Connect with us

Top News

Kontrowersyjna reforma sądownictwa: ETS ponownie orzeka przeciwko Polsce

Published

on

Kontrowersyjna reforma sądownictwa: ETS ponownie orzeka przeciwko Polsce

Stan: 10.10.2021 15:10

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ponownie orzekł przeciwko reformom sądownictwa w Polsce. Sędziowie wezwali do niezależnego rozpatrzenia odwołań od przeniesienia.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) potępił Polskę za naruszenie niezawisłości sądownictwa. Sąd uznał, że polski sędzia Vladimir Żurek niesłusznie odmówił wniesienia oskarżenia przeciwko jego odwołaniu w 2018 roku.

Z kolei ETS skomentował powołanie sędziego, który odrzucił apelację Żurka w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Sędzia został powołany w 2019 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, ignorując podstawowe zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego.

Jeżeli polski sąd zastosuje się do oceny ETS, może wykluczyć, że dany sędzia może utworzyć niezawisły, bezstronny i wcześniej prawnie ustanowiony sąd. W takim przypadku jego decyzję o oddaleniu odwołania Żurka należy uznać za nieistniejącą.

Jest już kilka orzeczeń przeciwko reformie sądownictwa

Narodowo-konserwatywny rząd PiS od lat restrukturyzuje sądownictwo w kraju, pomimo międzynarodowej krytyki i wywiera presję na sędziów. Komisja Europejska wielokrotnie skarżyła się na reformy – niektóre z nich zostały obalone przez ETS.

Do polskiego sądownictwa należy decyzja o sposobie wykonania orzeczenia ETS. UE może to wymusić decyzją sądu.

Polscy politycy krytykują decyzję

Premier Polski Mathews Moravich skrytykował orzeczenie. „To próba podważenia stabilności systemu społeczno-prawnego, będącego jego rdzeniem” – 53-latek z Agencji Prasowej PAP. Rząd nie może na to pozwolić. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości „doprowadzi do wyobrażonego głębokiego zamieszania”. Obywatele polscy nie mogą być już pewni prawomocności wydanych wyroków

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta skrytykował na Twitterze, że ETS chce zmienić polski sąd konstytucyjny i uregulować polskie sądownictwo. Rządząca narodowo-konserwatywna partia PiS zasadniczo zmieniła wymiar sprawiedliwości i uzasadniała to pragnieniem usunięcia struktur z reżimu komunistycznego.

Podstawowe wyniki za czwartek

W czwartek polski Trybunał Konstytucyjny ponownie rozpatrzy kwestię, czy polskie prawo podstawowe stoi ponad prawem unijnym. Decyzje w tej sprawie były już kilkakrotnie przekładane lub spotkania były odwoływane w krótkim czasie.

READ  Rosenheim: Niemieccy narciarze wodni zdobywają brąz na Mistrzostwach Świata w Polsce

Moraviki od marca prosi sędziów konstytucyjnych o ponowne rozpatrzenie orzeczenia ETS. W nim sędziowie Sądu Najwyższego UE orzekali, że prawo unijne może zmusić państwa członkowskie do ignorowania poszczególnych przepisów prawa krajowego. Ma to zastosowanie, nawet jeśli jest to kwestia prawa konstytucyjnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Granica Polski: narkomania – kierowca odmawia kontroli i ucieka

Published

on

Granica Polski: narkomania – kierowca odmawia kontroli i ucieka

Die Flucht vor der Bundespolizei in Hohenwutzen kommt einen Autofahrer aus Berlin teuer zu stehen. Was bisher bekannt ist?

Hohenwutzen

Ein Artikel von

Steffen Göttmann

Most graniczny Hohenwoodsen: Policja federalna w dalszym ciągu kontroluje ruch graniczny.

Most graniczny Hohenwoodsen: Policja federalna w dalszym ciągu kontroluje ruch graniczny.

Rolanda Eggersdörfera

30-letni kierowca, który prowadził samochód z berlińską tablicą rejestracyjną, odmówił poddania się kontroli policji federalnej.

READ  Polskie Hurricane wygrywają przełom na Miami Open
Continue Reading

Top News

Opuszczony okręt podwodny U17 zajmuje nocną pozycję w Bad Rappena

Published

on

Opuszczony okręt podwodny U17 zajmuje nocną pozycję w Bad Rappena

Okręt podwodny U17 przepłynął tory kolejowe w Bad Rappena w czwartek wieczorem. Został ponownie ustawiony wcześnie rano i przyjechał na parking.

