Connect with us

Economy

Indeks DAX prawie się nie zmienił: przeważają obawy

Published

on


Raport rynkowy

Stan: 15.09.2021 09:38

Słabe cele z zewnątrz nie pozwalają niemieckiemu benchmarkowi przekroczyć zamknięcia z dnia poprzedniego. Inwestorzy badają trudną mieszankę problemów i nie mogą sami się kupić.

Indeks DAX rozpoczął handel tego ranka na poziomie około 15 700 punktów. Oznacza to, że indeks może utrzymać się na mniej więcej tym samym poziomie na poziomie z dnia poprzedniego, a nawet oprzeć się spadkowi na Wall Street i rynkach azjatyckich.

Indeks Dow Jones rekordowych wartości w Nowym Jorku wieczorem spadł o 0,8 proc. do 34 577 punktów. Obciążony technologią Nasdaq spadł o 0,5 proc. do 15 037 punktów. Strach przed podwyżką podatku od osób prawnych zniwelował przejściowe straty kursu walutowego. W pierwszych dniach handlu nadzieja na dalsze rozluźnianie polityki pieniężnej w USA stworzyła nastroje zakupowe na Wall Street. „Dane o inflacji w USA wskazują, że presja cenowa opadła, dając Rezerwie Federalnej USA pewną elastyczność w zakresie harmonogramu zmniejszania” – napisali eksperci Commerzbanku Hao Zhou i Charlie Lai rano na temat bieżących cen konsumenckich w USA.

Również w Azji notowania giełdowe spadały rano. Japoński indeks Nikkei zamknął się o 0,5 proc. do 30 511 punktów. Giełda w Szanghaju spadła o 0,4 proc., a indeks najważniejszych spółek w Szanghaju i Shenzhen stracił 1,2 proc. Inwestorzy są obecnie zaniepokojeni stanem chińskiej gospodarki. Liczba przypadków koronawirusa w kraju nadal rośnie. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o zaledwie 2,5 proc., co jest najniższym poziomem od roku. Sytuacja jest podobna do produkcji przemysłowej. W sierpniu wzrósł o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, po wzroście o 6,4 proc. w lipcu.

Na rynku walutowym rano euro było notowane po 1,1810 USD. Wpływ huraganu Nicholas na produkcję w Zatoce Meksykańskiej wydaje się być ograniczony. Huragan osłabł i zamienił się w burzę tropikalną. Burza spowodowała poruszenie na rynku ropy naftowej, ponieważ region Zatoki Perskiej właśnie wracał do zdrowia po huraganie Ida, który szalał zaledwie dwa tygodnie temu. Cena uncji złota zmieniła się zaledwie o 1804 dolary.

Diler chemiczny Brenntag, który w przyszłym tygodniu zostanie uwzględniony w DAX, po raz kolejny podwyższa swoją prognozę na bieżący rok ze względu na dalszy silny rozwój biznesu. Wynik operacyjny (Ebitda) powinien wynosić od 1,26 miliarda do 1,32 miliarda euro w 2021 roku. Wcześniej kierownictwo zakładało od 1,16 do 1,26 miliarda euro. Brenntag zakłada, że ​​obecne „niezwykłe otoczenie rynkowe” potrwa co najmniej do końca roku. Zwiększona wydajność i przejęcia powinny przyczynić się do lepszych wyników, ale także do wzrostu z własnych zasobów. Brenntag podniosła swoją prognozę dopiero w połowie czerwca.

Niemiecka firma wysyłkowa Hellofresh, która również niedługo wejdzie do indeksu DAX, zainwestowała w swojego rosyjskiego odpowiednika Chefmarket. Według firmy około dziesięć procent akcji rosyjskiej firmy Kochboxenversender zostało przejętych poprzez podwyższenie kapitału. Powiedziała, że ​​inwestycja wynosi do miliona euro. Dzięki temu posunięciu Hellofresh wkroczyło na rynek o ogromnym potencjale, który podobno to uzasadnia.

