Connect with us

Top News

Działania przeciwko Węgrom i Polsce: Parlament UE dąży do ścigania van der Leyen

Published

on

Działania przeciwko Węgrom i Polsce
Parlament Europejski chce ścigać Van der Leyen

W kontrowersji wokół środków karnych wobec Polski i Węgier Parlament Europejski wywiera presję na przewodniczącego Komisji Europejskiej Van der Leyena z powodu wątpliwości co do praworządności w ich kraju. Pozwy przeciwko obu krajom wciąż trwają, a posłowie przygotowują się do pozwania za brak działań.

W obliczu kontrowersji dotyczących możliwych praktyk ograniczania środków unijnych dla krajów takich jak Polska i Węgry, Komisja Europejska Ursuli van der Leyen pozwoliła Parlamentowi Europejskiemu na dotrzymanie terminu. Komisja brukselska potwierdziła, że ​​do tej pory nie podjęto żadnych działań. Powtórzył jednak, że przygotowania są w toku.

Parlament Europejski po raz ostatni wezwał dowodzącą Komisję Europejską w czerwcu i zagroził, że nie podejmie działań, a w końcu zastosuje nową procedurę karania naruszeń prawa w UE. W postępowaniu zadecydowano wówczas o wyznaczeniu terminu od wtorku do dziś. Niezastosowanie się do tego może skutkować w Sądzie Apelacyjnym UE w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. „Następnym krokiem jest przygotowanie wniosku i złożenie go do Europejskiego Trybunału” – powiedział niemiecki polityk Zielonych Daniel Freund.

Ze względu na swoją postawę nieodpowiadania na postulaty większości posłów, szef komisji zwiększa kontrowersje. Nowa praktyka utrzymywania praworządności może zmniejszyć finansowanie z budżetu socjalnego w przypadku zagrożenia nadużyciem środków przez kraje UE naruszające praworządność. Krytycy zarzucają węgierskiemu i polskiemu rządowi wpływ na wymiar sprawiedliwości niezgodny ze standardami unijnymi. Widzą zagrożenie dla budżetu UE, ponieważ z reguły krajowe organy ścigania i sądy są odpowiedzialni za prowadzenie dochodzeń w sprawie nadużycia funduszy UE.

Poczekaj na sprzeciw Polski i Węgier przed ETS

Polska i Węgry zaprzeczyły tym zarzutom i zaskarżyły ETS w związku z nową praktyką. Uważają, że tak zwany mechanizm warunkowy jest niezgodny z obowiązującym prawem UE. Z polskiego punktu widzenia przy alokacji środków z budżetu UE obowiązują jedynie „obiektywne i szczegółowe warunki”. Zarzuca się, że UE nie ma uprawnień do zdefiniowania terminu „rządy prawa”. W przypadku Polski i Węgier kwota ta może być znaczna. Polska otrzymuje ostatnio ok. 18,1 mld euro rocznie ze zwykłego budżetu UE, a Węgry ok. 6,1 mld euro. Ponadto Polska spodziewa się ok. 23,9 mld euro, a Węgry ok. 7,2 mld euro.

Brak procedur ograniczania środków oznacza, że ​​Komisja Europejska powinna podejmować działania dopiero po podjęciu przez ETS decyzji w sprawie działań podejmowanych przez ETS, po porozumieniu między głowami państw i rządów. Węgry i Polska przeciwko nowej kontroli. Oferta zmusiła rządy w Budapeszcie i Warszawie w zeszłym roku do zniesienia kluczowych sankcji budżetowych UE.

Komisja Europejska, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie sankcji, obiecała, że ​​pierwsze działania zostaną podjęte jesienią przed wakacjami. Jednocześnie szef komisji Van der Leyen dał do zrozumienia, że ​​ETS nie rozstrzygnął jeszcze zarzutu Polski i Węgier wobec narzędzia wydawania zezwoleń, które zostało opracowane w ubiegłym roku przed ostateczną decyzją. W końcu nie wiadomo w tej chwili, co zrobi po opuszczeniu stanowiska.

