Connect with us

Top News

Józef Piszczyk i walka o niepodległą Polskę

Published

on

Berlin. Z obecnymi obrazami rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie, walki wokół stolicy Ukrainy, Kijowa sto lat temu, stają się ponownie w centrum uwagi, mówi były działacz na rzecz praw obywatelskich NRD Wolfgang Templin. W tym czasie naprzeciw siebie stanęła milionowa armia bolszewickiej Rosji Sowieckiej i nowo utworzona armia II RP z 1918 roku. Jednostki ukraińskie sprzymierzone z Polakami walczyły o niepodległą, suwerenną republikę ukraińską.

Czytaj więcej po reklamie

Czytaj więcej po reklamie

+++Wszystkie wydarzenia wojny na Ukrainie na żywo blog+++

Rzeczywiście, w nocy 8 maja zwyciężyli sojusznicy marszałka Polski Józefa Piszczudskiego i dowódcy armii ukraińskiej Simona Petlzury. 1920 zająć Kijów. Piszczydski oświadczył, że wolna Polska nie może być wolna, dopóki w jej sąsiedztwie panuje niewolnictwo i terror. W imieniu Polski chciał zadeklarować: „Niech żyje wolna Ukraina!”

Jednak radość ze zdobycia Kijowa nie trwała długo, ponieważ bolszewicy wkrótce rozpoczęli kontrofensywę i pomaszerowali na Warszawę. Wszystko to najlepiej przeczytać w niedawno opublikowanej przez Templin biografii Piłsudskiego, zatytułowanej „Rewolucjonista i założyciel państwa”, która zabiera czytelnika do Polski i Ukrainy, Litwy, Niemiec i Rosji, aby wyjaśnić, skąd biorą się konflikty i są nadal kontrowersyjne.

Czytaj więcej po reklamie

Czytaj więcej po reklamie

Templin, współtwórca Inicjatywy na rzecz Pokoju i Praw Człowieka w NRD, zwraca uwagę, że Piłsudski realizował wizję państwa, w którym Polacy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini i Żydzi mogliby żyć na równi. . Na przykład jego zaciekły wróg Roman Dymowski (1864–1939), jeden z głównych protagonistów Narodowej Partii Demokratycznej, był duchownym, prorosyjskim i antysemickim, aspirował do wysokich stanowisk. Państwo.

Filozof i kulturoznawca Andrzej Przylebski (64 lata), ambasador RP w Niemczech do stycznia, opisany w marcu 2021 W rozmowie z Editorial Network Germany (RND). Poczucie zagrożenia, jakie Polacy odczuwają wobec swoich sąsiadów: „Polska ma bolesną historię z naszymi sąsiadami, Niemcami i Rosją” – kontynuował Przylepski, dodając: „Nie chcemy dalej w tej sprawie zdobywać doświadczenia”.

READ  Fech Berlin przeciwko Azotti-Bulawi z Polski

Odnosząc się konkretnie do Rosji, na rok przed rozpoczęciem agresji Rosji na Ukrainę polski ambasador powiedział: „Mamy świetne stosunki z Rosją, Polacy śpiewają rosyjskie piosenki i oglądają rosyjskie filmy, ale jesteśmy gotowi w razie potrzeby walczyć z nimi.”

Głęboko zakorzeniony strach

Pochodząc z dawnego Cesarstwa Polsko-Litewskiego, wieloetnicznej republiki, która w latach 1569-1795 była republiką królewską, była kilkakrotnie dzielona między sąsiadów Rosję, Austrię i Prusy. Do końca I wojny światowej w 1918 r. suwerenna II Rzeczpospolita była w stanie odbudować się na dobre 20 lat, ponieważ wszystkie trzy separatystyczne mocarstwa poniosły klęski.

W 1931 roku Józef Piszczyk grał w Maderi pasjansa.

Czytaj więcej po reklamie

Czytaj więcej po reklamie

Powstanie państwa jest nierozerwalnie związane z nazwiskiem Józefa Piszczudskiego, którego cześć świadczą wielkie pomniki w polskich miastach i którego portret zdobi wiele salonów. Urodzony w 1867 r. jako syn polsko-litewskiego szlachcica w majątku pod Wilnem (dzisiejsze Wilno), Pischutski wyrósł na założyciela i marszałka państwa, które już wtedy przekroczyło granice Rosji i dlatego odgrywało jeszcze ważniejszą rolę. Polska Kultura Pamięci.