Hamburski producent towarów konsumpcyjnych i kosmetyków kładzie dziś kamień węgielny pod swoją nową fabrykę w Lipsku-Seehausen. Na nowy zakład zaplanowano 220 milionów euro. Początkowo zostanie utworzonych 200 miejsc pracy. Ponadto producent kosmetyków chce wybudować na miejscu ogólnoeuropejskie centrum dystrybucyjne, które stworzy kolejne 400 miejsc pracy, poinformowała w czerwcu firma. To “największa inwestycja na świecie dokonana przez firmę w jednym miejscu”. Beiersdorf podjął na początku 2020 roku decyzję o budowie nowego zakładu dla Floriny w Lipsku, który ma ruszyć pod koniec 2022 roku.

Inwestorzy Auto1 muszą przetworzyć szczegółowe liczby. W pierwszej połowie roku internetowy dealer samochodów używanych zwiększył ponad czterokrotnie swoją końcową stratę do 282,4 mln euro. Firma już na początku sierpnia podwyższyła prognozę sprzedaży, ale jednocześnie obniżyła cele marżowe, ponieważ chce zainwestować więcej pieniędzy w swój wzrost. Akcje nadal reagują pozytywnie, również dlatego, że Auto1 potwierdziło zrewidowane cele sprzedaży i zysków na cały rok.

Dobra sprzedaż w oddziałach oraz poprzez zakupy online pomogła firmie Inditex Textile Trading Company powrócić do rentowności. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, sprzedaż w pierwszym półroczu spadła prawie o połowę do 11,9 mld euro, jak podaje właściciel sieci modowych Zara, Bershka i Massimo Dutti. Od lutego do lipca skorygowany zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek, podatków, deprecjacji i amortyzacji (Ebitda) wyniósł 3,1 mld euro, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku. Najważniejsze jest to, że Inditex zarobił prawie 1,3 miliarda euro po stracie 195 milionów euro w poprzednim roku.

Akcje Apple straciły wieczorem tyle, co indeks Dow Jones. Apple wprowadziło nowości tego wieczoru, czasu niemieckiego. Firma skupia się na szybkości i łączności z nowym iPhonem. Według amerykańskiej firmy następna generacja smartfonów – iPhone 13 – jest „ultraszybka i energooszczędna” dzięki nowemu chipowi A15 Bionic. Jednocześnie 13 modeli może łatwiej korzystać z technologii 5G, ponieważ jest więcej pasm 5G. Wraz z wersją Pro i nowymi kamerami Apple wkracza do branży filmowej i obiecuje, że nawet niedoświadczeni filmowcy mogą tworzyć nagrania kinowe.

Po silnej aktywności w chmurze w zeszłym kwartale Microsoft chce rozdysponować więcej pieniędzy swoim udziałowcom i odkupić udziały w dwucyfrowych miliardach. Rada dyrektorów amerykańskiej firmy programistycznej zatwierdziła nowy program wykupu akcji o wartości do 60 miliardów dolarów i jednocześnie podniósł kwartalne zyski o 11%. To wzrost o sześć centów do 0,62 USD na akcję z przychodów za poprzedni kwartał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Unia Europejska po Merkel: kryzysy, rozliczenia i wizje

Published

on

Począwszy od: 26.09.2021 4:14 AM

Merkel jest najdłużej urzędującym premierem Unii Europejskiej – a główny dyrektor ds. kryzysu przechodzi przez niepewne czasy. Europejczycy mają bardzo różne nadzieje na swojego następcę.

Napisane przez Veronique Gantenberg, ARD-Studio Bruksela

W fizyce istnieją prawa naturalne, które opisują prawidłowości w zachowaniu rzeczywistych układów. Być może prawo natury Merkel polegało na tym, że najpotężniejsza kobieta w Europie przez 16 lat radziła sobie z kryzysem po kryzysie – pod warunkiem, że była to pilna sprawa, której nie da się uniknąć.

HP em, który przychodzi do Merkel-_SEG.mxf

Magazyn europejski o godzinie 12:45, 26 września 2021 r.

Jeśli upadnie euro, upadnie Europa.

