Connect with us

Economy

Konflikt o linię Curzona | opinie

Published

on

George Nathaniel Curzon, 1. markiz Curzon z Kedleston, brytyjski mąż stanu i wicekról Indii, będzie zdumiony tym, co dzieje się dziś na jego „granicy”: ludzie z Iraku, Afganistanu i Syrii pędzą ze wschodu na „linię Curzona” i chcą Niemcy.

Zapomniana w spokojniejszych czasach, gdzieś w odległych lasach, wschodnia granica Polski jest teraz w centrum uwagi, przynajmniej w Europie. To, że rozciąga się tam, skąd docierają do nas obrazy ludzi zamarzających z Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki, do oddziałów granicznych, helikopterów, gazu łzawiącego i drutu kolczastego, jest zasługą pracy Lorda Curzona.

Po I wojnie światowej, kiedy spuścizna bankructwa trzech cesarskich dynastii – Hohenzollernów, Habsburgów i Romanowów – została rozczłonkowana i przydzielona, ​​szef MSZ Curzon pod koniec 1919 roku zaproponował granicę między nową Rzeczpospolitą a młodą Rosją Sowiecką mniej więcej dokładnie to, co dzisiaj jest jeszcze aktualne. Albo wrócić na jej graniczny szlak wcześniej. Trzymał się przy tym z grubsza narodowych uwarunkowań językowych: na Zachodzie Słowianie Zachodni, na Wschodzie Słowianie Wschodni, czyli tam Polacy, a tam Białorusini i Ukraińcy, z mniejszościami po obu stronach.

Piłsudski Poker

W 1920 r. polski marszałek Józef Piłsudski podjął próbę przywrócenia państwa polskiego, gigantycznego wielonarodowego imperium, które upadło w XVIII wieku, z siłą militarną, przynajmniej w znaczącym stopniu. W ten sposób udał się do Kijowa i Mińska. Kontratak Armii Czerwonej omal nie zakończył się śmiercią – dla Polski i dla całej Europy; W skrajnym przypadku Piłsudski odparł najeźdźców (tzw. „Cud Wisły”) i wypędził ich.

Bez tego punktu zwrotnego siły Lenina przeniosłyby światową rewolucję na bagnetach do Berlina, by bratać się ze zbuntowanymi towarzyszami niemieckimi. Lepiej nie wyobrażać sobie konsekwencji. W pokoju ryskim, który zakończył konflikt polsko-rosyjski, Polska zabezpieczyła duże połacie na wschodzie, na terenie dzisiejszej Białorusi, Litwy i Ukrainy, które z trudem lub tylko rozproszyły się, zwłaszcza w miastach zamieszkanych przez Polaków.

READ  Waszą wielką nadzieją pozostaje nowe życie w Niemczech!

Oznacza to, że marzenie Piłsudskiego o odbudowie dawnej świetności w pewnym stopniu się spełniło. Ale Polska nie wyświadczyła sobie przysługi. Niemiecki Wehrmacht maszerował 1 września 1939 r., a Armia Czerwona przejęła kontrolę nad wschodnią Polską 17 września: Hitler i Stalin uzgodnili wcześniej IV rozbiór Polski w niesławnym pakcie Ribbentrop-Mołotow: pakcie terytorialnym między gangami mafijnymi.

Hitler i Stalin trzymają Curzona

Sowieci byli w stanie ukryć swoją interwencję w obronie Białorusinów i Ukraińców, ale w żaden sposób nie przybyli jako obrońcy ani nawet jako wyzwoliciele, ale jako brutalni okupanci. Brązowe i czerwone siły spotkały się prawie na granicy Curzon, którą wcześniej uzgodniły jako linię demarkacyjną. Wspólna parada zwycięstwa odbyła się w Brześciu, dziś białoruskim mieście na granicy z Polską; Narodowi Socjaliści i Międzynarodowi Socjaliści potajemnie wymienili się małymi flagami. To braterstwo broni między dwoma zbrodniczymi reżimami trwało dwadzieścia dwa miesiące, zanim „Führer” uznał za celową inwazję na Związek Radziecki.

