Connect with us

Economy

Czy Berlin nadal dostaje rosyjski gaz?

Published

on

Ukraina od dawna niechętnie zaprzestała transportu rosyjskiego gazu do Europy, nie tylko ze względu na rosyjskie opłaty tranzytowe. Teraz Kijów wstrzymał transport gazu we wschodniej Ukrainie w obwodzie ługańskim w ilości 32,6 mln metrów sześciennych gazu dziennie, co stanowi prawie jedną trzecią ukraińskiego transportu. Operator ukraińskiej sieci gazowej wyjaśnił tę decyzję jako „siłę wyższą”: obecnie nie można kontrolować przejść granicznych w regionie.

Co oznacza porażka dla Niemiec, a zwłaszcza dla regionu stołecznego? Rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki powiedziała dpa w zwykłym oficjalnym języku niemieckim, że bezpieczeństwo dostaw w Niemczech jest obecnie gwarantowane, a sytuacja jest ściśle monitorowana. Poza tym od wybuchu wojny na Ukrainie Niemcy i tak zużywają mniej gazu niż Rosja. Według Departamentu Spraw Gospodarczych udział ten wynosił 55 procent w 2021 r., ale pod koniec kwietnia wynosił tylko 35 procent, ponieważ skroplony gaz ziemny lub skroplony gaz ziemny to obecnie więcej niż rząd federalny. awans i kup.

Czy Berlin jest w całości zaopatrywany przez Nord Stream?

Według Federalnej Agencji ds. Sieci, rosyjski gaz odbierany przez Niemcy przez Ukrainę trafia dopiero do Weidhaus w Bawarii na granicy z Czechami, a następnie podobno jest zużywany głównie w południowych Niemczech. Już we wtorek To było Od tego czasu, według raportu Federalnej Agencji ds. Sieci, przybyło „tylko” 62 mln metrów sześciennych gazu, o 19 proc. mniej niż w niedzielę. Ze względu na niestabilność rynku, ten rozwój w tej chwili nic nie znaczy.

Matthias Koeder, rzecznik Senackiego Departamentu Gospodarki i Energii, potwierdził gazecie Berliner Zeitung, że większość gazu, który otrzymuje Berlin, pochodzi z gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Dostawy gazu pozostają stabilne i wysokie od 25 marca po krachu w połowie marca poszerzać we wtorek na 177 mln metrów sześciennych dla całych Niemiec. Rzeczniczka ds. gospodarki Brandenburgii Claudia Liebert poinformowała również, że Nord Stream w pełni pokrywa zapotrzebowanie Brandenburgii na gaz ziemny. Teoretycznie gazociągiem jamalskim do Brandenburgii przesyłany jest również rosyjski gaz. Obecnie gazociąg łączy tłocznię Malno w Brandenburgii na granicy Polski z niemiecką siecią gazową.

READ  Populiści w Czechach, na Węgrzech iw Polsce rządzą: 1989 Czy wolność była zaraźliwa - 2021 też? - Polityka

Czy Brandenburgia nadal zaopatruje Polskę w gaz?

Ale od połowy marca z gazociągu jamalskiego w Malnie w ogóle nie dociera gaz, z dwoma krótkotrwałymi wyjątkami pod koniec kwietnia i 6 maja. czemu? „Który rurociąg jest faktycznie używany iw jakim stopniu zależy również od tego, co stosowni uczestnicy rynku uzgodnili w umowie”, wyjaśnia rzeczniczka Brandenburg Lippert.

Faktem jest, że rosyjski państwowy Gazprom, z nielicznymi wyjątkami na rynku, od dawna nie składa żadnych zamówień na przeniesienie gazociągu jamalskiego przez Polskę do Europy Zachodniej. Tak było również przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Inaczej wygląda sytuacja, w której Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski pod koniec kwietnia z powodu sporu o metody płatności: nie ma to wpływu na teoretyczny tranzyt gazu przez Polskę, jeśli jest to pożądane. Pod koniec kwietnia Gazprom krzyczał też, że Polska nadal kupuje rosyjski gaz – przez Niemcy. W tym przypadku stacja Malno w Brandenburgii nie powinna stać bezczynnie, ale pompować gaz z Niemiec do Polski. Czy to prawda?