Los Merkel ujawnił jej oświadczenie w sprawie kryzysu euro w 2010 roku: odwróciła wówczas równowagę, próbując zjednoczyć niemieckie i europejskie interesy. Pieniądze dla dotkniętych krajów: Tak, ale tylko przy ścisłych środkach oszczędnościowych. Potem pojawiły się zarzuty ze strony samej partii. Złość na Merkel i jej europejską politykę oszczędnościową wzrosła nie tylko w Grecji. Dla jednych była bardzo mało europejska, dla innych bardzo słabo reprezentowała interesy niemieckie.

Od lata uchodźców do „Twierdzy Europy”

Robimy to.

Pięć lat później: tak zwany kryzys uchodźczy. Do Europy przybyły miliony ludzi szukających ochrony. Zdanie Merkel, małe zdanie, stało się programem – także w Brukseli. Ale dzisiaj nadal nie ma jednego europejskiego rozwiązania problemu imigracji. Zamiast tego niektóre prawa człowieka są łamane na zewnętrznych granicach UE, a krytycy mówią o „ufortyfikowanej Europie”.

Nierozwiązany kryzys Merkel

Liczy się dla mnie to, że w końcu się zebraliśmy.

Pięć lat później: kryzys Corona. Na ostatnich kilku metrach Merkel zrobiła zwrot w lipcu 2020 roku: opowiedziała się za wspólnym zadłużeniem, a po dniach negocjacji namówiła też innych.

READ  Przekształcenie zwykłego roweru w e-rower: czy ten zestaw do konwersji jest naprawdę taki łatwy?

Fakt, że Merkel odpowiada za status quo, ma swoje konsekwencje. „Moim zdaniem, przy wszystkich osiągnięciach, kanclerz odegrała kluczową rolę w zapewnieniu dalszego postępu kryzysu praworządności w UE” – mówi politolog Jana Puglierin. Merkel nie wyznaczyła granic dla Węgier i Polski wystarczająco wcześnie i dobitnie.

Amal Orbán w „Merkel 2.0”

Podczas gdy premier Węgier Viktor Orban demontuje wolność prasy i rządy prawa w swoim kraju, a podobny obraz rozwija się w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, Merkel wydaje się nie zwracać uwagi na kryzys.

Węgierska dziennikarka Katalin Hallmay jest pewna: Viktor Orban chciałby, żeby tak pozostało. „Ale węgierskie społeczeństwo obywatelskie oczekuje poważnej zmiany kursu Niemiec w zakresie rządów prawa, demokracji i stosunku do Polski i Węgier” – mówi.

Oto ona: Merkel odwiedza Orbana w Berlinie. Merkel wydaje się być mało zainteresowana erozją praworządności w Polsce i na Węgrzech.

Zdjęcie: Clemence Bilan/EPA-EFE/REX/SHOT

Holandia oczekuje „niemieckiej gospodarki”

Jeśli chodzi o pieniądze, Niemcy zawsze darzyły Unię dużym zaufaniem – ale pandemia koronawirusa i kryzys klimatyczny również skłaniają do jeszcze głośniejszej zmiany paradygmatu. Wspólny dług wobec Europejskiego Funduszu Naprawy? Nie, dziękuję. Sprzeciwiły się temu Austria, Szwecja, Dania, a przede wszystkim Holandia, nazywając to „Czwórką i Gospodarką”.

Holenderski rząd ma również nadzieję na dobrze prosperujące Niemcy w przyszłości, mówi dziennikarka Clara van de Wel: „Niemcy zawsze były sojusznikiem Holandii, jeśli chodzi o narzucanie ścisłego budżetu. A Holendrzy tego oczekują – bez względu na to, kto Stoi za tym niemiecka gospodarka”.

Co do polityki europejskiej, holenderski premier Mark Rutte i kanclerz Merkel w dużej mierze się zgodzili.

