Connect with us

entertainment

Konflikt graniczny na Białorusi – „Rząd podsyca obawy przed III wojną światową”

Published

on

Franek Sterczewski jest niezależnym inżynierem budownictwa. W 2019 roku polski parlament wszedł na listę Sojuszu Obywatelskiego.

Panie Sterczewski, we wtorek otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające uchodźców rzucających kamieniami i butelkami w policjantów. Niektórzy podobno byli wyposażeni w granaty i procy. Czy ci ludzie się boją?

Ani trochę. Ci ludzie są absolutnie nieszkodliwi. Nie wykluczam, że uzbroiły ich białoruskie służby specjalne.

Polski rząd rozpuścił pogłoski, że niektórzy uchodźcy to pedofile i terroryści.

Tak, też to słyszałem. Miesiąc temu odbyła się konferencja prasowa z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony Mariuszem Błaszczak. Pokazali, co powiedzieli, zdjęcia terrorystów.

Skąd wiesz, że to nieprawda?

Dziennikarze odsłonili ten pomnik. Rząd po prostu ściągał losowe zdjęcia z Internetu i twierdził, że znalazł je w telefonach komórkowych uchodźców. Chce przedstawić tych ludzi jako zagrożenie.

Czy może kontrolować raportowanie?

Przynajmniej próbuje. Widać to po tym, że nałożyli swoistą cenzurę na reportaże ze strefy wykluczenia. Nie chce, żeby pojawiły się twarze uchodźców. Odpowiada tylko na pytania państwowych mediów. Oczernia dziennikarzy lub aktywistów zaangażowanych w pracę z uchodźcami.

Mówisz z własnego doświadczenia. Na Twitterze krążył film, który rzekomo pokazuje, jak przechodzisz obok policjantów z teczką i spadasz. Mówią, że próbowałeś zanieść pizzę uchodźcom.

Och, to jest fałszywe. Ludzie tacy jak ja są przedstawiani jako hipsterzy z miasta, którzy podobno nie są w stanie nawet pomóc uchodźcom. Rozprowadzane przez nas torby są napełniane przez lekarzy i organizacje humanitarne. Zawierają rzeczy, które są naprawdę potrzebne – na przykład leki.

Kilka razy podróżowałem z organizacjami pozarządowymi, aby pomóc uchodźcom. Co to za ludzie?

Pochodzą ze wszystkich środowisk. Spotkaliśmy profesorów, dentystów, inżynierów i byłych żołnierzy z Afganistanu, ale także nastolatków i młodych dorosłych, którzy nie mogli się z nami porozumieć, bo nie mówili po angielsku. Ale wszyscy ci ludzie mają jedną wspólną cechę.

READ  Timothée Chalamet w „Sexify”? To jest Jan Weetisca

Co wtedy?

Wszyscy byli kilkakrotnie zawracani przez polską policję. Niektórzy nawet pięć, dziesięć czy 15 razy. Spotkałem też kobietę w ciąży, która nie tylko została odepchnięta, ale została wyrzucona przez płot jak worek na śmieci. W tym procesie straciła dziecko.

Franek Sterczewski / Specjalne

Czy możesz to udowodnić?

Tak, była już w szpitalu w Polsce na badania prenatalne. Udzielała już wywiadów polskiej prasie. Nazywa się Judith.

Wygląda na to, że ludzie zginęli, próbując uciec. Ile zgonów znasz?

Po stronie polskiej oficjalnie potwierdzono dziesięciu zabitych i 150 rannych, których leczono w szpitalu Hagnoka. Ale przemoc nie rozwiązuje problemu. A ludzi po stronie białoruskiej przybywa.

Jak zareagował na to polski rząd?

Twierdzi, że po polskiej stronie nie ma uchodźców. Więc nie możesz nikomu pomóc.

Ale nie może zaprzeczyć problemowi.

Ale próbuje. Dlaczego nie zwrócić się o pomoc do unijnej agencji Frontex? Kryzys jest używany jako narzędzie propagandowe do ukrywania innych rzeczy – Jak kryzys szczepionkowy. W Polsce tylko 50 proc. populacji zostało zaszczepione dwukrotnie. Każdego dnia mamy 20 000 nowych infekcji i 200 zgonów. Zawalił się cały system opieki zdrowotnej.

