Connect with us

Top News

Kontrowersje wokół zmniejszonego finansowania: Polska i Węgry atakują UE w sądzie

Published

on

Kontrowersje wokół zmniejszonego finansowania
Polska i Węgry atakują UE na dworze

W oczach UE Węgry i Polska mają problem z praworządnością. Więc zmniejsza ich pieniądze. Stany złożyły teraz pozew w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Tymczasem jasne jest, że Polacy boją się opuścić UE.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu zajmuje się nowymi ramami prawnymi UE w Polsce i na Węgrzech. Na początku rozmów Polska domagała się usunięcia mechanizmu, który pomagałby UE ograniczyć europejskie finanse w przypadku łamania praworządności przez państwa członkowskie. Biorąc pod uwagę toczące się batalie prawne między Waszym rządem a UE, dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce pokazało w niedzielę wieczorem, że kraj powinien być w UE.

Przepis ustawy narusza umowy unijne – powiedziała na początku procesu polska prawniczka Sylvia Zirk. Węgierski powód Miklos Solten Fehr określił ten mechanizm jako zbędny, ponieważ „istniejący system prawny może chronić unijny budżet”. Prawodawcy UE odrzucili krytykę ze strony dwóch państw członkowskich UE.

Adwokat Thomas Lukacsi powiedział, że przepisy chronią budżet UE. Utrzymanie praworządności jest podstawowym wymogiem „dobrego zarządzania finansami”. Przez kilka miesięcy nie spodziewano się orzeczenia sądu luksemburskiego. Nowe praworządność UE obowiązuje od początku tego roku. Jednak państwa członkowskie UE zgodziły się poczekać na opinię ETS przed skorzystaniem z mechanizmu przez Komisję Europejską. Wywołało to krytykę w Parlamencie Europejskim. Zielony polityk europejski Francisco Brandner wezwał również Komisję Europejską do natychmiastowego wdrożenia ram prawnych, tak aby UE wreszcie miała w ręku ostry miecz, by bronić podstawowych wartości europejskich.

Pieczątki sądowe „Prawna elastyczność”

Rządy w Budapeszcie i Warszawie od lat są krytykowane za naruszanie praworządności. Przeciw obu krajom toczą się sprawy karne, które mogą doprowadzić do cofnięcia prawa do głosowania w UE. Jak dotąd nie doprowadziło to jednak do istotnych zmian kursu. W zeszłym tygodniu orzeczenie polskiego Sądu Najwyższego wywołało kontrowersje między Warszawą a Brukselą. Sąd Konstytucyjny w Warszawie zakwestionował prymat prawa unijnego nad prawem polskim, stwierdzając, że wiele artykułów traktatów unijnych było „niezgodnych” z konstytucją kraju. Eksperci mówili następnie o „elastyczności prawnej”.

Decyzja sądu nie jest ostateczna, dopóki rząd nie wyda jej oficjalnego wydania. W niedzielę wieczorem dziesiątki tysięcy ludzi w kilku polskich miastach protestowało przeciwko kontrowersyjnemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, że kraj powinien być w Unii Europejskiej. Były przewodniczący Rady UE Donald Tusk wezwał do protestów opozycyjne Forum Obywatelskie (PO). Przed morzem protestujących z flagami UE w Warszawie Tusk krzyczał: „Dziesiątki tysięcy ludzi w Warszawie i ponad 100 miast w Polsce protestowało przeciwko temu, co ten rząd robi naszej ojczyźnie”. Wezwał ludzi do „obrony europejskiej Polski”.

Protestujący rozświetlili starą Warszawę swoimi telefonami komórkowymi. Wielu odśpiewało polski hymn narodowy: „Zostajemy!” Według badań większość Polaków nadal popiera członków Unii Europejskiej. Sam rząd oficjalnie odrzucił wyjście z UE. Miejsce Polski w “rodzinie narodów europejskich” – podkreślił premier Mathews Moravici po orzeczeniu warszawskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że Polska “nie może być traktowana jako kraj drugorzędny”.

