Connect with us

science

Jak aktywacja poznawcza w starszym wieku zmniejsza ryzyko demencji

Published

on

W nowym badaniu naukowcy łączą aktywację poznawczą za pomocą gier mózgowych z zapobieganiem chorobie Alzheimera. Wyniki sugerują, że uczestnictwo w czynnościach, takich jak czytanie, pisanie i granie w gry, może zwiększyć odporność mózgu na tę chorobę. Autorzy badania twierdzą, że osoby starsze, które angażują się w takie działania, Choroba Alzheimera lub demencja Może być opóźniony do 5 lat.

Jak aktywacja poznawcza wpływa na funkcjonowanie mózgu?

Gry myślowe w starszym wieku promują aktywację poznawczą i chronią przed chorobą Alzheimera i demencją

Naukowcy odkryli już powiązania między wyższą aktywnością poznawczą a niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jak silne jest to skojarzenie i jakie są jego przyczyny, wciąż nie są jasne. Nowe badanie sugeruje, że aktywny poznawczo styl życia może powstrzymać neurologiczne objawy choroby Alzheimera i powiązanych z nią chorób na kilka lat. Może to drastycznie zmniejszyć ilość czasu, jaką ludzie spędzają w stanie niepełnosprawności poznawczej. Naukowcy szukali stymulacji poznawczej do codziennych czynności, takich jak czytanie gazet lub książek i odwiedzanie biblioteki. To właśnie aktywacja poznawcza w starszym wieku okazała się najbardziej ochronna. Żaden z uczestników nie miał demencji na początku badania. Zespół zebrał również informacje o socjalizacji i uczestnictwie w działaniach społecznych, w tym odwiedzaniu znajomych lub krewnych. Pod koniec badania 457 z 2000 uczestników zachorowało na chorobę Alzheimera. Jednak na początku studiów byli starsi i mieli nieco mniej lat nauki.

Grupa starych ludzi grających w karty

Naukowcy przeprowadzili dalszą analizę i odkryli, że poziom wykształcenia, płeć, aktywność poznawcza we wczesnym okresie życia, genetyczne predyspozycje do choroby Alzheimera, aktywność społeczna i samotność miały niewielki lub żaden wpływ na występowanie choroby. Sugeruje to, że funkcjonowanie mózgu w starszym wieku jest najważniejszym czynnikiem progresji choroby. Tak więc stymulowane czynności poznawcze doprowadziły do ​​zmian w strukturze i funkcji mózgu, co z kolei doprowadziło do zwiększenia rezerwy poznawczej. Powtarzające się uczestnictwo w tych czynnościach może poprawić niektóre układy nerwowe. W związku z tym, zanim te systemy przestaną działać prawidłowo, wymagane będzie stosunkowo więcej uszkodzeń. Patrząc na wyniki, autorzy przyszli to badanie Stwierdzono, że aktywny poznawczo styl życia w starszym wieku może opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o 5 lat. Głównym celem jest możliwość zapobiegania demencji poprzez dbanie o zdrowie funkcji mózgu. Te odkrycia mogą umożliwić nowe podejścia terapeutyczne.

READ  Szczepienie koronowe: Nie ma alkoholu po wstrzyknięciu? Doradzają eksperci
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia

Published

on

Duża część Włoch i prawie cała południowo-wschodnia Europa odczuwa upalne pustynne powietrze. Przez kilka kolejnych dni wartości wynoszą 45 stopni lub więcej i 50 stopni w sferze możliwej.

Gorące sirocco już od jakiegoś czasu wieje pustynne powietrze w południowo-wschodniej Europie. Jednak to, co zaczyna się w niedzielę, można określić tylko jako katastrofalne. Upał podnosi wartości najpierw do 40 stopni, a następnie w ciągu tygodnia do 45 do 50 stopni. Brutalne upały rozprzestrzeniają się na południowe Włochy, Grecję, Albanię, północną Macedonię, Bułgarię, Rumunię i Turcję.

Intensywne upały trwają około tygodnia, zanim zimne powietrze z północy usunie przegrzane masy powietrza.

Fala upałów w południowej Europie: możliwe są nowe rekordy

10 lipca 1977 r. w Atenach zmierzono 48,0 stopni. To wciąż najgorętszy rekord Europy. Ten rekord będzie mocno wstrząśnięty w nadchodzącym tygodniu. Zarówno w Grecji, jak i Turcji wartości mogą lokalnie przekroczyć 50 stopni.

Rekordy ciepła można ustawić również w innych krajach. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko fala upałów może przeniknąć na północ, a następnie dotknąć również Węgry i Chorwację. Ale pewne jest, że we Włoszech i Grecji będzie bardzo gorąco.

Ekstremalne upały mogą szybko stać się bardzo niebezpieczne. Szczególnie układ krążenia może być obciążony, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Temperatury od 45 do 50 stopni już nie pryskają. Skakanie do wody może powodować problemy z krążeniem tak szybko, jak długie przebywanie na zewnątrz.

Niezwykle zimne systemy klimatyzacji również mogą być niebezpieczne – zwłaszcza w samochodach. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, istnieje ryzyko późniejszego szoku termicznego. Jeśli wysiądziesz z zimnego samochodu, istnieje ryzyko problemów z krążeniem.

Ciepły śródziemnomorski: sezon medyczny jest najbardziej prawdopodobny

Wraz ze wzrostem upałów wzrasta ryzyko pożarów lasów w całej południowej Europie, które w tej chwili nie może być wyższe. Oczekuje się, że pożary rozprzestrzenią się w południowej Europie. Zarejestrowano już 2,5 razy więcej pożarów niż przeciętnie. Oczywiście do końca lipca można spodziewać się 419 pożarów, ale w tym roku jest ich ponad 1000.

READ  Czy terapia hormonalna pomaga w leczeniu objawów menopauzy? Raport z doświadczenia

Niespotykane obecnie upały mogą wpłynąć jesienią na sezon sztormowy na Morzu Śródziemnym. Na powierzchni woda jest już gorąca i ciepła od 2 do 3 stopni. Biorąc pod uwagę stałe ciepło można założyć, że woda będzie znacznie cieplejsza. Wtedy, jesienią, Medycyna stanie się bardziej prawdopodobna. Są to huragany podobne do huraganów na Morzu Śródziemnym.

Ponieważ Morze Śródziemne jest stosunkowo daleko na północ i jest stosunkowo małe, prawdziwe cyklony tropikalne nie są możliwe, ale są silne burze. Leki należą do najpotężniejszych burz pozazwrotnikowych i mogą być bardzo destrukcyjne. Jesień to czas Medycyny. Ten rok może być trudny ze względu na upały.

Oryginalna wersja tego postu „Do 50 stopni! Katastrofalny piekielny upał, który ogarnął Europę Południową” pochodzi z kanał pogodowy.