Po pomyślnym minięciu miasta Bad Rappenau (dzielnica Heilbronn) okręt podwodny U17 wykonał kolejne wyzwanie: łódź o wadze około 350 ton mijająca tory kolejowe. Według rzecznika Muzeum Techniki w Sinsheim (powiat Rhein-Neckar) linie napowietrzne należy przygotować z wyprzedzeniem. Dodatkowo U17 noszony był pod kątem. Według rzecznika był wczesny czwartek rano Stan parkingowy Udało się i łódź wróciła ponownie. Wreszcie kibice zatrzymali się na chwilę do godziny 5 rano, aby obejrzeć widowisko.


Reporterka SWR Alice Robra w środę wieczorem relacjonowała na żywo z Bad Rappenau historię produkcji i przeprowadziła wywiad z zespołem „Dorfpiraten” na temat panującej tam szczególnej atmosfery:


Pobierz wideo (122,3 MB | MP4)

Transport U17 jest kontynuowany bezpośrednio

W czwartkowe popołudnie podróż była kontynuowana w niewielkiej odległości do składu utrzymania dróg w Bonfeld. W piątek zespół zostanie całkowicie zawieszony.

Oczekiwano, że będzie zamknięty

W najbliższych dniach na A6 po raz pierwszy wjedzie ruch. Od 20:00 w czwartek trzy miejsca postojowe między Sinsheim a Heilbronn będą zamknięte. Dotyczy to parku Eichäuser Hof i toalet w obu kierunkach Mannheim i Bauernwald. Wszystkie trzy pozostają zamknięte do 5 rano w niedziele. Całkowite zamknięcie autostrady A6 od soboty do niedzieli będzie miało największe skutki, jeśli trasa między Sinsheim-Süd a Heilbronn-Untereissheim zostanie całkowicie zamknięta w obu kierunkach.

Okręt podwodny powinien dotrzeć do Sinsheim do końca miesiąca

W nocy z soboty na niedzielę, 27 i 28 lipca, ruch na autostradzie A6 będzie odbywał się w spektakularny sposób, a następnie całkowicie się zatrzyma. 28 lipca kolos o długości 50 metrów i wysokości dziewięciu metrów dotrze do Muzeum Techniki w Sinsheim. Oczekuje się, że na torze powrócą setki widzów.

READ  Sprawa oddalona: Maschseefest może trwać | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Kaufland Marketplace zawita do Austrii i Polski

Published

on

Kaufland Marketplace zawita do Austrii i Polski

Ekspansja
Nowe możliwości sprzedaży dla detalistów: Kaufland Marketplace wkracza do Austrii i PolskiŹródło: komunikat prasowy


Czas czytania 1 minuta

Prezenterzy na ten temat

Kaufland ogłosił to na początku roku – teraz ustalono daty premiery: w sierpniu Kaufland Market będzie aktywny w Polsce, a we wrześniu w Austrii. Sprzedawcy detaliczni mają ofertę wprowadzającą.

(Zdjęcie: Kaufland)

Coffland Global Marketplace wkrótce zapewni dostęp do pięciu rynków sprzedawcom internetowym w kraju i za granicą. Sprzedawcy mogą teraz sprzedawać jednocześnie na Kaufland.de, Kaufland.cz, Kaufland.sk, Kaufland.pl i Kaufland.at. Według Kauflanda mogą dotrzeć do 81 milionów klientów w Internecie. Data uruchomienia dla Polski to 7 sierpnia w domenie Kaufland.pl, a kilka tygodni później w Austrii – 4 września pod nazwą Kaufland.at.

Według Cofflanda z Coffland Global Marketplace korzysta już 11 000 sprzedawców detalicznych Zasięg rynkowy w krajach, oprócz milionów klientów online, ponad 13 milionów użytkowników aplikacji Kaufland i ponad 16 milionów klientów karty Kaufland. Kaufland umożliwia m.in. płatność w odpowiedniej walucie lokalnej czy bezpłatne tłumaczenie danych produktów.

Rozpocznij oferowanie na nowych rynkach

Sprzedawcy rozpoczynający działalność w Kaufland Marketplace w Polsce i Austrii otrzymują ofertę startową: każdy sprzedawca, który zarejestruje się na nowym portalu Kaufland.pl lub Kaufland.at, otrzymuje przez trzy miesiące bezpłatne opłaty podstawowe za Kaufland Global Marketplace i po pierwszych trzech miesiącach prowadzi sprzedaż. Uruchomienie odpowiedniego rynku bez prowizji od sprzedaży.

Ponadto sprzedawcy detaliczni otrzymują rabat do 1200 euro na reklamę sponsorowanych produktów, dzięki czemu ich oferta staje się jeszcze bardziej widoczna dla nowych klientów z Polski i Austrii. Ponad 110 międzynarodowych partnerstw technologicznych łączy sprzedawców detalicznych z Coffland Global Marketplace.

Continue Reading

Trending