Po wielkich początkowych sukcesach sprawy potoczyły się zupełnie nie tak. Wraz z „Operacją Bagration” latem 1944 r. sytuacja w końcu się odwróciła: w tym czasie dywizje stalinowskie posuwały się po Wiśle w zmasowanej ofensywie; Niemcy nie mogli dłużej utrzymywać frontu wschodniego, podczas gdy Amerykanie i Brytyjczycy posuwali się na zachód, a wojna została skutecznie przegrana.

Po zwycięstwie Stalin w mniejszym lub większym stopniu zachował ziemie, które zrabował w 1939 r., kiedy był jeszcze towarzyszem Hitlera, i włączył je do białoruskiej lub ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Wschodnia granica Polski teraz, z pewnymi modyfikacjami, odpowiada mniej więcej linii Lorda Curzona.

Regiony wschodnie Regiony wschodnie

Alianci zdefiniowali także zachodnią granicę Polski: linię Odry i Nysy – dawniej problem polityczny w Niemczech, termin utrwalony, obecnie stopniowo zapomniany. Pozostało tylko kilku starych Niemców, którzy pamiętają czasy dzieciństwa we Wrocławiu czy na Pomorzu Zachodnim. Polska szybko otrzymała rekompensatę za utracone ziemie wschodnie niemieckimi ziemiami wschodnimi, a całe narody zostały przesiedlone.

READ  Polityka pieniężna w centrum uwagi: Prognozy cen złota: Jeffreys jest zbyt uparty na złoto – Bitcoin też wart inwestowania | biuletyn

W ramach przegranej amputacji przez zwycięskie mocarstwa Prusy Wschodnie zostały podzielone prawie na pół, prawie w linii prostej z zachodu na wschód: cięcie mieczem Stalina, jak nazywa się tę granicę. Południe oddano starej niemieckiej prowincji Polski, na północy, gdzie Królewiec został zniszczony przez Immanuela Kanta, dziś sowieckiego lub rosyjskiego, oddział stał się Kaliningradem. Z zachodniego strategicznego punktu widzenia jest to obecnie kłopotliwa rosyjska baza pośrodku terytorium NATO.

Tak więc linia Curzona zawsze znajdowała się w centrum polityki kontynentalnej, na dokładnej linii styku między Europą europejską a nie europejską, że tak powiem, między starożytnym państwem polskim a starożytnymi ludami, ale z niestabilnym młodym państwem: Białoruś i Ukraina. Wydarzenia na linii Curzona ponownie wywołały brzydkie obrazy i nagłówki, takie jak „Bitwa na zewnętrznych granicach UE”, „Eskalacja grozi”. Słownictwo nie jest wojną na próżno.

Sytuacja jest zagmatwana

Białoruski tyran Łukaszenko i jego ojciec chrzestny na moskiewskim Kremlu płoną (dokręcanie śrub w Unii Europejskiej to święto dwóch potężnych narodów sowieckich w Mińsku i Moskwie). Z powodzeniem: Polacy, już na rozdrożu z zakorzenionymi siłami Unii Europejskiej, siłą odpierają napływ uchodźców na granicach, na dobre lub na złe; Niemcy jako kraj docelowy są uwikłane w nieco przesadzoną moralność przekonania (Nietzsche zapomniał: „Wszelkie idealizm jest kłamstwem w obliczu tego, co konieczne”). Dwie z trzech potencjalnych przyszłych partii rządzących, socjaldemokraci i Zieloni, raczej je przeceniają niż czują, jeśli chodzi o politykę imigracyjną.

Co gorsza, kanclerz Merkel jest w bezpośrednim kontakcie z Putinem i Łukaszenką przy braku przenikliwości dyplomatycznej, co nieuchronnie wywołuje alarm w Warszawie i Wilnie. Jakby Linia Curzona była wschodnią granicą Niemiec.

