Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Implikacje genetyczne w Azji Wschodniej: epidemia korony 25 000 lat temu?

Implikacje genetyczne w Azji Wschodniej
Epidemia korony 25 000 lat temu?

Wielokrotnie wspomina się o wyjątkowości pandemii koronowej. Ale obecnie badania wskazują, że to nie pierwszy raz, kiedy ludzkość w dużym stopniu została dotknięta koronawirusem.

25 000 lat temu w Azji Wschodniej może dojść do przedłużającej się epidemii koronawirusa. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Australian National University. Już w styczniu Opublikował wstępne badanie Yasin Swelmi i współpracownicy przeanalizowali skład genetyczny 2500 osób z 26 różnych populacji na całym świecie. Kilka grup wschodnioazjatyckich około 900 pokoleń temu było znanych.

Porównując dane, naukowcy szukali w szczególności genów, które dostarczają dowodów na to, że ludzie rzeczywiście zetknęli się z koronawirusem. „W kontekście historii ewolucji naszego gatunku” – piszą naukowcy – „dobór naturalny często faworyzował białka, które oddziałują z wirusami – na przykład dlatego, że poprawiają ochronę immunologiczną lub wirusy muszą dopasować się do mechanizmu komórkowego”. 420 z tych białek oddziałujących z VIP jest znanych jako same koronawirusy.

W przypadku epidemii lepiej jest być przenoszonym, ponieważ przynosi korzyści w zakresie przeżycia. Dlatego występowanie tych genów pokazuje, czy i kiedy grupa ludzi została poddana presji selekcyjnej ze strony koronawirusów. W populacjach wschodnioazjatyckich naukowcy odkryli „silny sygnał zapłodnienia” pochodzący od białek oddziałujących z wirusem. Natomiast ten sygnał genetyczny był nieobecny w populacjach z innych regionów.

Nagły i trwały wzrost

Zdaniem naukowców warianty genetyczne, które coraz częściej pojawiają się w Azji Wschodniej, są specyficzne dla białek związanych z koronawirusem. Z drugiej strony białka, które oddziałują z innymi wirusami, nie zostały znacząco zmienione. To mówi o poważniejszej i trwalszej epidemii koronawirusa w przeszłości.

Aby dokładniej określić historię tej epidemii, zbadano bardziej szczegółowo 42 osoby z wyższego szczebla. Naukowcy odkryli, że liczba mutacji w genomie byłych mieszkańców Azji Wschodniej nagle znacznie wzrosła. „Wzorzec pasuje do epidemii, która doprowadziła do znacznego wzrostu selekcji białek oddziałujących z wirusami 25 000 lat temu” – wyjaśniają naukowcy. Ich zdaniem epidemia koronawirusa mogła trwać w epoce kamiennej przez kilka pokoleń, ponieważ był to jedyny sposób na wyjaśnienie widocznej i uporczywej wysypki. Potem epidemia znów się uspokoiła – być może dlatego, że populacja w znacznym stopniu się uodporniła. Od około 200 pokoleń w Azji Wschodniej nie dodano żadnych wariantów genetycznych związanych z koronawirusem.

Na podstawie wyników naukowcy wywnioskowali, że wirusy koronowe rozprzestrzeniają się na ludzi od tysięcy lat i powodują większe epidemie. Nie uważają za przypadek, że epidemia epoki kamienia uderzyła w szczególności w Azję Wschodnią. Ponieważ do dziś ten obszar świata jest głównym obszarem dystrybucji potencjalnych koronawirusów zwierzęcych.

READ  Corona: leki przeciw zapaleniu wątroby zwiększają skuteczność Remdesivir - aktywne składniki przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu C dają możliwość nowych preparatów skojarzonych przeciwko SARS-CoV-2