Connect with us

science

Identyfikowanie, leczenie i zapobieganie objawom wysokiego ciśnienia krwi

Published

on

wysokie ciśnienie krwi Chorym trudno jest to rozpoznać, ponieważ objawy nie są jasne. Pomóc mogą regularne badania kontrolne i zdrowy tryb życia. Nikt nie powinien lekceważyć wysokiego ciśnienia krwi: nieleczone skróci życie.

Podstępna rzecz dotycząca wysokiego ciśnienia krwi: nie ma wyraźnych objawów. Wielu cierpiących czuje się dobrze i niczego nie zauważa. Dlatego wysokie ciśnienie krwi jest również określane jako „cicha choroba”. Zwłaszcza, gdy jest to plik ciśnienie krwi Trwale wysoki, organizm od dawna jest do tego przyzwyczajony.

Często jest to zauważane dopiero wtedy, gdy narządy zostały już uszkodzone. Dotyczy to zwłaszcza małych naczyń krwionośnych w mózgu i oczach, serce i wczesne nerki. dopóki nie założysz wysokie ciśnienie krwi do rozwoju chorób wtórnych, takich jak zawały serca i atak mózgu w.

Objawy wysokiego ciśnienia krwi Być może:

 • ból głowy (szczególnie w nocy i rano)
 • Zawroty głowy i dzwonienie w uszach
 • bijące serce
 • Uczucie ucisku/ucisku wokół serca
 • duszność
 • wyzysk
 • krwotok z nosa
 • zaburzenia widzenia
 • Nerwowość, drażliwość i trudności z koncentracją
 • Zaburzenia snu
 • Nudności wymioty
 • świecąca twarz
 • Zaburzenie erekcji

Jednak wszystkie te objawy występują również w wielu innych chorobach. Aby odpowiednio wcześnie rozpoznać niebezpieczeństwo, należy regularnie mierzyć ciśnienie krwi i sześć Znaki ostrzegawcze wysokiego ciśnienia krwi Wiem.

Nadciśnienie pierwotne i wtórne

Jeśli wysokie ciśnienie krwi występuje bez zidentyfikowanej przyczyny organicznej, nazywa się to nadciśnieniem pierwotnym, znanym również jako nadciśnienie pierwotne. Dotyczy to 90% wszystkich pacjentów z nadciśnieniem. Nadciśnienie wtórne występuje u 10 procent chorych. W nich za nadciśnienie odpowiada choroba, taka jak zwężenie nerek.

Nadciśnienie płucne to szczególna forma wysokiego ciśnienia krwi. Jest to wzrost ciśnienia krwi w krążeniu płucnym, a ciśnienie krwi jest zwykle bardzo niskie i wynosi około 15 mmHg. Z wartości 25 mmHg mówi się o nadciśnieniu płucnym.

READ  Corona: Eksperci odkrywają zupełnie nowego wirusa w Malezji

Dla porównania: ciśnienie krwi w układzie krążenia ciała waha się między 80 a 100 mm Hg. Około jeden procent dorosłej populacji ma nadciśnienie płucne. Może również wystąpić samodzielnie lub w wyniku innej choroby.

Wysokie ciśnienie krwi: Co to jest bardzo wysokie ciśnienie krwi?

Wysokie ciśnienie krwi występuje, gdy górna (skurczowa) wartość wynosi 140 mm Hg lub więcej, a dolna (rozkurczowa) wartość wynosi 90 mm Hg lub więcej. Nawet jeśli tylko jedna z dwóch wartości jest podwyższona, jest to wysokie ciśnienie krwi. Ważna jest również relacja między tymi dwiema wartościami. Duża różnica między skurczem a rozkurczem jest czynnikiem ryzyka dla większej liczby tych przypadków choroba serca.

wykres wysokiego ciśnienia krwi: szybkie spojrzenie na wartości

klasyfikacja ciśnienia krwi Skurcz (pierwsza wartość) rozkurcz (druga wartość)
naturalny 120-129 mmHg 80-84 mmHg
normalna wysokość 130-139 mmHg 85-89 mmHg
Nadciśnienie pierwszego stopnia
Łagodne wysokie ciśnienie krwi
140-159 mmHg 90-99 mmHg
Nadciśnienie II stopnia
umiarkowane wysokie ciśnienie krwi
160-179 mmHg 100-109 mmHg
Wysokie ciśnienie krwi stopnia 3
ciężkie nadciśnienie tętnicze
Ponad 180 mmHg Ponad 110 mmHg

