Connect with us

Top News

Groby Zniszczonych Żołnierzy Polskich: Czy Łukaszenko prowadzi „wojnę z umarłymi”? | Europa | DW

Published

on

Zniszczenie grobów żołnierzy AK w białoruskiej wsi Mikuliszki wywołało oburzenie w Warszawie. 4 lipca Marek Janewski, przedstawiciel „Związku Polaków na Białorusi” (SPB), napisał na Facebooku, że cmentarzysko zostało zrównane z ziemią w obwodzie grodzieńskim.

Polskie MSZ mówi o „haniebnym incydencie” i oskarża Mińsk o niewywiązywanie się ze swoich zobowiązań. „Jest to przypomnienie ciemnych kart historii komunizmu i, biorąc pod uwagę wcześniejsze doniesienia o niszczeniu polskich grobów wojskowych, może być postrzegane jedynie jako celowy krok w kierunku dalszego pogorszenia stosunków między Polską a Białorusią” – czytamy w oświadczeniu. Pod koniec czerwca Warszawa wyraziła zaniepokojenie profanacją grobów polskich żołnierzy w kilku miejscowościach obwodu grodzieńskiego.

Polska Armia Krajowa była organizacją oporu i wojskową w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej. Składał się z ochotników, których celem było wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej. Po wkroczeniu sowieckiej Armii Czerwonej zostali rozbrojeni, a wielu oficerów rozstrzelano lub wysłano do GUŁAGU. Niektórzy nadal protestowali, ale teraz przeciwko reżimowi komunistycznemu.

Żołnierze Armii Krajowej 1944

7 lipca chargé d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski został wezwany do białoruskiego MSZ – „w związku z bezpodstawnymi obawami strony polskiej o sytuację w okolicach wsi Mikuliszki”. Według urzędników, strona na Facebooku ministerstwa mówi, że dyplomacie powiedziano, że „groby żołnierzy lub żołnierzy zagranicznych nie są rejestrowane na stronie”. Prace na miejscu nie ujawniły żadnych śladów ludzkich szczątków.

Kto jest pochowany w Mikuliszkach?

– Od zawsze było wiadomo, że chowano tam polskich żołnierzy. Natomiast władze białoruskie musiały prowadzić wykopy. Ale teren został po prostu zniszczony i zrzucono na niego kupę piasku – mówi Marek Janewski. DW w wywiadzie dla SPB. Nalega, aby jego organizacja i okoliczni mieszkańcy nadal utrzymywali cmentarz.

Zdaniem Janewskiego to nie pierwszy atak na polskie pomniki i groby na Białorusi. 8 lipca ogłosił zniszczenie grobów w Wolkowiczu, a polska telewizja Belsad doniosła o profanacji grobów we wsi Kaczych w powiecie Karelia.

READ  Specjalne aktywa dla Bundeswehry: Merz grozi odrzuceniem

Według białoruskiego historyka Aleksandra Paszkiewicza pewne jest, że na cmentarzu pod Mikuliszkami pochowani są członkowie Armii Krajowej. „Większość z nich zginęła w walce z niemieckimi nazistami i jednostkami litewskimi, które kontrolowali w 1944 roku. Tylko nieliczni z pochowanych tam zostali zabici przez NKWD, sowieckie służby specjalne” – mówi.

Czy inne zabytki też są zagrożone?

Baszkiewicz podkreśla, że ​​na zachodniej Białorusi jest wiele takich cmentarzy. Większość z nich jest w dobrej kondycji, bo opiekują się nimi przedstawiciele Polonii, którą wspiera polski rząd. „Władze białoruskie zachowały neutralność wobec grobów, nie dbały o nie, ale też nie przeszkadzały innym. Była też umowa międzyrządowa o ochronie grobów i pomników, którą Białoruś i Polska podpisały w 1995 roku”.

Miejsce na Białorusi I Mińsk

Aleksander Łukaszenko rządzi Białorusią od 1994 roku

Według historyka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wobec polskich działaczy doszło do represji, ale wcześniej państwo powstrzymywało się od „wojny ze zmarłymi”. Wraz z postępującym niszczeniem polskich cmentarzy Mińsk chce ukarać Warszawę za bezkompromisowe podejście do reżimu władcy Aleksandra Łukaszenki. „Każdy grób, pomnik czy obiekt historyczny poświęcony Polakom czy Litwinom podlega represjom, ale także narodowo myślącym Białorusinom” – wyjaśnia.