Jako człowiek, któremu udało się pokonać zagrożenia ze strony sowieckiej Rosji i Niemiec po I wojnie światowej, dowódca jest dziś postrzegany przez Polaków jako symbol wolności – wyjaśnia w wywiadzie Templin (73). RND. Jako uznany znawca historii Polski Templin wydał ponad 400 stron poświęconych znaczeniu Piłsudskiego dla Polski i Europy.

Historycy zachodnioniemieccy nakreślili inny obraz, gdy założyciel państwa został odwołany jako dyktator w historii NRD i jeden pisał o „polskim reżimie Pszczudskiego”, ale według Templina, status Pszczudskiego mu nie został uznany. Polityka europejska połowy XX wieku naprawdę powinna być. Templin widzi Pischudsky’ego z Charlesem de Gaulle i Winstonem Churchillem.

Dorastając w opresywnym poczuciu narodu polskiego, Piszczydski w młodym wieku zbuntował się przeciwko carskiemu imperium, jako student medycyny inspirował się radykalnymi ideami lewicowymi, brał udział w ataku na pociąg pocztowy i stał się wspólnikiem. – założyciel Polskiej Partii Socjalistycznej i zesłany na pięć lat jako młodzież skazany na Syberię.

W czasie I wojny światowej dowodził siłami polskimi walczącymi u boku Austrii i Niemiec przeciwko Rosji. Kiedy on i jego żołnierze odmówili złożenia przysięgi cesarzowi niemieckiemu Wilhelmowi II, został uwięziony w zamku w Magdeburgu, ugruntowując swoją pozycję przywódcy narodowego wśród Polaków.

Czytaj więcej po reklamie

Czytaj więcej po reklamie

Piłsudski początkowo został dowódcą wojsk polskich pod koniec I wojny światowej. Niedługo potem Zgromadzenie Narodowe powierzyło mu także kierownictwo państwa polskiego, aw 1919 powierzyło mu Naczelnik Państwa. Pozostał głową państwa, choć z przerwami i na różnych stanowiskach, a nie jako marszałek, aż do śmierci w 1935 roku.

Templin pisze ze współczuciem, ale nie bezkrytycznie, o politycznej trajektorii Piszudskiego od lewicy do centrum. Uznaje, że dwa totalitarne reżimy w Moskwie i Berlinie do 1939 roku były „z pewnością nie dojrzała demokracja”, ale opisuje również, jak w 1926 roku Piszczytsky praktycznie doszedł do władzy. Zrezygnował z prezydentury w 1922 roku.

„W tym czasie Polska była rozdarta przez wewnętrzne walki między lewicą a prawicą, podsycane przez Rosję Sowiecką i Niemcy” – wyjaśnia Templin. „To nie był od początku planowany zamach stanu, ale operacja sytuacyjna, której kulminacją był konflikt zbrojny”.

Odtąd jednak Piłsudski rządził w sposób dyktatorski i nie powstrzymywał się od aresztowania przeciwników politycznych z lewicy i prawicy, w tym posłów wybranych w 1930 r., bez procesu i uwięzienia ich na Zamku Brzeskim. „Bicie w Brześciu było na porządku dziennym” – pisze Templin, a „tragiczne wynalazki” władz więziennych nie miały granic.

Ten etap stosowania przez Piłsudskiego przemocy wewnętrznej w celu zapobieżenia rozpadowi państwa polskiego ukazuje, słowami Templina, „ciemne cienie na bilansie życia polskiego bohatera narodowego”. „To było niewybaczalne, że zostawił swoje ofiary tym, którzy go brutalnie potraktowali i osobiście zemścili się na wrogach, którzy wcześniej bardzo go skrzywdzili” – mówi Templin.

READ  Miasto i Action Alliance zebrały dla uchodźców: misja darowizny została zakończona

„Cud nad Wisłą”

Bitwa pod Piszczudskim pod Warszawą w sierpniu 1920 r. przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”. Przywódcy bolszewiccy Lenin i Trocki, którzy chcieli eksportować rewolucję rosyjską, zainstalowali już polski „rząd rewolucyjny” w Białymstoku. Sowiecki marszałek Dukaszewski, później zabity przez Stalina, maszerował na stolicę Polski w przeważającej liczbie.