Stosunki między Warszawą a Brukselą pogorszyły się od czasu dojścia do władzy prawicowo-nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku. W centrum kontrowersji znajdują się promowane przez PIS reformy sądownictwa, które podważają niezawisłość i rozdział władzy sądownictwa z punktu widzenia UE. Komisja Europejska wszczęła już serię pozwów przeciwko Polsce w kwestiach prawnych. Minister spraw zagranicznych do tej pory wstrzymał łącznie 57 mld ப z funduszu pomocy Corona dla Polski. Warszawa będzie też codziennie karana milionami euro za zignorowanie orzeczenia ETS.

READ  Gwałtowny spadek zakażeń koronowych w Holandii
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Armia – Polska chce znacznie wzmocnić swoje wojsko

Published

on

Polski rząd chce znacznie wzmocnić wojsko.

W Warszawie wicepremier Kaczyński powiedział, że liczba weteranów powinna wzrosnąć ze 110 tys. do 250 tys. Jako przyczyny planowanej broni podał pogarszającą się sytuację międzynarodową i sytuację geopolityczną w Polsce. Białoruś prowadzi wojnę hybrydową, przemycając przygranicznych imigrantów do UE, a Rosja gloryfikuje „imperialistyczne aspiracje”. Jeśli chcesz uniknąć najgorszego – wojny – musisz działać zgodnie ze starą prohibicyjną zasadą “Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się na wojnę”. Polska leży we wschodniej części Unii Europejskiej i NATO i może się długo bronić. NATO również na tym skorzysta.

Według Kaczyńskiego sprzęt wojskowy kupowany jest również ze Stanów Zjednoczonych. Rozważona zostanie również broń europejska. Ustawa „O ochronie ojczyzny” nie została jeszcze zatwierdzona przez parlament i prezydenta Dudę. Polska jest jednym z nielicznych krajów NATO, które już na obronę wydają co najmniej dwa procent swojego PKB.

Wiadomość wyemitowana w Deutschlandfunk 26 października 2021 r.

READ  Prawo europejskie: Sąd Najwyższy w Polsce odracza europejskie orzeczenie - Bruksela wzdycha
Continue Reading

Top News

“Całkowicie akceptuję wybór”

Published

on

Nowo wybrany Bundestack spotyka się po raz pierwszy. To oznacza koniec kadencji mówcy Shaubil. Teraz jest jasne: polityk SPD Boss będzie trzecią po nim kobietą na stanowisku.

Miesiąc później Wybory do Bundesstock Nowy Bundesstock Spotkałem się po raz pierwszy. Na posiedzeniu konstytucyjnym Prezydium Bundestagu zostało ponownie wybrane: do poprzedniego Przewodniczącego Parlamentu niemiecki polityk (CDU) Obserwuje SPD– Członek Bärbel Bas. Obsadzane będą również stanowiska uzupełniające. Schäuble rozpoczął spotkanie jako starszy lider. Po twoim wyborze szef przejmie przewodnictwo spotkania i nada ton twojemu urzędowi w swoim pierwszym przemówieniu.

Śledź sesję Bundestagu w transmisji na żywo powyżej i przeczytaj najważniejsze raporty w D-Online Live Ticker poniżej.

Zgodnie z Ustawą Zasadniczą kadencja poprzedniego rządu kończy się wraz z Zgromadzeniem Ustawodawczym. Kanclerz Angela Merkel (CDU) i ich ministrowie otrzymują popołudnie od przywódcy federalnego Frank-Walter Steinmeier Przekazano im zaświadczenia o zwolnieniu. Jednak pozostaniesz na stanowisku do czasu objęcia urzędu przez nowy rząd.

Sesja Bandestock na T-Online Live Ticker:

13:45: „Mamy funkcję prototypu”, powiedział Boss. Każdy poseł ma obowiązek godnie reprezentować Bundestag. To jest kwestia kultury demokratycznej. „Nie jesteśmy tu po to, by walczyć ze sobą”, mówi nowy lider Bundesstocku, mówiąc, że nienawiść i bunt nie są opinią.

