Connect with us

Tech

Czy to najstarsze ślady życia? Rozgałęzione włókna zostały odkryte w skałach do 4,28 miliarda lat

Published

on

Czy to najstarsze ślady życia?  Rozgałęzione włókna zostały odkryte w skałach do 4,28 miliarda lat

Tajemnicze struktury: W północnej Kanadzie naukowcy odkryli mikroskamieniałości, które mogą pochodzić z najstarszych form życia na naszej planecie – mających około czterech miliardów lat. Ślady skamieniałości składają się z równoległych włókien wychodzących ze wspólnej łodygi, przeplatanych setkami owali. Zdaniem zespołu z czasopisma Science Advances złożonej struktury i składu chemicznego tych struktur nie można wyjaśnić wyłącznie za pomocą procesów abiotycznych.

Kiedy i gdzie po raz pierwszy pojawiło się życie na Ziemi? Jak dotąd nie jest to jasne, ponieważ prawie nie ma jednoznacznych skamieniałości. Dlatego naukowcy opierają się na pośrednich wskazówkach – na przykład na związkach chemicznych, które normalnie powstają w wyniku aktywności żywych komórek, lub na kołowych lub nitkowatych strukturach widocznych w skale. Takie możliwe mikroskamieniałości zostały znalezione między innymi w skałach, które mają 3,5 miliarda lat w Australii I w Pasie Zielonego Kamienia, który ma 3,7 miliarda lat Grenlandia Odkryć.

Formacja skalna Nuvvuagittuq (tła) w północnym Quebecu składa się z wychodni osadów sprzed około czterech miliardów lat.© Dominique Babino

Nadal Najstarsze możliwe efekty życia W 2017 roku w Quebecu w Kanadzie naukowcy odkryli: W liczącej od 3,75 do 4,28 miliarda lat formacji skalnej Nuvvuagittuq natknęli się na nitkowate, częściowo rozgałęzione włókna hematytu, które zinterpretowali jako mikroskamieniałości. Jednak: zarówno te, jak i inne potencjalne skutki życia są kontrowersyjne, ponieważ abiotyczne procesy geochemiczne mogą również wytwarzać podobne struktury. Są one również znane jako „ogrody chemiczne”.

Świeże spojrzenie na starożytne skamieliny

Ale czy skamieniałe pomniki z Quebecu to tylko abiotyczne pseudoskamieniałości? Aby to zweryfikować, naukowcy pod kierunkiem Dominica Papineau z University College London zbadali więcej próbek skał z pasa skalnego Nuvvuagittuq. Za pomocą mikroskopii i analizy wiązką jonów prześwietlili próbkę skały wielkości pięści i stworzyli tysiące obrazów jej wewnętrznego działania.

Dzięki tym skanom naukowcy stworzyli trójwymiarowy model mikroskamieniałości znalezionych w skale w wysokiej rozdzielczości. Ponadto przeanalizowali skład chemiczny i mineralny odcinków skalnych o grubości 100 μm z tych próbek przy użyciu różnych metod mikroskopowych i spektroskopowych.

READ  t3n - Cyfrowi pionierzy | Magazyn dla cyfrowego biznesu

Złożone i wieloaspektowe struktury

Rezultat: znane już wątki są w rzeczywistości częścią większej, bardziej złożonej struktury. W jego środku znajduje się pęd o długości nieco mniej niż centymetra, z którego rozgałęziają się cienkie, równoległe gałązki. Papineau i współpracownicy donoszą, że te zwinięte włókniste rozszerzenia mają 16 μm grubości i do 100 μm długości. Pomiędzy tymi włóknami znajduje się kilka krótszych włókien i setki owalnych struktur o długości około 120 μm.

„Te nieregularne elipsoidy występują w grupach i zwykle są ułożone liniowo i równolegle do wątków” – napisał zespół. Ponadto istnieją również nieco większe struktury w kształcie rozety i kule o włóknistej strukturze wewnętrznej. Wszystkie struktury zawierają minerały tlenku żelaza, podobne do tych wytwarzanych obecnie przez bakterie przetwarzające żelazo, oraz węgiel w postaci grafitu.

mikroskamieniałości
Możliwe mikroskamieniałości w skałach i rekonstrukcja ich struktury.© Dominique Babino

Nie da się tego wytłumaczyć czysto abiotycznie

Zdaniem naukowców złożony kształt i skład nowo odkrytych struktur sugerują, że przynajmniej część z nich mogła powstać biologicznie. „Chociaż eksperymenty abiotyczne mogą wyjaśnić niektóre z prostszych cech wiązek włókien, żadnej z tych cech nie znaleziono w badanych przez nas próbkach” – piszą Babineau i współpracownicy. „Włókna hematytu znalezione w skałach Nuvvuagittuq nie pasują do obserwacji ze znanych ogrodów chemicznych”.