Prokuratorzy i Armia Krajowa

W postkomunistycznej Polsce Armia Krajowa jest czczona. Z drugiej strony władze białoruskie porównują swoich żołnierzy do „faszystowskich zbrodniarzy”. 9 kwietnia 2021 r. wszczęto postępowanie karne przeciwko byłym żołnierzom Armii Krajowej za „ludobójstwo narodu białoruskiego” w czasie II wojny światowej. Później prokurator generalny Andrej Schwed ogłosił w państwowej telewizji, że nadal żyją „nazistowscy zbrodniarze”, głównie z „litewskich batalionów SS i Armii Krajowej”.

Dla polskiego historyka Janusza Marsałek porównania między Armią Krajową a nazistami są absurdalne. Udokumentowano pojedyncze przypadki zbrodni popełnionych przez członków Armii Krajowej. Obejmowały one zabijanie Żydów i „środki odwetowe” wobec uczestników kierowanych przez Sowietów „Brygad Wileńskich”, ofiar cywilnych na Litwie. „Oczywiście rzuca to cień na armię krajową. Ale na Białorusi nic nie wiadomo o takich zbrodniach” – mówi Marsalek.

READ  Tankowanie: oszczędność 40 centów za litr, często w Polsce

Według Aleksandra Baszkiewicza Białorusini mają zastrzeżenia do Armii Krajowej. Na Wschodzie, kiedy był nieaktywny podczas II wojny światowej, większość ludzi nic o nim nie wiedziała i miała jedynie stereotypowy obraz oparty na królewskiej propagandzie. – Na Zachodniej Białorusi historia Armii Krajowej często wiązała się z własną rodziną. Zależało to od tego, jaką pamięć o polskim podziemiu zachowali przodkowie – mówi historyk. Według niego społeczeństwo białoruskie nie uważa żołnierzy Armii Krajowej za własnych bohaterów. „Jednocześnie jest mało prawdopodobne, aby kampania państwowa przekształciła obecną niechęć w publiczną obrzydzenie” – uważa Baszkiewicz.

Adaptacja z rosyjskiego: Markian Ostapchuk

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

ATP Challenger: Jurij Rodionov świętuje pierwsze zwycięstwo w Polsce – Sports Mix

Published

on
Wiedeń – wtorek, 16.08.2022, 12:18

Jurij Rodionov świętuje zwycięstwo w miękkim otwarciu w ATP Challenger w Grodzisku Mazowieckim.

Dolny Austriak pokonał Niemca Henry’ego Scheuera (ATP 287) 6:3 i 6:4 po godzinie 1:34. Za pomocą. To zakończyło serię przegranych trzech meczów Rodionowa.

W pierwszym secie 23-latkowi udało się przełamać 4:2. W drugiej rundzie obaj gracze rezygnują z pierwszej gry serwisowej. Po dwóch odbitych breakballach na początku meczu, Rodionov dostaje przerwę 4:3. W rezultacie Austriak pewnie pracował, aby wygrać pierwszą rundę.

W 1/8 finału spotyka świat nr 138. Zwycięzcą pojedynku jest Michael Geerts (ATP 231) lub kwalifikator Marco Topo (ATP 495).

Turniej w Polsce odbędzie się na twardych kortach i będzie przygotowaniem do rozpoczynających się w przyszłym tygodniu eliminacji US Open.

Źródło tekstu: © LAOLA1.at


na szczyt »

READ  Virginia Polska | Śmierć | Cumberland Times News
Continue Reading

Top News

Come-X szuka dowodów: politycy wzywają do zbadania polityki Scholesa

Published

on

Poszukiwanie dowodów afery Com-X |

Politycy wzywają do nalotu na Scholz

W tej sprawie eksperci sądowi Unii wezwali do nowych poszukiwań kanclerza Olafa Schaalza (64 l., SPD)!

Wynika to z afery Warburga, który w czasie pełnienia funkcji burmistrza Hamburga przekazał SPD datki partyjne i miliony podatków.

Prokuratorzy śledczy z Kolonii odnotowali w aktach, że istnieją oznaki „konkretnego usunięcia” wpisów z kalendarza na terenie kampusu Warburga.

Jak dotąd przeszukano jedynie oficjalną skrzynkę e-mail Scholza. Zastępca wydziału Unii Andrea Lindholz (51 lat, CSU): „Scholz musi teraz ujawnić śledczym swój prywatny ruch e-mail”.

Wiceprzewodniczący Grupy Parlamentarnej CDU/CSU: Andrea Lindols (51 lat, CSU)

Zdjęcie: Sojusz obrazu / dpa

To prawie rok od 2014 roku, kiedy Hamburg uniknął pobierania 47 milionów euro podatków od Warburg Bank. Należy zdecydować o wiadomościach WhatsApp, SMS-ach, osobistych mailach.

