Connect with us

Top News

Granica białorusko-polska: dziesiątki migrantów uciekają – nie wiadomo dokąd

Published

on

Białoruś zderza się z paskiem informacyjnym: Białoruś ponownie lata dziesiątkami migrantów – ale nie powiedziała, dokąd

Pogarsza się sytuacja na granicy białorusko-polskiej. Białoruska opozycja Swietłana Diczanowskaja skrytykowała prezydent Angelę Merkel (CDU). Tymczasem Białoruś wydala więcej imigrantów. Możesz przeczytać wszystkie inne ważne informacje w pasku wiadomości z Focus Online.

Białoruś po raz kolejny wydala dziesiątki imigrantów – nie wspominając o lokalizacjach

Wtorek, 23 listopada, 13:57: W sporze uchodźczym z Unią Europejską władze białoruskie poinformowały, że wydaliły dziesiątki innych migrantów. Rzecznik MSW poinformował we wtorek, że 118 osób opuściło kraj przez stołeczne lotnisko w Mińsku w poniedziałek, podała państwowa agencja prasowa Belda. Kolejna grupa ma przybyć we wtorek. Funkcjonariusz nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Powiedział jednak, że ambasady w wielu krajach, w tym w Syrii i Iraku, organizują loty powrotne dla cywilów w „trudnych sytuacjach”. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że białoruscy urzędnicy pomagali imigrantom wrócić w celu zniszczenia ich dokumentów. ONZ sprowadza ludzi zza granicy do UE Urzędnicy współpracowali z IOM, agencją wysiedleń oraz UNHCR, agencją ONZ ds. uchodźców.

Unia Europejska (UE) oskarżyła rząd białoruskiego władcy Aleksandra Łukaszenki o celowe sprowadzanie imigrantów i wysyłanie ich przez granicę do Unii Europejskiej. Według Brukseli Łukaszenka chce zemsty za unijne sankcje.

Łukaszenko odrzuca to i wzywa UE, a zwłaszcza Niemcy, do przyjmowania uchodźców. Kanclerz Angela Merkel (CDU) W zeszłym tygodniu dwukrotnie dzwonił do Łukaszenki z powodu sporu. Tysiące migrantów wciąż tkwią na granicy białorusko-polskiej Temperatury wykonane poprawnie. Według agencji pomocowych od początku lata zginęło co najmniej jedenaście osób, które próbowały przekroczyć granicę pod ścisłą ochroną.

Niemcy odmawiają przyjęcia 2000 uwięzionych uchodźców

15:55: Niemiecki rząd odrzucił wniosek prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o przyjęcie 2 tys. uchodźców na polskiej granicy. To „nie do zaakceptowania rozwiązanie dla Niemiec czy Unii Europejskiej” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Stephen Seibert. Według państwowej agencji informacyjnej Felda Łukaszenko wcześniej krytykował UE za odmowę negocjacji w sprawie przyjęcia uchodźców.

READ  Merkel ostrzega przed konfliktem UE/Polska – „warstwa kontrowersji prawnych”

Niemiecki rząd i UE oskarżają Łukaszenkę o celowy przemyt migrantów przez granicę UE na Łotwę, Litwę i Polskę. Tysiące ludzi, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, utkwiło obecnie na granicy białorusko-polskiej. W 2000 roku władze białoruskie umieściły je w centrum logistycznym przy granicy.

W poniedziałek Łukaszenka ponownie zaprzeczył zarzutom porwania. W odpowiedzi oskarżył UE o złamanie jego słowa. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała mi, że „Merkel obiecała przyjrzeć się tej sprawie na szczeblu UE” i dwukrotnie rozmawiała z Merkel telefonicznie w zeszłym tygodniu. „Ale oni nie.” Patrząc na 2000 uchodźców w magazynie, według Feldy, Łukaszenko powiedział: „Musimy poprosić Niemców, aby zabrali ich do środka”.

W zeszłym tygodniu białoruskie kierownictwo nazwało Merkel „korytarzem humanitarnym dla Niemiec”. Seibert mówi teraz, że Merkel nazwała Łukaszenkę „z powodu opłakanej sytuacji humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej”. „Ponieważ, oczywiście, zawsze musi być wysiłek, aby znaleźć rozwiązania w interesie ludzi, którzy są sumienni w najtrudniejszych sytuacjach”.