13:39 To pokazuje, że członkowie nowego bandestocku są zakorzenieni w różnych częściach społeczności. To wzbogaci dyskusje. Wezwał posłów do nawiązania kontaktu z mieszkańcami kraju, zwłaszcza tymi, którzy wycofali się z polityki. Aby to zrobić, muszą używać języka zrozumiałego dla wszystkich. Opowiada się za „polityką wyprowadzania dyskusji ze społeczności”.

13:32: Barbell Boss przychodzi na wykład na przemówienie powitalne. Swój wybór postrzega jako punkt zwrotny. „Dobrze, gdy obywatele widzą, że kobieta jest odpowiedzialna w sercu demokracji” – powiedziała.
Ale odpowiedzialność jest daleka od sprawiedliwego podziału – chce kontynuować pracę.

READ  Kontrowersje wokół kopalni odkrywkowej Toro: ETS nakłada na Polskę 500 000 euro dziennie

Bärbel Bas: Jest nowym przewodniczącym Bundestagu. (Źródło: Michael Kappeler / dpa)

13:27: Koniec głosowania na prezydenta Pundestock. Większość posłów głosowała na Bärbel Bas, polityk z Däsberg SPD. Według starszego przywódcy Wolfganga Schuble 53-latek powiedział, że w wyborach w nowym Bundesstocku otrzymał 576 głosów. Po Annemarie Wrangler (SPD) i Rita Sasmuth (Związek) Jest trzecią kobietą na stanowisku.

12.15: Teraz zostanie wybrany następca lidera Pundestock. Przewodniczący Sejmowej Komisji SPD Rolf Mützenich Bärbel Bas poleca. Obecnie głosuje w nim 736 posłów. Proces trwa około godziny.

12.00: członkowie Bundesstock komentują wniosek AfDKomitet ds. Zmian Regulaminu. Partie zdecydowanie się temu sprzeciwiały. Propozycja podważa zaufanie do demokratycznego rządu Marco Bushman Z FDP. Stephen Brandner von der AfD w swoim przemówieniu wspomina o płci: „W przyszłości takie bzdury zostawimy w niemieckim Bundestagu”. Nazywa zasady praktyki „absolutnie poza światem”. Każda partia powinna mieć prawo do zgłoszenia kandydata na prezydenta. Politycy lewicy mówią o „obrzydliwej ilości brązu” John Gorde. “To jest dziwne.” Coraz głośniejsze są apele komisji sejmowej AfD.

11.40: „Zwłaszcza w tym Parlamencie robimy swoją część, aby zapobiec pogłębianiu się podziałów w Europie” – mówi Schubel. Dziękuję za wsparcie, jakiego udzielił w tym okresie Lider Bundesstock. Posłowie to pochwalili. „Wszyscy mamy takie same prawa jak członkowie parlamentu i prezydent musi je monitorować”. Schubel zakończył przemówienie i otrzymał brawa.

Wolfgang Schäuble: Starszy prezydent otrzymał wiele braw za swoje pożegnalne przemówienie.  (Źródło: dpa / k Needfeld)Wolfgang Schäuble: Starszy prezydent otrzymał wiele braw za swoje pożegnalne przemówienie. (Źródło: K. Needfeld / DPA)

O 11.30 Infekcja koronowa Odbyły się równie kontrowersyjne dyskusje. Demokracja parlamentarna zdała bezprecedensowy test. „To doświadczenie będzie dla nas bardzo przydatne w przypadku innych globalnych wyzwań”. Ale: „Polityka nie wszystko dobrze wie”. Posłowie powinni zawsze brać pod uwagę interes publiczny. „Każdy z nas po prostu nie reprezentuje części populacji”.

READ  Polska czuje się schwytana przez Pitana w North Stream 2

11.15 Prezydent Shouble oficjalnie rozpoczyna spotkanie. Powitał prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera, prezydent Angelę Merkel i byłą przewodniczącą Bundestagu Ritę Sasmood. W oczach parlamentu Schoupell mówi: „Oto miejsce, w którym możemy się spierać”. To jest scena polityczna, na której otwarcie dyskutuje się o różnych poglądach. „Musimy szukać kontrowersji we wspólnocie i przedstawiać je publicznie w parlamencie”. Polityka nie służy egoizmowi grupy społecznej.

