Connect with us

Top News

Dostawy broni na Ukrainę i Polskę: umowa barterowa pełna nieporozumień

Published

on

Wymiana pierścieni czołgowych między Polską a Niemcami nie będzie działać. Tyle zostało potwierdzone od zeszłego weekendu – choć nie wiadomo, kto jest winien. Wstępny plan zakładał oddanie przez Warszawę swoich czołgów Ukraińcom ze starego sowieckiego zapasu i otrzymanie w zamian czołgów Leopard z Berlina. Ale niemiecka strona wymiany zaczyna być homeopatyczna, mimo że Warszawa twierdzi, że wysłała już ponad 200 T-72 na Ukrainę.

Diabeł tkwi tutaj w szczegółach. Warszawa chce, by rząd centralny dostarczał, ale dopiero od początku 2023 roku. Potem powinien być jeden czołg leopard 2 na miesiąc, potem trzy, w sumie 20 sztuk. Ale Polska chce osiągnąć stan co najmniej 44 batalionów. Dostawa starszych czołgów Leopard 1, poprzedników Leo 2, które mogły być szybsze, została odrzucona przez Warszawę.

Czołgi z Seulu zamiast ze Stuttgartu

Ponieważ rząd centralny nie był w stanie lub nie chciał spełnić tego polskiego postulatu, spór zaostrzył się. Polska jest wściekła. – Niemieckie obietnice wymiany pierścieni czołgowych okazały się zwodniczymi manewrami – powiedział w rozmowie z „Der Spiegel” wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister spraw zagranicznych Birbach odrzucił zarzuty. W wywiadzie dla Build TV zawsze było jasne, że „nie możemy zmieniać każdego czołgu palcami każdej nocy”. Warszawa woli się teraz obejść bez niemieckich modeli. Zamiast tego planowane są zakupy w USA, a nawet w Korei Południowej.

Trudno powiedzieć, kto ma rację. Ale takich nieporozumień można było uniknąć. Przejrzystość pomogłaby ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa, które Lambrecht i Scholes wielokrotnie odrzucali. Gdyby strona niemiecka od początku mówiła, ile czołgów jakiego typu i w jakiej konfiguracji zaoferuje w zamian za T-72, nie byłoby to stwierdzenie przeciwko drugiej.

W ciągu ostatnich dwóch dni Partia Zielonych i FDP dyskutowały, jak zrobić to lepiej. Wiceprzewodnicząca Bundestagu Kathryn Goering-Eckard z Partii Zielonych wyjaśniła w Tagesschau, że broń można wysyłać bezpośrednio na Ukrainę. W poniedziałek sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai przyznał Deutschlandfunk. Oba reprezentują czołgi Leopard 1.

READ  Polska: Zniszczenie prawa – polityka

Ale to na pewno się nie zdarzy. Jeśli Olaf Scholz zawsze będzie trzymał się polityki dostaw broni na Ukrainę, to Niemcy nigdy nie pójdą na przód. Nawet dostawy niemieckie są brane pod uwagę tylko wtedy, gdy na Ukrainę wjeżdżają amerykańskie, brytyjskie lub francuskie czołgi bojowe. Za nimi pójdzie Scholz, a nie Zieloni i FDP. Przecież SPD oprócz Kancelarii kieruje Ministerstwem Obrony.

Ale te żądania nie są tak gorące, jak gotują je media. Ani Robert Habeck, ani Christian Lindner nie zażądali bezpośrednio dostawy, ale polityk Partii Zielonych i polityk FDP spoza rządu. Oświadczenia są oczywiście uzgodnione z szefami odpowiednich partii, ale nie chcesz też prawdziwej kłótni na światłach. Pierwsze czołgi Gebhardt dotarły również w poniedziałek na Ukrainę. Dobre czasy dla Scholesa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

ATP Challenger: Jurij Rodionov świętuje pierwsze zwycięstwo w Polsce – Sports Mix

Published

on
Wiedeń – wtorek, 16.08.2022, 12:18

Jurij Rodionov świętuje zwycięstwo w miękkim otwarciu w ATP Challenger w Grodzisku Mazowieckim.

Dolny Austriak pokonał Niemca Henry’ego Scheuera (ATP 287) 6:3 i 6:4 po godzinie 1:34. Za pomocą. To zakończyło serię przegranych trzech meczów Rodionowa.

W pierwszym secie 23-latkowi udało się przełamać 4:2. W drugiej rundzie obaj gracze rezygnują z pierwszej gry serwisowej. Po dwóch odbitych breakballach na początku meczu, Rodionov dostaje przerwę 4:3. W rezultacie Austriak pewnie pracował, aby wygrać pierwszą rundę.

W 1/8 finału spotyka świat nr 138. Zwycięzcą pojedynku jest Michael Geerts (ATP 231) lub kwalifikator Marco Topo (ATP 495).

Turniej w Polsce odbędzie się na twardych kortach i będzie przygotowaniem do rozpoczynających się w przyszłym tygodniu eliminacji US Open.

Źródło tekstu: © LAOLA1.at


na szczyt »

READ  Blegger eksploduje z kołnierzem „na wolę”: Lauterbach Petrobelt
Continue Reading

Top News

Come-X szuka dowodów: politycy wzywają do zbadania polityki Scholesa

Published

on

Poszukiwanie dowodów afery Com-X |

Politycy wzywają do nalotu na Scholz

W tej sprawie eksperci sądowi Unii wezwali do nowych poszukiwań kanclerza Olafa Schaalza (64 l., SPD)!

Wynika to z afery Warburga, który w czasie pełnienia funkcji burmistrza Hamburga przekazał SPD datki partyjne i miliony podatków.