READ  Tom Poland: W świetle srebrnego księżyca | Tom Polska
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Granica z Białorusią: Polska chce przedłużyć stan wyjątkowy

Published

on

Stan na: 27.09.2021 20:36

Od miesięcy ludzie wjeżdżają nielegalnie do UE przez Białoruś. Polska obwinia za to białoruskiego władcę Łukaszenkę. Rząd w Warszawie chce przedłużyć stan wyjątkowy wzdłuż granicy.

Polska chce przedłużyć stan wyjątkowy na Białorusi, zewnętrznej granicy UE, o 60 dni. Wynika to z nielegalnych imigrantów z sąsiedniego kraju. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w Warszawie, że zaproponuje rządowi zwrócenie się do prezydenta o przedłużenie. Sytuacja na granicy jest tragiczna. „Doszło do wielu prowokacyjnych incydentów z udziałem umundurowanych sił białoruskich i prób naruszenia integralności naszej granicy” – powiedział Kaminsky.

Polski rząd oskarża białoruskiego władcę Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowane sprowadzanie uchodźców z obszarów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE. Oprócz Polski na wzmożony napływ migrantów z granicy z Białorusią, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, narzekają także Litwa i Łotwa.

Polska próbowała 9400 przepraw

Polski parlament musi zgodzić się na przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy. Kamiński mówi, że od początku sierpnia próbował ponad 9400 nielegalnych przejść. Transfer został zablokowany w około 8200 przypadkach. Około 1200 uchodźców zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów bezpieczeństwa. Z grupy 200 imigrantów 50 miało powiązania z organizacjami islamskimi lub przestępczymi. „Są to młodzi, wyszkoleni na wojnie mężczyźni, którzy brali udział w organizacjach zbrojnych na Bliskim Wschodzie” – powiedział Kamiński.

2 września Polska ogłosiła na 30 dni graniczny stan wyjątkowy o szerokości 3 km i długości 418 km. Zakaz wstępu mają m.in. dziennikarze i organizacje pomocowe. Minister obrony Polski Mariusz Błaszczyk powiedział, że można wysłać więcej żołnierzy na granicę. Obecnie na służbie jest 2500 żołnierzy, 4000 funkcjonariuszy straży granicznej i 600 policjantów.

Białoruś reaguje na sankcje

Łukaszenka zapowiedział pod koniec maja, że ​​Białoruś nie będzie blokować dalszej imigracji do Unii Europejskiej. Zareagował na zaostrzenie zachodnich sankcji wobec swojego kraju. Unia Europejska (UE), Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły sankcje na represje Łukaszenki po kontrowersyjnej reelekcji w sierpniu 2020 roku. Unia Europejska oczekuje teraz odwetu białoruskich władców. Uważa się, że władze białoruskie sprowadzały ludzi do kraju i przemycały przez granice krajów wschodnich UE.

READ  Walki o częściowo zajęty dom w Ricker Strauss 94: Sąd Najwyższy zezwala na kontrolę przeciwpożarową - Berlin

„Bardzo niekorzystna sytuacja”

Łukaszenka zaprzeczył oskarżeniu. Imigranci korzystali z ruchu bezwizowego na Białoruś, aby podróżować do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Łukaszenko powiedział, że jego kraj dobrze traktował imigrantów i zapewnił im ubrania, drewno na opał i szalik. „Ale zimą zamarzają na śmierć”. Na granicy dochodzi do katastrofy humanitarnej.

Łukaszenka powiedział, że sytuację pogorszyły działania straży granicznej w sąsiednich krajach. Mówił o “bardzo niekorzystnej sytuacji” na granicy UE. Sąsiadujące państwa popadły w konflikt z Białorusią. Według niego, Białoruś od dwóch miesięcy opiekuje się 32 migrantami, którzy utknęli na granicy. „Nie chcesz zostać na Białorusi. Nalegasz na wyjazd do Niemiec” – powiedział Łukaszenka.

Organizacje pozarządowe ostrzegają przed kryzysem humanitarnym

Kościół katolicki w Polsce wezwał do zwrócenia większej uwagi na sytuację uchodźców. „Trudna sytuacja tych ludzi jest naszym losem” – powiedział abp Wojciech z Gwinei. „Nawet jeśli nadal są brutalnie wykorzystywane w walce politycznej, nie możemy przestać traktować ich jak naszych braci”.