Ministerstwo Gospodarki: Teraz się mści

Jednak polskie Ministerstwo Energii nie chce tego potwierdzać. Rzecznik gazety Berliner Zeitung krótko potwierdził, że „od 27 kwietnia Polska nie otrzymuje gazu ziemnego od Gazpromu”. Dzięki wieloletniej polityce dywersyfikacji szlaków i źródeł gazu, a także inwestycjom w terminale LNG i łączności z sąsiadami UE, Polska jest w stanie ignorować Rosję jako dostawcę gazu. Polska grupa energetyczna PGNiG kupuje teraz gaz z rynku europejskiego.

Ministerstwo Gospodarki Roberta Habecka (Green’s) nie chce też komentować poszczególnych kontraktów gazowych. Rzeczniczka Berliner Zeitung Susan Ongrad mówi, że Niemcy stały się w przeszłości zbyt zależne od rosyjskiego gazu. Kontrakty długoterminowe często gwarantują stosunkowo stabilne ceny, „ale także bardzo dużą zależność teraz odwetową”. To pozytyw: w długoterminowych kontraktach na dostawy część rosyjskiego gazu jest przeznaczona nie tylko dla Niemiec, ale także dla innych odbiorców w Europie.

READ  DAX nadal spada - Nordex przyjmuje zamówienia z Hiszpanii - Bitcoin odzyskuje - BASF może chcieć zrezygnować z udziałów Solenis - Udział AUTO1 w MDAX powinien wzrosnąć - Koncentracja na BMW, Prosus | Wiadomość

Gaz rosyjski czy nierosyjski?

Niemiecki operator systemu przesyłowego Gascade wypowiada się w tej kwestii bardziej szczegółowo. Według rzeczniczki Ota-Call kierunek przepływu gazu zależy od zleceń przelewów od firm. „Mallnow to graniczny punkt przesiadkowy, który może przewozić w obu kierunkach, tj. do Polski lub Niemiec.” Federalna Agencja Sieci zapowiadała import tylko w Malnie, czyli kierunek Polska i Niemcy.

Ile gazu płynie z Niemiec do Polski, Dawać Z drugiej strony Gascade oferuje codzienne raporty w swoim narzędziu przejrzystości. Świadczy to m.in. o tym, że niemieckie koncerny gazowe chciały w środę dostarczyć do Polski ok. 1,2 mln m sześc. gazu, co stanowi 80 proc. przepustowości tłoczni. 27 kwietnia, kiedy Polska poinformowała, że ​​zaprzestała importu gazu z Rosji, przepływ gazu w Malnie w kierunku Polski wzrósł z zaledwie 300 tys. do 1,3 mld. Ale do jakiego stopnia ten gaz jest uważany za „rosyjski”, nie można tego powiedzieć, ponieważ uczestnicy rynku równoważą podaż i popyt.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