Merkel rozmawiała także z Filippo Grandi, szefem UNHCR UNHCR i António Vitorino, szefem IOM, agencji ONZ ds. uchodźców. Rząd federalny „próbuje stworzyć dostęp do tych organizacji, aby mogły pomagać w opiece humanitarnej nad migrantami przez granicę”. Ale Seabert powiedział, że mogą podjąć działania „kiedy zostaną bezpiecznie przetransportowani do swoich krajów”.

Rozmowa telefoniczna Merkel z Łukaszenką: „Z punktu widzenia narodu białoruskiego wydawało się to bardzo dziwne”

Poniedziałek, 22 listopada, 14:47: Białoruska opozycja Swietłana Diczanowska skrytykowała prezydent Angelę Merkel (CDU) za rozmowę z władcą Mińska Aleksandrem Łukaszenką. „W oczach narodu białoruskiego wydawało się to bardzo dziwne” – powiedziała w poniedziałek Tichanowskaja. w Wiedniu Po konferencji na rzecz prześladowanego społeczeństwa obywatelskiego w ich kraju.

Partie opozycyjne zapowiedziały, że nie będą startować w wyborach uzupełniających, ale omówią z Łukaszenką sytuację humanitarną na granicy białoruskiej. Powtórzył swój apel o wywarcie presji na Łukaszenkę i uwolnienie więźniów politycznych.

READ  Saksonia-Anhalt: Zieloni wykluczają nową edycję z sojuszu z Kenią

p.o. ministra spraw zagranicznych Haiko Mass (SPD) Niemal uczestniczył w konferencji hybrydowej zorganizowanej przez rząd austriacki. „Wewnętrzna sytuacja polityczna na Białorusi jest gorsza niż kiedykolwiek” – powiedział Mass. Dlatego opozycja ekspatriantów musi się teraz zjednoczyć i zyskać poparcie cudzoziemców. Ponadto, presja na Łukaszenkę musi być utrzymana, powiedziała Msza, odnosząc się do piątego zestawu sankcji UE, które nadal obowiązują.

Po nieuznanych przez Unię Europejską wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. doszło do masowych protestów przeciwko Łukaszence, które reżim stłumił. Unia Europejska (UE) oskarżyła również Łukaszenkę o sprowadzanie imigrantów na zewnętrzną granicę UE w celu wywierania presji na Zachód. Ludzie na zewnątrz Irak, Syria i Afganistan wjechały na Białoruś na wizach turystycznych.

Politycy zagraniczni FDP: działania Polski na zewnętrznej granicy UE są legalne

21:01: Polityk zagraniczny FDP Alexander Graf Lambsdorff bronił polskich operacji bezpieczeństwa granicznych podczas kryzysu migracyjnego na granicy białoruskiej. „Z liberalnego punktu widzenia nie zgadzamy się z tym, co dzieje się z Polską pod względem prawa. Ale w tym przypadku nie można winić Polski za faktyczne zaostrzenie sytuacji. Wręcz przeciwnie, jest to wyraźnie uzasadnione. Berlin”.

Lampstorf powiedział, że ochrona zewnętrznej granicy UE i własnego państwa jest legalna. „W tym przypadku Polska – jak Litwa i Łotwa, ale jak ludzie inspirowani tutaj pod fałszywym pretekstem – nie są ofiarami i sprawcami”. UE oskarża białoruskiego władcę Aleksandra Łukaszenkę o organizowanie emigracji z obszarów dotkniętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE w celu wywarcia presji na Zachód.

Polska rozprawia się z imigrantami. Dziennikarze, agencje pomocowe i agencje UE, takie jak Frontex, nie mieli wstępu na trzykilometrowy chodnik. Mimo obecności na granicy 15 tys. polskich żołnierzy, migranci wjeżdżający do kraju mają być deportowani natychmiast – nawet jeśli ubiegają się o azyl. Zgodnie z polskim prawem jest to dozwolone od października. Eksperci prawnicy i prawnicy międzynarodowi krytykują to jako odmowę, niezgodną z prawem międzynarodowym i unijnym.