Można mieć tylko nadzieję, że zagmatwana i całkowicie przejrzysta sytuacja rozluźni się i jakoś nie wymknie się spod kontroli. Nikt tak naprawdę nie chciał wtedy I wojny światowej; Zamiast tego czołowi europejscy politycy bez głów pogrążyli się w konflikcie, zachęceni wydarzeniami takimi jak lunatycy.

READ  Gadżety Bosch drastycznie zredukowane w tym tygodniu Czarnego Piątku na Amazon
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Cła ciężarowe częściowo naruszały prawo UE w 2010 i 2011 r. – Gospodarka

Published

on

Dwóch spedytorów z Polski pozwało Republikę Federalną Niemiec o naliczanie opłat od samochodów ciężarowych. Teraz orzeczenie wydał Naczelny Sąd Administracyjny Nadrenii Północnej-Westfalii.

Continue Reading

Economy

Wiadomość DHL „Nie mogliśmy dostarczyć paczki” może kosztować 700 euro

Published

on

Klienci, którzy aktualnie otrzymują SMS o spóźnionej paczce, powinni być ostrożni. za tym oszustwem. Ofiary zgłaszają straty w zakresie trzycyfrowym.

Dortmund – Czarny piątek dobiegł końca, a świąteczne interesy są tuż za rogiem: dla DHL, Hermes, DPD & Co. oznacza to, że biznes wysyłkowy jest w pełnym rozkwicie. Dla klientów, którzy właśnie coś zamówili i oczekują paczki, ważne jest, aby zachować ostrożność, ponieważ obecnie istnieje szczególnie utrudniony krążący oszustwo.

Firma wysyłkowa i odbiorcza DHL International GmbH
Główne biuro bon
część Grupa Deutsche Post DHL
Znaczenie DHL Skrót od inicjałów nazwisk założycieli firmy Adriana Dalseya, Larry’ego Hillbloma i Roberta Lynna

Ostrzeżenie o wiadomości DHL za spóźnioną paczkę: to oszustwo!

W związku ze zbliżającym się okresem świątecznym wielu klientów, którzy na przykład zamówili prezenty przez Internet, chce oczywiście wiedzieć, czy paczka dotrze na czas. wiadomość typu „Nie mogliśmy dziś dostarczyć paczki. Proszę odwiedź…” lub „Twoja przesyłka została opóźniona. Teraz potwierdzasz dostawę…”, zachęca do kliknięcia.

Ale takie kliknięcie może być drogie. Ponieważ oszuści skorzystali również z boomu paczkowego spowodowanego Czarnym Piątkiem i Bożym Narodzeniem i wprowadzili tę tandetną wiadomość do obiegu. Jednak stojące za nimi fałszerstwo ma tragiczne konsekwencje.

ten Centrum doradztwa konsumenckiego w Hamburgu Zgłosiłem już kilka ofiar, które otrzymały informację o dostarczeniu SMS-em i ostatecznie otrzymały trzycyfrowy rachunek. Klienci, którzy obecnie zamawiają coś za pośrednictwem DHL lub innej firmy kurierskiej, powinni zachować ostrożność (Więcej Ostrzeżenia w RUHR24).

Pakiet SMS od DHL and Co.: klienci tracą 700 euro

Ponieważ, jak twierdzą rzecznicy konsumentów, oszustwa DHL SMS służą jedynie do kradzieży danych osobowych i przejęcia telefonu. Jeśli klienci oczekujący pakietu klikną wiadomość, dzieje się co następuje: Na smartfonie zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które następnie co sekundę wysyła wiadomości SMS.

READ  Gadżety Bosch drastycznie zredukowane w tym tygodniu Czarnego Piątku na Amazon

Duże badanie czytelników w RUHR24

RUHR24 chce wiedzieć. Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii. Lepiej, jeśli weźmiesz udział w ankiecie bezpośrednio, a na koniec zapewnisz sobie szansę na wygraną.