20 maja 2022 – Międzynarodowy komunikat prasowy

Published

on

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przestaje akceptować Finlandię i Szwecję do NATO. (DPA/Image Alliance/Sergey Karpukhin)
napisz o tym Zurych nowe czasy Ze Szwajcarii: „Wątpliwe jest, aby prezydent Turcji Erdogan wyświadczył sobie przysługę swoją niedawną grą w pokera. Większość członków Kongresu w USA i partnerów z NATO prawdopodobnie użyje jego weta dla własnych interesów w obliczu braku solidarności i niespójna wojna ukraińska. Odpowiedzialne. Powinieneś także wzmocnić ich opinię, że Turcja pod rządami Erdogana jest niewiarygodna. W końcu może istnieć porozumienie. Erdogan często otwierał usta szeroko na początku, ale potem musiał się poddać. może zaszkodzić pokerowi, którego Erdogan używa tak samo, jak robi to w NATO” – spekuluje Zurych nowe czasy.
Szwedzka gazeta Aftonblad Nie ma sympatii dla Erdogana: „To nie pierwszy raz, kiedy groził zawetowaniem. W większości przypadków rozwiązanie znajduje się po kilku wspaniałych ofertach. Ale NATO, a co nie mniej ważne, prezydent USA Biden musi w końcu zająć się tym Problem, Turcja stawia przed Szwecją wiele żądań, każdy bardziej niemożliwy niż poprzedni, a Sztokholm musi udzielić Erdoganowi tej samej odpowiedzi, której udzielił Putin, gdy chciał uniemożliwić Szwecji wstąpienie do NATO: „Jesteśmy niezależnym krajem, który podejmuje własne decyzje. Turcja nie ma uprawnień do dyktowania Szwecji i Erdogan też o tym wie. Biden i sekretarz generalny NATO Stoltenberg zapewnili Szwecję, że drzwi są otwarte. Erdogan zachowuje się jak wściekły strażnik. Teraz kolej członków, aby szybko złożyli obietnice wykupienia członkostwa” – ostrzega Aftonblad ze Sztokholmu.

The London Telegraph dodaje: „Erdogan jest postrzegany jako dobry przedsiębiorca. Dlatego większość analityków uważa, że ​​poparcie Turcji dla członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO można ostatecznie zapewnić poprzez ustępstwa. Miejmy nadzieję, że mają rację”.

Litewska gazeta LIETUVOS RYTAS z zadowoleniem przyjmuje szybkie przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO: „Ponieważ byłoby również korzystne dla Litwy, gdyby Morze Bałtyckie stało się morzem czysto śródlądowym dla NATO. Moskwa może teraz rozmieścić więcej sił na swoich zachodnich granicach, skierowanych na imigranci i tym podobne – ale poza tym nie. Wiele może zdziałać, zwłaszcza że siły rosyjskie są związane na Ukrainie i wydaje się, że nie uważa tego już za bezpośrednie zagrożenie – zauważa LIETUVOS RYTAS z Wilna.

ten New York Times Z USA ostrzega przed nadmiernym optymizmem w sprawie sytuacji militarnej na Ukrainie: „Kuszące jest widzieć oszałamiające sukcesy w walce z rosyjską agresją jako znak, że kraj, przy wystarczającej pomocy amerykańskiej i europejskiej, jest na skraju pokonania Rosjan. którzy odsuwają się do granicy. Ale odbudowa terytoriów okupowanych przez Rosję Od 2014 roku nie jest to realistyczny cel. inwazji prezydenta USA Bidena, więc powinni wyjaśnić ukraińskiemu prezydentowi Zełenskiemu, że USA i NATO nie mogą bez końca sprzeciwiać się Rosji i że broń, pieniądze i wsparcie polityczne, które mogą zmobilizować, są ograniczone, nie powinni ich ścigać po wyimaginowanym zwycięstwo.” New York Times.
Polski RZECZPOSPOLITA Chwali obrońców Mariupola: „Ci bohaterowie nie byli w Europie od pokoleń. Od ponad 80 dni bronią się przed bezwzględnymi napastnikami przy kurczących się zapasach. Przede wszystkim wiedzą, że niewielu wyjdzie z tego żywych lub bez szwanku, którzy mogą stawić czoła więźniów Mariupola w Rosji. Teraz twarde wyroki w fikcyjnych procesach, w których Kreml próbuje udowodnić swoją szaloną tezę, że wojna miała na celu „oszpecenie” Ukrainy. Można użyć dowolnego tatuażu na ramieniu ukraińskiego żołnierza trzymającego III Rzeszę za taką operację propagandową – wyjaśnia. RZECZPOSPOLITA z Warszawy.
EL PAIS Z Madrytu na rzecz większej współpracy obronnej w Europie w świetle rosyjskiej agresji: „Państwa członkowskie UE planują masowy wzrost wydatków na obronę. Jest to ważne dla bezpieczeństwa Unii. Ale Europa musi zrobić zdecydowany krok naprzód i skoordynować swoje programy zaopatrzenia ”.
prasa Z wiedeńskich umów z byłym kanclerzem Schroederem, któremu Bundestag cofnął wczoraj oficjalne przywileje. Gazeta buduje most między Schroederem a byłą austriacką minister spraw zagranicznych Kneissl, która również była krytykowana za jej bliskość z Putinem: „Nie mówią ani słowa o zbrodniach Putina na mocy prawa międzynarodowego i praw człowieka. Jeśli teraz Parlament Europejski tego zażąda dwóch na unijnej liście sankcji i Schroeder traci stanowisko byłego kanclerza, opłaconego pieniędzmi podatników, czy nie ma litości dla Kneissla i Schroedera? jest już integralną częścią kremlowskiej machiny propagandowej?” prasa z Austrii.