READ  Jak UE radzi sobie z Węgrami i Polską: wojna kulturowa

Syryjczycy donoszą, że na granicy są groźby: „Wtedy cię zabijemy”

Niedziela, 21 listopada, godz. 15:42: Pogarsza się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Imigranci zgłaszają nieludzkie warunki i tortury.

„Powiedzieli na Białorusi, że jeśli Polacy cię złapią i odeślą, zabijemy cię” – mówi jeden z nich. Więcej syryjskich Rodzina ze łzami ”Zdjęcie„Raporty o torturach Alenda O., uchodźcy z Iraku. Akta pokazują, że młody człowiek został dźgnięty nożem”. Zmusili mnie do połknięcia pieniędzy – mówi.

Po wielu próbach mężczyznom się udało Do Polski Aby dostać. Obecnie są leczeni w szpitalu przy granicy. Twoja przyszłość jest wciąż niepewna. Obaj złożyli wniosek o azyl. Posiadłość nr. Płaczliwy apel do Niemiec: „Jeśli jest jeszcze ludzkość, proszę o pomoc”.

Więcej aktualności o Białorusi znajdziecie tutaj Na kolejnych stronach.

Kiedy orzeł wyciąga zdobycz z rzeki, plucie z dala od publiczności

flr / sca / al / ter / til / rob / mit dpa

Top News

Szwajcaria pokonała Szwajcarię 6:2 w ćwierćfinale mundialu w Szwecji – Sports

Published

on

Szwecja Florball World Cup – 6:2 przeciwko Polsce: Szwajcaria w ćwierćfinale – Sport – SRF


Przejdź do treści


Zawartość

  • Szwajcarscy piłkarze pokonali Polskę 6:2 w ostatnim grupowym meczu mundialu w Szwecji.
  • Ulubiona Szwajcaria walczyła przez długi czas i wyjaśniła sprawę w ostatniej trzeciej.
  • Szwajcaria zakwalifikowała się bezpośrednio do ćwierćfinału z drugim zwycięstwem w grupie 3.

Zgodnie z oczekiwaniami, reprezentacja Szwajcarii kobiet w unihokeju wygrała finał prostej nogi bez blasku, ale z pewnością siebie. W ostatnim meczu fazy grupowej Pucharu Świata z Polską podopieczni trenera Rolfa Kerna zwyciężyli 6:2.

Czasem na wysokości polskich oczu

Mimo wyraźnego wyniku końcowego, nie zdarzyło się to w parku dla Szwajcarii. Zwłaszcza w środkowej tercji faworytka czasami wykazywała wielkie trudności dla zbuntowanych Polek. Po bramce Malwiny Zakorskiej 2:3 deficyt kilkakrotnie wracał do poziomu.

Na szczęście zdaniem Szwajcarów Michelle Vicky strzeliła kolejnego gola w ostatniej minucie drugiej ligi. 4:2 przyniosło pewien spokój szwajcarskiej grze. Vicky podjęła ostateczną, jasną decyzję tego wieczoru, a Florina Marty ostatnia z trzecim golem.

Najpierw USA czy Słowacja, potem Szwecja?

Dzięki drugiemu zwycięstwu w trzecim meczu Szwajcaria zajęła drugie miejsce w fazie grupowej po bezbłędnym sprawdzianie. Przeciwnikami piątkowych ćwierćfinałów są Słowacy lub Amerykanie-Amerykanie. Jeśli Szwajcaria spełni swoją rolę i awansuje do półfinału, w sobotę będą tam czekać mistrzowie świata serii Szwecja.


SRF Zwei, sport na żywo, 30 listopada 2021, 19:35

Najczęściej czytane artykuły

Przewiń w lewo


Przewiń w prawo

READ  Polska odkłada kontrowersje z UE: Nie popadaj w skrajności - polityka
Continue Reading

Top News

Federalna Agencja Pracy: Bezrobocie spada – zimowe zmartwienia

Published

on

Status: 30.11.2021 14:08

Niemiecki rynek pracy jest mocny w listopadzie – spadają dane o bezrobociu. Ale według Federalnej Agencji Zatrudnienia czwarta fala koronowa prawdopodobnie odciśnie swoje piętno: szef BA Sheeley już mówi o „ciężkiej zimie”.

