Connect with us

Economy

Kryzys energetyczny: niemiecki dostawca energii przestaje dostarczać prąd i gaz

Published

on

  • zSandra Cathy

    Blisko

W piątek (8 października 2021 r.) dostawca energii elektrycznej z Kolonii nagle anulował swoje umowy dla setek klientów, również w częściach Hesji, za pośrednictwem poczty elektronicznej w połowie października.

Kolonia – Ze względu na gwałtowny wzrost cen energii, dostawcy energii elektrycznej i gazu w Niemczech również znajdują się pod coraz większą presją. Wraz z Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgungsgesellschaft (dawniej 365 AG), pierwszy duży dostawca energii elektrycznej w Niemczech ogłosił teraz, że przestanie zaopatrywać niektórych klientów w energię elektryczną i gaz. Według doniesień portalu informacyjnego T-Online.de, ta sytuacja dotyczy również rodzin w Hesji.

Dostawca marek Immergrün i Meisterstrom ogłosił setkom klientów w wiadomości e-mail w piątek (8 października 2021 r.), że przestanie dostarczać energię elektryczną i gaz do północy 19 października 2021 r., wynika z doniesień prasowych i portali ochrony konsumentów. Nadzwyczajna fala zwolnień nie była uzasadniona. Wcześniej skargi dotyczące podwyżek cen, w tym ukrytych wzrostów kosztów, mogły być wysokie w przypadku dostawcy. Firma nie wydała jeszcze oświadczenia.

Wzrost cen energii elektrycznej: niemieccy dostawcy cierpią z powodu warunków rynkowych

Być może przyczyną tego stanu rzeczy jest zbliżający się kryzys energetyczny, który w ostatnich tygodniach i miesiącach spowodował wzrost cen energii elektrycznej i gazu na rynku. Na przykład w Wielkiej Brytanii, która mocno odczuła kryzys, koszty energii elektrycznej na megawatogodzinę wzrosły z mniej niż 100 funtów (118 euro) we wrześniu do ponad 400 funtów (470 dolarów). Również w tym kraju cena hurtowa energii elektrycznej za megawatogodzinę wynosiła już we wrześniu ponad 200 euro dziennie, a w czwartek (7 października 2021 r.) osiągnięto szczyt 442,90 euro – najwyższa cena energii elektrycznej w Niemczech od 2008 .

W Wielkiej Brytanii, która po Brexicie również odczuła braki żywności i paliwa w niektórych miejscach z powodu problemów z dostawami i brakiem kierowców ciężarówek, kilku dostawców usług złożyło w zeszłym miesiącu wniosek o upadłość. Ale są też oznaki zbliżającego się kryzysu energetycznego w Unii Europejskiej.

READ  Żegluga - Rostock - CI4 na szlaku śródziemnomorskim - gospodarka

Wina Rosji i Unii Europejskiej: wysokie ceny prądu i gazu

W ostatnim czasie narastają zarzuty wobec Rosji dotyczące sztucznego braku dostaw energii elektrycznej i gazu w celu wyegzekwowania braku zezwoleń na wczesną eksploatację nowego gazociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim. Jednak według własnych informacji Rosja najpierw napełnia swój system magazynowania energii, aby przygotować się na możliwą mroźną zimę. Oskarżenia ze strony Unii Europejskiej są tu odrzucane – niedawno parodiował nagłówek moskiewskiego dziennika: „Europa robi się sina z zimna bez rosyjskiego gazu”.

Na przykład prezydent Rosji Władimir Putin spekuluje, że to nie Rosja jest odpowiedzialna za podwyżki cen, ale sytuację na globalnym rynku i nieudaną politykę energetyczną UE. Mimo ostrzeżeń ze strony Rosji odszedł od kontraktów długoterminowych i przestawił się na handel na giełdach energii. „Dziś jasne jest, że ta polityka jest poważnym błędem” – zwrócił się do Unii Europejskiej z zarzutami dotyczącymi kryzysu.

Kontrowersje wokół wysokich cen energii: Rosja chce opóźnić koniec paliw kopalnych

Rosja jest wyraźnie sceptycznie nastawiona do wewnątrzunijnej dyskusji na temat środków ochrony klimatu w celu jak najdłuższego opóźnienia wycofania się z wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych, takich jak gaz. Kraje UE, takie jak Polska, również krytycznie oceniają fakt, że ceny energii wynikają częściowo z handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. To sprawia, że ​​wytwarzanie energii z paliw kopalnych jest droższe, aby skłonić firmy do oszczędzania na dwutlenku węgla.

Dlatego dyskusje w Unii Europejskiej toczą się głównie wokół pytania, jak uniknąć ekstremalnych wahań cen energii w przyszłości. Komisja Europejska chce zaproponować opcje działania w przyszłym tygodniu. Przewiduje się, że kraje UE będą współpracować przy zakupie gazu lub przynajmniej tworzeniu wspólnych rezerw strategicznych. Pierwsze kierunkowe decyzje mogłyby zapaść za około dwa tygodnie na kolejnym, regularnym szczycie UE. (Sandra Katie/dpa)

READ  Aktywna: Kia EV6 - już siedząca

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Eurogrupa spiera się o rosnące ceny energii

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  Niemcy importują ogromne ilości energii elektrycznej z sąsiednich krajów
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending