Connect with us

science

Dinozaur: nie tylko Rex, ale także Regina i Imperator

Published

on

drPotężny Tyrannosaurus rex był prawdopodobnie najsłynniejszym dinozaurem na świecie – i był uważany za jedyny gatunek z rodzaju Tyrannosaurus. Naukowcy piszą teraz, że w rzeczywistości istnieją trzy rodzaje tyranozaurów. W czasopiśmie „Evolutionary Biology” uzasadniają swoje twierdzenie uderzającymi różnicami anatomicznymi między różnymi okazami T. rex. Obejmuje to kształt kości udowej i liczbę zębów przednich określonych w żuchwie.

Przynajmniej od czasu filmu.Park Jurajski„Od 1993 r. słynie drapieżny dinozaur T. rex. „Tyrański król jaszczurek” – jak sama nazwa wskazuje – chodził na dwóch nogach, miał do 13 metrów długości i ważył do siedmiu ton. Żył około dwóch do trzy miliony lat temu pod koniec okresu kredowego, zanim dinozaury wyginęły 66 milionów lat temu – mówi Bernd Herkner, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Moguncji. „Jest to jeden z nielicznych dinozaurów, których pełna nazwa jest powszechnie znana”.

Ale nazwa tego gatunku jest obecnie przedmiotem dyskusji: po przeanalizowaniu 37 znalezisk T. rex z Ameryki Północnej, amerykański paleontolog Gregory Poole wraz z innymi badaczami sugerują: Kolegium Charleston Zasadnicza zmiana: zgodnie z tym T. rex byłby tylko jednym z trzech typów tyranozaurów.

Duża rozbieżność w kościach udowych

Zespół uzasadnia to przede wszystkim uderzającym kontrastem w odzyskanych kościach udowych. Stosunek długości do obwodu dla tych gatunków waha się o 30 procent, co jest bardzo wysokie dla gatunku. Z drugiej strony autorzy rozróżniają bardzo mocne i nieco delikatne kości udowe.

Przeczytaj także

Ta kość jest szczególnie interesująca dla paleontologów: „Kość udowa jest ważną cechą, zwłaszcza u dwunożnych dinozaurów, która pozwala wyciągać wnioski na temat wagi, sprawności i ruchu” – mówi ekspert Mains Herkner.

Naukowcy uznali, że grubość zależy od etapu rozwoju – wieku danego zwierzęcia – ponieważ w analizowanych znaleziskach nie ma związku z długością kości. Zapewne też nie zależy to od płci, bo wariant mocny nie pojawia się tak często jak dokładna forma, ale ponad dwukrotnie częściej.

READ  Corona w samochodach: 1053 nowe obrażenia - siedem kolejnych zgonów | NDR.de - Aktualności

Różnice w zębach w żuchwie

Zamiast tego zespół podkreśla inny związek: do tej pory silniejsze kości znaleziono tylko w niższych i starszych warstwach znalezisk, podczas gdy cieńszy wariant znaleziono również w młodszych warstwach. Naukowcy interpretują to jako wskazówkę, że pierwotny gatunek podzielił się na dwa gatunki w ciągu milionów lat.

Drugim argumentem są zęby zwierząt: tutaj w starożytnych znaleziskach T. rex na dolnej szczęce pojawiają się dwa specjalne zęby czołowe. Według naukowców młodsze zwierzęta często mają tylko jeden ząb – zwierzęta te mają raczej drobne kości. Jednak naukowcy mieli tylko kilkanaście okazów, które zawierały te zęby i kości udowe.

Przeczytaj także

Grafika komputerowa przedstawiająca Tyrannosaurus Rex polującego na Ornithomimus. T. rex był jednym z największych mięsożernych dinozaurów. Miał około 6 metrów długości i ważył około 7 ton. T. rex żył w Ameryce Północnej i Azji w późnej kredzie, między 85 a 65 mln lat temu. Głowa jest dobrze zbudowana i ma ostre zęby drapieżnika. Uważa się, że T. rex żerował i polował. Ornithomimus miał około sześciu metrów długości i dwa metry długości. Był mięsożercą. Był szybki i zwinny i uważa się, że był w stanie osiągnąć prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Żył 76-65 milionów lat temu.