Czytaj więcej po reklamie

Czytaj więcej po reklamie

1916 z doradcami (od lewej do prawej): Julianem Stachiewiczem, Tadeuszem Kasprzyckim, Józefem Piszutskim, Michałem Solonickim, Walerym Slavkiem i Bolesławem Wieniawą-Dłukoszowskim.

1916 z doradcami (od lewej do prawej): Julianem Stachiewiczem, Tadeuszem Kasprzyckim, Józefem Piszutskim, Michałem Solonickim, Walerym Slavkiem i Bolesławem Wieniawą-Dłukoszowskim.

Niebezpiecznym manewrem kleszczowym Piszudski zdołał całkowicie zniszczyć Armię Czerwoną, która dotarła do bram Warszawy. W rezultacie Marshall zdobył nie tylko niepodległość Polski, ale także prawie 400 000 kilometrów kwadratowych terytorium na mocy traktatu pokojowego w Rydze z Rosją Sowiecką w marcu 1921 roku. „Pod względem wielkości i liczby ludności kraj ten był teraz szóstym co do wielkości państwem w Europie, niepodzielnym suwerennym państwem z potencjałem własnego rozwoju” – pisze Templin.

Skończyło się to, gdy sąsiednie Niemcy i Rosja Sowiecka najechały Polskę po obu stronach we wrześniu 1939 roku. Ostatnie regularne oddziały polskie poddały się 6 października 1939 r. i dopiero w latach 80. XX w. Związek Radziecki odzyskał niepodległość.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

ATP Challenger: Jurij Rodionov świętuje pierwsze zwycięstwo w Polsce – Sports Mix

Published

on
Wiedeń – wtorek, 16.08.2022, 12:18

Jurij Rodionov świętuje zwycięstwo w miękkim otwarciu w ATP Challenger w Grodzisku Mazowieckim.

Dolny Austriak pokonał Niemca Henry’ego Scheuera (ATP 287) 6:3 i 6:4 po godzinie 1:34. Za pomocą. To zakończyło serię przegranych trzech meczów Rodionowa.

W pierwszym secie 23-latkowi udało się przełamać 4:2. W drugiej rundzie obaj gracze rezygnują z pierwszej gry serwisowej. Po dwóch odbitych breakballach na początku meczu, Rodionov dostaje przerwę 4:3. W rezultacie Austriak pewnie pracował, aby wygrać pierwszą rundę.

W 1/8 finału spotyka świat nr 138. Zwycięzcą pojedynku jest Michael Geerts (ATP 231) lub kwalifikator Marco Topo (ATP 495).

Turniej w Polsce odbędzie się na twardych kortach i będzie przygotowaniem do rozpoczynających się w przyszłym tygodniu eliminacji US Open.

Źródło tekstu: © LAOLA1.at


na szczyt »

READ  Miasto i Action Alliance zebrały dla uchodźców: misja darowizny została zakończona
Continue Reading

Top News

Come-X szuka dowodów: politycy wzywają do zbadania polityki Scholesa

Published

on

Poszukiwanie dowodów afery Com-X |

Politycy wzywają do nalotu na Scholz

W tej sprawie eksperci sądowi Unii wezwali do nowych poszukiwań kanclerza Olafa Schaalza (64 l., SPD)!

Wynika to z afery Warburga, który w czasie pełnienia funkcji burmistrza Hamburga przekazał SPD datki partyjne i miliony podatków.

Prokuratorzy śledczy z Kolonii odnotowali w aktach, że istnieją oznaki „konkretnego usunięcia” wpisów z kalendarza na terenie kampusu Warburga.

Jak dotąd przeszukano jedynie oficjalną skrzynkę e-mail Scholza. Zastępca wydziału Unii Andrea Lindholz (51 lat, CSU): „Scholz musi teraz ujawnić śledczym swój prywatny ruch e-mail”.

Wiceprzewodniczący Grupy Parlamentarnej CDU/CSU: Andrea Lindols (51 lat, CSU)

Zdjęcie: Sojusz obrazu / dpa

To prawie rok od 2014 roku, kiedy Hamburg uniknął pobierania 47 milionów euro podatków od Warburg Bank. Należy zdecydować o wiadomościach WhatsApp, SMS-ach, osobistych mailach.

▶︎ Ekspert wnętrz Stefan Heck (39 lat, CDU): „Usunięcie kalendarza to przykrywka, która doprowadzi do dalszego dochodzenia”. Biuro Prokuratora Stanowego ma w razie potrzeby „niezbędne narzędzia”.