Asahi Shimbun z Tokio zajmujący się epidemią korony w Korei Północnej: „Według oficjalnych informacji, od końca kwietnia dziesięć procent populacji zachorowało na chorobę znaną tam jako „nieznana gorączka”. Ponad 60 osób zmarło. rzeczywisty zakres jest niejasny na większą skalę”. Gubernator Kim zainwestował ogromne sumy w rozwój broni jądrowej i rakiet, ale zaniedbał system opieki zdrowotnej. Kraj płaci teraz za to wysoką cenę. Kim musi teraz przyjąć pomoc medyczną z zagranicy, aby uratować Japońska gazeta Asahi Shimbun domagała się: „Społeczność międzynarodowa również musi stać się bardziej aktywna”.

READ  Populiści w Czechach, na Węgrzech iw Polsce rządzą: 1989 Czy wolność była zaraźliwa - 2021 też? - Polityka

LIANHE ZAOBAO z Singapuru mówi: „Wirus mógł dotrzeć do kraju przez Chiny, a następnie mógł się masowo rozprzestrzenić podczas wielkiej parady wojskowej w kwietniu. Co gorsza, prawie cała ludność kraju nie została zaszczepiona. Oferty pomocy zagranicznej odrzucono tam również brak testów. Reżim oddaje teraz swój kraj wirusowi z powodu paranoidalnej polityki blokowania. Jest to wyraźny kontrast z Chinami, gdzie przestrzeganie strategii ma coraz wyraźniejsze konsekwencje dla gospodarki ”.

Konsekwencje gospodarcze blokady w Chinach wywołują również niepokój Huanqiu Xibao, który pojawia się w Pekinie. Chociaż gazeta broni strategii zerowego Covida, ostrożnie krytykuje: „Teraz jest to kwestia wytrwałości i wytrwałości, ponieważ wciąż nie oczekuje się, jak rozwinie się epidemia. Jednocześnie jednak produkcja, a co za tym idzie rozwój gospodarczy, powinny nie dajcie się zdusić, bo stabilna gospodarka. Tylko on gwarantuje stabilność w sercach obywateli i stabilność sytuacji w kraju”. Międzynarodowy przegląd prasy kończy się głosem HUANQIU SHIBAO z Chin.

Continue Reading

Economy

Rosja: sprzedano 850 oddziałów McDonald’s – resort szuka nowej nazwy – Gospodarka

Published

on

PERFECT BURGER DEAL: Amerykańska firma fast food McDonald’s ogłosiła w czwartek, że prawie 850 oddziałów w Rosja Zostanie sprzedany rosyjskiemu licencjobiorcy Aleksandrowi Govorowi. Na początku milczano o szczegółach finansowych.