„To dokładna analiza, która z pewnością może uzasadnić debatę na temat różnych gatunków” – mówi Herkner. „W każdym razie byłoby niesamowite, gdyby rodzaj żył miliony lat i wyłonił się z niego tylko jeden gatunek”. Jednak pojęcie gatunku w paleontologii i tak jest problematyczne.

W biologii zwykle mówi się o gatunku, gdy jego przedstawiciele są w stanie wydać potomstwo zdolne do reprodukcji w warunkach naturalnych. Jednak w paleontologii, gdzie nie można tego zweryfikować, nacisk kładziony jest na morfologię, czyli wygląd. „Czas pokaże, czy społeczność naukowa zastosuje się do sugestii” – mówi Herkner.

Zmiana nazwy niepewna

Paleontolog Martin Sander z Uniwersytetu w Bonn jest sceptycznie nastawiony do możliwości zmiany nomenklatury. „W zasadzie jest dobry, ale wciąż jest na chwiejnym gruncie” – mówi. Studium to początek, ale dziś to za mało, by zmienić nazwę. „To wymaga nowoczesnych metod” – mówi Sander.

Poszczególne cechy, w tym warstwy wyszukiwania, muszą być szczegółowo przeanalizowane statystycznie i szczegółowo ze sobą skorelowane, aby powstało drzewo genealogiczne. Na przykład, aby określić wiek zwierząt, należy przyjrzeć się mikrostrukturze kości.

Główny autor Paul i współpracownicy nie wykluczają, że wspomniane różnice mogą opierać się na skrajnych indywidualnych cechach ciała. Jednak proponują już dodatkowe nazwy gatunkowe: tak więc „jaszczurki tyrańskie” miałyby trzy gatunki: oprócz króla T-rexa była też królowa T-regina, a nawet cesarz T-imperator.

W związku z tym T. Sander twierdzi, że gdyby rozróżnienie między różnymi gatunkami dinozaurów rzeczywiście przeważyło, to z pewnością można by używać nazw tych gatunków.

Tak czy inaczej, nawet jeśli propozycja przekona pewnego dnia gildię paleontologów, prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim oznaczenie stanie się ogólnie przyjęte, mówi Herkner: „Muzea nie przerobią od razu wszystkich paneli tekstowych i przełożą szuflady swoich kolekcji ”.

Tutaj znajdziesz treści stron trzecich

Aby wchodzić w interakcje lub przeglądać treści stron trzecich, potrzebujemy Twojej zgody.

Wyrażam zgodę na wyświetlanie mi treści osób trzecich. Pozwala to na przekazywanie danych osobowych stronom trzecim. Może to wymagać przechowywania plików cookie na Twoim urządzeniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

science

Ekscytujące, by ośmieszyć zmiany klimatyczne

Published

on

nPo kontrowersyjnych wypowiedziach zespołu zarządzającego BOE na temat polityki klimatycznej HSBC Za przewodniczącego Noela Quinna starają się teraz załagodzić sytuację. Quinn powiedział w weekend w poście LinkedIn Job Network, że jego instytut nie zniechęci się do planu pomocy globalnej gospodarce w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego oświadczenie znalazło poparcie kilku bankierów HSBC, takich jak szef zarządzania majątkiem Nuno Matos.

Ostatnie komentarze wygłoszone przez Stuarta Kirka, Global Head of Sustainable Investments, nie są zgodne ze strategią Banku i nie odzwierciedlają poglądów wyższej kadry zarządzającej. Kirk powiedział na konferencji branżowej w czwartek, że banki centralne ocenią między innymi ryzyko finansowe Zmiana klimatu Wyolbrzymiać. Wywołał krytykę ze strony zwolenników klimatu.

Głupcy, którzy mówią o końcu świata

według „czasy finansowe” Cytując poinformowane kręgi, Kirk został zawieszony za swoje uwagi. Trwa dochodzenie wewnętrzne. Oprócz krytykowania banków centralnych i branży finansowej za głębokie zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, Kirk skarżył się na jego ciągłe kontakty z „nieznajomymi, którzy mówią mi o końcu świata”, donosi Bloomberg. W czwartek Kirk powiedział w 15-minutowej prezentacji na konferencji Financial Times, że zmiany klimatyczne nie stanowią ryzyka finansowego, o które należy się martwić. Rozmawiając z byłym gubernatorem Banku Anglii Markiem Carneyem, powiedział, że rozumie, iż ma wiele lat do przejścia na emeryturę z bankowości centralnej. Ponieważ ten drugi musi być licytowany. Ale czuje, że sprawy wymykają się spod kontroli.

Z powodu zagrożeń klimatycznych banki zaniedbały bardziej palące kwestie, takie jak krajobraz kryptowalut atakujący branżę finansową, regulacje amerykańskie, problem Chin, zbliżający się kryzys na rynku nieruchomości, rosnące stopy procentowe i inflacja. Ale zawsze musi mieć do czynienia z czymś, co wydarzy się dopiero za 20 lub 30 lat – ponieważ proporcjonalność była zupełnie nie na miejscu. Kirk powiedział, że ludzkość powinna skupić się na adaptacji do zmieniającego się środowiska. Kogo to obchodzi, że za 100 lat Miami znajdzie się dwadzieścia stóp pod poziomem morza, Amsterdam robił to od dawna.

READ  Nowe podejście do leczenia w SM nadal wymaga badań naukowych / DMSG
Continue Reading

science

Półpasiec: To są pierwsze objawy

Published

on

Około 400 000 osób Każdego roku chorują w Niemczech pas przeciwpożarowy. Dostaną ją tylko ci, którzy mieli wcześniej ospę wietrzną. Choroba zakaźna jest wywoływana przez wirus półpaśca (Wirus Varcella-zoster, VZV). Patogeny żyją w nerwach rdzenia kręgowego.

w słaby układ odpornościowy Może się ponownie rozmnażać i powodować półpasiec. Prof. Claudia Sommer z Niemieckiego Towarzystwa Neurologicznego w Berlinie wyjaśnia, że ​​ból może być silny, intensywny i uporczywy lub krótkotrwały. Niemiecka agencja informacyjna (dpa) wzmiankowany. Ponadto ludzie są czasami bardzo wrażliwi na dotyk w miejscach, w których znajdują się dotknięte nerwy. Opowiemy Ci o wszystkim Ważne czynniki związane z chorobą. Dowiesz się również, które grupy osób należy zaszczepić.

Półpasiec: te objawy są typowe

w Wczesny etap choroby kopnij do tej pory Nie ma konkretnych objawów zatrudnienie. Tylko pacjenci zgłaszają się Ogólne objawy choroby:

Rekomendacja książki Amazon: najlepsze domowe środki na półpasiec

 • wyczerpanie
 • Bóle głowy i ciała
 • łagodna gorączka
 • Mrowienie i dyskomfort w dotkniętych obszarach skóry

Po kilku dniach chorzy to czują Typowy ból i wysypka. Często ból pojawia się przed, w trakcie i po wysypce. Ponieważ wirusy atakują nerwy w półpasiec, nazywa się to Ból neuropatyczny. Wyraża się pieczeniem lub kłuciem, a czasami jest tępe i strzela nagle raz za razem.

Prawidłowe leczenie wysypki: w ten sposób można podjąć działania przeciwko półpaścowi

Jeśli półpasiec zostanie wcześnie wyleczony, choroba prawdopodobnie ustanie całkowicie uzdrowiony Być może. Ale to się często zdarza pas przeciwpożarowy Zdarza się to kilka razy.

Wtedy lekarz Różne sposoby leczenia wysypki:

 • Ochrona skóry: Proszki antyseptyczne, balsamy, żele, zimne i mokre okłady – istnieją różne sposoby łagodzenia bólu i swędzenia
 • Ulga w bólu: Leki (takie jak ibuprofen)
 • Wyłącz wirusy: Zapobieganie replikacji wirusów (tzw. leki przeciwwirusowe) i leczenie ich w ciągu 72 godzin
 • Leczenie chorób wtórnych: W przypadku neuralgii popółpaścowej lekarz może uzupełnić leczenie lekami przeciwbólowymi, przeciwskurczowymi, przeciwdepresyjnymi lub alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak akupunktura.
READ  Traktuj poważnie objawy reumatyzmu i lecz je wcześnie

Znaczenie: Idź natychmiast do lekarza Pierwsze objawy półpaśca Zauważy cię. Tylko wtedy możesz jak najszybciej i trwale opanować infekcję.

Czynniki ryzyka półpaśca: może to prowadzić do infekcji

Zwykle jest to ludzki układ odpornościowy Wystarczająco silny, by kontrolować wirusa. Oznacza to, że w większości przypadków infekcja nie rozprzestrzenia się. Jeśli układ odpornościowy zostanie osłabiony przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, może dojść do wybuchu epidemii. ten Najważniejsze czynniki ryzyka być:

 • UV
 • Inne choroby zakaźne
 • Stres i napięcie psychiczne
 • Rak lub chemioterapia
 • Leki z tzw. lekami immunosupresyjnymi
 • wrodzone wady odpornościowe

Ryzyko rozwoju półpaśca wzrasta wraz z wiekiem. W późniejszym życiu układ odpornościowy słabnie, a wirusy stają się bardziej aktywne. Poza tym to jest ryzyko infekcji Znacząco wzrosła od 50 roku życia. Z tego powodu osoby powyżej pewnego wieku powinny wypowiadać się przeciwko Bolesna i trudna do leczenia choroba zapylać

Szczepienie półpaśca: kto powinien pilnie się zabezpieczyć?

ten Stały Komitet ds. Szczepień (STICO) Zalecane szczepienia przeciw półpaścowi w zasadzie dla ludzi od 60 lat. Każdy, kto jest chory lub ma obniżoną odporność, powinien być od 50 lat zapylać W Niemczech zatwierdzono dwie szczepionki: szczepionkę żywą i szczepionkę inaktywowaną.

Dwie dawki szczepionki na półpasiec Jest podawany w odstępach od dwóch miesięcy do maksymalnie sześciu miesięcy. Jeśli osoba została zaszczepiona przeciwko ospie wietrznej (varicella) żywą szczepionką, półpasiec jest możliwy pomimo szczepienia. Jednak dzieci, które otrzymały szczepionkę przeciwko ospie wietrznej, mają trzy do dwunastu razy mniejsze prawdopodobieństwo jej zachorowania pas przeciwpożarowy. Ponadto kurs jest bardziej umiarkowany niż nieszczepiony.

RKI napisało na swojej stronie internetowej: „Szczepienie szczepionką martwego półpaśca jest bezpieczne. W badaniach zgody nie stwierdzono żadnych oznak poważnych skutków ubocznych”. Jednak szczepionka przeciwko półpaścowi jest uważana za inaktywowaną wysoce „reaktywny”. Według RKI oznacza to, że możliwe są reakcje takie jak zaczerwienienie, ból i obrzęk w miejscu szczepienia. Może się również zdarzyć, że ludzie, którzy zostali zaszczepieni, czują się zmęczeni przez dzień lub dwa lub mają gorączkę, ból głowy lub bóle mięśni.

