Baner

Pozdrowienia z Marsa z łazika Curiosity. © NASA / JPL-Caltech / MSSS

6 sierpnia 2012 roku sonda kosmiczna NASA Curiosity wylądowała na powierzchni Marsa. Od tego czasu dostarczył autorytatywnych badań z przełomowymi danymi.

Pasadena – Lądowanie na Mars zrobił fale dziesięć lat temu: łazik”CiekawośćAmerykańska agencja kosmiczna NASA 6 sierpnia 2012 r. Wylądował w kraterze Gale na Marsie. Wcześniej musiał przejść przez „siedem minut terroru”, które znakomicie przeżył – nic nie stało na przeszkodzie jego pracy na Czerwonej Planecie. W oficjalnej terminologii NASA łazik nazywa się „Mars Science Laboratory”, ale najważniejsze instrumenty badawcze NASA są zawsze nazywane imionami, do których zwykli ludzie mogą się odnieść. Czyli: „Curiosity” w angielskim „curiosity”.

Nazwa odnosi się do tego, co napędza NASA i inne narody kosmiczne, gdy badają Marsa i inne ciała niebieskie. W przypadku Czerwonej Planety ciekawość dotyczy przede wszystkim dwóch rzeczy: Czy na Marsie istniało (czy jest?) życie?? I jak Mars stracił wodę i atmosferę i stał się niegościnny, jak znamy go dzisiaj? Z tymi pytaniami w naszym bagażu – i jednym Skoncentruj się na kwestii przeszłego życia Curiosity wylądował na Marsie dziesięć lat temu.

Mars: sonda kosmiczna NASA Curiosity wylądowała 10 lat temu

Od tego czasu na Czerwonej Planecie wydarzyło się wiele: łazik „Szansa”, który był wówczas aktywny, od tego czasu nie milczał. NASA dostarczyła w tym celu materiały eksploatacyjne: Nowy łazik wytrwałości Powinieneś mieć Marsa z pomysłowy helikopter Zbadaj jednocześnie sondę „InSight”, aby zbadać wnętrze planety i bagna. Ten ostatni prawdopodobnie przestanie działać latem 2022 roku, ponieważ panele słoneczne są zakurzone i nie mogą już wytwarzać wystarczającej mocy.

Z drugiej strony „Curiosity” ma tylko ograniczony wpływ na pył na Marsie: łazik jest zasilany bateriami radionuklidowymi, które w przeciwieństwie do paneli słonecznych nie są zależne od pogody i nie rozwijają się gwałtownie wraz z problemami z pyłem. Główną misją Curiosity pozostaje zbadanie, czy Mars jest w stanie podtrzymywać życie – i czy nadal jest. Aby to zrobić, łazik eksploruje swoje otoczenie częściowo niezależnie – skanuje powierzchnię i skały na Czerwonej Planecie w poszukiwaniu śladów związków organicznych zawierających węgiel. Poszukiwanie struktur wskazujących na procesy biologiczne jest również częścią pracy łazika.

Łazik Curiosity NASA bada Marsa od dziesięciu lat

Ma na pokładzie dziesięć instrumentów naukowych. Najważniejszym i najcięższym instrumentem jest SAM (Sample Analysis at Mars), który może analizować próbki gleby i gazu z atmosfery. Dołączone są również różne kamery, miernik promieniowania i inne narzędzia.

oficjalne imię Laboratoria naukowe Mars
Waga 900 kg
rozmiar mały kompaktowy samochód
Lądowanie na Marsie 06.08.2012
Główny cel 687 Dni Ziemi

Najważniejsze wyniki naukowe serii „Curiosity” na powierzchni Marsa:

  • Czy na Marsie była woda? Wkrótce po wylądowaniu Curiosity znalazł gładkie, okrągłe kamyki toczące się co najmniej kilka kilometrów w dół rzeki w rzece biegnącej od kostki do pasa. Ciekawość znalazła również ślady wody w Mount Sharp: ponad 1000 metrów skały pierwotnie uformowały się jako błoto na dnie szeregu płytkich jezior. Rzeki i jeziora krateru Gale istnieją już od miliona lat lub dłużej.
  • Czy Mars był kiedykolwiek nadający się do zamieszkania? Ciekawość odkryła, że ​​Mars miał kiedyś odpowiednią chemię, aby wspierać żywe drobnoustroje. Łazik znalazł siarkę, azot, tlen, fosfor i węgiel – niezbędne składniki do życia – w próbce gleby z obszaru zwanego Yellowknife Bay. Odkryto tam również minerały ilaste i trochę soli, co wskazuje na to, że kiedyś płynęła tam świeża, prawdopodobnie zdatna do picia woda.
  • Czy na Marsie są cząsteczki organiczne? Instrument SAM „Curiosity” wykrył cząsteczki organiczne w kilku próbkach na powierzchni Marsa. Chociaż niekoniecznie oznacza to, że życie istniało tam wcześniej, jest to znak, że istniały elementy budulcowe do powstania życia na Marsie.
  • Czy na Marsie jest metan? Metan może być wytwarzany przez żywe organizmy lub w reakcjach chemicznych. Właśnie dlatego odkrycie metanu w atmosferze Marsa przez Curiosity jest ekscytujące: jaki proces spowodował powstanie metanu? Co powoduje krótką i nagłą wspinaczkę? Instrument SAM zaobserwował dziesięciokrotny wzrost metanu w okresie dwóch miesięcy.
  • A co z promieniowaniem na Marsie? Curiosity używa specjalnego przyrządu do pomiaru poziomu promieniowania na Marsie. Odkrył, że dwa rodzaje promieniowania stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia astronautów przebywających w kosmosie. Dane z Curiosity powinny być wykorzystywane do zwiększenia bezpieczeństwa przyszłych misji na Marsie.
  • Jaka jest atmosfera Marsa? Instrument SAM firmy Curiosity badał atmosferę Marsa – pomiary wskazują, że Mars stracił znaczną część swojej pierwotnej atmosfery i zaopatrzenia w wodę. Wydaje się, że ta strata nastąpiła przez górną część atmosfery w kosmos.

Sonda marsjańska „Curiosity” – NASA wysłała już następcę

Chociaż następca Curiosity dotarł już na Marsa z „wytrwałością”, w rezultacie Curiosity nie przestanie działać. Podobnie jak jego poprzednik Opportunity, łazik będzie eksplorował Marsa, dopóki nie będzie to możliwe. Jak pokazuje długowieczny łazik Opportunity (okres serwisowy 2004-2018), do Curiosity może jeszcze za kilka lat. (patka)

biuletyn satelitarny

Mars, Księżyc i głębia wszechświata – Biuletyn Wolnej Przestrzeni Dwa razy w miesiącu informuje o tym, co dzieje się w kosmosie.

READ  Paleontolodzy mylą „skamieniałości duchów” – nowa forma formowania skamieniałości ujawnia nieoczekiwaną odporność pradawnych alg wapiennych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tech

Pamięć USB nie pojawia się na routerze w Eksploratorze

Published

on


Do większości routerów można podłączyć dysk USB lub dysk twardy USB. Pamięć jest wtedy dostępna dla wszystkich urządzeń w sieci domowej, aby uzyskać dostęp do przechowywanych tam plików lub zapisać je na innych urządzeniach. Aby to zrobić, musisz najpierw aktywować wersję SMB w menu routera i, w zależności od modelu, utworzyć konto autoryzowanego użytkownika.

Dostęp do plików na komputerze z systemem Windows jest szczególnie łatwy, jeśli podłączysz urządzenie pamięci masowej USB jako dysk sieciowy. Wtedy wygląda jak lokalny dysk twardy w Eksploratorze Windows i możesz normalnie otwierać, edytować i zapisywać pliki. Jednak ekran w Eksploratorze często powoduje problemy: urządzenie pamięci USB nie pojawia się tam i dlatego nie można go skonfigurować jako dysk sieciowy.