Włochy mają nadzieję, że Berlin będzie gotowy do współpracy

Z drugiej strony Włochy liczą na hojność Niemiec, mówi włoski dziennikarz Lorenzo Robustelli. Zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę, inwestycje i udzielanie kredytów: „Włochy oczekują, że nowy niemiecki rząd wesprze restrukturyzację przepisów finansowych w Europie – które zostały zawieszone w takiej czy innej formie z powodu kryzysu koronowego”. Choć ufa włoskiemu premierowi Mario Draghiemu w kwestii negocjacji, potrzebuje także Niemiec, które mogą iść na ustępstwa.

READ  Cel klimatyczny UE: Dzień Prawdy w Brukseli

Zmiany poczyniły niewielkie postępy w przypadku Merkel. Politolog Jana Puglierin uważa, że ​​musi się to zmienić teraz: potrzebujemy śmielszych wizji, większego przywództwa z przodu i jaśniejszej reklamy. Bo bez względu na to, kto podąża za Merkel – zadania na poziomie europejskim są ogromne.

Być może stamtąd można wyciągnąć optymizm najdłużej urzędującej szefowej unijnego rządu: „Obiecuję, jak tylko dojdziemy do porozumienia, będę bardziej rozmowna” – powiedziała na specjalnym posiedzeniu Rady UE 21 lutego. 2020, który dotyczył wieloletnich ram finansowych. W tym względzie łączy nas zasada nadziei”.

Więcej na ten temat dowiecie się w niedzielę 26 września 2021 w „Europamagazin” o godzinie 12.45 w Das Erste.

Continue Reading

Economy

Ochrona eksperta: czy historia Lehmana się powtórzy? W ten sposób analitycy oceniają bałagan informacyjny Evergrande

Published

on

Evergrande nie działa na nerwy inwestorów

Obudziły się wspomnienia bankructwa Lehmanna
Analitycy nie spodziewają się drugiego kryzysu finansowego

Gigant nieruchomości z zadłużeniem w wysokości 300 miliardów dolarów i niezdolny do obsługi odsetek od pożyczek: chińska grupa Evergrande nie wywiązała się z płatności i wywołała wstrząs w systemie bankowym tego kraju. Giełdy były również wrażliwe na informacje o drugim co do wielkości deweloperze w Chinach – wielu inwestorów budziło wspomnienia upadku Lehman Brothers.

Około 13 lat temu bankructwo amerykańskiego banku spowodowało zamieszanie na międzynarodowych rynkach finansowych. Instytut padł ofiarą kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w wyniku nienormalnie rozwijającego się rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Ale czy Evergrande stanowi podobne zagrożenie dla światowej gospodarki i rynków akcji?

Barclays widzi różne warunki rynkowe

Analitycy brytyjskiego banku Barclays nie wierzą, że konsekwencje ewentualnego upadku Evergrande będą podobne do konsekwencji upadku Lehman Bank w 2008 roku.

“Tak, Evergrande jest dużą firmą zajmującą się nieruchomościami. I tak, mogą wystąpić (potencjalne) efekty uboczne w sektorze nieruchomości w Chinach z konsekwencjami gospodarczymi. I tak, nadchodzi w czasie, gdy chiński wzrost naprawdę zaczyna rozczarowywać “. powiedział. W notatce dla inwestorów znajduje się „MarketWatch”. Jednak moment Lehmana to „kryzys o zupełnie innym wymiarze” – kontynuowali eksperci.

Warunki rynkowe są inne niż 13 lat temu. Aby niedorozwój Great Evergrande przekształcił się w kryzys podobny do Lehmana, musi zostać spełnionych szereg innych warunków, w tym gwałtowny wzrost niedoborów kredytów poza sektorem nieruchomości, odmowa banków na rynku finansowania międzybankowego i poważne błędy w polityce w odpowiedzi do kryzysu ze strony władz chińskich.

Analitycy Citi formułują możliwości wejścia na rynek

Podobnie analitycy Citi oceniają bieżące wydarzenia wokół Evergrande. W notatce podkreślili, że decydenci prawdopodobnie będą wytrwale unikać ryzyka systemowego, aby zyskać czas na rozwiązanie ryzyka związanego z zadłużeniem, a mając to na uwadze, prawdopodobnie będą zachęcać do nieznacznego złagodzenia ogólnego środowiska kredytowego.