Jak myślisz, co powinien zrobić rząd?

Operacje blokowania należy natychmiast przerwać. Musi współpracować z Unią Europejską. I powinni nałożyć sankcje na Białoruś. To jedyny sposób na powstrzymanie problemu. Unia Europejska powinna zapobiegać podróżowaniu na Białoruś większej liczby osób z tych krajów i wpadaniu w pułapkę dyktatora.

Łukaszenka pozwala teraz pierwszym uchodźcom na powrót do Iraku. Czy problem można rozwiązać w ten sposób przez podłączenie?

Nie, to nie Łukaszenko decyduje, kto może zostać, a komu nie. Ludzie mają prawo do odpowiedniej procedury azylowej w Polsce.

Ile osób jeszcze stoi na Białorusi, aby przekroczyć granicę z Unią Europejską?

READ  Rakuten TV udostępnia swoim programom ponad 90 bezpłatnych kanałów

Ciężko powiedzieć. Nie wiemy, ile osób ukrywa się w lasach po polskiej stronie. A ile osób już tam zginęło. Jak powiedziałem, nikt nie może wejść do tego obszaru zastrzeżonego. Ma trzy kilometry szerokości i ciągnie się wzdłuż całej granicy. W tej chwili po białoruskiej stronie ma czekać 4000 osób.

Słyszy się z pogranicza, że ​​ludność boi się nowej wojny?

To słowa premiera Morawiki. Powiedział: Rozpoczyna się III wojna światowa. To całkowicie nieodpowiedzialne zachowanie. Rząd podsyca narrację o III wojnie światowej – także po to, by zdyskredytować ludzi takich jak ja, którzy są zaangażowani w pomoc humanitarną na rzecz uchodźców. Według rządu są zdrajcami. Rząd ma interes w kontynuowaniu chaosu tak długo, jak to możliwe.

Czyniąc to, zmarnuje jednak ostatnią część zaufania do polityki zagranicznej. Co z tego wnioskujesz?

Polski Kanclerz Michał Dworczyk napisał w e-mailu, że uchodźcy to „polityczne złoto” dla Polski. Niestety dla niego ten e-mail wyciekł.

A co z ludnością na obszarze przygranicznym? Czy to nie ona stoi za twardym kursem rządu dotyczącym polityki uchodźczej?

Wiesz, kiedy połowa populacji nie ma już dostępu do prywatnych mediów i kiedy wierzy w kłamstwa polityków, to oczywiście się boją. Tak, wielu opowiada się za obroną granic. Z drugiej strony nieco ponad 60 procent populacji domagało się, aby organizacje pozarządowe miały dostęp do uchodźców.

Czy istnieje też związek między krytykami rządu a jego zwolennikami?

Tak, i to jest chęć zakończenia kryzysu. Ale ani Łukaszenka, ani strona polska nie są w tym zainteresowane.

Antje Hildebrandt zadała pytania.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

entertainment

Polski reżyser jest związany ze szpitalem z Cannes

Published

on

Polski reżyser Jerzy Skolimowski, którego film „EO” rywalizuje na Festiwalu Filmowym w Cannes, rozmawiał z Cannes z przekazem wideo ze szpitala w Warszawie.

Podstawy w skrócie

  • 84-latek powiedział w piątek, że był tak podekscytowany pokazem swojego filmu w Cannes, że nie mógł długo spać.

Z powodu braku snu upadł na ulicę i uderzył głową o chodnik. Z tego powodu musiał jechać do szpitala i nie mógł pojechać na Lazurowe Wybrzeże na premierę swojego filmu.

„EO” opowiada historię osła – z punktu widzenia zwierzęcia. We wzruszającym filmie, moderowanym małymi dialogami, widzowie śledzą różne sceny z życia osła. Zabiera go m.in. do cyrku i bitwy dorożkami.