Jak prawidłowo mierzyć: Ciśnienie krwi można zmierzyć na ramieniu lub nadgarstku. Pozycja mankietu do pomiaru ciśnienia krwi jest ważna: podczas wykonywania pomiarów powinien zawsze znajdować się na wysokości serca. Jeśli trzymasz rękę lub nadgarstek powyżej poziomu serca, wyświetlane ciśnienie jest zbyt niskie. Jeśli mankiet zostanie umieszczony poniżej poziomu serca, ciśnienie będzie mierzone zbyt wysoko. Użyj wysokiej jakości urządzenia, aby uzyskać prawidłowe wyniki pomiarów. Na przykład Niemieckie Stowarzyszenie ds. Nadciśnienia przyznaje odpowiednie pieczęcie testowe dla niezależnych sfigmomanometrów.

nagłe wysokie ciśnienie krwi

Należy zachować ostrożność w przypadku szybkiego i gwałtownego wzrostu wartości ciśnienia tętniczego i wystąpienia niepokoju wewnętrznego, duszność I nacisk na klatkę piersiową lub głowę: Te objawy mogą być kryzysem ciśnienia krwi. Istnieje ryzyko uszkodzenia serca i narządów.

READ  Biolog molekularny Steve Pascolo opowiada o potencjale szczepionek mRNA

W przypadku pomiaru ciśnienia krwi powyżej 220/120 mmHg należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 • duszność
 • Ból w klatce piersiowej, pieczenie lub silny ucisk w klatce piersiowej (dławica piersiowa)
 • Zawroty głowy, prawdopodobnie z bólem głowy
 • drgawki (np. padaczka)
 • Paraliż lub zaburzenia mowy
 • silne nudności
 • Niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie
 • Krwawienie z nosa, którego nie można zatrzymać w ciągu pięciu minut
 • senność lub utrata przytomności

Jak tylko te objawy pojawią się pojedynczo lub w połączeniu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli nie jest to możliwe, zadzwoń do lekarza pogotowia pod numer 112.

Konsekwencje wysokiego ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu lub zawału serca. Nieleczona, na dłuższą metę niszczy wiele ważnych narządów w ciele. To zawiera:

 • Uszkodzenie serca: musi pompować mocniej wbrew zwiększonemu ciśnieniu. Jego mięśnie stają się grubsze, a serce ogólnie pracuje gorzej. Naczynia serca są uszkodzone i zwężone, co może prowadzić do zawału serca (choroba wieńcowa). Stałe przeciążenie serca upośledza jego zdolność do pompowania.
 • Wysokie ciśnienie krwi zmienia naczynia krwionośne i strukturę nerek i może prowadzić do niewydolności nerek.
 • Mogą wystąpić zmiany naczyniowe aż do krwawienia i ślepoty w oku.
 • W mózgu wysokie ciśnienie krwi uszkadza małe naczynia i prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej, ale także do zablokowania naczyń krwionośnych lub krwotoku mózgowego (udar).
 • Słaby dopływ krwi do nóg, powodujący skurcze i ból podczas chodzenia, nie gojące się rany, a nawet zablokowane naczynia krwionośne („chromanie przestankowe” lub noga palacza).
 • Słabe krążenie może prowadzić do zaburzeń erekcji.
 • Może wystąpić rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tzw. tętniak może pęknąć i prowadzić do zagrażającego życiu krwawienia, zwłaszcza w dużej tętnicy lub w mózgu.

Im wyższe wartości ciśnienia krwi i im dłuższa kuracja, tym większe uszkodzenie organizmu. Nieleczone nadciśnienie z pewnością skraca życie: statystycznie rzecz biorąc, średnia długość życia zmniejsza się o pełne 11 lat przy nieleczonym nadciśnieniu.

READ  Wielu dorosłych oblało zadanie szkolne – a ty też?

I odwrotnie, spadek wysokiego ciśnienia krwi o zaledwie 2 mmHg powoduje średnie zmniejszenie częstości udarów śmiertelnych o 10 procent.

ważna uwaga: Informacje w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej porady lub leczenia przez przeszkolonych i uznanych lekarzy. Zawartość t-online nie może i nie powinna być wykorzystywana do samodzielnego postawienia diagnozy lub rozpoczęcia leczenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Ta niebezpieczna dezinformacja pojawiła się wokół tematu profilaktyki raka piersi

Published

on

Diagnoza raka piersi dotyczy wielu kobiet w Niemczech. Niektórzy słyszą to po raz pierwszy w życiu, a inni wracają do choroby (często Odpowiadają za to dwa czynniki ryzyka). Istnieje wiele plotek o przyczynach i środkach zapobiegawczych, które chcielibyśmy dzisiaj wyjaśnić.

