Connect with us

Top News

Do Polski przybyło już 500 000 uchodźców

Published

on

Wojna na Ukrainie

Do Polski przybyło już 500 000 uchodźców

Na dworzec w Przemyślu przybyła grupa uchodźców z Ukrainy.

Zdjęcie: dpa

Coraz więcej osób opuszcza Ukrainę. Tymczasem Izrael chce zabrać z Ukrainy ponad sto żydowskich sierot.

Warszawa. Według danych rządowych od początku wojny do Polski przybyło około 500 000 uchodźców z sąsiedniej Ukrainy.

„Mamy obowiązek pomagać naszym sąsiadom i robimy to. Stworzyliśmy korytarz humanitarny i przyspieszyliśmy wszystkie możliwe procedury z naszej strony” – powiedział Moraviki przed wspólną wizytą z Radą UE w środę. Prezydent Charles Michael na przejściu granicznym Korsova. Michael powiedział, że państwa członkowskie UE muszą stanąć razem w solidarności, przyjąć Ukraińców i zapewnić pomoc humanitarną.

„Polska pomaga wszystkim ludziom opuszczającym wojnę, wszystkim uchodźcom wojennym, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą” – powiedział Moraviki. Wszyscy będą traktowani jednakowo. Ostrzegł przed zaufaniem rosyjskiej propagandzie o operacjach granicznych. „Mamy tysiące dowodów i świadectw na wszystkie te sytuacje”.

Papież Franciszek podziękował Polsce za zaangażowanie na rzecz wojennych uchodźców z Ukrainy. „Byłeś pierwszą osobą, która poparła Ukrainę, otwierając swoje granice, serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców, którzy uciekli przed wojną” – powiedział w środę na audiencji publicznej w Watykanie głowa Kościoła katolickiego. „Dajesz im wszystko, czego potrzebują, aby godnie żyć w tym dramatycznym momencie. Jestem ci bardzo wdzięczny” – powiedział papież.Ostatnio w mediach społecznościowych krążyły filmy z ujęciami polsko-ukraińskiej granicy, wywołując oburzenie tylko w Afryce. Niektórzy uchodźcy afrykańscy oskarżyli funkcjonariuszy granicznych po stronie ukraińskiej o niegrzeczne uniemożliwianie im przekraczania granicy przez kilka dni bez opieki, a biali uchodźcy mogli przez nie przejść. Część zarzutów dotyczy postępowania z polskimi pogranicznikami.

Około 20 000 osób uciekło już z Ukrainy do Czech od początku rosyjskiej inwazji. Liberalno-konserwatywny premier Petr Fiala powiedział w środę w praskim parlamencie. „Fala uchodźców rośnie” – powiedział 57-latek. „Jesteśmy krajem docelowym”. Uruchomiono całodobową infolinię dla Ukraińców. We wszystkich regionach administracyjnych mają powstać ośrodki recepcyjne.

Pociągi kursują obecnie między Czechami a miastami Lwowa (Lemberg) na zachodzie i Saab na południowym zachodzie Ukrainy. Po drodze przynoszą pomoc humanitarną, aw drodze powrotnej zabierają kobiety i dzieci.

Uratowano ponad sto żydowskich sierot

Według izraelskich źródeł ponad sto żydowskich sierot zostało bezpiecznie przewiezionych z Ukrainy przez granicę rumuńską. Izraelscy ambasadorowie przywitali ich tam i dostarczyli im koce, ciepłe skarpetki, ogrzewacze do rąk i inny sprzęt, powiedział izraelski minister spraw zagranicznych Jair Labid na Twitterze we wtorek wieczorem.

Celem jest sprowadzenie dzieci do Izraela. „Życzę wam lepszego życia” – powiedział dzieciom w krótkim przemówieniu Ronnie Shapatoi, ambasador Izraela w Bukareszcie.

Izraelski portal informacyjny Ynet napisał, że sierociniec znajduje się w ukraińskim mieście Żytomierz. Ludzie zginęli we wtorek podczas nalotu na miasto, 140 kilometrów na zachód od Kijowa.

Z powodu wojny Izrael przygotowuje się na wielką falę imigracji z Ukrainy. Według odpowiedzialnej Agencji Żydowskiej na początku wojny na Ukrainie mieszkało ponad 40 000 Żydów. Liczba osób, które mogą wyemigrować do Izraela ze względu na żydowskich krewnych, wynosi około 200 000.

