Connect with us

Top News

Czy przewodnictwo w Radzie zostanie odebrane Węgrom?

Published

on

Bruksela. János Bóka znów musi bronić swojego szefa. W środę w Brukseli węgierski minister ds. Europy wielokrotnie uzasadniał jednostronne działania premiera Viktora Orbána, który wywołał oburzenie swoimi niespodziewanymi wyjazdami do Moskwy i Pekinu. Termin jest „delikatny” – przyznał Boca, ale spotkania są możliwe tylko w tym tygodniu.

Przeczytaj więcej Reklama

Przeczytaj więcej Reklama

Wizyta Putina w dalszym ciągu spotyka się z krytyką, ponieważ Węgry sprawują przewodnictwo w Radzie UE od sześciu miesięcy. Orban przyznaje, że nie ma mandatu w zakresie polityki zagranicznej do prowadzenia negocjacji w imieniu UE. Swoim rozmówcom sprawiał jednak wrażenie, że reprezentuje UE – przynajmniej w pewnym sensie. I wreszcie logo Prezydencji Rady UE na filmach i zdjęciach Orbána nadało wyjazdom oficjalny wygląd. Minister Boka powiedział w środę, że logo nie stanowi problemu. Z pewnością rozumiał, że niektóre państwa członkowskie uznały tę wizytę za niewłaściwą. Jednakże stanowisko Węgier: „Jeśli istnieje jakakolwiek szansa na rozwiązanie konfliktu, Węgry mają obowiązek ją wykorzystać”. „Misja Pokojowa”.

Mieszkańcy stolic są zdenerwowani zachowaniem Orbána

Swoim nieprzewidywalnym zachowaniem Orbán udowadnia, że ​​nawet wielokrotne łamanie unijnych przepisów i podważanie wspólnych unijnych stanowisk nie ma żadnych konsekwencji – mówi Daniel Hegedus, ekspert German Marshall Fund. Czyniąc to, Orbán kpi z UE, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, pokazując, że UE brakuje jedności i że „państwo członkowskie-renegat może działać jak kula burząca bez obawy przed negatywnymi konsekwencjami”.

Przeczytaj więcej Reklama

Przeczytaj więcej Reklama

W stolicach narasta niepokój, że Orbán może działać za plecami innych przywódców rządów UE i wbrew ich woli. Krytyka ze strony innych przywódców i rządów UE po wizycie w Moskwie była odpowiednio ostra. Ale nie powinno tak być; Podczas środowego zwyczajnego spotkania ambasadorów UE tematem były wizyty państwowe Orbána i jego przewodnictwo w Radzie. Polska Służba Prawna wyjaśniła, czy Orbán naruszył umowy UE, omówiono konsekwencje i temat wróci na porządek obrad na kolejnym posiedzeniu.

READ  Nowa przecena z Polski: konkurs na kick and teddy? - Konsumenci

Czy Orbán zostanie pozbawiony prezydentury?

Od kilku dni spekuluje się, że przewodnictwo Rady może wkrótce zostać przekazane innemu krajowi, Polsce, kończąc tym samym eskapady Orbána. Według informacji RND kilka państw członkowskich jest przychylnych temu pomysłowi.

Dla węgierskiego ministra europejskiego Boca byłaby to katastrofa. Pomimo wszystkich napięć politycznych z Budapesztem delegacja węgierska w Brukseli chciała pokazać, że rzeczywiście może mieć dobrą prezydencję Rady. W środę minister wydawał się nieświadomy i odpowiedział dyplomatycznie: „Nie jest mi znana żadna oficjalna inicjatywa mająca na celu ograniczenie lub inną zmianę węgierskiej prezydencji w instytucjach UE”.

Teoretycznie z góry przesądzony wniosek jest całkowicie możliwy. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii Unii Europejskiej. Odpowiednia zmiana w kalendarzu Rady wymagałaby przyłączenia się co najmniej 20 z 27 szefów państw i rządów reprezentujących ponad 65 procent ludności UE.