Pierwszą przeszkodą jest zwykle protokół SMB (Server Message Block): obecne komputery i routery obsługują tylko wersje SMBv2 i SMBv3, które są oznaczone jako bezpieczne. Jednak w przypadku starszego sprzętu może się zdarzyć, że stary SMBv1 jest nadal używany. Powinieneś więc upewnić się, że twój komputer i router działają z tą samą wersją SMB – najlepiej SMBv2 lub SMBv3. Od wersji 1709 systemu Windows 10 te wersje były używane domyślnie, a stary protokół SMBv1 nie jest już w ogóle instalowany lub jest automatycznie odinstalowywany po pewnym czasie, jeśli nie jest używany. Aktualizacja oprogramowania układowego pomaga w przypadku starszego routera, aby mógł on również obsługiwać bezpieczną wersję SMB: tak było na przykład w przypadku urządzeń Fritz od wersji Fritz-OS 7.20.

Jeśli pamięć USB nie może być skonfigurowana jako dysk sieciowy w routerze, często pomaga wprowadzenie bezpośredniej ścieżki do katalogu.

Powiększenie

Jeśli pamięć USB nie może być skonfigurowana jako dysk sieciowy w routerze, często pomaga wprowadzenie bezpośredniej ścieżki do katalogu.

READ  Google rozpoczyna dystrybucję narzędzia do czyszczenia

Jeżeli dysk USB w routerze, pomimo poprawnej wersji SMB, nadal nie jest wyświetlany w środowisku sieciowym Eksploratora Windows, warto wpisać bezpośrednią ścieżkę urządzenia pamięci masowej – można to zrobić w polu wyszukiwania Windows lub w adresie pasek Eksploratora Windows. Na przykład w Fritzbox wpis to \\ fritz.box. Wewnętrzny adres IP routera również powinien działać.

Ta metoda nie działa z niektórymi routerami. Ścieżka o nazwie pendrive lub dysk twardy oparta na wzorcu „\\nazwa routera\nazwa magazynu” również nie prowadzi do miejsca docelowego. Tutaj musisz wskazać bezpośrednio folder na pamięci USB: jeśli utworzyłeś katalog o nazwie „Pobrane” na dysku twardym lub dysku twardym, powinien on pojawić się po wpisaniu \\ Nazwa routera \ Downloads w Eksploratorze lub jako ścieżka połączenia dla działający dysk odpowiadający sieci.

Rada:

Wskazówka dotycząca zakupów 2022: routery i wzmacniacze WLAN

Continue Reading

Tech

Oświetlenie Philips Hue nie jest dostępne przez Alexa

Published

on

Obecnie wydaje się problemy z połączeniem pomiedzy dwa Dając Philips Hue i Amazon Alexa. Narastają raporty, że urządzenia są niedostępne i że też Skonfiguruj połączenie konta powodować problemy. Oto krótki przewodnik, jak rozwiązać problem między światłami Amazon Alexa i Philips Hue.

Nie można uzyskać dostępu do urządzeń Philips Hue Nie można skonfigurować umiejętności Alexa – oto jak to działa!

Niektórzy użytkownicy żarówek Philips Hue widzą obecnie komunikat w aplikacji Alexa Urządzenia nieosiągalne być. Urządzeniami tymi również nie można sterować za pomocą poleceń głosowych. Dlatego sensowne jest rozpoczęcie nowego wyszukiwania urządzenia za pośrednictwem Amazon Alexa. Daleko od tego, ponieważ to nie rozwiązuje sytuacji, ponieważ urządzenia są już znane Amazon Alexa za pośrednictwem wewnętrznego identyfikatora. Ale (dezaktywacja) reaktywacja umiejętności Amazon Alexa stwarza kolejny problem, ponieważ link do konta dla umiejętności Philips Hue Alexa również wydaje się być uszkodzony, a usługa potwierdza komunikat o błędzie.