Chiny próbują eksmitować tysiące ludzi

Tymczasem Chiny próbują wydalić tysiące towarzyszy z Ukrainy. Rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Pekinu powiedział w środę, że „wszystkie dostępne środki” zostały zmobilizowane, aby zapewnić towarzyszom bezpieczeństwo. Ambasada Chin na Ukrainie twierdzi, że ponad 6000 Chińczyków zarejestrowało się, aby opuścić kraj. Według chińskich mediów państwowych we wtorek pierwszych 400 chińskich studentów wsiadło do autobusu z Odessy do sąsiedniej Mołdawii. Kolejnych 200 chińskich studentów ma wyjechać ze stolicy, Kijowa.

© dpa-infocom, dpa: 220302-99-350139 / 3

Dodatkowe artykuły z tej kategorii znajdziesz tutaj: Za granicą

READ  Łowienie Unii dla polskiego asa Timothy'ego Buchasa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Wypełnianie w Polsce nie jest już korzystne dla berlińczyków

Published

on

Dużo pojazdów z Niemiec na polskiej stacji benzynowej – może się zmienić od 1 czerwca (zdjęcie archiwalne) Zdjęcie: ppl exa

Wyłączony Michael Chaverpeer

Berlińczycy i Brandenburczycy mogą teraz zaoszczędzić jedną czwartą kosztów paliwa na polskich dystrybutorach. Dzięki zniżce na czołgi od 1 czerwca podróż nie jest już tego warta.

Na granicy olej napędowy kosztuje obecnie 1,56 euro za litr i 1,54 euro za litr. W Berlinie kierowcy musieli zapłacić minimum 56 paisów za benzynę i 39 paisów więcej za olej napędowy. Przy napełnieniu zbiornika o pojemności 50 litrów to różnica 28 euro.

Przy zniżce na zbiorniki od 1 czerwca przewaga Polski kurczy się do 20 centów (diesel) i 19 centów na benzynę. Ponieważ podatek jest obniżony o 17 lub 35 centów za litr. W Polsce można zaoszczędzić tylko dziesięć euro na jednym baku.

Zaproszony: Od czerwca warto przekraczać granicę tylko jeśli mieszkasz niedaleko Polski. W zależności od typu samochodu może kosztować od 39 do 99 centów za kilometr i tył – wliczając podatki, ubezpieczenie, warsztat, opony, paliwo i amortyzację.

Mieszkańcy przygranicznych miast Brandenburgii nadal mają niewielkie oszczędności. Nie dla berlińczyków: to najbliższa polska stacja benzynowa na wschodnim krańcu stolicy i 110 kilometrów do tyłu.

Lekcje:

Ceny gazu
Diesel
Polska
Stacja paliw

READ  Polska: Brak pojemności dla uchodźców
Continue Reading

Top News

Nowe technologie, które na nowo zdefiniują przyszłość

Published

on

Przyszłość nadchodzi i to szybciej niż myślisz. Te pojawiające się technologie zmienią sposób, w jaki żyjemy, sposób, w jaki dbamy o nasze ciała i pomogą nam zapobiec katastrofie klimatycznej. Technologia szybko się poprawia, co roku oferując nowe innowacje i rewolucyjne projekty. W każdej chwili naukowcy, inżynierowie i bardzo bystre umysły tworzą kolejną część przyszłej technologii, która zmieni nasze życie. Można odnieść wrażenie, że postęp naukowy jest stały, ale przeżyliśmy okres ogromnego postępu technologicznego w ciągu ostatniego półwiecza. Czy jeszcze 30 lat temu ktokolwiek wyobrażał sobie, że w przyszłości choćby popularna gra hazardowa jak ruletka online na prawdziwe pieniądze (nie mówiąc już o kryptowalutach) będzie dostępna na wyciągnięcie ręki? I to dosłownie — bo możesz grać w nią na telefonie, który masz w kieszeni.

W tej chwili dzieją się innowacje, które zostały wyrwane prosto ze stron opowieści science-fiction. Niezależnie od tego, czy są to roboty, które potrafią czytać w myślach, NFTS, bioniczne oczy, smartwatche zasilane Twoim potem, czy wiele innych oszałamiających technologii, jest wiele do oczekiwania od świata technologii przyszłości. Poniżej wybraliśmy niektóre z największych i najciekawszych pomysłów.

Roboty czytające dane mózgowe

Nie jest to już wymysł autorów Science-Fiction, wykorzystanie technologii czytania w mózgu znacznie się poprawiło w ostatnich latach. Jedno z najciekawszych i najbardziej praktycznych zastosowań, jakie widzieliśmy do tej pory, pochodzi od naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL).

