Connect with us

science

Długotrwałe stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko raka jelita grubego – FITBOOK

Published

on

Długotrwałe stosowanie antybiotyków znacznie zwiększa ryzyko raka jelita grubego. Szwedzkie badanie osiągnęło teraz to niepokojące odkrycie. Przebadano około 40 000 przypadków raka.

Antybiotyki mogą ratować życie. Nie należy jednak lekceważyć leku. Zwłaszcza w przypadku łagodniejszych skarg szwedzcy naukowcy ponownie ostrzegali. Z drugiej strony, ponieważ wiadomo, że bakterie rozwijają silniejszą oporność na antybiotyki. Z drugiej strony, ponieważ masowe spożycie najwyraźniej znacznie zwiększa ryzyko raka okrężnicy. Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Umea wykazało, że osoby, które przyjmowały antybiotyki przez sześć miesięcy lub dłużej, były o 17 procent bardziej narażone na rozwój raka okrężnicy w ciągu następnych pięciu do dziesięciu lat.

Oceniono dane od 40 000 pacjentów z Rejestru Nowotworów

W swoim badaniu naukowcy wykorzystali dane 40 tys. pacjentów ze Szwedzkiego Rejestru Raka Jelita Grubego (okres 2010-2016). Porównano ją z grupą kontrolną 20 000 osób bez raka. Jednocześnie naukowcy zbadali, jak często i jak długo badanym osobom przepisano antybiotyki.

Obraz był jasny: po latach przyjmowania antybiotyków przez długi czas zarówno kobiety, jak i mężczyźni byli o 17 procent bardziej narażeni na raka jelita grubego. Naukowcy zauważyli również niewielki, ale statystycznie istotny wzrost ryzyka raka już po jednej dawce, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the National Cancer Institute.1

Interesujące również: Uważa się, że witamina D w żywności zmniejsza ryzyko raka okrężnicy u młodszych osób dorosłych

Jak antybiotyki atakują jelita na dłuższą metę?

Zadaniem antybiotyków jest zabijanie bakterii, z czym zwykle dobrze sobie radzą. Nie rozróżniają jednak bakterii pożytecznych i chorobotwórczych. Po spożyciu antybiotyków trafiają one również do jelit, gdzie żyją biliony „przyjaznych” bakterii – mikrobiomu. Dla nich to też jest problem. Jeśli lek zostanie podany tak krótko, jak to konieczne, mikrobiom po pewnym czasie się zregeneruje. Ale jest to trudne, jeśli spożycie trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. „Odkrycia potwierdzają, że istnieje wiele powodów ograniczania stosowania antybiotyków” – wyjaśnia w komunikacie prasowym kierownik badań Sophia Harled, badaczka raka z Umea University. Dla naukowca jej badanie jest kolejnym potwierdzeniem tego, co niektóre z mniejszych badań na ten temat już wcześniej odkryły.

READ  Niesamowite wizje wszechświata - NASA publikuje zdjęcia

Interesujące również: Jak szkodliwy jest fast food na mikroflorę jelitową?

Antybiotyki chroniące mikrobiom nie zwiększają ryzyka raka jelita grubego

Aby zrozumieć, w jaki sposób antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy, naukowcy przyjrzeli się również wpływowi leku na infekcje dróg moczowych. Chociaż ma właściwości antybiotyczne – to znaczy zabija bakterie – nie wpływa na mikrobiom jelitowy. Zgodnie z oczekiwaniami nie było różnicy w częstości występowania raka okrężnicy wśród osób, które stosowały lek. Sugeruje to, że to szkodliwe właściwości mikrobiomu zwiększają ryzyko raka.

Interesujące również: Antybiotyki – preparaty, prawidłowe stosowanie i skutki uboczne

Zażywane antybiotyki – czy jest się czym martwić?

Jednak kierownik badania Sophia Harled zaleca przyjmowanie antybiotyków, jeśli są one konieczne: „Nie ma absolutnie żadnego powodu do obaw tylko dlatego, że zażyłeś antybiotyki. Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na bezwzględne ryzyko jednostki jest stosunkowo niewielki”. Jednak kluczowe jest podejmowanie środków Regularne zapobieganie „aby można było wcześnie wykryć raka lub nawet mu zapobiec, ponieważ czasami stany przedrakowe można łatwo usunąć”.