Geny odgrywają dużą rolę

To prawda, że ​​niektóre mutacje genetyczne kilkakrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. 70% wszystkich kobiet z wykrywalną mutacją BRCA1 faktycznie zachoruje na raka piersi. Jednak większość pacjentów, którzy otrzymują diagnozę, nie ma historii rodzinnej.

Według dr. Sumana Arora, wiceprezes Zdrowie z dnia na dzień Indie, Inne czynniki odgrywają znacznie większą rolę:

Około 13% kobiet w populacji ogólnej zachoruje na raka piersi w pewnym momencie swojego życia. Zakłada się, że tylko około 5 do 10% wszystkich przypadków jest dziedzicznych. Większość ludzi nie ma historii rodzinnej, co sugeruje, że inne czynniki, takie jak środowisko i styl życia, odgrywają większą rolę.

Nie oznacza to jednak, że kobiety z chorobą często w rodzinie powinny całkowicie wykluczyć składnik genetyczny, ponieważ jest to bardzo poważny czynnik ryzyka.

Wiek odgrywa główną rolę

Jest to błąd. Diagnoza raka piersi nie kończy się w każdym wieku. Choroba najczęściej dotyka kobiety w wieku 50 lat lub starsze, ale nie oznacza to, że młode kobiety są na nią odporne i powinny poważnie podchodzić do swoich badań lekarskich.

Karmienie piersią może zapobiegać rakowi

Podczas gdy karmienie piersią dzieci może zmniejszyć ryzyko raka piersi, młode matki nie mogą temu zapobiec.

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować raka piersi

Zażywanie tabletek robi głośne Pinkville Nie stwarzają dużego ryzyka zachorowania na raka piersi, ponieważ zawierają raczej niewielkie ilości progesteronu i estrogenu.

współudział Mosiądz

Chociaż noszenie staników jest czasami powiązane z rozwojem raka piersi, nie udowodniono jeszcze, że są one ze sobą powiązane.

READ  Jak niebezpieczne są niskokaloryczne słodzone napoje bezalkoholowe?

Zapobieganie jest możliwe dzięki zdrowej diecie

Generalnie zaleca się zdrowy tryb życia, ale zdrowa dieta lub aktywność fizyczna nie mogą zapobiec rakowi piersi. Tylko zdrowy styl życia może nieco zmniejszyć ryzyko.

Radzimy bardzo świadomie podchodzić do profilaktycznych badań kontrolnych i regularnie macać piersi – do czasu ich uzyskania Pięć oznak raka piersi sprężysty. Jeśli rak zostanie wykryty wcześnie, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże.

Continue Reading

science

Połączenie galaktyk karłowatych: naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Published

on

połączenie galaktyk karłowatych
Naukowcy odkrywają charakterystyczne gromady kuliste

Wielki Obłok Magellana to galaktyka sąsiadująca z Drogą Mleczną. Tam naukowcy natknęli się na gromadę kulistą, jedyny świadek połączenia dwóch małych galaktyk. Odkrycie potwierdza regułę w kosmologii.

Gromada kulista NGC 2005 to dziwny gaz w Wielkim Obłoku Magellana, małej galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pokazują, że skład chemiczny jej gwiazd znacznie różni się od składu innych gromad gwiazd w galaktyce karłowatej. W związku z tym powinny to być pozostałości mniejszej galaktyki, która połączyła się z Wielkim Obłokiem Magellana, Tak więc naukowcy z czasopisma „Nature Astronomy”. Widzisz to jako afirmację „hierarchicznego scenariusza” kosmologii.

„Następnie obserwowane przez nas duże galaktyki osiągnęły swoją ogromną masę, łącząc się z wieloma mniejszymi galaktykami” – wyjaśniają Alessio Mucciarelli wraz z kolegami z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. „Ale ten proces powinien zachodzić również w galaktykach mniejszych satelitów, takich jak Obłoki Magellana”. Widać to w symulacjach komputerowych ewolucji kosmicznej – ale jak dotąd nie ma obserwacji, które dowodzą takich połączeń w galaktykach karłowatych.

Mucciarelli i współpracownicy przebadali 11 gromad kulistych w Wielkim Obłoku Magellana i 15 gromad kulistych w Drodze Mlecznej, korzystając z własnych obserwacji i danych archiwalnych z Bardzo Dużego Teleskopu ESO w Chile. Gromady kuliste to niezwykle gęste gromady kilku tysięcy gwiazd. “Ze względu na swoją gęstość mogą przetrwać połączenia przez miliardy lat” – podczas gdy mniejsza galaktyka, która przebiła się przez większą, już w tym czasie rozpadła się bez śladu – twierdzą naukowcy.

