Connect with us

Top News

Kontrowersje wokół Odry: dlaczego ostatnia wolna rzeka w Niemczech powinna być ograniczona

Published

on

nOdra pochyla się cicho przez jego łóżko, wydaje się myśleć rzeka. Piaszczysto-żwirowe brzegi porastają strumieniami, wzdłuż brzegu ciągną się trzciny. Tłum Łabędzi spada. Christian Walter Watts Nad łąkami brandenburskimi są tu nawadniane. „Nie ma słońca przez następne 300 kilometrów w drodze do Morza Bałtyckiego i w górę rzeki” – mówi. „To sprawia, że ​​jest szczególnie cenny dla środowiska, czyli dopływu i odpływu energii elektrycznej”.

Walter jest ekologiem Instytut Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza W Berlinie od prawie 30 lat zna przyrodę nad Odrą. Stoi przed stawem. „Wiosną ryby składają w nim jaja” – mówi. „Wciąż” – naciska później. – Basen wkrótce tam nie będzie. Otaczająca go przyroda jest bogata w równiny zalewowe i grzbiety, rzadkie ryby, ptaki i Ważki Prawdopodobnie nie. „To będzie dużo.”

Odra, ostatnia duża rzeka Niemiec, wkrótce się rozrośnie. W 2015 roku Niemcy i Polska podpisały umowę Po drugiej stronie rzeki wiosło powinno stać się proste i głębokie. Umowa mówi o „czystej konserwacji”, przede wszystkim dla ochrony przeciwpowodziowej. Większa głębokość przesuwu dla lodołamaczy.

Czytaj

W międzyczasie jednak jest jasne: rzeka ma być przede wszystkim poszerzona do międzynarodowej drogi wodnej, z szacowanym ładunkiem do dwunastu milionów ton rocznie. Polska, choć wciąż niechętna stronie niemieckiej, ma zupełnie inną wizję: kraj Odra wymyśla swój Ren, Schசsz. (Statyna) do swojego Rotterdamu.

Czytaj

Wyświetlacz

Na łącznie 140 km kamienne mury wzdłuż rzeki powinny stać się wyższe i dłuższe, z korytem zwężającym się średnio do 80 metrów, nurtem szybko zmieniającym się, a „słabe punkty” znikają. Innymi słowy, wydmy piaskowe w korycie rzeki, które zostały mozolnie odrestaurowane w innych częściach rzek, celowo umyły się tutaj. Pierwsza praca już wykonana. Zajmie to 40 lat.

Christian Walter, przewodniczący zespołu badawczego na wydziale IGB "Biologia i ekologia ryb", W Odrze koło Raidween

Christian Walter Oder z Leibniz za ekologię słodkowodną i rybołówstwo śródlądowe Walka o Odrę i przyrodę

Źródło: W przypadku jednorazowego użytku skonsultuj się z Veriną Mல்லller

W oczach ekologów i ekologów byłaby to katastrofa dla przyrody – i dla jedynego powodziowego parku narodowego w Niemczech. Walter mówi: „Naprawdę nadal chcesz regulować rzekę dzisiaj – nigdy bym nie pomyślał, że to możliwe”.

Z perspektywy czasu elektryczność do tej pory miała szczęście: po wojnie długo nie było pewności, czy utworzy granicę między Niemcami a Polską. W przeciwieństwie do Renu, Neckaru i Dunaju, Wydra była w dużej mierze chroniona przed tamami, a jej żegluga była tak skromna, że ​​nie została wykazana osobno w Federalnym Raporcie Transportowym Administracji Dróg Wodnych i Żeglugi. Nawet dzisiaj: w oddali nie ma tratwy.

Ekolog Walter i jego współpracownicy Leibniz ostrzegał w oświadczeniu: Działania te mogą stracić część środków do życia, tj. regularne powodzie. Jeśli prąd przekopie swoje koryto, aby przepuścić większe statki, jego poziom wody spadnie. Ta część z nim. „Odwadnianie” terenu. Ponieważ: Jeśli regulujesz rzeki, musisz utrzymywać poziom wody tak stabilny, jak to możliwe. Tylko w ten sposób statki mogą podróżować przez cały rok.

Czytaj

Wrzosowiska są ważne dla ochrony klimatu - koty rosną na pierwszym planie

Wtedy życie w rzece jest w niebezpieczeństwie. Wiele żyjących tu ryb zależy od warunków, które nie występują w wodach regulowanych: gatunków wymagających płytkich brzegów lub wolnych prądów dla młodych ryb, a także piaszczystych brzegów, roślinności i żwiru, na którym składają jaja. Łącznie ze złotym chlebem znalezionym tylko w Niemczech. Albo rzeczny lambre i żuraw bałtycki, dwa gatunki wymierające w całej Europie. Żyją w oceanie i migrują do rzeki w celu rozmnażania.

Wykonany dla nich żuraw na Morzu Północnym już wymarł. Woda w Renie była bardzo brudna, druty były ogromnymi przeszkodami. „To nie przypadek, że sam gatunek ma stabilną populację w Odrze” – mówi Walter. Dodatek: Kurczenie się szybkich prądów i powodzi – to również ma negatywny wpływ na ochronę przeciwpowodziową. Władze „celowo nie doceniły” tego wszystkiego.

Andreas Schmidt z Federalnego Instytutu Inżynierii Wodnej w Karlsruhe Wygląda inaczej. Na zlecenie Federalnego Ministerstwa Transportu odbudował Odrę, wykorzystując granulat styropianowy w halach wzdłuż prawie 80-metrowego sztucznego koryta rzeki, podążając za obecnym transportem kamieni i piasku. Chciał wiedzieć, które ściany przedłużyć, gdzie iw jaki sposób usuną się wydmy. Wiele z nich zostało włączonych do umowy z 2015 roku.

Osuwisko Oderbruch w powiecie Märkisch-Oderland na północ od Lipska (Brandenburgia) nad Odrą wzdłuż granicy niemiecko-polskiej w dniu 18 września 2017 r.

Wydmy, które są mozolnie rekultywowane w innych rozwiniętych rzekach, w wyniku wzrostu muszą obmyć się w strumieniu.

Źródło: Image Alliance / Patrick Blull / dpa-Zentralbild / ZB

Schmidt mówi: „To ostrożna budowa rzeki, co można tam zrobić”. Zmniejsza to ryzyko powodzi, takich jak krater w pokrywie lodowej z 1947 roku. Nawet jeśli burze śnieżne zapobiegły problemom z nicią dentystyczną. Oczywiście, mówi Andreas Schmidt, który dotyczy żeglugi. Polska posiada również międzynarodowe prawa do żeglugi. „Nikomu nie szkodzi, nawet nie jest zalany”.

Odnosi się do planowanych „środków kompensacyjnych”, na przykład ponownego podłączenia Jezior Oxpo do rzeki. Gwarantuje to, że poziom wody nie zmieni się znacząco. Na prośbę Ministerstwo Transportu mówi o „poprawie stanu ochrony przyrody” rzeki.

Czytaj

Nowe pędy rośliny w suchych pęknięciach / nadrzecznych suchych popękanych błotach glinianych z powodu przedłużającej się suszy w gorącym letnim klimacie.  (Zdjęcie: Sven-Erik Arndt / Arterra / Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images)

Susza i niedobór wody

Czy nie ma ryzyka dla kierowcy, jeśli zrobisz to poprawnie technicznie? Dirk Trischel, przewodniczący Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, Mogę tylko uśmiechnąć się zmęczonym na odpowiedź ministerstwa. 53-latek pochyla się nad mapą swojego parku. „Początkowo myśleliśmy, że to też jest trywialna sprawa”. Ale teraz wie, że to duży obraz.

Trichel widzi, jak wody powodziowe osuszają park narodowy. I wiara ludzi w działania podjęte w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Toczą tu „straszne walki i konflikty” od wczesnych lat 90-tych. Większość ziemi, która miała być chroniona, znajdowała się w rękach prywatnych, z których większość wykorzystywana była do celów rolniczych. Właścicielom wypłacono odszkodowanie, aby ziemia i woda znów stały się naturalne. Wróciły rzadkie gatunki, takie jak Little Bitter, Moorhenes i Bearded Breasts. Las osadowy odrósł.