Żaden ze skutków czwartej fali koronowej nie został do tej pory zauważony na niemieckim rynku pracy w listopadzie – ale według Federalnej Agencji Pracy epidemia nie przejdzie przez rynek pracy bez śladu.

„Perspektywy na przyszły rok są pochmurne”, powiedział Deadleaf Sheeley, dyrektor generalny agencji federalnej, podczas listopadowej prezentacji danych w Norymberdze. „Oczekujemy teraz, że bezrobocie wzrośnie również w przyszłym roku”.

Nie jest to jednak jeszcze znane w danych listopadowych, które zawierają dane do 11 dnia miesiąca. W związku z tym liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 60 tys. w porównaniu z poprzednim miesiącem, a łączna liczba ludności wyniosła 2,317 mln. W porównaniu do listopada ubiegłego roku agencja zarejestrowała o 382 tys. mniej bezrobotnych. A jeśli sezon zostanie skorygowany, liczba bezrobotnych – 34 tys.

Wzrost z poprzedniego miesiąca trwa

Stopa bezrobocia wynosi obecnie 5,1 proc. – w porównaniu z 5,2 proc. w październiku. W porównaniu z listopadem 2020 r. spadł o 0,8 punktu procentowego.

Liczba bezrobotnych obywateli, którzy już w październiku zarabiali, znacznie spadła: stopa bezrobocia spadła o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do września br., a Federalna Agencja Zatrudnienia odnotowała w zeszłym miesiącu 88 tys. mniej bezrobotnych.

Federalny minister pracy Hubertus Heil i BA również wyrazili zaniepokojenie. „Ten pozytywny trend jest poważnie zagrożony przez obecny trend epidemii z dziennymi szczytami liczby epidemii” – powiedział pełniący obowiązki ministra.

Coraz więcej osób zgłasza się do pracy krótkoterminowej

W pracy krótkoterminowej był ruch. Według danych PA w listopadzie dotknęło to ponownie więcej pracowników. W okresie od 1 do 24 listopada BA poinformowała, że ​​104 000 pracowników w całym kraju zostało zarejestrowanych do pracy krótkoterminowej. W tym samym okresie w październiku zatrudniała 93 000 pracowników. Jednak faktyczne wykorzystanie pracy krótkoterminowej jest na ogół mniejsze. BA obecnie przechowuje dane do września. Przy pracach krótkoterminowych zatrudnionych było wówczas 795 000 osób.

READ  Indyjscy bokserzy młodzieżowi koncentrują się na światach, które w Polsce nie otwierają się liczbami rządowymi - The New Indian Express

Branża dotknięta niedoborami podaży nadal ma najwyższy wskaźnik krótkoterminowego zatrudnienia. Ale doniesienia z branży hotelarskiej znów rosną. W kwietniu 2020 r. BA odnotowała największą liczbę krótkoterminowych miejsc pracy: w tym czasie prawie sześć milionów osób w Niemczech było zatrudnionych krótkoterminowo.

Szef BA mówi o „ciężkiej zimie”

Zdaniem BA zimą wygląda to ciemno: agencja pracy spodziewa się, że obecna sytuacja koronacyjna będzie miała znaczący wpływ na rynek pracy. „Uważamy, że czeka nas bardzo trudna zima” – powiedział szef BA, Sheila.

Shelley powiedział, że środki kontroli i ograniczenia podaży w przemyśle motoryzacyjnym, które są obecnie szczególnie dotknięte częstym występowaniem w krajach związkowych, są stopniowo odczuwalne na niemieckim rynku pracy. W okolicach Rostocku, Saksonii, Turyngii i Bawarii oraz w regionie Badenii-Wirtembergii rośnie liczba krótkoterminowych ogłoszeń o pracę w sektorze spożywczym i turystycznym.

Prośba Sheili o szczepionkę

Prace krótkoterminowe już we wcześniejszych falach koronowych były ważnym narzędziem zapobiegania zwolnieniom. Sheila poprosiła rząd federalny o przygotowanie projektu ustawy o obowiązkowych szczepieniach. Obecne hotspoty koronowe po raz kolejny udowodniły, że niższy wskaźnik szczepień prowadzi do większej liczby przypadków. Jednak w regionach o wysokiej zachorowalności dochodzi do zamknięć i związanych z nimi konsekwencji gospodarczych, które teraz zostały ponownie pokazane. Aby temu zapobiec, konieczne jest obowiązkowe szczepienie.