Zasoby

  1. Harlind S, Moon Lu SS, Mohammed Z i in. (2021). Stosowanie antybiotyków i późniejsze ryzyko raka jelita grubego: badanie obejmujące całą populację szwedzką. Dziennik Narodowego Instytutu Raka.
  2. Uniwersytet w Umeå (2021). Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelita grubego.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nawet w starszym wieku pamiętaj o zrównoważonej diecie

Published

on

Nawet w starszym wieku pamiętaj o zrównoważonej diecie

Zapotrzebowanie na minerały i witaminy pozostaje niezmienione

Zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego, nawet w starszym wieku. „Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na energię zmniejsza się w wyniku zmniejszenia aktywnej masy mięśniowej spowodowanej mniejszą aktywnością fizyczną, ale zapotrzebowanie na minerały i witaminy pozostaje prawie niezmienione” – mówi Azizi.

Stan zdrowia może się pogorszyć

Dlatego niedożywienie może mieć poważne konsekwencje. W wyniku znacznej utraty wagi ogólny stan zdrowia może się pogorszyć. Prowadzi to często do zmniejszenia mobilności, a co za tym idzie, do ograniczenia kontaktów społecznych. Może to prowadzić do izolacji i stresu.

Połączenie zdrowego odżywiania i ćwiczeń

„Najskuteczniejszym sposobem walki z tym zjawiskiem jest połączenie zdrowej diety z odpowiednią aktywnością fizyczną” – wyjaśnia ekspert. „Ważne jest spożywanie regularnych posiłków bogatych w owoce, warzywa i białka, a także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów”.

Możliwy niedobór witaminy D

Niedobór witaminy D występuje również często w starszym wieku – często na skutek złego odżywiania, ale także na skutek zmniejszonej zdolności skóry do wytwarzania witaminy D pod wpływem promieni ultrafioletowych słońca. „Dlatego często zaleca się suplementację witaminą D. Docelową dawką powinno być 1000 jm dziennie” – podsumowuje Azizi.

AKH zapewnia szybką pomoc w przypadkach niedożywienia

Od pewnego czasu Klinika Geriatrii i Neurogeriatrii AKH prowadzi także działalność ambulatoryjną i zapewnia szybką pomoc w przypadkach niedożywienia. Informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer (05141) 722371.

READ  Mimo kampanii promocyjnej: Dlaczego rośnie liczba zgonów koronowych - zdrowie
Continue Reading

science

Zwiastun śmierci: Ponad połowa obszarów koralowców blaknie

Published

on

Zwiastun śmierci: Ponad połowa obszarów koralowców blaknie

Przygotowanie na śmierć
Ponad połowa obszarów koralowców jest narażona na blaknięcie

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Rafy koralowe to nie tylko jedne z najstarszych ekosystemów na Ziemi, ale także niezwykle kolorowe. Teraz grupa badawcza pokazuje, że na całym świecie stopniowo zamieniają się one w krajobrazy widm. Powodem jest globalne ocieplenie.

Naukowcy odkryli nową falę blaknięcia koralowców na wybrzeżach Australii, Kenii i Meksyku. Według naukowców z Narodowej Administracji Oceanicznej Atmosfery (NOAA) w co najmniej 54 krajach i terytoriach kolorowe rafy koralowe zamieniły się w widmo. „Ponad 54 procent obszarów koralowców w oceanach świata dotkniętych jest blaknięciem spowodowanym globalnym ociepleniem” – powiedział Derek Manzello, koordynator NOAA.

Wybielanie jest często wstępem do śmierci. Jednokomórkowe algi żyją w rafach koralowych i są odpowiedzialne za ich kolorowe kolory. Jednak w wysokich temperaturach koralowce odrzucają glony, których tak naprawdę potrzebują jako źródła składników odżywczych. „To, co się teraz dzieje, jest nowe dla nas i nauki” – powiedział Lorenzo Alvarez Felipe z Uniwersytetu Meksykańskiego. „Nie możemy przewidzieć, jak ucierpią rafy koralowe, nawet jeśli przetrwają bezpośredni stres cieplny”. To już piąte takie wydarzenie w ciągu dziewięciu lat na samej słynnej Wielkiej Rafie Koralowej u wybrzeży Australii.

Koral w spirali w dół

W świetle zmian klimatycznych naukowcy spodziewają się, że w ciągu dekady wystąpią tam dwa takie zdarzenia – i to dopiero od 2030 r., co będzie czwartym zdarzeniem blaknięcia po latach 1998–2010 i latach 2014–2017. Fala globalna to wydarzenie, które występuje jednocześnie na Pacyfiku, Atlantyku i Oceanie Indyjskim. David Obora, który bada to zjawisko w Kenii, uważa, że ​​„realistyczne założenie jest takie, że przekroczyliśmy punkt krytyczny dla raf koralowych”.