Trieschel jest również dumny z wielu rarytasów, które zniknęły gdzie indziej. Wskazuje na omszałe łóżka na brzegu, mokre łąki z płonącymi cierniami. Wreszcie przypomina żurawie. Obszar ten uważany jest za jedno z najbardziej zaludnionych miejsc Ptaki Przed wyruszeniem do obozu zimowego na południu Skandynawii i Europy Wschodniej. Jak na razie można tu znaleźć wystarczającą ilość jedzenia i miejsc do spania. Trichel podnosi wzrok znad okładki: „Czy wszystko powinno być teraz w niebezpieczeństwie?”

Czytaj

Większość rzek w Austrii wpływa do Dunaju (fioletowy).  Opuść obszar zlewni Renu (niebieski)

Spektakularne wizualizacje

W pewnym momencie konkretny ekosystem został uznany za interesujący ze względu na małe wyspy, a odpowiedzialny za to niemiecki urząd żeglugi próbował już mediować. Wiosną, równolegle do środka rzeki, została ukończona zapora o długości 600 metrów. Jednocześnie dla pożądanego szybkiego przepływu z cichymi strefami dla ryb z tyłu. Ekolodzy czekają.

Nie ulega wątpliwości, że Odra nadal jest rajem dla różnorodności biologicznej. Ale przez wielu jest to postrzegane inaczej. Zwolennicy ekspansji zawsze postrzegali rzekę jako drogę wodną. Jak mówi przysłowie, wcale nie jest blisko natury. Pierwsze staruszki, zwane murami kamiennymi, powstały w XIX wieku. Na szczycie znajduje się 25 tam.

Guido Nok z Wschodniej Brandenburgii Handel i Przemysł Wyjaśnia: „Tutaj polegamy na wysyłce”. Szyny i drogi już się przepełniły. Wiele firm w regionie podzielało to samo przekonanie. „Nikt nie odważył się tego powiedzieć, bojąc się, że zostanie uznany za zanieczyszczającego.

Czytaj

Wiatrak na Morzu Północnym: aby chronić klimat, należy jeszcze bardziej poprawić moc wyjściową systemów

Opanowanie zmian klimatycznych

Ekolog Walter Oder wspina się na wieżę widokową na brzegu. Z góry można się domyślać, że Polsce śpieszy się do ekspansji. Tzw. przekroje łączą krawędzie muru kamiennego wzdłuż jego krawędzi i tworzą ostrą, wzmocnioną krawędź skarpy. Nie ma płytkich, cichych zatoczek. Według Waltera to początek wielkiego planu mistrzowskiego. Nazywa to „Projektem Zombie”.

Oznacza to, że kanał łączy Dunaj i Łabę kanałem i tworzy drogę wodną z Morza Czarnego na Morze Północne i Bałtyckie. Będzie to wymagało budowy kilkuset kilometrów sztucznych dróg wodnych. Istnieje 70 barier do podnoszenia statków towarowych na wysokość 250 metrów z dolnego pasma górskiego. Według inżyniera budownictwa lądowego Schmidta byłoby to technicznie wykonalne, ale koszt byłby ogromny. „Jest za późno.”

Czytaj

Turbiny wiatrowe znajdują się na farmie wiatrowej w Sonke-Nisen-Kuk nad Morzem Północnym.  Ekspansja energetyki wiatrowej w Szlezwiku-Holsztynie szybko postępuje.  (Do dpa: „Minister: 2021 będzie rokiem szczytowym dla energetyki wiatrowej na Północy”).  +++ dpa-Bildfunk +++

Zdaniem Waltera dla Odry możliwy był kompromis: mniejsze jednostki o mniejszym zanurzeniu. W tym celu nie ma potrzeby zmieniać rzeki. Strona niemiecka pracuje obecnie nad oceną oddziaływania projektów na środowisko. w Nowy rząd zawarł umowę koalicyjną Odra zgodziła się zachować dziedzictwo przyrodnicze. Po stronie polskiej szykują się jednak kolejne etapy budowy. Do 2023 roku ma zostać powiększonych i przebudowanych 60 koron na wysokości parku narodowego oraz powstaną trzy poziomy krzyżowe o długości około dwóch kilometrów.