W swojej wiadomości wideo Skolimowski naśladował odgłosy swojego „osła”, jak to nazwał. Ciągle powtarzał: „Och, och, och, och”. Osioł jest żywym stworzeniem, tak jak my. „Protestuję przeciwko przemysłowemu ubojowi zwierząt i przeciwko przemysłowi futrzarskiemu” – powiedział Skolimovsky.

Więcej na ten temat:

cyrk


READ  Tanja Szewczenko została mamą bliźniaków
Continue Reading

entertainment

Organizatorzy ESC: Anomalia w drugim półfinale – Kultura i rozrywka

Published

on

Turyn/Genewa (dpa) – Organizatorzy Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) stwierdzili nieprawidłowości w głosowaniu po Grand Prix Turynu. Wpłynęło to na drugi półfinał, poinformowała w piątek Europejska Unia Nadawców (EBU).

Z wypowiedzi organizatorów wynika, że ​​trybunały arbitrażowe w niektórych uczestniczących krajach mogły przyznawać sobie punkty.

Continue Reading

entertainment

„Uderzyłem w dno”: Gisele Bundchen otwarcie mówi o zaburzeniach lękowych

Published

on

Zaktualizowano 19.05.2022 22:02

  • Modelka Gisele Bundchen cierpiała w przeszłości na zaburzenia lękowe.
  • W wywiadzie 41-latek szczerze o tym mówił.
  • Wspomniała między innymi, że czasami czuła się tak, jakby znalazła się na dnie.

Dowiedz się więcej wiadomości o celebrytach tutaj

Gisele Bundchen daje szczery wgląd w swoje przeszłe życie. Modelka znana jest z uroczej osobowości i promiennego uśmiechu. Ale Bündchen nie zawsze czuła się naprawdę szczęśliwa, mówi. w jednym Wywiad z brytyjskim „Vogue” Otworzyłem się na temat mojego wyniszczającego zaburzenia lękowego i ataków paniki.

„Na zewnątrz wyglądało na to, że miałem to wszystko, gdy miałem zaledwie 22 lata. Wewnątrz czułem się, jakbym uderzył w dno” – mówi model.

Formularz przeszedł wypłatę

Gdy miała dwadzieścia kilka lat, była nałogowym palaczem i co wieczór piła butelkę wina. „Wyobraź sobie, co to zrobiło z moją głową” — mówi matka dwójki dzieci. Półtora roku później poszedłem na fizjoterapię za radą koleżanki. Szybko nazwał to kompleksową rehabilitacją, podczas której Bündchen przez kilka miesięcy cierpiał na ciężkie migreny.

Ale w tamtym czasie nie miała innego wyjścia. „Pamiętam, jak mówił do mnie: ‚Cóż, chcesz żyć? „To było takie proste” – mówi Bundchen.Do dziś 41-latek budzi się o 5 rano, aby medytować i ćwiczyć.

Szczęśliwe małżeństwo z Tomem Bradym

Modelka Gisele Bundchen Był jednym z najbardziej udanych modeli w branży od późnych lat 90-tych. Przez lata była twarzą marki bieliźnianej Victoria’s Secret. Była w prywatnym związku z Leonardo DiCaprio od 2000 do 2005. Od 2009 jest żoną zawodowego piłkarza Toma Brady. Mają dwoje dzieci, syna Benjamina i córkę Vivian.
© 1 & 1 Mail & Media / spot w wiadomościach

Hailey Bieber dzieli się z publicznością przerażającym momentem swojego życia. 10 marca amerykańskie media poinformowały, że modelka jest w szpitalu. Kilka dni później do domu wróciła żona Justina Biebera. Zasugerowała, że ​​powodem jej hospitalizacji był udar mózgu – ale nie wyjaśniła przyczyn. Teraz 25-latka przerwała milczenie. W filmie szczerze mówiła o tym przerażającym incydencie: „To był przerażający moment w moim życiu. Przez głowę przeszło mi tyle myśli. Bałem się, skąd to się bierze? Czy doznam trwałego uszkodzenia z tego powodu? ”

READ  Polizeiruf: Lucas Gregorowicz: Testosteron kann eine Plage sein - Unterhaltung
Continue Reading

Trending