READ  Tygodniowy raport RKI na temat kryzysu koronowego: w szczególności dotyczy to młodych ludzi

Możesz być zainteresowanym także tym: Biontech i Pfizer opracowują szczepionkę na półpasiec.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne

* Uwaga: W redakcji zawsze szukamy przydatnych produktów dla naszych czytelników. Linki podane w tym artykule i oznaczone ikoną koszyka na zakupy lub gwiazdką są nazywane linkami partnerskimi/linkami sponsorowanymi. Jeśli klikniesz na jeden z tych linków lub dokonasz zakupu za ich pośrednictwem, otrzymamy prowizję od sprzedawcy. To nie zmienia ceny dla Ciebie. Nasze raporty redakcyjne są przede wszystkim niezależne od obecności lub wysokości prowizji.

Continue Reading

science

Bioróżnorodność: „Gatunki wymierają tak, jak w epoce dinozaurów” – konsultant

Published

on

Dziś jest Dzień Bioróżnorodności. To wygląda na wakacje. Ale to jest zwodnicze. Na ziemi i na progu naszych domów rozgrywa się katastrofa.

Ludzie i powodowane przez nich globalne ocieplenie powodują największe masowe wymieranie od 66 milionów lat.

„Masowe wymieranie gatunków osiągnęło rozmiary ostatnio obserwowane w epoce dinozaurów” – mówi Alexander Bond (47) z German Environmental Aid.

75 procent powierzchni Ziemi uległo dramatycznym zmianom, a 85 procent jej terenów podmokłych zostało już utraconych. Ocieplenie to bielenie raf koralowych, od których zależy prawie jedna trzecia życia morskiego.


wykres zagrożonej bioróżnorodności

„Każdego dnia na planecie ginie około 150 gatunków. Zwierzęta i rośliny, które nigdy nie powrócą. Profesor Joseph Settel (60) z Międzynarodowej Rady ds. Różnorodności Biologicznej (IPBES) mówi: „Historia gatunku, ewolucja obejmująca miliony lat, jest niszczony 150 razy dziennie”.

Wymieranie gatunków i zmiany klimatyczne nazywane są bliźniaczym kryzysem – wzmacniają się nawzajem.

Tragedia występuje również w lokalnej przyrodzie. Panoramiczny obraz na tej stronie pokazuje zwierzęta i rośliny, które obecnie rosną po lewej stronie, a gatunki, które obecnie tracą po prawej.


chomik polny

chomik polnyZdjęcie: Uwe Anspach / dpa

Chomiki polne są spychane na margines i mają tylko pięć do sześciu młodych rocznie. Było ponad dwadzieścia tabletek. Na mocno uprawianych polach zostało mu tylko kilka ziaren.

Żaba ognista potrzebuje małych, czystych zbiorników wodnych, na które często nie ma miejsca. Z drugiej strony są gatunki, które migrują do nas i wypierają rodzime gatunki.


Amerykański krab bagienny

Amerykański krab bagiennyN/z: Andreas Rossar

Ponieważ są bardziej wytrzymałe, jak kraby bagienne, lub jak w cieplejszym klimacie, jak trujące gąsienice ćmy dębowej.

Szczególnie ekscytująca jest śmierć owadów. Według prognoz jego masa co roku spada o 2,5 proc. Jedna trzecia gatunków owadów jest zagrożona wyginięciem. Ptaki tracą źródło pożywienia i my też cierpimy.


Bioróżnorodność:
Zdjęcie: Jens Kalaene/ZB

Gdybyśmy sami musieli wykonywać zapylanie owadów w naszych gospodarstwach, kosztowałoby to nas 150-600 miliardów euro rocznie.


Bioróżnorodność:
Zdjęcie: BUDUJ

Co chroni różnorodność? Mniej pestycydów, mniej nawozów, mniej zanieczyszczeń plastikiem, więcej obszarów dzikiej przyrody. I coraz więcej osób odkrywa swoją miłość do natury i zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się na naszych oczach.

READ  Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia
Continue Reading

Trending