Jeśli więc wyłączysz tę umiejętność, a następnie włączysz ją ponownie, będziesz musiał ponownie wprowadzić informacje o swoim koncie, po czym pojawi się komunikat o błędzie „Tym razem nie można sparować z Hue. Spróbuj ponownie później. „W aplikacji Alexa .

W ten sposób możesz aktywować umiejętność Philips Hue Alexa, nawet jeśli pojawi się komunikat o błędzie!

Istnieje proste rozwiązanie, aby mimo wszystko z powodzeniem aktywować Alexa Skill firmy Philips Hue. Najłatwiej to zrobić na komputerze, ponieważ tutaj możesz po prostu wejść na stronę Alexa i aktywować umiejętność. Ta strona internetowa jest nieco bardziej ograniczona niż aplikacja Alexa na smartfony, ale tutaj możesz aktywować umiejętności. Wystarczy wejść na https://alexa.amazon.de.

Całość jest nieco trudniejsza na smartfonie. Tutaj trzeba „przekonać” witrynę, pokazując prawdziwą. Mam iPhone’a i kiedy wywołuję powyższy adres URL w Safari, po prostu otrzymuję wiadomość, aby zainstalować i używać aplikacji Alexa. Tutaj wystarczy kliknąć „aA” w pasku adresu po lewej stronie, aby dokonać wyboru na liście, aby wyświetlić witrynę na komputery stacjonarne. Niestety nie mogę powiedzieć, jak to działa na telefonie z Androidem, bo nie mam smartfona, ale jest zdecydowanie podobnie.

READ  iPad Mini z wzornictwem iPada Air | Nowy iMac już wkrótce

Strona otworzy się i możesz przejść do Alexa Skills w menu, ponownie aktywować Philips Hue Skill i połączyć ją ze swoim kontem. Następnie należy ponownie uzyskać dostęp do wszystkich urządzeń za pomocą głosu i aplikacji Alexa.

Jeśli masz również problemy z Philips Hue Skill, a problemów nie można rozwiązać za pomocą powyższych porad, napisz do nas tutaj na stronie internetowej w komentarzach. Być może pomożemy również Tobie w rozwiązaniu Twojego problemu. W przeciwnym razie odwiedź naszą stronę internetową Grupa na Facebooku dla inteligentnych mówcówJest tu kilka tysięcy użytkowników, którzy chętnie Ci pomogą i służą radą i pomocą!

Continue Reading

Tech

Recenzja słuchawek do gier JBL Quantum TWS –

Published

on

Wreszcie, w imieniu JBL, ich pierwsze słuchawki douszne z serii Quantum Osobiście stopy (wcześniej były nowością w CES 22), niektórzy z obecnych reporterów spojrzeli po sobie ze zdumieniem. Co to znaczy, że te małe wkładki douszne są do „gry”? Najbardziej namiętni i czyści gracze chcieliby mieć pełne słuchawki, prawda? Czy dadzą im głośniejszy projekt, w tym niektóre światła RGB, a następnie za dodatkowe 50 USD? Tak bardzo się myliliśmy.

Testowałem JBL Quantum TWS przez miesiąc w wielu różnych sytuacjach i czynnościach, w tym oczywiście grając na różnych platformach, ale nosiłem też walizkę na podróż pociągiem i samolotem, codzienne spacery, rozmowy telefoniczne lub siłownię. W tym sensie całkowicie zastąpili inny model producenta, który zawsze nosiłem ze sobą, JBL Life Pro + TWS. I wiesz co? Całkowicie je zastąpili, czego wcale się nie spodziewałem.

Recenzja słuchawek do gier JBL Quantum TWS
Metalowe detale jednostek.