Problem długotrwałego bezrobocia

Jak kontynuował Sheeley, obecnie istnieje tendencja do integrowania się z bezrobociem, co jest szczególnie widoczne w przypadku bezrobocia długotrwałego. Czterech na dziesięciu poszukujących pracy jest bezrobotnych od ponad roku. W końcu ci, którzy nie mają wykształcenia zawodowego, są „naprawdę dotknięci tą epidemią”.

Minister pracy Hale również był zaniepokojony

Federalny minister pracy Hail również wyraził zaniepokojenie: „Doświadczamy nowych barier na rynku pracy, które najprawdopodobniej wzrosną zimą. Ogłoszenia o krótkoterminowych pracach już teraz rosną, zwłaszcza w sektorze hotelarskim”. akcentowany. . Niedawno rząd federalny podjął decyzję o przedłużeniu dostępu do uproszczonego dostępu do płatności krótkoterminowych do 31 marca 2022 r. Powinno to stworzyć bezpieczeństwo planowania dla firm i pracowników, powiedział Hale.

READ  Polska odkłada kontrowersje z UE: Nie popadaj w skrajności - polityka

Wcielenie

Tutaj
30 listopada 2021 13:50

Tagesschau Nie brakuje wykwalifikowanych pracowników

Zanim zgłosisz brak wykwalifikowanych pracowników, zrób rozeznanie. Jeśli nawet studenci studiów licencjackich, a czasem podyplomowych muszą przepracować 45 45 000 rocznie, nie może zabraknąć wykwalifikowanych pracowników. Wszyscy w naszej firmie mieli w tym roku zero rund. To nie jest reklama rzadkiego towaru.

Continue Reading

Top News

Ludzie na granicy białoruskiej: „przymuszeni do Polski”

Published

on

Stan: 29.11.2021 19:21

Dla imigrantów na granicy białoruskiej z Unią Europejską kryzys jeszcze się nie skończył. Jednogłośnie mówią, że białoruscy żołnierze wpadli w tarapaty i podżegali do przemocy.

Damien van Austen, ARD Studio Moskwa

Carr jest jednym z najsilniejszych. 27-letni Irakijczyk jest sportowcem i dzielnym sportowcem. Ale teraz jest u kresu władzy – z powodu incydentów z białoruskimi siłami bezpieczeństwa. „Nie mogę spać dobrze” – mówi Karar. „Mam sny, a to, czego teraz doświadczam, towarzyszy mi cały czas”.

Historia ucieczki Carra to jedna na ponad 10 000 – według policji federalnej jest to liczba osób, które w tym roku przybyły do ​​Niemiec przez Białoruś. Carr zapłacił 3000 dolarów porywaczowi z Mińska po przeczytaniu w mediach społecznościowych o trasie ucieczki przez Białoruś. Na polskiej granicy pierwszy pozwolił mu przekroczyć białoruski pogranicznik, który przybył do Polski, ale został tam odparty przez polskich żołnierzy.

„Pobyt na Białorusi nie jest możliwy”

Wtedy rozpoczęła się odyseja traktatowa z armią białoruską. On i rodzina, która uciekła, schronili się w warsztacie czołgów, w rzeczywistości chcieli wrócić do Mińska. Ale białoruscy żołnierze to zablokowali, powiedział:

W nocy załadowano nas do wielkiej ciężarówki wojskowej i wywieziono na polską granicę. Krzyczeli i zaatakowali nas – i siłą pchnęli w kierunku Polski. Powiedzieli: Wy, uchodźcy, nie możecie się wycofać. Albo jedziesz do Europy, albo giniesz tutaj na granicy.