Dzięki algorytmowi uczenia maszynowego ramieniu robota i interfejsowi mózg-komputer badaczom udało się stworzyć sposób na interakcję ze światem dla pacjentów z tetraplegią (tych, którzy nie mogą poruszać górną lub dolną częścią ciała).

W testach ramię robota wykonywałoby proste zadania, takie jak poruszanie się wokół przeszkody. Algorytm następnie interpretował sygnały z mózgu za pomocą czepka EEG i automatycznie określał, kiedy ramię wykonało ruch, który mózg uznał za nieprawidłowy, na przykład poruszając się zbyt blisko przeszkody lub jadąc zbyt szybko.

READ  Polska: Brak pojemności dla uchodźców

Z czasem algorytm może dostosować się do indywidualnych preferencji i sygnałów mózgowych. W przyszłości może to doprowadzić do powstania wózków inwalidzkich sterowanych przez mózg lub maszyn asystujących pacjentom z tetraplegią.

Kości drukowane w 3D

Druk 3D to branża obiecująca wszystko, od taniego budowania domów po przystępną cenowo, wytrzymałą zbroję, ale jednym z najciekawszych zastosowań tej technologii jest budowanie kości drukowanych w 3D. Firma Ossiform specjalizuje się w medycznym druku 3D, tworząc dopasowane do pacjenta zamienniki różnych kości z fosforanu trójwapniowego — materiału o właściwościach zbliżonych do ludzkich kości.

Korzystanie z tych wydrukowanych w 3D kości jest zaskakująco łatwe. Szpital może wykonać rezonans magnetyczny, który jest następnie przesyłany do firmy Ossiform, która tworzy model 3D potrzebnego implantu dla danego pacjenta. Chirurg akceptuje projekt i po jego wydrukowaniu może być wykorzystany w chirurgii.

Cechą szczególną tych wydrukowanych w 3D kości jest to, że dzięki zastosowaniu fosforanu trójwapniowego organizm przemodeluje implanty w unaczynioną kość. Oznacza to, że umożliwią pełne przywrócenie funkcji, jaką miała zastępowana kość. Aby osiągnąć najlepszą możliwą integrację, implanty mają porowatą strukturę oraz duże pory i kanały, przez które komórki mogą przyczepiać się i przekształcać kość.

Produkty mleczne wytwarzane w laboratorium

Słyszałeś być może o hodowanym „mięsie” i stekach Wagyu hodowanych komórka po komórce w laboratorium, ale co z innymi produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego? Rosnąca liczba firm biotechnologicznych na całym świecie bada produkty mleczne wytwarzane w laboratoriach, w tym mleko, lody, sery i jajka.

Przemysł mleczarski nie jest przyjazny dla środowiska, nawet nie jest blisko. Odpowiada za 4 procent światowej emisji dwutlenku węgla, więcej niż podróże lotnicze i żegluga razem wzięte, a rośnie zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne napoje, które wlewają się do naszych filiżanek do herbaty i miseczek na płatki zbożowe.

W porównaniu z mięsem, mleko nie jest tak trudne do wytworzenia w laboratorium. Zamiast hodować go z komórek macierzystych, większość badaczy próbuje wyprodukować go w procesie fermentacji, chcąc wyprodukować białka mleka, serwatkę i kazeinę. Niektóre produkty są już na rynku w Stanach Zjednoczonych, od firm takich jak Perfect Day, a ciągłe prace koncentrują się na odtwarzaniu odczucia smakowego w ustach i wartości odżywczych zwykłego mleka krowiego. Poza tym naukowcy pracują nad wyprodukowaną w laboratorium mozzarellą, która idealnie rozpływa się na pizzy, a także na innych serach i lodach.

READ  Turystyka: Niedziela Wielkanocna relaks, poniedziałkowe korki możliwe | NDR.de - Aktualności

Samoloty napędzane wodorem

Emisje dwutlenku węgla są ogromnym problemem, jeśli chodzi o loty komercyjne, ale istnieje potencjalne rozwiązanie, które ostatnio otrzymało spore dofinansowanie. Wart 15 milionów funtów brytyjski projekt ujawnił plany dotyczące samolotu napędzanego wodorem. Projekt ten znany jest jako Fly Zero i jest kierowany przez Instytut Technologii Lotniczych we współpracy z rządem Wielkiej Brytanii.