Główna różnica między JBL Quantum TWS i Live Pro + lub nowszym Live Pro 2 polega na tym, że ten pierwszy zawiera klucz sprzętowy mini USB-C, rodzaj pamięci USB podłączanej do różnych urządzeń, około 2,4 GHz o niskim opóźnieniu, minimalizując potencjalne opóźnienia lub Opóźnij dźwięk uzyskany przez Bluetooth. Oznacza to, że ta sama technologia jest używana w innych tego typu bezprzewodowych zestawach słuchawkowych do gier JBL kwantowy 610 Używany, ale nadal do podłączenia tych małych wkładek dousznych.

Reklama:

Zanim przyjrzymy się, co to oznacza na poziomie gry, nie możemy zignorować słonia w pokoju. Klucz sprzętowy sprawia, że ​​futerał jest nieco większy i cięższy, a dodatkowa technologia sprawia, że ​​Quantum TWS trzyma się nieco wyżej. To stworzyło we mnie stronniczość: jako użytkownik Live Pro+ nie sądziłem, że jego dodatkowe funkcje mogą zrekompensować dodatkową wagę i przestrzeń. Jednak z czasem całkowicie podbiły moje serce.

READ  Najmniejsza odkryta czarna dziura - „ciemny nosorożec” waży trzy razy więcej niż Słońce, zaledwie 1500 lat świetlnych od nas

Po pierwsze dlatego, że gra nieco lepszym dźwiękiem, to coś mówi. Może to być spowodowane ulepszonym ANC (Adaptive Noise Cancellation), dodatkowymi mikrofonami, a może faktem, że sprzęt jest w nieco grubszym korpusie, ale nie miernikiem JBL Reflect Flow Pro (stworzonym dla sportu), który nadal bym użyj wyższej stawki. Chodzi o to, że pokrowiec daje mi lepsze wyczucie w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza na nutach basowych i podczas dzwonienia. Po drugie, Live Pro + dał mi pewne problemy: prawa słuchawka douszna była wyciszona lub muzyka czasami się zatrzymywała, prawdopodobnie dlatego, że brud blokował jeden z mikrofonów, bez względu na to, jak mocno go czyściłem. Ale myślę, że nawet chwyt jest lepszy w moim uchu.

Całą tę dobroć można prawdopodobnie znaleźć w odnowionym JBL Live Pro 2, który ma również mniejszy i lżejszy korpus, ale ponieważ możemy grać w gry, Quantum wygrywa tutaj przytłaczającą większość.

Recenzja słuchawek do gier JBL Quantum TWSRecenzja słuchawek do gier JBL Quantum TWS
Pudełko zawiera klucz sprzętowy USB-C.

Reklama:

Najlepsze słuchawki na Nintendo Switcha?

Nie każde urządzenie, które znajdziemy w domu, obsługuje Bluetooth 5.0 lub nowszy, a jeśli chcemy grać na przykład na Nintendo Switchu (Bluetooth 4.1, nawet obecny model OLED) różnica jest ogromna. życie albo śmierć. Zdobyć lub zdobyć gola. Nie spodziewałem się, że klucz sprzętowy USB-C na Nintendo Switch będzie działał w trybie ręcznym, ale działa: konsola natychmiast rozpoznaje go jako „USB Audio”. W moich testach przejście z dźwięku Bluetooth na akcesorium USB było niezwykle zauważalne, nawet po prostu przeglądając deskę rozdzielczą i menu. I to nie tylko opóźnienie, ale znacznie większa głośność przez USB, która poprawia jakość dźwięku.

Podczas tych wyjazdów grałem w gry z różnych gatunków, oczywiście w Al: Somnium Files: nirvan, nie trzeba szybko reagować odruchami rysi, ale jest Mario Strikers: Battle League Football. Chodzi o to, że gdy wypróbujesz te bezprzewodowe słuchawki douszne USB na Switchu z odpowiedzią mniejszą niż 50 ms, nie będziesz już chciał łączyć ich przez Bluetooth, co też jest dość denerwujące.