„duże różnice chemiczne”

Zgodnie z oczekiwaniami skład chemiczny gwiazd w gromadach kulistych Drogi Mlecznej i Wielkiego Obłoku Magellana znacznie się od siebie różni, ponieważ obie galaktyki mają różne historie ewolucyjne. Mucciarelli postrzega to jako potwierdzenie, że gromady kuliste są dobrze przystosowane do badania ewolucji galaktyk. Istnieje jednak anomalia wśród gromad kulistych Wielkiego Obłoku Magellana: NGC 2005 nie pasuje do innych gromad galaktyki karłowatej.

„Oczywiste różnice chemiczne między NGC 2005 a innymi gromadami kulistymi pokazują, że musiały istnieć tutaj dwie bardzo różne ścieżki ewolucyjne” – powiedzieli Mucciarelli i współpracownicy. NGC 2005 nie mogła powstać w tym samym środowisku, co inne gromady gwiazd. Zamiast tego niższy udział ciężkich pierwiastków pokazuje, że NGC 2005 pochodzi ze znacznie mniejszej galaktyki, w której formowanie się gwiazd zachodziło wolniej niż Wielki Obłok Magellana.

Tak więc NGC 2005 jest jedynym zachowanym świadkiem połączenia małej galaktyki z Wielkim Obłokiem Magellana. Nie ma już śladu po samej małej galaktyce, ponieważ proces ten miał miejsce podobno miliardy lat temu. Zgodnie z przewidywaniami scenariusza hierarchicznego, nie tylko duże galaktyki, ale także galaktyki karłowate rosną w wyniku fuzji.

READ  Wielu dorosłych oblało zadanie szkolne – a ty też?
Continue Reading

science

Leczenie raka lekami przeciwdepresyjnymi: badanie bada nową formę leczenia

Published

on

 • Nowa nadzieja dla raka okrężnicy i trzustki
 • umiejętność Leki przeciwdepresyjne spowalniają wzrost guza?
 • Leki przeciwdepresyjne na raka: Pierwsza obiecująca egzaminy z myszami

Obecne badania nad leczeniem raka w ramach badania pacjentów dają nadzieję na nową formę leczenia: Według szwajcarskich naukowców znany antydepresant „Prozac” może zapobiegać rozwojowi guzów okrężnicy i raka trzustki. Udowodniły to przynajmniej pierwsze obiecujące testy na myszach.

Leki przeciwdepresyjne na raka: mówi się, że Prozac spowalnia wzrost guza

Sprawę zbadał zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu W niedawnym badaniuJak serotonina wpływa na komórki rakowe. Serotonina znana jest również jako „hormon szczęścia” i odpowiada przede wszystkim za nasz nastrój. Osoby z niskim poziomem serotoniny mogą cierpieć na depresję. Tak wiele popularnych antydepresantów zaczyna się tutaj. Często są inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Jednak większość serotoniny jest wytwarzana w wyściółce jelit i magazynowana w płytkach krwi. Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, zmniejszając w ten sposób poziom serotoniny w płytkach krwi. Naukowcy odkryli, że komórki rakowe wykorzystują serotoninę przekaźnikową do kamuflowania się przed komórkami odpornościowymi.

W jaki sposób antydepresyjna fluoksetyna, lepiej znana jako Prozac, może pomóc w walce z rakiem? Ponieważ antydepresanty obniżają poziom serotoniny w płytkach krwi, nowotwory nie mogą już używać substancji przekaźnikowej. W eksperymentach na myszach naukowcy odkryli, że wzrost guza znacznie spowolnił u myszy i że więcej limfocytów T migrowało do guzów, aby walczyć z rakiem.

Blokery serotoniny pomagają zidentyfikować komórki rakowe

„Leki przeciwdepresyjne i inne blokery serotoniny powodują, że komórki odpornościowe ponownie rozpoznają komórki rakowe i skutecznie je eliminują” – wyjaśnia jeden z naukowców biorących udział w badaniu. Może spowolnić wzrost raka okrężnicy i trzustki u myszy.

Porada dla książek: komórki rakowe nie lubią jagód — sprawdź Amazon

„Nasze wyniki dają nadzieję pacjentom chorym na raka, ponieważ stosowane leki zostały już zatwierdzone do użytku klinicznego” – mówi badacz Pierre-Alain Clavin. Mam nadzieję, że rozpoczną się również badania kliniczne leki przeciwdepresyjne na raka Zacznij wkrótce.

READ  Według badań sztuczne słodziki są szkodliwe dla flory jelitowej

Interesujące również: Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy: badanie pokazuje związek

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

*Uwaga: W redakcji zawsze szukamy produktów przydatnych dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków i dokonasz z niego zakupu, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

Trending