Przeczytaj więcej Reklama

Przeczytaj więcej Reklama

Ale czy pozwolić Sierotie odgrywać rolę ofiary? Coraz więcej wskazuje na to, że kraje UE chcą w inny sposób obalić sukces węgierskiej prezydencji Rady. Na nieformalne spotkania ministerialne UE, zawsze organizowane przez odpowiednie prezydencje Rady, z niektórych krajów wysyłani byli jedynie politycy drugiego lub trzeciego szczebla. Kilku ministrów, w tym Robert Habeck, pozostało nieobecnych. Niektórzy w Brukseli już mówią o „porzuceniu”.

A trend? Na chwilę otwiera notatki i mówi: Nie ma tu problemu, na pierwszym nieformalnym spotkaniu było wielu czołowych polityków. Nie wiedział, że nieobecność części ministrów ma podłoże polityczne. Generalnie był zadowolony z pierwszych dni przewodnictwa Rady. To, jego zdaniem, jest „charakterystyczne” dla Węgier i wywołuje śmiech – zamierzony lub nie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Published

on

Wspomnienie 32-latka: Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

32 lata samoświadomości
Ratownicy odnajdują zaginionego górnika w wypadku w polskiej kopalni

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

W kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na południu Polski doszło do opadu skał. Przyjaciel ginie w akcji. Teraz ratownicy odkryli w kopalniach kolejną minę. 32-latek powinien zostać szybko wyciągnięty na powierzchnię.

Dwa dni po wypadku górniczym na południu Polski, w wyniku którego jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych, zespoły ratownicze odnalazły wciąż zaginionego górnika. Mężczyzna jest przytomny i jest obecnie wydobywany na powierzchnię – powiedział dziś prezes zarządu kopalni PGG Leszek Pietraszek.

Ratownicy dotarli do 32-letniego kolegi po południu. Mógł mówić, ale miał problemy z oddychaniem. Lekarz udzielił mu pierwszej pomocy i przygotował do wyniesienia na powierzchnię – powiedział Pietrasek.

Do wypadku doszło w czwartek w kopalni węgla kamiennego w Rydłowie na Śląsku, po osunięciu się skał na głębokości 1150 metrów pod ziemią. Zespół ratunkowy w ciągu kilku godzin uratował 76 z 78 górników. Innego można uratować dopiero po śmierci. Szef kopalni powiedział, że stan odnalezionego górnika jest stabilny, komunikuje się z zespołami ratowniczymi i został już przebadany przez podziemnego lekarza.

Erupcje skał to nagłe ruchy i zapadnięcia się zagłębień skalnych, które nie są spowodowane trzęsieniami ziemi wywołanymi tektonicznie. Częstą przyczyną są eksplozje w górnictwie. Ponieważ burze skalne są trudne do przewidzenia, stanowią one poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa górników i ludzi zamieszkujących obszary górnicze.

READ  Nowa przecena z Polski: konkurs na kick and teddy? - Konsumenci
Continue Reading

Top News

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Published

on

Ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiają przez telefon

Stan na: 13 lipca 2024 r., 10:36

Po szczycie NATO ministrowie obrony Stanów Zjednoczonych i Rosji rozmawiali przez telefon. Podobno obaj rozmawiali o łagodzeniu ryzyka „możliwej eskalacji” ze strony Rosji.

USA chcą przerzucić systemy uzbrojenia do Rosji w Niemczech. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i jego rosyjski odpowiednik Andriej Biełousow właśnie rozmawiali przez telefon. „Omawiano kwestię zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka możliwej eskalacji” – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Próba połączenia telefonicznego nadeszła z Moskwy.

Rzecznik Pentagonu powiedział reporterom, że Austin podkreślił „znaczenie utrzymywania linii komunikacji” z Moskwą w czasie konfliktu na Ukrainie i po szczycie NATO w Waszyngtonie.