„Rafy koralowe pogrążają się w spirali spadkowej, której nie można zatrzymać, jeśli teraz nie zmniejszymy radykalnie emisji dwutlenku węgla”. Rafy koralowe mają kluczowe znaczenie dla wielu obszarów przybrzeżnych. Chroni przed burzami, ma znaczenie żywieniowe ze względu na obfitość ryb, a co nie mniej ważne, przyciąga turystów. Eksperci szacują, że każdego roku jest on wart 2,7 biliona dolarów dla krajów sąsiadujących.

READ  Grypa czy przeziębienie - różnica
Continue Reading

science

Nowe badanie: Lek na cukrzycę spowalnia chorobę Parkinsona | Życie i wiedza

Published

on

Nowe badanie: Lek na cukrzycę spowalnia chorobę Parkinsona |  Życie i wiedza

Neben Alzheimer ist Parkinson die zweite Schreckenskrankheit, die das Gehirn von vor allem älteren Menschen betrifft. Auch Parkinson ist heute nicht heilbar. Allein in Deutschland sind knapp eine halbe Million Menschen daran erkrankt. Jetzt gibt es laut einer Untersuchung eine neue Hoffnung für die Behandlung. Wieder einmal ist ein Medikament beteiligt, das eigentlich für Diabetes-Kranke eingesetzt wird – wie bei der Abnehmspritze.

BILD erklärt die neue Studie.

Typisch für Parkinson sind ein Zittern der Hände, aber auch Bewegungsstörungen

Foto: LIGHTFIELD STUDIOS – stock.adobe.com

Es ist ausgerechnet ein Wirkstoff zur Diabetes-Behandlung, das auch bei Parkinson helfen könnte. Laut einer jetzt im „New England Journal of Medicine“ veröffentlichten klinischen Studie verlangsamt die Substanz Lixisenatid das Fortschreiten der Symptome in einem geringen, aber statistisch signifikanten Umfang.

▶︎ Prof. Joseph Claßen, Erster Vorsitzender der Deutschen Gesellschaft für Parkinson und Bewegungsstörungen (DPG) sowie Direktor der Klinik und Poliklinik für Neurologie am Universitätsklinikum Leipzig: „Die Ergebnisse sind sehr interessant. Wenn sich Parkinson mit dieser Klasse von Medikamenten bremsen ließe, wäre das ein Riesenerfolg. Allerdings müssen erst noch Langzeitstudien durchgeführt werden, auch mit besser verträglichen, verwandten Wirkstoffen, um die Wirksamkeit und Unbedenklichkeit an mehr Patienten nachzuweisen.“

Zwar mache die Parkinson-Forschung große Fortschritte, aber bisher lasse sich die zweithäufigste neurodegenerative Erkrankung nach nur symptomatisch behandeln.

Die aktuelle Studie ist die erste klinische Studie, die Anzeichen für eine Wirksamkeit liefert. Untersucht wurden 156 Personen mit leichten bis mittelschweren Parkinson-Symptomen, die alle bereits das Standard-Parkinson-Medikament Levodopa oder andere Arzneimittel einnahmen. Die eine Hälfte von ihnen erhielt ein Jahr lang den Wirkstoff Lixisenatid, die andere ein Placebo.

READ  Osiem ramion i dużo mózgów: ośmiornice mogą być zwycięzcami zmian klimatycznych

Das Ergebnis

Nach zwölf Monaten zeigten die Teilnehmenden der Placebo-Kontrollgruppe wie erwartet eine Verschlechterung ihrer Symptome. Auf einer Skala zur Bewertung des Schweregrads der Parkinson-Krankheit war ihr Wert um drei Punkte gestiegen. Bei denjenigen, die das Medikament einnahmen, änderte sich die Punktzahl auf dieser Skala nicht.

Zudem führte die Behandlung zu Nebenwirkungen: Übelkeit trat bei fast der Hälfte und Erbrechen bei 13 % der Personen auf, die das Diabetes-Medikament einnahmen. Neuere Medikamente derselben Substanzklasse könnten weniger und mildere Nebenwirkungen haben oder in niedrigeren Dosen wirken.

Parkinson: Ursache und Symptome - Infografik

Noch sei unklar, wie sich der positive Effekt des Diabetes-Medikaments bei Parkinson erklären lässt. Der zur Behandlung von Typ-2-Diabetiker zugelassene Wirkstoff Lixisenatid aktiviert eine Signalkaskade, die eine wichtige Rolle bei der Aufrechterhaltung physiologischer Blutzuckerwerte spielt.

Der Wirkstoff gehört zu einer großen Familie ähnlicher Wirkstoffe, die in jüngster Zeit als „Abnehmspritze“ (Semaglutid) auch zur Behandlung der Adipositas eingesetzt werden.

Continue Reading

Trending