Przyszłość rzeki jest niepewna.

Tutaj można znaleźć treści stron trzecich

Twoja zgoda jest wymagana do komunikowania się z osobami trzecimi lub wyświetlania treści.

READ  Zbudowana propozycja Lashetta na żywo - Gabinet Corony chce usunąć wartość 50 wydarzeń - Polityka wewnętrzna
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Obawy przed cyberatakami: ostrzeżenie Alfa-CRP w Polsce

Published

on

Za granicą Uważaj na cyberataki

Polski rząd wydał alarm Alfa-CRP w całym kraju

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Co: pa / PAP

Po cyberatakach na ukraińskie serwery rządowe alarm Alfa-CRP będzie obowiązywał w Polsce do niedzieli – pierwszy z czterech w sumie poziomów alarmowych. Wynik ten wskazuje, że Polska rozważa cyberatak na kluczową infrastrukturę.

miWynika to z napiętej sytuacji w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji. Od wtorku o 23:59 alert Alfa-CRP będzie obowiązywał w całej Polsce. Rząd ogłosił we wtorek wieczorem.

Według doniesienia premier Mateusz Morawiecki podpisał stosowne rozporządzenie po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i szefem krajowej agencji wywiadowczej ABW. Alpha-CRP to pierwszy z czterech poziomów alarmowych, które można uruchomić w przypadku zagrożenia cyberatakami.

Organy powinny poddawać monitoringowi, tj. przeglądowi, ważną infrastrukturę, taką jak połączenia telekomunikacyjne. „To sygnał dla służb bezpieczeństwa i całej administracji publicznej do szczególnej czujności” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie.

W raporcie stwierdzono, że posunięcie polskiego rządu było związane z atakami cybernetycznymi na serwery ukraińskiego rządu w ciągu ostatnich kilku dni. Poziom CRP ma charakter prewencyjny i powinien być stosowany początkowo do niedzieli.

W piątek w Polsce zgłoszono wyciek danych. Według serwisu Onet do 9 stycznia ponad 1,7 miliona szczegółów dotyczących polskiej armii zostało załadowanych na serwer i podobno pobrane. Powiadomienie o poziomie alarmowym CRP wskazuje, że polski rząd uważa, że ​​w najbliższych dniach można sobie wyobrazić cyberataki na kluczową infrastrukturę.

Czytaj

Najwyższy stopień pilności: istnieje pilna potrzeba pozostania wśród grup przestępczych

Oprócz infrastruktury telekomunikacyjnej obejmuje to dostawy energii. Decyzja zapada w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Ukrainą w sąsiedniej Polsce. Moskwa przewiozła przez granicę na Ukrainę tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt. Dyplomacja kryzysowa na Zachodzie nie pomogła jeszcze złagodzić napięć. Polska, zachodni sąsiad Ukrainy, również jest zagrożona wydarzeniami.

READ  Zbudowana propozycja Lashetta na żywo - Gabinet Corony chce usunąć wartość 50 wydarzeń - Polityka wewnętrzna
Continue Reading

Top News

Lipsk: Missing Jesse (19) nie żyje | Regionalny

Published

on

Lipsk – Tragiczne potwierdzenie w sprawie Jessego (19), który zaginął z Lipska. Teraz leżał martwy na polu niedaleko Schkeuditz. Musiał zostać zabity! (20) został zatrzymany pod zarzutem.

„Według wstępnych ustaleń, zmarły został uznany za zmarłego na miejscu” – powiedział we wtorek rzecznik policji.

Jesse był publicznie poszukiwany

Zdjęcie: © Posterunek Policji Południowo-Wschodni w Lipsku

„Dalsze dochodzenia są w toku. Żadne dalsze informacje na temat lokalizacji, czasu i miejsca odkrycia nie zostały ujawnione, aby nie zakłócać tych badań ”.

Pierwsi śledczy przybyli na miejsce w poniedziałek po południu i znaleźli ciało. We wtorek Altscherbitzer zmierzył pole za pomocą technologii LKA 3D i przeleciał nad obszarem za pomocą dronów. Wydział medycyny sądowej przeszukał wykrywacz metalu i usunął wierzchnią warstwę gleby z miejsca, w którym leżało ciało.

