Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Jak Białoruś przedstawia przeciwnika Protasevicia w wywiadzie

drTransmisja kończy się groźbą. Białoruski państwowy kanał telewizyjny ONT wyemitował w czwartek nieco ponad półtorej godziny rozmowy z przeciwnikiem niewoli Romana Protasevicia. Ale w rzeczywistości rozmowa trwała ponad cztery godziny – mówi na końcu szef radia Marat Marko: „Niestety nie możemy wymienić wszystkich nazwisk, które pojawiły się w trakcie śledztwa”.

To stwierdzenie ma na celu zastraszenie osób, które miały kontakt z Protasewiczem na Białorusi w ciągu ostatnich kilku miesięcy – a to prawdopodobnie będzie całkiem sporo. Do czasu, gdy został złapany w Zielone Świątki w samolocie, który zmusił władze białoruskie do lądowania w Mińsku w locie z Aten do Wilna, Protasewicz pracował na emigracji w Polsce dla głównych opozycyjnych kanałów komunikatora Telegram.

W szczególności kanał Nexta, za pośrednictwem którego w ubiegłym roku koordynowano uliczne protesty przeciwko gubernatorowi Aleksandrowi Łukaszence, pracował z informacjami nadesłanymi do niego z Białorusi – od demonstrantów i działaczy opozycji, ale także od sympatyków w instytucjach państwowych.

Podobno kompletna spowiedź

Zatrzymany w Mińsku Protasewicz jako załamany został przedstawiony w rozmowie przez szefa stacji Markowa. Protasewicz powiedział w nim, że w pełni przyznał się do zorganizowania „masowych zamieszek” i że „w pełni i publicznie” współpracował ze śledczymi, z którymi podzielił się „wieloma wyjątkowymi faktami”.