Rzecznik hamburskiej komisji śledczej Koetz Weiss (56 l. CDU) dodaje: „Wszystkie e-maile i czaty Scholza muszą być sprawdzone”.

Skandal Com-X

W latach 2001-2016 bankierzy, prawnicy i inwestorzy oszukiwali niemiecki rząd na miliardy poprzez sztuczki podatkowe i transakcje giełdowe. Ponieważ te transakcje typu „come-ex” są nazywane, płacą dwukrotność podatku płaconego tylko raz.

Zaangażowany był również hamburski Bank Warburg. Zbadana zostaje rola ówczesnego burmistrza Olafa Scholza.

Prokuratura hamburska: brak podstaw do wszczęcia śledztwa

Tymczasem prokurator generalny Hamburga odrzucił skargę przeciwko Scholzowi i jego następcy burmistrza Peterowi Tzentscherowi (56 l., SPD) za niewszczynanie dochodzeń.

Potwierdził to później rzecznik władz „Codzienne lustro” To zostało zgłoszone.

Powód: Prokurator Gerhard Streit (72 l.) złożył skargę karną przeciwko Scholesowi i Tzentscherowi w związku z podejrzeniem o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków.

Według odrzucenia skargi złożonej przez Prokuraturę Generalną w dniu 10 sierpnia 2022 r., „nie ma wystarczających przesłanek faktycznych, by podejrzewać, że podejrzenia o uchylanie się od opodatkowania Warburg Bank były świadomie lub celowo zachęcane przez hamburskie organy podatkowe”.

To właśnie widziała prokuratura w Hamburgu. Z raportu prokuratora wynika, że ​​nie było żadnych istotnych nowych ustaleń.

Wątpliwe jest, czy będzie to kontynuowane po ostatnich wydarzeniach w aferze Come-X.

Come-Ex-Deals: nielegalny przemyt dywidendy
READ  Polski odpychanie uchodźców na Białoruś trwa - komentarz
Continue Reading

Top News

Rosnące ceny: Ceny żywności rosną w Polsce i Danii

Published

on

Wstępne obliczenia Federalnego Urzędu Statystycznego (DESTATIS) zostały potwierdzone w tym tygodniu. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku ceny żywności w Niemczech wzrosły w lipcu 2022 r. o 14,8%. Oznacza to, że inflacja wzrosła już piąty miesiąc z rzędu. W lipcu 2022 r. wzrosły ceny wszystkich kategorii żywności. Tłuszcze i oleje jadalne (+44,2%) oraz produkty mleczne i jaja (+24,2%) znacznie wzrosły w cenach. Dwucyfrowe wskaźniki inflacji wyznaczono także dla pozostałych grup żywności, w tym mięsa i przetworów mięsnych (+18,3%).

18,6% wzrost w Polsce

Według analiz UCE Research i Grupy Wyższej Szkoły Bankowej ceny dla odbiorców końcowych dla najważniejszych grup produktów w polskim handlu detalicznym żywnością w lipcu były średnio o 18,6% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja, która była już wysoka, ponownie wzrosła o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach prym wiodły produkty tłuste, ze średnim wzrostem cen o 50,4% w ciągu roku. Ceny masła wzrosły o 54,3%, olejów jadalnych średnio o 50,5%, a masła o 46,3%. Chleb też jest bardzo drogi. Zgodnie z wynikami analizy, w lipcu trzeba było zapłacić średnio o 28,2% więcej niż rok temu. W przypadku makaronów był on o 32,1% wyższy.

Średnio ceny mięsa są o jedną czwartą wyższe niż w lipcu 2021 roku. Ceny wołowiny wzrosły o 36,9%, kurczaka o 19,4%, a wieprzowiny o 17,1%. Biorąc pod uwagę wzrost cen producentów, ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek cen konsumpcyjnych.

Wzrost o około 11% w Danii

Duńscy konsumenci musieli znacznie głębiej zagłębić się w swoje portfele w lipcu 2022 roku niż latem 2021 roku. Według Krajowego Urzędu Statystycznego oficjalna stopa inflacji żywności w duńskiej sprzedaży detalicznej żywności wyniosła w zeszłym miesiącu 11,0% rok do roku. W porównaniu do czerwca 2022 r. ceny żywności wzrosły średnio o 1,1%. wiek

Continue Reading

Trending