Govor posiadał już 25 sklepów na Syberii, zanim McDonald’s wycofał się z Rosji. A teraz powinniśmy pomalować sklepy z burgerami w całym kraju. Ponieważ: Oddziały nie mogą być kontynuowane pod marką McDonald’s.

Rosyjskie Ministerstwo Handlu oferuje teraz swoją pomoc i ogłosiło publiczne wezwanie do nazwiska. Amerykański dziennikarz Kevin Rothrock, który pisze dla krytycznego rządowego magazynu elektronicznego ”meduzaJak pisze, telegram zamieścił w czwartek wywiad z ministerstwem.

Rothrock napisał: „Rosyjskie Ministerstwo Handlu prosi opinię publiczną o sugestie dotyczące nowej nazwy dla Aleksandra Govora, który kupuje McDonald’s w Rosji. Na liście znajdują się Rosburger, RusDonald’s, Nashmak, Mashkinfarsh, ZBurger (mniam) i wiele innych. ”.

Zwłaszcza propozycja „ZBurgera” nie jest atrakcyjna: w Rosji łacińska litera „Z” jest wyświetlana na samochodach, budynkach lub na koszulkach jako wyraz poparcia dla wojny Rosji z Ukrainą. Ikona ma oznaczać „Za Pobedu” – „O zwycięstwo”. Kod jest również używany za granicą oraz w mediach społecznościowych.

W swoim tweecie Rothrock połączył plik wywołanie telegramu Później dodał: „Po 222 odpowiedziach ministerstwo zawiesiło funkcję komentowania”. Dopiero okaże się, jak poważnie ministerstwo podchodzi do propozycji.

W każdym razie usta uczestnikom śliniły się. Post w Telegramie mówi: „Przekażemy najbardziej kreatywne i interesujące pomysły (sugestie, redaktor) rosyjskiemu właścicielowi. Kto wie, może będzie to ta sama nazwa dla kilkuset restauracji fast food w Rosji – śmiało!”


Telegram z rosyjskiego Ministerstwa HandluZdjęcie: Telegram

Oprócz propozycji ze strony społeczeństwa wydaje się, że w tle są też konkretne plany. Dowodem może być niedawno złożony wniosek patentowy.

Rzecznik patentowy natychmiast zgłosił znak towarowy na logo, które miało reprezentować firmę prowadzącą „bary z przekąskami, kawiarnie, kawiarnie, restauracje i restauracje samoobsługowe” po zamknięciu restauracji. Imię: „Wujek Wania”. Logo: Logo McDonald’s jest przechylone na bok. W aplikacji zastosowano również charakterystyczne „oryginalne kolory” McDonald’s – czerwony i żółty.


Rejestracja w Moskiewskim Urzędzie Patentowym pokazuje logo sieci restauracji

Rejestracja w Moskiewskim Urzędzie Patentowym pokazuje logo sieci restauracji „Onkel Vanya”. Przyciągający wzrok: to logo McDonald’s przecięte z bokuZdjęcie: Twitter / JoshGerben

Rosja również rozpoczęła już „proces replikacji” różnych produktów spożywczych. Na przykład po tym, jak Coca-Cola i Pepsi opuściły rynek rosyjski, krajowy producent Ochakovo zaczął wytwarzać produkty w stylu kultowych marek.

Coca-Cola stała się CoolColą, Fanta została Cool, a Sprite Street stała się. Wszystko to przy zachowaniu klasycznej kolorystyki opakowań napojów bezalkoholowych. Jednak: litery nie są już zakrzywione, ale są wytłoczone dużymi literami na etykietach.

Czy McDonald’s może w końcu wrócić do Rosji?

Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji wiele światowych firm, w tym McDonald’s, zawiesiło lub całkowicie zakończyło działalność w Rosji. Chicagowski gigant burgerów pozostawia jednak otwartą kwestię, czy w przyszłości może wrócić na rosyjski rynek.