READ  Cel klimatyczny UE: Dzień Prawdy w Brukseli

Dlatego analityk Judy Zhang nie widzi momentu Lehman dla Chin, nawet jeśli ostrzega przed zagrożeniami dla całego chińskiego systemu finansowego. Tymczasem analiza banku udzielającego pożyczek firmom budowlanym wysokiego ryzyka wykazała, że ​​ryzyko kredytowe jest wyższe w przypadku China Minsheng Banking Corp. i Ping An Bank Co. i China Everbright Bank Co. Tymczasem Bank of Nanjing, Chongqing Rural Commercial Bank i China Postal Savings Bank są mniej narażone i „każdą deprecjację kursu będziemy postrzegać jako dobrą okazję do zakupu wysokiej jakości akcji” – cytował ekspert. z Bloomberg m.in.

Socit Gnrale: Jak dotąd tylko kilka efektów transferowych

Wei Yao i Michael Lam, analitycy Societe Generale, widzą niewielkie oznaki rozprzestrzenienia się kryzysu poza sektor nieruchomości. Według analityków w komunikacie prasowym opublikowanym przez MarketWatch, efekty zewnętrzne na rynku obligacji były jak dotąd w dużej mierze ograniczone do kilku deweloperów o wysokiej stopie zwrotu. Ekonomiści zauważają, że najwięksi kredytodawcy Evergrande są pod presją na rynku akcji, ale ich koszty finansowania zewnętrznego pozostają niezmienione. Chińskie rynki pieniężne są stosunkowo spokojne, chociaż pojawiają się wczesne oznaki załamania się gotówki.

Jeśli chodzi o rynek obligacji, wydaje się, że inwestorzy „rozróżniają bezpiecznych i ryzykownych pożyczkobiorców i oczekują na razie ograniczonego wkroczenia na szerszy rynek finansowy”, twierdzą eksperci.

Jefferies poleca kupno akcji Bank of China

Tymczasem Chen Shujen Chen, analityk z Jefferies Financial Group, trzyma się swojego poglądu na chińskie akcje. Jego zdaniem z Evergrande emanuje tylko „niewielka szansa na ryzyko systemowe”. W oświadczeniu skierowanym do inwestorów inwestorzy zalecają, według Bloomberga, kupowanie akcji banków, gdy ceny spadają. Jednocześnie udzielił Pocztowemu Bankowi Oszczędnościowemu rekomendacji zakupu i dodał ją do „Best Choices”. China Construction Bank Corp. Bank of Ningbo Co. pozostał członkiem selekcji najlepszych rekomendacji firmy analitycznej.

READ  Venture Global LNG i PGNiG rozszerzają swoje partnerstwo w zakresie LNG

JPMorgan widzi w kryzysie szansę

Eksperci z amerykańskiego banku JPMorgan są nieco ostrożnymi optymistami. Cytowano analityków Reutersa, którzy powiedzieli, że jego obciążony długiem budżet sprawia, że ​​Evergrande jest niewątpliwie kruchy. To, że sytuacja tak szybko się pogorszyła, przyspieszyły decyzje polityczne. Eksperci wyraźnie nazwali „trzema czerwonymi liniami” wprowadzonymi przez chiński rząd, co było reakcją na ogromny wzrost cen nieruchomości w Chinach. W celu powstrzymania dalszego zadłużania się branży wprowadzono przepisy regulujące stosunek zobowiązań do aktywów, zadłużenie netto oraz stosunek środków płynnych do zobowiązań krótkoterminowych firm.

Doprowadziło to do presji na płynność w całym sektorze, a wielu mniejszych deweloperów z potrzebami krótkoterminowego refinansowania już wykazuje oznaki niepokoju. Eksperci twierdzą, że „Na podstawie naszych szacunków w tym roku może być 11 awarii o łącznej wartości 30 miliardów dolarów (lub 23-procentowy wskaźnik awaryjności dla sektora)”.