▶︎ Ekspert wnętrz Stefan Heck (39 lat, CDU): „Usunięcie kalendarza to przykrywka, która doprowadzi do dalszego dochodzenia”. Biuro Prokuratora Stanowego ma w razie potrzeby „niezbędne narzędzia”.

Rzecznik hamburskiej komisji śledczej Koetz Weiss (56 l. CDU) dodaje: „Wszystkie e-maile i czaty Scholza muszą być sprawdzone”.

Skandal Com-X

W latach 2001-2016 bankierzy, prawnicy i inwestorzy oszukiwali niemiecki rząd na miliardy poprzez sztuczki podatkowe i transakcje giełdowe. Ponieważ te transakcje typu „come-ex” są nazywane, płacą dwukrotność podatku płaconego tylko raz.

Zaangażowany był również hamburski Bank Warburg. Zbadana zostaje rola ówczesnego burmistrza Olafa Scholza.

Prokuratura hamburska: brak podstaw do wszczęcia śledztwa

Tymczasem prokurator generalny Hamburga odrzucił skargę przeciwko Scholzowi i jego następcy burmistrza Peterowi Tzentscherowi (56 l., SPD) za niewszczynanie dochodzeń.

Potwierdził to później rzecznik władz „Codzienne lustro” To zostało zgłoszone.

Powód: Prokurator Gerhard Streit (72 l.) złożył skargę karną przeciwko Scholesowi i Tzentscherowi w związku z podejrzeniem o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków.

Według odrzucenia skargi złożonej przez Prokuraturę Generalną w dniu 10 sierpnia 2022 r., „nie ma wystarczających przesłanek faktycznych, by podejrzewać, że podejrzenia o uchylanie się od opodatkowania Warburg Bank były świadomie lub celowo zachęcane przez hamburskie organy podatkowe”.

To właśnie widziała prokuratura w Hamburgu. Z raportu prokuratora wynika, że ​​nie było żadnych istotnych nowych ustaleń.

Wątpliwe jest, czy będzie to kontynuowane po ostatnich wydarzeniach w aferze Come-X.

Come-Ex-Deals: nielegalny przemyt dywidendy
READ  Nowe zasady Corony w Bawarii: Znowu możliwe blokowanie — Soders zaciska się na pierwszy rzut oka
Continue Reading

Top News

Rosnące ceny: Ceny żywności rosną w Polsce i Danii

Published

on

Wstępne obliczenia Federalnego Urzędu Statystycznego (DESTATIS) zostały potwierdzone w tym tygodniu. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku ceny żywności w Niemczech wzrosły w lipcu 2022 r. o 14,8%. Oznacza to, że inflacja wzrosła już piąty miesiąc z rzędu. W lipcu 2022 r. wzrosły ceny wszystkich kategorii żywności. Tłuszcze i oleje jadalne (+44,2%) oraz produkty mleczne i jaja (+24,2%) znacznie wzrosły w cenach. Dwucyfrowe wskaźniki inflacji wyznaczono także dla pozostałych grup żywności, w tym mięsa i przetworów mięsnych (+18,3%).

18,6% wzrost w Polsce

Według analiz UCE Research i Grupy Wyższej Szkoły Bankowej ceny dla odbiorców końcowych dla najważniejszych grup produktów w polskim handlu detalicznym żywnością w lipcu były średnio o 18,6% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja, która była już wysoka, ponownie wzrosła o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach prym wiodły produkty tłuste, ze średnim wzrostem cen o 50,4% w ciągu roku. Ceny masła wzrosły o 54,3%, olejów jadalnych średnio o 50,5%, a masła o 46,3%. Chleb też jest bardzo drogi. Zgodnie z wynikami analizy, w lipcu trzeba było zapłacić średnio o 28,2% więcej niż rok temu. W przypadku makaronów był on o 32,1% wyższy.

Średnio ceny mięsa są o jedną czwartą wyższe niż w lipcu 2021 roku. Ceny wołowiny wzrosły o 36,9%, kurczaka o 19,4%, a wieprzowiny o 17,1%. Biorąc pod uwagę wzrost cen producentów, ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek cen konsumpcyjnych.

Wzrost o około 11% w Danii

Duńscy konsumenci musieli znacznie głębiej zagłębić się w swoje portfele w lipcu 2022 roku niż latem 2021 roku. Według Krajowego Urzędu Statystycznego oficjalna stopa inflacji żywności w duńskiej sprzedaży detalicznej żywności wyniosła w zeszłym miesiącu 11,0% rok do roku. W porównaniu do czerwca 2022 r. ceny żywności wzrosły średnio o 1,1%. wiek

Continue Reading

Trending