W ramach projektu opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości napędzanego całkowicie ciekłym wodorem. Mógłby przewieźć około 279 pasażerów przez pół świata bez zatrzymywania się na tankowanie. Uaktualnienie tej technologii mogłoby oznaczać lot bez emisji dwutlenku węgla i bez międzylądowania między Londynem a zachodnim wybrzeżem USA lub też z Londynu do Nowej Zelandii z jedną przesiadką — i to dopiero w Australii.

Cyfrowe „bliźniaki”, które śledzą Twoje zdrowie

W Star Trek, gdzie kiełkowało wiele naszych pomysłów na przyszłość technologii, ludzie mogą po prostu wejść do ambulatorium i poddać się cyfrowemu skanowaniu całego ciała pod kątem wykrywania potencjalnej choroby i urazu. Jak twierdzą twórcy Q Bio, zrobienie tego w prawdziwym życiu poprawiłoby wyniki zdrowotne i jednocześnie odciążyłoby lekarzy.

Amerykańska firma zbudowała skaner, który mierzy setki biomarkerów w ciągu około godziny, od poziomu hormonów, poprzez gromadzenie się tłuszczu w wątrobie, po markery stanu zapalnego lub dowolnej liczby nowotworów. Zamierza wykorzystać te dane do stworzenia cyfrowego awatara 3D ciała pacjenta — znanego jako cyfrowy bliźniak — który można śledzić w czasie i aktualizować przy każdym nowym skanowaniu.

Dyrektor generalny Q Bio, Jeff Kaditz, ma nadzieję, że doprowadzi to do nowej ery profilaktycznej, spersonalizowanej medycyny, w której ogromne ilości gromadzonych danych nie tylko pomagają lekarzom w ustaleniu priorytetów, których pacjentów należy pilnie zgłosić, ale także w opracowaniu bardziej wyrafinowanych sposobów diagnozowania chorób.

Continue Reading

Top News

Olaf Scholes na Dniu Katolika w Stuttgarcie: „Bezpieczeństwo zniknęło”

Published

on

Scholz ostrzega przed kryzysem gospodarczym i finansowym

Kanclerz ostrzegła przed światowym kryzysem gospodarczym i finansowym, biorąc pod uwagę ogromne pożyczki udzielane przez Chiny biednym krajom, zwłaszcza afrykańskim. Niemcy koordynują współpracę z zachodnimi pożyczkodawcami znanymi jako Klub Paryski i dostarczają informacji na temat udzielania pożyczek, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości. „Jedną z największych ambicji, do których dążymy, jest dodanie Chin jako pożyczkodawcy w nowy sposób” – powiedział Scholes.

„Następny poważny kryzys zadłużenia na globalnym południu będzie pochodził z pożyczek udzielonych przez Chiny na całym świecie i nie ma perspektyw na siebie, ponieważ zaangażowanych jest wielu graczy” – ostrzegł kanclerz. „Wtedy pogrąży Chiny i globalne południe w poważnym kryzysie gospodarczym i finansowym i nie dotknie przypadkowo reszty świata”. Zmiana tego jest poważnym problemem, powiedział Scholz.

Kanclerz odniosła się do strategii „Global Gateway” jako do jednej z inicjatyw europejskich. UE chce go przejąć i przeznaczyć około 150 mld euro na projekty infrastrukturalne w Afryce.

Koncentracja na wojnie na Ukrainie

Scholes wziął udział w panelu dyskusyjnym „Niemiecka polityka w niepewnych czasach” w ramach Dnia Katolickiego. Chodzi między innymi o następstwa wojny na Ukrainie. Oprócz Scholesa w dyskusji wzięli udział Irme Stetter-Corp, przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich oraz pisarka Nora Posang.

Tymczasem aktywistka wywołała poruszenie na imprezie. Chciał, żeby burza uderzyła w scenę, na której był kanclerz. Inny aktywista krzyczał „bzdury”, gdy Sholes mówił. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj. Pod koniec sesji pytań i odpowiedzi Scholes dał wgląd w swoje życie osobiste. Przeczytaj, co ujawnił tutaj. Po dyskusji odbył się centralny wiec pokojowy pod hasłem „Solidarność z narodem Ukrainy”.

Scholes ostrzega z góry

102. Dzień Katolika rozpoczął się w środę wieczorem w Stuttgarcie. Z 1500 wydarzeniami odbywa się na żywo po raz pierwszy od czterech lat. Dzień Katolika odbywa się zwykle co dwa lata – w 2020 roku został odwołany z powodu epidemii korony. Szacuje się, że do niedzieli w stolicy Badenii-Wirtembergii zgromadzi się 25 000 wiernych.

Continue Reading

Trending