11:00: spotkanie otwiera Wolfgang Schௌuble. Następnie skomentował to Bernd Baumann, kierownik parlamentarny komisji sejmowej AfD. W tej sprawie poszukuje starszego członka Bundesstocku Aleksander CowlandW trakcie spotkania następca Schäuble przewodniczy posiedzeniu do czasu wyboru, a sam Schäuble nie pełni funkcji starszego lidera. Carsten Schneider, parlamentarny dyrektor wykonawczy komisji sejmowej SPD kategorycznie odrzuca ten wniosek i opowiada się za Schubel jako starszym liderem. Większość członków Puntestock również odrzuciła wniosek w sondażu. Schäuble, jako starszy prezes, będzie przewodniczyć posiedzeniu do czasu ustalenia następcy.

Continue Reading

Top News

Moraviki ostrzega UE, aby nie rozpoczynała „trzeciej wojny światowej”

Published

on

Sąsiednie państwa Szef Rządu RP

Moraviki ostrzega UE, aby nie rozpoczynała „trzeciej wojny światowej”

Cięcia finansowe?  Bronimy naszych praw w każdy możliwy sposób” – powiedział Mateusz Morawiecki

Cięcia finansowe? Będziemy bronić naszych praw w każdy możliwy sposób” – powiedział Mateusz Morawiecki

Źródło: AFP

W tym momencie zobaczysz treść z Podigee

Aby komunikować się z Podigee i innymi sieciami społecznościowymi lub je wyświetlać, potrzebujemy Twojej zgody.

Czy UE powinna ciąć, czy przestać finansować Polskę w kontrowersji o praworządność? Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzega przed takimi scenariuszami – i grozi spowolnieniem.

iW sporze o praworządność polski premier Mateusz Morawiecki mówił o „trzeciej wojnie światowej” i ostrzegał UE przed wstrzymywaniem obiecanych środków dla swojego kraju.

„Kiedy rozpoczną III wojnę światową, będziemy bronić naszych praw w każdy możliwy sposób” – powiedział Moraviki brytyjskiej gazecie. „Czasy finansowe”. Nie wykluczył też, że Warszawa może zablokować ważne projekty unijne, takie jak zmiany klimatyczne.

Tłem dla obecnych kontrowersji jest orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym istotne części prawa unijnego są niezgodne z Konstytucją RP. Decyzja ta jest uważana przez Komisję Europejską i wiele państw za zbyt skomplikowaną, ponieważ mogłaby dać narodowo-konserwatywnemu rządowi PiS powód do ignorowania niepożądanych orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Ponadto Warszawa od lat jest krytykowana za reformę polskiego sądownictwa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen zapowiedziała, że ​​zablokuje miliardową pomoc koronową dla Polski do czasu wycofania niektórych reform sądownictwa.

Moraviki postrzega to jako „praktykę przypominającą dyktando”

Moravic powiedział, że Komisja Europejska narusza europejskie prawo, nie zatwierdzając ani nie odrzucając pomocy Corona dla jego kraju. Polska jest gotowa czekać na te pieniądze. „Wtedy to rozumiemy. Jest wiele dowodów na to dyskryminacyjne traktowanie i podejście podobne do podejścia Komisji Europejskiej”. Moraviki wspomniał również w wywiadzie o tzw. funduszach synchronizacyjnych przeciwko nierównościom gospodarczym i społecznym w krajach UE. .

Czytaj więcej

Angela Merkel zrobiła to, co zawsze robiła przez 16 lat: próbowała ochłodzić sytuację

W wywiadzie Moraviki oskarżył UE o wysuwanie żądań wobec swojego kraju „z pistoletem przy głowie”. Wskazał, że ETS już wcześniej występował o sankcje wobec Polski z uwagi na fakt, że organ regulacyjny, który karze sędziów, nadal działa wbrew odmiennemu orzeczeniu ETS.

Szef polskiego rządu ponownie zapowiedział rozwiązanie kontrowersyjnej komisji dyscyplinarnej.

READ  Morderstwo na Alexander Plots - 22-latek w areszcie - BZ Berlin
Continue Reading

Trending