Ostatecznie koszt SMS-a poniesie ofiara. Jeśli nie masz stałej stawki za SMS, na koniec miesiąca możesz spodziewać się rachunku za telefon komórkowy w wysokości kilkuset euro. Niektóre ofiary, które schroniły się w poradni konsumenckiej, zgłosiły po tym oszustwie rachunki przekraczające 700 euro.

Oszuści często wykorzystują wiadomości od DHL, aby uzyskać dostęp do danych i pieniędzy klientów (awatar).

© Ole Spata, Oliver Berg / dpa; Kolaż: RUHR24

Jeśli klient szybko zauważy oszustwo, możliwe, że jest już za późno. Ponieważ, jak wskazuje Centrum Doradztwa Konsumenckiego, usługodawcy w porę blokują dotknięte nią karty SIM. Musisz jednak uiścić opłatę za wszystkie SMS-y, które zostały wysłane do tego momentu. Ponieważ ładowanie trwa kilka sekund, nadal może być drogie.

DHL SMS to oszustwo: tak powinny zrobić ofiary

Kiedy wiosną i latem 2021 r. krążył potok oszukańczych wiadomości SMS, Krajowy Urząd Kryminalny Dolnej Saksonii zalecił ofiarom następującą sztuczkę pierwszej pomocy: Jeśli przypadkowo klikniesz łącze i zainstalujesz złośliwe oprogramowanie na smartfonie, tryb samolotowy należy natychmiast aktywować. Pomoże to uniknąć dalszych uszkodzeń.

Aby pozbyć się złośliwego oprogramowania, klienci mogą również wykonać następujące czynności:

 • Uruchom ponownie smartfon w trybie awaryjnym. Dzięki temu możliwe jest wyszukiwanie nowo zainstalowanego oprogramowania. Złośliwe oprogramowanie można następnie znaleźć i usunąć.
 • W celu zwiększenia bezpieczeństwa należy zresetować telefon do ustawień fabrycznych. Ale bądź ostrożny: ryzykujesz utratę wszystkich danych.

Kliknięcie w niewłaściwy pakiet SMS-ów może kosztować nawet 700 euro – nie akceptuj oszustwa

Jednak ofiary tych ataków spamowych nie muszą ponosić kosztów oszustwa. „Każdy, kto otrzyma wysoki rachunek od swojego dostawcy usług mobilnych w wyniku ataku phishingowego, powinien nie tylko go zapłacić, ale także się bronić” — radzi Julia Rehberg z Consumer Center Hamburg.

READ  Nowe sztuczki negatywnego zainteresowania

Na przykład klienci, którzy padli ofiarą oszustwa związanego z pakietami, muszą poprosić swojego dostawcę o szczegółową fakturę. Należy również zbierać zrzuty ekranu, aby udowodnić oszustwo. Dzięki temu możesz udowodnić, że SMS-y są wysyłane automatycznie co sekundę.

Centrum Doradztwa Konsumenckiego oferuje bezpłatne centrum formularz wiadomości Aby móc wnieść sprzeciw. Poszkodowani klienci mogą wykorzystać zebrane dowody, aby złożyć skargę na policję.

SMS Parcel Fraud wchodzi do kolejnej rundy: DHL i Centrum Konsumenckie udzielają porad

Ponieważ nie jest to pierwszy raz, kiedy DHL był zaangażowany w oszukańcze plany, dział kurierski opublikował również wskazówki, jak wypowiedzieć wojnę takim oszukańczym atakom. Klienci pakietów powinni być lepiej chronieni przed kradzieżą. Konduktor doradza:

 • Przede wszystkim należy zawsze zadać sobie pytanie, czy w ogóle oczekujesz paczki i aktywowałeś powiadomienie SMS. Jeśli tak, sprawdź, czy dany sprzedawca wysłał potwierdzenie wysyłki.
 • Sprawdź dokładnie nadawcę. Często okazuje się, że nie pochodzi z dhl.de. Prawdziwym nadawcą jest: DHL Paket. Prawidłowe linki prowadzą do http://mailing.dhl.de/… lub https://nolp.dhl.de/… lub https://www.paket.de/pkp/…
 • Jeśli chcesz mieć pewność, że śledzenie przesyłek jest bezpieczne, możesz po prostu ręcznie wprowadzić swój numer przesyłki do DHL pod adresem: http://www.dhl.de.