Dla Marko Kolanovic, szefa badań ilościowych w amerykańskim banku JPMorgan, kryzys jest szansą także z punktu widzenia inwestora. Pomimo kryzysu Evergrande, był uparty na akcjach i czasami widzi duże spadki cen jako okazję do zakupu. Niezależnie od ostatnich wydarzeń uważa, że ​​indeks S&P 500 podskoczy do 4700 do końca roku.

Zespół redakcyjny Finanzen.net

Więcej informacji o chińskiej grupie Evergrande

Bildkelin: hxdbzxy/Shutterstock.com, Kirsty Wigglesworth/AP

Continue Reading

Economy

Eksplodujące ceny gazu ziemnego: równowaga między kwestiami klimatyczno-społecznymi niesie ze sobą materiały wybuchowe dla koalicji – Polityka

Published

on

W 2021 r. cena gazu wzrosła trzykrotnie do poziomu z lat poprzednich. Na krótko przed wyborami powszechnymi wielu obywateli uświadomiło sobie społeczne koszty transformacji energetycznej.

Partie starały się nie straszyć wyborców tą przerażającą kwestią – także dlatego, że istnieje potencjalny punkt rozłamu w sojuszu SPD (lub Unii) z Zielonymi.

Zieloni postrzegają politykę klimatyczną jako szansę i obawiają się powstania u swojej bazy, jeśli nie zapewnią większej spójności. Dla Olafa Schultza to ryzyko. Rosnące ceny energii stały się wybuchowym czynnikiem, który może obalić jego potencjalny sojusz.

Ceny energii elektrycznej rosną w całej Europie, we Włoszech i Polsce o około 40 proc., w Hiszpanii kilkakrotnie. Brytyjscy dostawcy energii są zagrożeni bankructwem.

Strach przed protestami żółtych kamizelek

Od Grecji, przez Europę Środkowo-Wschodnią, po Półwysep Iberyjski, rządy obawiają się fal protestów w stylu żółtych kamizelek we Francji. Niektórzy zawieszają podatki energetyczne, aby złagodzić inflację. Narasta sceptycyzm wobec celów klimatycznych UE, podatków od dwutlenku węgla i handlu uprawnieniami do emisji.

Dodatkowy koszt klimatu nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę gazu ziemnego. Puste magazyny po kryzysie koronawirusa, zwiększony popyt spowodowany celowym odejściem od węgla i wąskie gardła w dostawach w Rosji to czynniki sprzyjające.

Najważniejsze artykuły Tagesspiegel dotyczące wyborów federalnych w 2021 r.:

Co do ostatniego punktu, nie jest jasne, czy Władimir Putin wykorzystałby taką dźwignię, aby wymusić działanie gazociągu Nord Stream 2. Ceny gazu wpływają również na cenę energii elektrycznej w elektrowniach gazowych.

Ale ten proces daje wgląd w przyszłe debaty klimatyczne. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia społeczna.

READ  Po piętach Wall Street: DAX nie może zatrzymać zysków

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Jak dotąd w Niemczech poświęca się mu mniej uwagi niż w krajach ubogich. Tutaj w dyskusji dominują zajęcia, ponieważ nie powstają wysokie ceny energii, dodatkowe koszty życia i brak konieczności korzystania z samochodu. Banery protestacyjne, takie jak „klimat nie podlega negocjacji”, tworzą aurę politycznego braku alternatyw.

Energia musi stać się droższa, aby spadła konsumpcja, a tym samym emisje. To jest ta strona. Jednak rządy muszą kierować tym rozwojem i dyskursem publicznym w taki sposób, aby wyższe ceny energii nie budziły obaw egzystencjalnych i nie chroniły spójności społecznej.

W przeciwnym razie może się okazać, że tam też nie ma co negocjować. Jeśli większa część ludności odejdzie, a rządy stracą poparcie większości, nie będą miały siły przetargowej i upadną: w kadencji ustawodawczej lub w następnych wyborach. Równoważenie kwestii klimatycznych i społecznych stało się nowym priorytetem w negocjacjach koalicyjnych.

Continue Reading

Trending