Organizacje pozarządowe ostrzegały niedawno przed kryzysem humanitarnym na obszarach przygranicznych spowodowanym spadającymi temperaturami. Oskarżają też rząd w Warszawie o uniemożliwienie ludziom ubiegania się o azyl z naruszeniem prawa międzynarodowego. Co najmniej sześciu migrantów zginęło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na granicach UE z Białorusią.

Continue Reading

Top News

Po rezygnacji z CDU – były lider partii Rehberg przejmuje NDR.de – Aktualności – McLenberg – Zachodniopomorskie

Published

on

Status: 27.09.2021 19:50

Po „katastrofalnym” wieczorze dla CDU w wyborach stanowych w MV Michael Zack i Wolfgang Waltmல்லller zrezygnowali z funkcji lidera partii i sekretarza generalnego. Eckhardt Rehberg jest tymczasowo odpowiedzialny i gotowy do wznowienia współpracy rządowej.

Po przegranej w wyborach landowych CDU w Meklemburgii-Pomorzu Przednim będzie musiało zająć kilka czołowych miejsc. Prezydent stanu Michael Zack oraz były przewodniczący komisji parlamentarnej i sekretarz generalny Wolfgang Waltmல்லller zrezygnowali ze swoich stanowisk dzień po wyborach. W niedzielę CDU uzyskało najgorszy wynik w wyborach stanowych w kraju – 13,3 proc.

Przyszłość państwowej CDU jest otwarta

W osobistym oświadczeniu Zack powiedział, że wyniki wyborów mówią jasnym językiem. On jest odpowiedzialny za koniec. W swoim oświadczeniu Zack mówi o nowym początku pod względem kadrowym i właściwym trendzie politycznym w nadchodzących wyborach federalnych. Zach wróci do Vorpommern-Greifswald jako starosta.

Rehberg: CDU jest gotowe do rządu

Przez pewien czas były przywódca stanu Eckhard Rehberg przejmie stanowisko głowy państwa po odejściu z mody. Mimo osobistej niepewności CDU będzie gotowa do wznowienia współpracy rządu z SPD. Według Rehberga, rozszerzony szef partii w poniedziałek wieczorem przemawiał za zbadaniem rozmów z socjaldemokratami, a SPD powinna przekazać je CDU.

Dodatkowe informacje

Michael Zack, przewodniczący stanowej CDU, rezygnuje po podjęciu decyzji o porażce wyborczej. Sekretarz generalny CDU Wolfgang Waltmல்லller również ustępuje. Dalej

Dzień po wyborach federalnych premier Berlina i McLeanberg-Pomorza Zachodniego Manuela Svesick (SPD) wystąpi na scenie w Willy Brand House.  © dpa-Bildfunk Zdjęcie: Brita Peterson

Premier Swazik SPD jest w najlepszej formie od 2002 roku. Z drugiej strony CDU uległo awarii. Dalej

Olaf Scholes, minister finansów i kandydat SPD na prezydenta, jedzie samochodem po rundzie ZDF w Berlinie Top Candidates w wyborach federalnych w 2021 roku.  © dpa-Bildfunk Zdjęcie: Wolfgang Kumm

Według wstępnej oficjalnej decyzji SPD będzie silną siłą. Ale CDU i CSU pracują nad utworzeniem rządu. Dalej

Stół barowy i urna wyborcza przed flagą Meklemburgii-Pomorza Przedniego.  Ot Fotolia.com, iStockphoto Zdjęcie: Martina Berg, ericsphotography

Wiadomości, informacje ogólne, analizy i portrety: W naszym dokumencie zbieramy wszystkie raporty dotyczące Roku Superwyborczego w MV. Dalej

Ten temat w projekcie:

NDR 1 Radio SN | 27.09.2021 | 8:00.

Logo NTR
READ  Naukowcy po raz pierwszy znajdują ciężarną mumię
Continue Reading

Top News

Węgry i Polska zgłaszają obawy związane z wyjściem z UE

Published

on

READ  Bianca i Nadine Schall odniosły podwójne zwycięstwo na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Wodnym w Polsce
Continue Reading

Trending