Rozmowa telefoniczna nadeszła wkrótce po szczycie NATO

Powód rozmowy nie został ujawniony. Jednak na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie dowiedziano się, że USA chcą od 2026 roku przesunąć systemy uzbrojenia w Niemczech, aby lepiej odstraszać Rosję. Należą do nich rakiety manewrujące typu Tomahawk o zasięgu do 2500 km, technicznie broń nuklearna, a także wielozadaniowe rakiety SM-6 i nowo opracowana broń hipersoniczna. W czwartek kanclerz Olaf Scholes bronił tej decyzji jako „bardzo dobrą decyzję”, która „ma charakter odstraszający” i „zachowuje pokój”.

Kreml potępił porozumienie jako krok „w kierunku zimnej wojny”. Ostatni oficjalny dialog ministrów obrony Rosji i Stanów Zjednoczonych odbył się 26 czerwca. Według Moskwy Piełozow „podkreślił ryzyko dalszej eskalacji” w związku z „dostawami amerykańskiej broni” do Kijowa.

Zełenski szuka większego wsparcia w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po szczycie NATO w Stanach Zjednoczonych nadal apelował o wsparcie dla swojego kraju. Na spotkaniu z gubernatorami stanów amerykańskich w Salt Lake City (Utah) rozważał możliwości pogłębienia stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi – napisał na platformie Zełenski, aby w przyszłości rozszerzyć współpracę naszych agencji bezpieczeństwa i uczestniczyć w odbudowie. Ukrainy.”

READ  Hesja o poranku: Nowości w Ticker | hessenschau.de

Zełenski w przemówieniu do gubernatorów powiedział, że Ukraina nie potrzebuje zagranicznych żołnierzy. „Jedyne, o co prosimy, to odpowiednie wsparcie – systemy przeciwlotnicze dla naszych miast, broń dla mężczyzn i kobiet na pierwszej linii frontu, aby pomóc chronić i odbudowywać normalne życie”. Stany Zjednoczone są jak dotąd największym zwolennikiem Ukrainy.

Continue Reading

Top News

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Published

on

Görlitz: Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Görlitzer odnajduje w Polsce skradzione Porsche: wróciło

Złodzieje kradną Porsche Cayenne w Görlitz. Mam pojazd. Niewinny. Co jeszcze wynika z raportu policji w Görlitz?


2 minuty

Symboliczne zdjęcie
© dpa

Nieznani sprawcy ukradli Porsche przy Antonstrasse w Görlitz w czwartek około godziny 13:10. Właściciel znalazł swój czarny pojazd w Polsce i natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze policji kryminalnej z Görlitz ściśle współpracują ze swoimi polskimi kolegami i udało im się zlokalizować i zabezpieczyć Kane’a przetrzymywanego w Bolesławcu. Polscy kryminaliści zabezpieczyli dowody pojazdu, a następnie przekazali Porsche właścicielowi za 35 000 euro. Sprawca nie został zidentyfikowany. Rzecznik policji w Görlitz ogłosił to w piątek.

Niezidentyfikowani ludzie przebili wszystkie cztery opony samochodu

W czwartkowy wieczór niezidentyfikowani ludzie przecięli cztery opony samochodu osobowego Renault Megane przy Brautwiesenstrasse w Görlitz. Rzecznik policji w Görlitz powiedział, że na chwilę obecną nie wiadomo, w jaki sposób opony uległy uszkodzeniu. Szkoda materialna wyniosła 800 euro. Śledztwo prowadzi Okręgowy Wydział Kryminalny w Gorlicach.

Poszukiwany mężczyzna powinien trafić do więzienia

W czwartkowy wieczór funkcjonariusze z dzielnicy Corlitz w ramach patrolu spotkali się z Polakiem poszukiwanym listem gończym. Policja zatrzymała 68-latka o godzinie 20:40 i zabrała go do zakładu karnego.

Nieznane osoby kradną rowery elektryczne i akcesoria

Między środą a czwartkiem nieznane osoby ukradły dwa e-rowery z przedmieść Kraschwitz. Oskarżony zabrał także dwa drążki pod siodła i dwa siodła. Wartość kradzieży wyniosła około 2200 euro. Tak powiedział rzecznik policji w Görlitz. Obecnie szukają jednośladów.

READ  Jak już pokazano na Wall-Breadmill - podział telewizji - tak ART działa na politykę wewnętrzną
Continue Reading

Trending