„Nie jest jasne, czy 20-letni podejrzany jest rzeczywiście mordercą” – powiedział Andreas Ricken, rzecznik prokuratora stanowego w Lipsku. Nie jest jeszcze pewne, czy zostanie złożony wniosek o nakaz aresztowania.

Jesse był ostatnio widziany 11 stycznia 2022 roku. Był tam w ciągu dnia ze znajomym. Pożegnali się na głównym dworcu kolejowym w Halle, gdzie 19-latek chciał pojechać do Probstidy.

W poszukiwania zaginionego zaangażowana jest policja. Ciało młodego mężczyzny zostało znalezione w poniedziałek.

Zwiastun filmu

Kryminalistyka na miejscu. We wtorek kontynuowali poszukiwania i bronili dowodów

Zdjęcie: Silvio Burger

READ  Bundestag: SPD, FDP i Zieloni chcą reformy wyborczej bez unii
Continue Reading

Top News

Protesty w Polsce w sprawie akt kościelnych związanych z nadużyciami | DOMRADIO.DE

Published

on

Obecnie akta postępowania kościelnego przeciwko sprawcom nie są dostępne dla Polskiej Państwowej Komisji do Spraw Wykorzystywania Seksualnego Dzieci. Watykan jest za to odpowiedzialny.

Sobór Biskupów w Warszawie ogłosił w poniedziałek, że za nadużycia w Kościele katolickim odpowiedzialny jest Watykan. Dlatego diecezje i zakony prowadziły w imieniu władz Watykańskich śledztwa karne. W rezultacie rząd powinien zwrócić się o międzynarodową pomoc prawną do Watykanu, aby mógł dostarczyć dokumentację konkretnych nominacji, które podlegają jurysdykcji Stolicy Apostolskiej.

„Dlatego nie mamy tu do czynienia z relacją między władzą państwową a kościołem w Polsce, ale o relację między polskim rządem a władzami Stolicy Apostolskiej” – powiedział Piotr Studniki, szef Urzędu Ochrony Dzieci przy ul. Konferencja Episkopatu. Oficer. Ksiądz Arcybiskup Wojciec Polak, który jest odpowiedzialny za ochronę dzieci i młodzieży w kościele, powiedział w zeszłym tygodniu w liście do Błażeja Kmieciaka, szefa Państwowej Komisji Śledczej.

Próbowałem zdobyć pliki na próżno

Jak dotąd Komisja podjęła daremną próbę uzyskania dostępu do akt Kościoła. We wrześniu 2021 r. przewodniczący Komisji Kmieciak zaproponował nawet wspólną komisję śledczą do analizy akt Konferencji Episkopatu. Od jesieni 2020 r. Komisja rejestruje przypadki wykorzystywania dzieci w wieku poniżej 15 lat w społecznościach edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych i religijnych.

Według Statnickiego Konferencja Episkopatu chce współpracować z Komisją Badań Statystycznych i Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Wykorzystywaniem Seksualnym. Bodźcem dla podobnych programów w państwowych placówkach oświatowo-opiekuńczych będzie praca profilaktyczna katolickich szkół i ośrodków dla osób niepełnosprawnych.

Kłóć się o liczby

Kościół skrytykował wstępny raport komisji rewizyjnej o nadużyciach z lipca 2021 roku. Stuttnicki zarzucił komisji fałszywy obraz poziomu przemocy seksualnej księży oraz niesłuszne zarzucanie Kościołowi braku chęci współpracy. W swoim raporcie komisja napisała, że ​​w 30 proc. przypadków zgłoszonych lub odnotowanych nadużyć oskarżonym jest duchowny.

READ  Corona Ticker: FDP wzywa do zagwarantowania nauczania w klasie

Badanie Konferencji Biskupów wykazało, że duchowni są odpowiedzialni za jeden procent wszystkich przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. We własnej ocenie akt sądowych postępowań karnych od połowy 2017 r. do końca 2020 r. Komisja ustaliła, że ​​dwóch z 265 skazanych przestępców to księża.

Continue Reading

Trending