Prokuratorzy śledczy z Kolonii odnotowali w aktach, że istnieją oznaki „konkretnego usunięcia” wpisów z kalendarza na terenie kampusu Warburga.

Jak dotąd przeszukano jedynie oficjalną skrzynkę e-mail Scholza. Zastępca wydziału Unii Andrea Lindholz (51 lat, CSU): „Scholz musi teraz ujawnić śledczym swój prywatny ruch e-mail”.

Wiceprzewodniczący Grupy Parlamentarnej CDU/CSU: Andrea Lindols (51 lat, CSU)

Zdjęcie: Sojusz obrazu / dpa

To prawie rok od 2014 roku, kiedy Hamburg uniknął pobierania 47 milionów euro podatków od Warburg Bank. Należy zdecydować o wiadomościach WhatsApp, SMS-ach, osobistych mailach.

▶︎ Ekspert wnętrz Stefan Heck (39 lat, CDU): „Usunięcie kalendarza to przykrywka, która doprowadzi do dalszego dochodzenia”. Biuro Prokuratora Stanowego ma w razie potrzeby „niezbędne narzędzia”.

Rzecznik hamburskiej komisji śledczej Koetz Weiss (56 l. CDU) dodaje: „Wszystkie e-maile i czaty Scholza muszą być sprawdzone”.

Skandal Com-X

W latach 2001-2016 bankierzy, prawnicy i inwestorzy oszukiwali niemiecki rząd na miliardy poprzez sztuczki podatkowe i transakcje giełdowe. Ponieważ te transakcje typu „come-ex” są nazywane, płacą dwukrotność podatku płaconego tylko raz.

Zaangażowany był również hamburski Bank Warburg. Zbadana zostaje rola ówczesnego burmistrza Olafa Scholza.

Prokuratura hamburska: brak podstaw do wszczęcia śledztwa

Tymczasem prokurator generalny Hamburga odrzucił skargę przeciwko Scholzowi i jego następcy burmistrza Peterowi Tzentscherowi (56 l., SPD) za niewszczynanie dochodzeń.

Potwierdził to później rzecznik władz „Codzienne lustro” To zostało zgłoszone.

Powód: Prokurator Gerhard Streit (72 l.) złożył skargę karną przeciwko Scholesowi i Tzentscherowi w związku z podejrzeniem o pomoc w uchylaniu się od płacenia podatków.

Według odrzucenia skargi złożonej przez Prokuraturę Generalną w dniu 10 sierpnia 2022 r., „nie ma wystarczających przesłanek faktycznych, by podejrzewać, że podejrzenia o uchylanie się od opodatkowania Warburg Bank były świadomie lub celowo zachęcane przez hamburskie organy podatkowe”.

To właśnie widziała prokuratura w Hamburgu. Z raportu prokuratora wynika, że ​​nie było żadnych istotnych nowych ustaleń.

Wątpliwe jest, czy będzie to kontynuowane po ostatnich wydarzeniach w aferze Come-X.

Come-Ex-Deals: nielegalny przemyt dywidendy
READ  Zgodnie z obowiązkami w domowym biurze – dotyczy to przyszłości
Continue Reading

Top News

Rosnące ceny: Ceny żywności rosną w Polsce i Danii

Published

on

Wstępne obliczenia Federalnego Urzędu Statystycznego (DESTATIS) zostały potwierdzone w tym tygodniu. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku ceny żywności w Niemczech wzrosły w lipcu 2022 r. o 14,8%. Oznacza to, że inflacja wzrosła już piąty miesiąc z rzędu. W lipcu 2022 r. wzrosły ceny wszystkich kategorii żywności. Tłuszcze i oleje jadalne (+44,2%) oraz produkty mleczne i jaja (+24,2%) znacznie wzrosły w cenach. Dwucyfrowe wskaźniki inflacji wyznaczono także dla pozostałych grup żywności, w tym mięsa i przetworów mięsnych (+18,3%).

18,6% wzrost w Polsce

Według analiz UCE Research i Grupy Wyższej Szkoły Bankowej ceny dla odbiorców końcowych dla najważniejszych grup produktów w polskim handlu detalicznym żywnością w lipcu były średnio o 18,6% wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Oznacza to, że inflacja, która była już wysoka, ponownie wzrosła o 0,6 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach prym wiodły produkty tłuste, ze średnim wzrostem cen o 50,4% w ciągu roku. Ceny masła wzrosły o 54,3%, olejów jadalnych średnio o 50,5%, a masła o 46,3%. Chleb też jest bardzo drogi. Zgodnie z wynikami analizy, w lipcu trzeba było zapłacić średnio o 28,2% więcej niż rok temu. W przypadku makaronów był on o 32,1% wyższy.

Średnio ceny mięsa są o jedną czwartą wyższe niż w lipcu 2021 roku. Ceny wołowiny wzrosły o 36,9%, kurczaka o 19,4%, a wieprzowiny o 17,1%. Biorąc pod uwagę wzrost cen producentów, ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek cen konsumpcyjnych.

Wzrost o około 11% w Danii

Duńscy konsumenci musieli znacznie głębiej zagłębić się w swoje portfele w lipcu 2022 roku niż latem 2021 roku. Według Krajowego Urzędu Statystycznego oficjalna stopa inflacji żywności w duńskiej sprzedaży detalicznej żywności wyniosła w zeszłym miesiącu 11,0% rok do roku. W porównaniu do czerwca 2022 r. ceny żywności wzrosły średnio o 1,1%. wiek

Continue Reading

Trending