READ  Samsung Galaxy Watch 4: Tak konfigurujesz Google Pay

Ponieważ jakość dźwięku i redukcja szumów JBL Quantum TWS są wyjątkowe, nadaje się również do gier na konsole i komputery PC. Na przykład użyłem go podczas symulacji, gdy zrobiło się zbyt ciepło z moim JBL Quantum ONE (lub dowolnym innym zestawem słuchawkowym do gier). Dzięki mocnemu basowi, który wytwarzają i czystości pozostałej przestrzeni dźwiękowej, te małe słuchawki douszne mogą stać obok bardziej dedykowanego sprzętu i można nimi zarządzać za pomocą oprogramowania JBL QuantumSURROUND.

Mogą również łączyć się z telefonami z Androidem przez USB-C (Apple naprawdę powinno się poddać i dołączyć do globalnego standardu) i chociaż brzmi to nudniej dla smukłego urządzenia mobilnego z wiszącą częścią, zawsze jest to lepsza opcja jakości, jeśli jesteś np. Podróż pociągiem. Tak czy inaczej, w przypadku bardziej intensywnego urządzenia, takiego jak Nintendo Switch, natychmiast staje się to naturalną i lepszą opcją.

Recenzja słuchawek do gier JBL Quantum TWS
Tak, działa w trybie ręcznym z przełącznikiem i świetnie wygląda bez opóźnień.

Oczywiście źródło dźwięku można przełączyć z bluetooth na klucz sprzętowy za pomocą dotyku, za pomocą aplikacji lub przypisując skrót kranu, a to podwójne wejście oznacza również tryb dźwięku z dwóch źródeł: możesz przejść od odtwarzania lub pracy na komputer do odbierania połączenia przez telefon.

Wreszcie projekt gier, który łagodzi moje obawy, okazał się wcale nie denerwujący. Zamiast tego powiedziałbym, że nadaje im osobisty charakter, niezależnie od tego, czy chodzi o słuchawki douszne, czy o samą obudowę, z błyszczącymi paskami na matowym plastiku w sportowym stylu adidas oraz metalowymi detalami na kapsułkach i sztyftach. Wyróżniają się nieco dłużej niż inne lepkie wkładki douszne – tylko trochę – i dobrze brzmią.

Jak widać moje zastrzeżenia są dość proste. Oczywiście obudowa jest nieco większa i ciężko wyjąć wkładki douszne i włożyć je z powrotem bez patrzenia, ponieważ są one przechowywane poziomo, aby zaoszczędzić miejsce, a nie w pionie (tak, przyznam się, że raz przypadkowo próbowałem włożyć klucz USB do włożenia go do ucha…). Jest też kilka problemów z aplikacją JBL Headphones, jeśli chodzi o ich lokalizację (coś, czego nie potrzebowałem po wstępnej konfiguracji, szczerze mówiąc).

READ  Krista Yang opuszcza Nintendo USA • Nintendo Connect

Ale poza tym JBL Quantum TWS różni się od innych produktów do gier, a także w odniesieniu do poprzedniego codziennego TWS. Wygląda dobrze, jest elegancki i inny, ma 16 godzin pracy na baterii, wygląda naprawdę dobrze i oferuje najnowocześniejszą redukcję szumów. Jeśli dużo grasz na telefonie komórkowym/laptopie/laptopie lub jeśli chcesz od czasu do czasu pozbyć się ciepła w słuchawkach, jest to produkt 2 w 1, który musisz mieć: idealny do grania bez opóźnień i jakości dźwięku, idealny zabrać ze sobą, aby nosić i słuchać muzyki, gdziekolwiek jesteś.

Porównanie: JBL Quantum TWS, Live Pro + TWS i Reflect Flow Pro.

Continue Reading

Trending