Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Gigant mięsny zaatakował JBS: hakerzy wyłudzają miliony jako okup

Gigantyczne ataki mięsa JBS
Hakerzy wymuszają miliony na okup

Hakerzy paraliżują duże części największej na świecie firmy mięsnej JBS i żądają okupu. Jak się teraz okazuje, napastnikom się udało: firma akceptuje roszczenie i płaci szantażystom kwotę w wysokości milionów.

Największa na świecie firma mięsna JBS z Brazylii zapłaciła cyberprzestępcom ogromny okup w wyniku ataku hakerskiego, który sparaliżował produkcję w Ameryce Północnej i Australii w zeszłym tygodniu. Firma potwierdziła wypłatę 11,0 mln (9,0 mln euro) za pośrednictwem swojej amerykańskiej spółki zależnej. „To była bardzo trudna decyzja dla naszej firmy i dla mnie osobiście”, powiedział w komunikacie prasowym Andre Nogueira, prezes JBS USA.

Według Wall Street Journal okup zapłacono w bitcoinie kryptowaluty. Cyberatak spowodował zamknięcie pięciu największych zakładów mięsnych w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Rolnictwa i Biały Dom również interweniowały w celu złagodzenia potencjalnych problemów z zaopatrzeniem. Stany Zjednoczone podejrzewają, że za atakiem stoi rosyjska grupa przestępcza.

Cyberataki, w których komputery firmowe są szyfrowane, a atakujący pobierają za wersję pieniądze, stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Zaledwie kilka tygodni temu tego rodzaju atak zamknął jeden z największych rurociągów benzynowych w Stanach Zjednoczonych i tymczasowo odciął dostawy paliwa do kraju. Operator Colonial zapłacił hakerom okup w wysokości 4,4 miliona dolarów (3,6 miliona euro), jak później przyznała firma.

Władze USA przeciwko zapłacie okupu

JBS 9,45

W rzeczywistości władze USA zdecydowanie odradzają firmom płacenie okupu, aby nie zachęcać cyberprzestępców do wymuszeń. JBS USA poinformował, że decyzja została podjęta w porozumieniu z wewnętrznymi i zewnętrznymi ekspertami ds. bezpieczeństwa IT. Według prezesa firmy Nogueira, JBS chciał zapobiec potencjalnemu ryzyku dla swoich klientów, płacąc okup. Ponadto chcieli zmniejszyć nieoczekiwane problemy spowodowane atakiem. Jednak z komunikatu nie wynika, czy iw jakim stopniu to zadziałało.

Mówi, że w momencie zapłaty okupu większość infrastruktury grupy działała. Po ataku JBS szybko potwierdził, że serwery kopii zapasowych firmy nie zostały naruszone. Ostatecznie systemy można stosunkowo szybko uruchomić ponownie. Wynika to jednak z jej bezpieczeństwa komputerowego, co grupa wyjaśniła teraz. JBS wydaje ponad 200 milionów dolarów rocznie na technologie informatyczne.

READ  Globalna zdolność do elektrolizy wodoru powinna zostać zwiększona 1000 razy do 2040 roku ...