Porównania wskazują, że takie procesy abiotyczne nie mogą wytworzyć tak złożonych, równoległych struktur rozgałęzionych. Zespół wyjaśnia, z drugiej strony, że te rozgałęzione formy wielu skamieniałości drobnoustrojów są znane z najnowszej historii Ziemi. Obejmują one wpływ bakterii utleniających żelazo na kominy hydrotermalne w zatopionych obszarach wulkanicznych.

Silne wskazanie wczesnego życia

Jest więc prawdopodobne, zdaniem naukowców, że mikrostruktury w starożytnych skałach Nuvvuagittuq faktycznie pochodziły od wczesnych organizmów. „Nasze badanie silnie sugeruje, że różne typy bakterii istniały na Ziemi między 3,75 a 4,28 miliarda lat temu” – mówi Babino. „Oznacza to, że życie mogło ewoluować około 300 milionów lat temu po uformowaniu się Ziemi – szybko jak na standardy geologiczne”.

READ  Darmowe przesyłanie strumieniowe: Amazon Music Unlimited 4 miesiące, słyszalne 90 dni za darmo

Gdyby zostało to potwierdzone, miałoby to również daleko idące znaczenie dla poszukiwania życia pozaziemskiego. Ponieważ odkrycia takich starożytnych reliktów żywych organizmów sugerują, że pierwsze prymitywne formy życia mogły ewoluować stosunkowo niedługo po utworzeniu planety. „Jeżeli życie może ewoluować tak szybko w odpowiednich warunkach, zwiększa to szansę, że istnieje również życie na innych planetach” – mówi Papineau. (Postępy Nauki, 2022; doi: 10.1126/sciadv.abm2296)

Źródło: University College London

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Bethesda ostrzega przed potencjalną niezgodnością z aktualizacją nowej generacji

Published

on

Bethesda ostrzega przed potencjalną niezgodnością z aktualizacją nowej generacji

Aktualizacja nowej generacji Fallouta 4 zostanie wydana 25 kwietnia i doda między innymi obsługę panoramicznego ekranu, aktualizacje zadań i przypieczętuje grę RPG wydaną w 2015 roku. Zweryfikowano powierzchnię pary Oprócz wielu ulepszeń i poprawek błędów. Ale Bethesda ostrzega również z wyprzedzeniem o niezgodnościach, które mogą wystąpić w przypadku aktualizacji dotyczącej istniejących modów. Wszyscy gracze będący właścicielami gry otrzymają dużą aktualizację na wszystkich platformach.

Fallout 4: Aktualizacja nowej generacji zostanie wydana 25 kwietnia 2024 roku

25 kwietnia Fallout 4 otrzyma dużą aktualizację, która wzbogaci klasyczną grę o obsługę panoramicznego ekranu, aktualizacje zadań i pieczęć „Steam Deck Verified”.

Jak poinformowała Bethesda za pośrednictwem SMS-a Twierdzą jednak, że programiści starają się w jak największym stopniu zapobiegać niezgodnościom.

„Pracowaliśmy jednak nad zminimalizowaniem wpływu na większość zmian wprowadzanych przez społeczność”.

-Bethesda-

Seria Fallout, jak wszystkie gry Bethesdy, nie wyróżnia się kompleksową obsługą modów, dlatego naturalnie temat wymaga większego zainteresowania przy tak daleko idącej aktualizacji.

Fallout 4: DLSS 3.7 i DLAA to wielka wygrana

Jest rzeczą oczywistą, że gracze chcący skorzystać z aktualizacji muszą posiadać wersję na PC lub wersję konsolową na Playstation 5, Playstation 4 i Xbox Series. W kwietniu Fallout 4 będzie dostępny także w Epic Games Store i zostanie oficjalnie zweryfikowany na platformie Steam. Epic Games udostępnia następnie edycję standardową i GOTY.

Polecane treści redakcyjneTutaj znajdziesz treści zewnętrzne z [PLATTFORM]. Aby chronić Twoje dane osobowe, integracje zewnętrzne zostaną wyświetlone tylko wtedy, gdy potwierdzisz to klikając „Wczytaj całą zawartość zewnętrzną”: