Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Gerritsrid: Norman Weber i książki o swoim dzieciństwie w Gertsrid

  • ZDoris Schmid

    Blisko

Grupa Robocza ds. Historycznych Gerritsrid świetnie wykorzystuje zapisy Normana Webera (86). Amerykanin spędził dzieciństwo w pobliżu obozu Buchberg.

jirtsread – Znacie się dopiero od kilku miesięcy, nawet osobiście. Ale dla Geretsriedera Friedricha Schumachera (80 l.) związek z Normanem Weberem (86 l.) jest czymś wyjątkowym. Niemiecko-amerykański był świadkiem końca II wojny światowej w miejscu znanym obecnie jako Geretsried. Weber napisał książkę o swoich przeżyciach, uzupełnioną notatkami matki i babci, które prowadziły pamiętniki. To wielki skarb dla Schumachera i grupy roboczej Historisches Geretsried (AHG), do której należy.

Schumacher jest emerytowanym dyrektorem szkoły i członkiem grupy roboczej od 2004 roku. Grupa regularnie wydaje broszury na temat historii miasta i organizuje wystawy, takie jak najnowszy przemysł historyczny i cieszące się dużym powodzeniem targi w Piwnicy Sztuki. Badania w fabrykach amunicji DAG i DSC, na terenie których zbudowano Geretsried, zajmują obecnie duży obszar.

Friedrich Schumacher cieszy się ze spotkania z Normanem Weberem, który opublikował książkę.

© Sabine Hermsdorf Hess

Kontakt z Normanem Weberem nawiązał Christian Stipe z Wolfratshausen, powiedział Schumacher w wywiadzie dla naszej gazety. Dał mu stanowisko przez Webbera. Zawierał jego adres e-mail. 2 października 2020 r. Schumacher napisał do Amerykanów. Dwa dni później miał list w swojej cyfrowej skrzynce pocztowej. „Powiedział mi, że cieszy się, że interesuje nas historia jego życia”. Kontakt przez e-mail zaowocował ścisłą wymianą. Do tej pory przez Ocean Atlantycki wysłano tam i z powrotem ponad 170 e-maili. „Nasza komunikacja jest bardzo intensywna”, mówi Schumacher. Obaj są zainteresowani historią Gerritsrid. „Byłem w stanie wyjaśnić mu tak wiele, że nie zrozumiał tego właśnie tutaj”.

Przeczytaj także: Honor Roll of Zbawiciel Wolfratshausen?

Norman Weber miał dziewięć lat, kiedy przez kilka miesięcy mieszkał w budynku inżynieryjnym, który obecnie jest Geretsred. Co chłopiec pamięta w tym wieku? Schumacher podsumowuje: „W tym czasie zauważył las, ogrodzenie wokół fabryki broni DAG, Bramę 3 i obóz Buchberg”. To właśnie z tych doświadczeń iz różnych innych źródeł „zbiera swoją wiedzę”. Zaowocowało to książką w 2011 roku, poprawioną z pomocą Schumachera i ponownie opublikowaną w marcu tego roku z przedmową Geretsridera.

READ  Były piłkarz zostaje „Dancing Star 2021”!

Norman Weber mieszkał z matką Aene i siostrą Luisą u rodziny Lindnerów w Engineering House 882 (dziś Graslitzer Straße 3). Schumacher wyjaśnia, że ​​„pan Lindner był dyrektorem technicznym DAG, a pani Lindner i pani Webber były siostrami”. granica. Rodziny często musiały dziś szukać schronienia w piwnicy lub w schronie naprzeciwko B11, ponieważ syreny zapowiadały naloty. Oczywiście dzieci też były na zewnątrz. Jeździli na rowerach, bawili się i spacerowali. „Norman Weber uważał, że DAG został zbudowany całkowicie pod ziemią”, mówi Schumacher. Geretsrider powiedział, że miał rację. „Nic nie widział z bunkrów”. Do bramy dotarli tylko chłopcy. Tam zostali odrzuceni.

Czytaj także: Pierwsi uchodźcy w obozie Buchberg

Jak to się stało, że rodzina mieszkała w Ameryce i wyjechała w czasie wojny do Niemiec? „Matka Normana Webera, Aene Bauer, urodziła się w Penzbergu”, mówi Schumacher, rzucając światło na ciemność. Jej siostra wyemigrowała z mężem do Ameryki i odwiedzała ją od dłuższego czasu. Ojciec Frank Weber pochodził z Fürstenberg an der Oder (dziś dzielnica Eisenhüttenstadt) na granicy polsko-niemieckiej. Jego serce zawsze było dla Ameryki, aw 1929 roku przybył do Nowego Jorku na statku.

Norman Weber jako dziecko był świadkiem końca II wojny światowej na terenie dzisiejszego Geretsred.

© Prywatne

Na krótko przed tym, jak Eni Bauer chciała wrócić do Monachium, poznałam Franka Webbera. Zakochali się. Tym samym podróż do Niemiec została zapomniana. Para wyszła za mąż w 1932 roku. Syn Norman Weber urodził się w 1935 roku, a córka Louisa dwa lata później. – Ponieważ umierał dziadek, który był jednym z kierowników browaru Salvatore Polanner w Monachium, rodzina wyjechała w 1939 roku do Niemiec – wyjaśnia Schumacher. W lipcu 1944 r. Webberowie dotarli do Greatsrid okrężną drogą. Przebywali tam do 1 maja 1945 r. i musieli uciekać przed agresywnymi grabieżami i robotami przymusowymi z obozu Buchberg, któremu Amerykanie oddali wolność.

READ  Konkurs Piosenki Eurowizji 2021: ESC w teście wzoru

Przeczytaj także: Imponujący film o marszu śmierci

Po zakończeniu wojny rodzina Weberów przez kilka miesięcy mieszkała w Wolfratshausen i przez jakiś czas nad jeziorem Chiemsee. W 1948 przenieśli się do Monachium. Norman Weber podpisał kontrakt z armią amerykańską w wieku 18 lat; Jego siostry również wyjechały do ​​Ameryki. Rodzice pozostali w Monachium. Frank Webber również chciałby wrócić do kraju swoich marzeń. Ale po wojnie został uznany za bezpaństwowca i uchodźcę. Zmarł w Monachium w 1972 roku. Jego żona Aene przeprowadziła się następnie z najmłodszą córką do Ameryki i tam zmarła w 1995 roku.

Norman Weber był ze spadochroniarzami i przez kilka lat stacjonował w Niemczech. Po odbyciu służby wojskowej pracował w sektorze prywatnym. Później został pastorem w Kościele Metodystycznym. Przeszedł na emeryturę w 2000 roku. Mieszka w Tennessee ze swoją drugą żoną.

Dla Webera Schumacher jest cennym zasobem i vice versa. „To sytuacja korzystna dla obu stron” – mówi były menedżer. „On korzysta z wiedzy grupy roboczej, a ja korzystam z zapisów nalotów jego babci”.

Newsletter Wolfratshausen-Geretsried: wszystko z Twojej okolicy! Nasz nowy biuletyn Wolfratshausen-Geretsried regularnie informuje Cię o wszystkich ważnych wydarzeniach z regionu – w tym o wszystkich wiadomościach o kryzysie koronowym w Twojej społeczności. Rejestracja tutaj.