Jak stwierdził DHL i inni dostawcy usług kurierskich, oszuści wykorzystują nie tylko SMS-y do pozyskiwania danych i pieniędzy swoich klientów, ale także e-maile. Zła rzecz w fałszywych wiadomościach e-mail: fałszywe wiadomości e-mail wyglądają zwodniczo na prawdziwe. Cyberprzestępcy tak precyzyjnie dostosowują projekt wiadomości spamowych do ich pochodzenia, że ​​trudno je odróżnić od tych, które dostarczają usługi kurierskie.

To samo dotyczy tutaj: klienci powinni zawsze spojrzeć na nadawcę lub sprawdzić, dokąd prowadzi link. Jeśli wygląda to na podejrzaną stronę internetową lub adres e-mail, radzimy zachować ostrożność i najlepiej nie klikać w link.

READ  Agrar - Potsdam - Vogel domaga się zgody na transfer świń do Polski - gospodarka

Lista ocen: © Sebastian Gollnow / dpa, DHL, kolaż: RUHR24

Continue Reading

Economy

Whisky, Wine & Gin: najlepsza oferta na napoje w Cyberponiedziałku

Published

on

Najnowsze oferty na alkohole
Whisky, wino i gin wciąż na wystawie w Cyberponiedziałek

Jeśli chcesz zapełnić swój pasek domowy przed świętami pod koniec roku, nadal możesz zaoszczędzić w Cyberponiedziałek w Amazon & Co. Najnowsze oferty są dostępne dla whisky, ginu, szampana i innych wysokiej wydajności. Najlepsze oferty w skrócie.

Boże Narodzenie i Sylwester to tradycyjnie czas odpoczynku. Jeśli szukasz ofert na wino, whisky, szampana itp. i chcesz przygotować się na święta, na Amazon znajdziesz świetne oferty od Czarnego Piątku do Cyberponiedziałku.

Dalwhinnie za Cyberponiedziałkową cenę na Amazon

15-letni Dalwhinnie to pachnący góralski szkocki słód. W Czarny Piątek możesz zaoszczędzić blisko 20 proc.

Reklamy

Dalwhinnie 15 Years Highland Scotch Single Malt Whisky, 700 ml

34,99 euro (49,99 euro / litr) 42,99 euro (61,41 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Oferta na whisky: Cragganmore bei Amazon

Oszczędności skorzystały 11 proc. z Cyberponiedziałkowej umowy Amazona na zakup dwunastoletniej whisky Cragganmore ze Szkocji.

Reklamy

Kraganmore 12 Jahr Speyside whisky (1 x 0,7 litra)

32,99 € (4713 € / litr) 36,99 euro (52,84 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Więcej ofert na whisky w Cyberponiedziałek:

Reklamy

Talisker 10 Years Islay Single Malt Scotch Whisky – w pudełku prezentowym, 700 ml

27,90 euro (39,86 euro / litr) 37,99 euro (54,27 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Reklamy

Talisker Storm Islay Single Malt Scotch Whisky – w opakowaniu Geschenkbox (1 x 0,7 l)

31,99 € (45,70 € / litr) 39,99 euro (5713 euro / litr)

pokazać w amazon.de

suche ptaki gin

Ręcznie robiony gin „Made in Germany” pojawił się również w Cyberponiedziałek w Amazon. The Birds Dry Gin łączy nuty bazylii, cytrusów i imbiru.