Białoruscy żołnierze przecinają ogrodzenie graniczne za pomocą przecinaka do śrub – mówi Karar. „Każdy, kto nie zastosuje się do ich rozkazów, zostanie zamrożony na śmierć lub pobity na śmierć. Nie można pozostać na Białorusi”. Karar udał się do Niemiec z pomocą przemytników. Obecnie mieszka w domu dla azylantów w Berlinie. „Kiedy przybyliśmy tutaj do Niemiec, zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy dla Białorusi rodzajem broni, by wywierać presję na UE. Ale nie mieliśmy wyboru. Byliśmy na ich łasce”.

READ  Przestępczość - Großröhrsdorf - 16-letni młodzieniec zabity we Wschodniej Saksonii pochowany w Polsce - Panorama

„Jesteśmy zmuszeni do ataku”

Niemal codziennie polscy pogranicznicy publikują zdjęcia i filmy z prób przekroczenia granicy. Białoruscy żołnierze często noszą maski, niektórzy używają zielonych promieni laserowych i stroboskopów – pośrednio, by odwrócić uwagę polskich pograniczników. Wielu imigrantów przybywa obecnie z Brusky. W magazynach na tej stacji granicznej przetrzymywanych jest około 1800 osób – z Kurdystanu, Syrii i Afganistanu w Iraku. Wieczorem przybywa wielu białoruskich żołnierzy i zabiera ze sobą ludzi na granicę. 16-letni Amir mówi: „Żołnierz białoruski powiedział mi: Chcesz jechać do Polski? Zapytałem go: Jak?” Powiedział: z GPS.

Inni imigranci przebywający w obozie również potwierdzają, że podchodzili do nich strażnicy graniczni. Ale wielu boi się powtórzyć to publicznie. Żołnierze zabronili mu o tym mówić. Prawie wszyscy w Brusky są częścią grupy około 2000 migrantów, którzy maszerowali w kierunku polskiej granicy. Twierdzą, że imigranci zorganizowali się poprzez grupę telegramów.

16 listopada imigranci obrzucili kamieniami polską straż graniczną na granicy. Z dyskusji w obozie jasno wynika, że ​​białoruscy żołnierze przynajmniej podżegali do tego diasporę. Janya Tshad Yusif, 18-letni mieszkaniec Mińska, mówi, że osadnicy nie chcieli wracać do Mińska, bo było zimno. „Powiedzieli nam: zostawimy cię tylko wtedy, gdy ich zaatakujesz!” Przecież zmusili młodych imigrantów do ataku na polskich pograniczników. „Świat myśli teraz, że jesteśmy winni, ponieważ zostaliśmy zaatakowani, ale tak naprawdę nie jesteśmy tymi, którzy zostali zaatakowani. Zostaliśmy zmuszeni”.

Białoruskie media państwowe sfilmowały ataki na polską granicę. Nie da się samodzielnie zweryfikować, czy takie zdjęcia zrobione 16 listopada, dostarczone przez białoruską straż graniczną, zostały zainscenizowane lub udokumentowane.

Zdjęcie: EPA

„Nie będę zwracał na to szczególnej uwagi”

Władca Białorusi Aleksander Łukaszenko wysłał w region obiecującego człowieka: od końca października w regionie krotnońskim z ramienia prezydenta służy były członek specjalnej policji Jurij Karazhev. Jako minister spraw wewnętrznych wywołał wcześniej protesty opozycji. W rozmowie z nim chce, by w uprowadzenie zaangażowane były białoruskie siły bezpieczeństwa Studio ARD Moskwa Nic nie wiadomo: „Kiedy imigranci próbowali przekroczyć granicę, zostali zepchnięci na bok i rozrzuceni w lasach i zieleni. To wszystko”.

READ  Saksonia-Anhalt: Zieloni wykluczają nową edycję z sojuszu z Kenią

Jednak w wywiadzie dla BBC jego szef Łukaszenka przyznał, że jego siły bezpieczeństwa mogły pomóc migrantom: „Ktoś mógł pomóc, ale nie będę się tym zajmował”. Nie powinno być śledztwa w sprawie odpowiedzialności sił bezpieczeństwa za uprowadzanie migrantów przez Białoruś – ani śledztwa w sprawie brutalnego stłumienia protestów opozycji w zeszłym roku.

Jednak dla imigrantów na Białorusi kryzys jest jeszcze daleko. Tysiące są nadal w kraju – a kolejne zostały przekazane białoruskim żołnierzom.

Continue Reading

Trending