Przynajmniej Chris Kempinski, prezes McDonald's, nie wykluczył powrotu na rynek rosyjski

Przynajmniej Chris Kempinski, prezes McDonald’s, nie wykluczył powrotu na rynek rosyjskiZdjęcie: Reuters

W liście do pracowników prezes McDonald’s Chris Kempinski napisał: „Nie da się przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale chcę zakończyć mój list w tym samym duchu, który sprowadził McDonald’s do Rosji: nadzieja. Więc nie kończmy na pożegnanie Zamiast tego powiedzmy , jak opisano w języku rosyjskim: dopóki się nie spotkamy ”.

McDonald’s otworzył swój pierwszy rosyjski sklep w styczniu 1990 r. – na krótko przed upadkiem ówczesnego Związku Radzieckiego.

READ  Po porażce w Ohio: Volkswagen chce obalić orzeczenie USA w aferze emisyjnej
Continue Reading

Economy

Aldi i Lidl: Produkt przekracza limit ceny, którego nigdy wcześniej nie widziano w wyprzedaży

Published

on

Produkty mleczne stają się coraz droższe. Staje się to szczególnie widoczne przy zakupie masła.

Dortmund – Produkty w supermarketach i dyskonty drożeją z powodu wojny i inflacji na Ukrainie. Na masło wpływają również wyższe ceny, tak że w niektórych przypadkach jego koszt już na początku kwietnia przekracza 2 euro. Ale ceny wciąż rosną.

produkt masło
znaczenie Tłuszcz z kremu mlecznego
produkcja Głównie z mleka krowiego

Aldi, Lidl i Edeka: cena masła bije historyczny rekord

Lubić gazeta z jedzeniem Według doniesień, niemieckie masło kosztuje obecnie 2,29 za 250-gramowe opakowanie. Oznacza to wzrost cen o 20 centów w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Niektóre markowe produkty maślane z supermarket Teraz przełam nawet znak 3 euro. Powinny one obejmować artykuły od największych producentów, takich jak Meggle, Weihenstephan i Kerrygold, które obecnie sprzedają się za 3,19 do 3,39 euro – ceny, których do niedawna nikt się nie spodziewał. Inne produkty również obecnie doprowadzają klientów do desperacji – na przykład A Dziwny pokaz w Aldijak? Heidelberg 24 wzmiankowany.

Ale na południowoniemieckiej giełdzie masła i sera w Kempten mówi się o „normalnym popycie” pomimo wysokich cen. Komisja uznała, że ​​nowe ceny nie powinny zniechęcać konsumentów do kupowania masła pakowanego. Ponadto Produkty zbożowe prawdopodobnie wkrótce zdrożejąjak? bw24.de wzmiankowany.

Aldi, Lidl, Edeka: Producenci nie chcą przeciążać konsumentów

Na tle rosnących kosztów energii i surowców nie oczekuje się obecnie spadku poziomu cen. W związku z tym producenci mleka wywierają coraz większą presję na detalistów, aby przerzucali zwiększone koszty na konsumentów w postaci wyższych cen.

To właśnie zamówił Heinrich Gruber w mleczarni Gruber w Egipcie gazeta z jedzeniem Elastyczne rozwiązania i umowy na okres krótszy niż trzy do czterech miesięcy. Z drugiej strony, inni producenci nie chcą przeciążać swoich klientów i zamiast tego chcą oszczędzać na własnych kosztach, jak np. produkty mleczne Berchtesgadener Land.

Masło drożeje.

© agefotostock / Imago

Jednocześnie trudno przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Pozycja rynkowa nadal jest klasyfikowana jako niepewna. Komisja stwierdziła w kwietniu, że dopiero się okaże „jak szybko lub jak szybko wzrosną ceny w przyszłości”.

READ  Po porażce w Ohio: Volkswagen chce obalić orzeczenie USA w aferze emisyjnej

Lista zasad: © Imago

Continue Reading

Trending