 • suchy dżin z niemiec
 • Zawartość alkoholu: 42% obj.
 • 0,5 litra

Reklamy

BIRDS Dry Gin – Świeży niemiecki ręcznie robiony gin z bazylią, cytrusami i imbirem – ręcznie robiony z 15 składnikami z 5 kontynentów (0,5 l)

38,99 euro (77,98 euro / litr) 44,99 euro (89,98 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Te geny wciąż są wycinane w Cyberponiedziałek:

Roku Gin łączy w sobie smak sześciu japońskich roślin botanicznych: m.in. sakury, herbaty sencha i yuzu. Na Amazon ma ogólną ocenę 4,8 na 5 gwiazdek.

The Illusionist to niewielka dawka ginu z Monachium. Ze względu na kwiatowe rośliny spirytus ma fioletowy kolor, co gwarantuje wyjątkowy napój.

Szwedzka Wódka Absolutna

Najwyższa cena w historii wódki premium: Absolut Swedish Vodka kosztuje około 10 euro za litrową butelkę w Czarny piątek.

 • Wódka Apollo
 • Zawartość alkoholu: 40% obj.
 • 1 litr

Tanqueray „Kwiat Sewilli” gin

W tygodniu Czarnego Piątku na Amazon możesz kupić Tanqueray o słodkim zapachu gorzkiej pomarańczy w szczególnie przystępnej cenie.

Zaoszczędź 5 euro na Gude Nacht

Lekko słodki orzech laskowy „Gude Nacht” jest równie odpowiedni jako prezent, jak w Twoim domowym barze. W ostatnim dniu tygodnia sprzedaży tropiki spadły o ponad 20 procent przy 29 procentach objętości.

Kalendarz adwentowy z amazon

Cóż, w nowym kalendarzu adwentowym Amazona są solidne dowody. Firma zajmująca się sprzedażą wysyłkową online przygotowała 24 małe niespodzianki dla przyjaciół Gin & Whiskey & Co, którzy mogą zaoszczędzić na noc lub dwie towarzyskie przed świętami Bożego Narodzenia.

Zrób własny gin: zestaw upominkowy w ofercie na Cyberponiedziałek

Specjalny zestaw do ginu DIY na wystawie w sam raz na Święta Bożego Narodzenia. Na Amazon jest zestaw alkoholi bazowych, osiem przypraw i wszystkie niezbędne akcesoria w ofercie błyskawicznej za około 36 euro. Uczciwa cena, która zachwyci miłośników ginu w te święta.

Więcej ofert win i alkoholi w Cyberponiedziałek:

Reklamy

Double Step Primitivo Apulien, Rotwein Italien (6 x 0,75l)

4229 euro (9,40 euro / litr) 4494 euro (9,99 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Reklamy

Plantation Barbados Extra Alt 20th Anniversary Rum, 700ml

39,90 € (57,00 € / litr) 45,90 € (6557 € / litr)

pokazać w amazon.de

Reklamy

Kapitan Morgan Original Spiced Gold Rum Freshnet, 700 ml

9,25 euro (13,21 euro / litr) 11,99 euro (17,13 euro / litr)

pokazać w amazon.de

Oferty „Poniedziałek Internetowy”: jakie oferty są warte zachodu?

Nie tylko alkohole, w których nadal można uzyskać dobre oferty w Cyber ​​Poniedziałek, wiele sklepów używa również czerwonego ołówka, jeśli chodzi o wino, słodycze lub inną żywność i towary luksusowe. Ważne: Bardzo ważne jest porównanie cen w Czarny Piątek i Poniedziałek Internetowy. Często warto spojrzeć poza dobrze znanych gigantów zakupowych, takich jak Amazon i tym podobne. Wskazówka: często zdarzają się zamówienia z bezpłatną wysyłką o minimalnej wielkości sprzedaży.

READ  Gadżety Bosch drastycznie zredukowane w tym tygodniu Czarnego Piątku na Amazon
Continue Reading

Trending