Connect with us

Top News

Czterdzieści lat temu polscy generałowie chcieli obrócić koło historii Europa | DW

Published

on

13 grudnia 1981 Zimna i słoneczna niedziela w Warszawie, idealna na zwiedzanie miasta. Jednak każdy, kto rano wyjdzie z mieszkania do kościoła – to już trzeci raz w Adwencie – poślizgnie się z dziećmi lub kupi gazetę, kręcąc się po piętach w szoku. Czołgi bojowe zastąpiły autobusy na zaśnieżonych ulicach stolicy. Uzbrojeni żołnierze bronili budynków rządowych i innych obiektów strategicznych. Bojownicy sprawdzali samochody i przechodniów. Każdy, kto został złapany z ulotkami, był zabierany do kieszeni.

Ogólne o martwych telefonach i telewizji

Wtedy każdy, kto odbierze telefon w domu, aby porozmawiać ze znajomymi, powinien dowiedzieć się, że wszystkie połączenia są zerwane. W poszukiwaniu informacji reżyser telewizji zobaczył generała – lidera partii i rządu – Wojciecha Zaruzelskiego, który zapowiedział nałożenie „państwa wojennego”.

Generał Zaruzelsky ogłasza stan wojenny w polskiej telewizji

– Nasz kraj stoi na krawędzi przepaści – powiedział dowódca surowym głosem. „Nie dni, tylko godziny dzielą nas od katastrofy proporcji narodowych” – tłumaczył Zaruzelski. Za zbliżającą się w Polsce zagładę obwiniał opozycyjny ruch Solidarność.

Fala strajków na polskim wybrzeżu Bałtyku latem 1980 r. doprowadziła do uznania Związku Solidarność pod przewodnictwem Leka Wałęsy i powstała w Polsce swego rodzaju dwuwładza. Wkrótce ruch narodowy, liczący dziesięć milionów członków, stopniowo rozszerzał swoją władzę strajkami i protestami, nie ukrywając swojego antykomunistycznego stanowiska. Reklamodawcy nazwali później ten czas „Festiwalem Niepodległości”.

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PVAP), rozdrobniona partia rządząca, która wielokrotnie się wycofywała, nie jest gotowa dzielić się władzą z opozycją bez rezygnacji z władzy. Kartki żywnościowe powinny łagodzić ograniczenia dostaw jak na wojnie – na próżno. Zdjęcia sklepów z pustymi półkami i zdjęcia tych, którzy przynieśli do domu duży kubek papieru toaletowego, stały się tragicznymi symbolami nieszczęść gospodarczych tamtych czasów.

READ  Kontrowersje wokół kopalni odkrywkowej Toro: ETS nakłada na Polskę 500 000 euro dziennie

Moskwa jest zła na polskich towarzyszy

Towarzysze w Moskwie wyrazili niezadowolenie ze swoich polskich towarzyszy. Manewry oddziałów Układu Warszawskiego z grudnia 1980 r. i marca/kwietnia 1981 r. stanowiły środek nacisku na Warszawę i mogą świadomie przypominać inwazję na Czechosłowację w 1968 r. „Musimy utrzymać presję”, powiedział Tariq al-Hashimi, sekretarz generalny partii. Leonid Breżniew z KPZR, zgodnie z protokołem Biura Politycznego z 16 kwietnia 1981 r. To, czy Moskwa była rzeczywiście gotowa do najazdu na Polskę, czy też towarzysze w Warszawie zostaną w ten sposób zastraszeni, do dziś pozostaje przedmiotem kontrowersji wśród historyków. .

Lech Wałęsa I Solidarność

Prezydent Solidarności Leg Wałęsa (1980)

Wybiła godzina dla armii, gdy partia nie powiodła się w próbie przejęcia Solidarności pod swoją kontrolę. Generał Zaruzelski został początkowo szefem rządu, a później przejął kierownictwo partii i skupił w swoich rękach całą władzę. Wszystkie ważne punkty kontaktowe w administracji wypełnił umundurowanymi powiernikami.

Strajk przeciwko Solidarności

W nocy 13 grudnia 1981 r. do władzy w kraju doszła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). W całym kraju zmobilizowano 70 000 żołnierzy, 1750 czołgów bojowych i 30 000 bojowników, aby pokonać opozycję. 3000 działaczy Solidarności, w tym prawie całe kierownictwo związkowe kierowane przez Leg Wales, zostało aresztowanych i osadzonych w więzieniu w ciągu pierwszej godziny stanu wojennego. Zniesiono wolność strajków i zgromadzeń oraz wprowadzono godzinę policyjną. Solidarność została zdelegalizowana, a później rozwiązana.

Mimo zaskakującego efektu Solidarnosk zdołał zmobilizować personel niektórych kompanii i obronić je przed nacierającymi jednostkami wojskowymi i bojowymi. 16 grudnia 1981 r. wokół kopalni „Wujek” w Katowicach wybuchły zaciekłe walki. W ataku na Collier zastrzelono dziewięciu górników.

Pyrrusowe zwycięstwo armii

Reżim wojskowy stosunkowo szybko odniósł sukces w usunięciu Solidarności jako antykomunistycznego ruchu masowego i przywróceniu władzy staremu systemowi. Do końca 1982 r. prawie 10 000 osób zostało uwięzionych, a prawie 12 000 skazanych przez sądy wojskowe. Stan wojenny został uchylony w lipcu 1983 r.

READ  Annalina Barbaugh: Nowe lobby liberalne uderzyło w Zielonych w reklamie – „10 zakazów”

Kraj pogrążył się w stagnacji gospodarczej i społecznej. Setki tysięcy młodych Polaków uciekło z kraju, głównie do Republiki Federalnej Niemiec. W tym czasie dług zagraniczny sięgał nawet 40 miliardów dolarów. Kraj był praktycznie zbankrutowany i politycznie odizolowany. Wiele zabójstw politycznych, takich jak zabójstwo pastora Jersey Popilusco przez urzędników MSW, wstrząsnęło Polakami.

Gorbaczow wchodzi na scenę

Dopiero zmiany na światowej arenie politycznej dawały nadzieję. Pierestrojka Michaela Gorbaczowa i Głasnost, którzy rządzili Kremlem od 1985 roku, otworzyły więcej możliwości oporu.

Polska Warszawa |  Wojciech Zaruchelski 1988

15 lipca 1988, Warszawa: Erich Honecker, Milos Jakes, Michael Korbotshov, Wojciech Zaruchelsky (z przyciemnianymi okularami), Nikolai Sousseku i Todor Shivkov (od lewej)

Dwie fale uderzeniowe w 1988 roku pokazały, że Solidarność się rozpadła, ale nie została pokonana. Nowe pokolenie robotników naruszyło władzę państwową. Ta świadomość doprowadziła do tzw. rozmów Okrągłego Stołu w 1989 r. i pierwszych półwolnych wyborów parlamentarnych w całym okręgu wschodnim. Prawie osiem lat później doradca Solidarności Tadeusz Mazowiecki został wybrany na premiera RP. Rok później prezydentem RP został bohater Partii Pracy Lek Wałęsa.

Zdrajca czy bohater?

Do jego śmierci w 2014 roku politycy i historycy spierali się o rolę Zaruzelskiego. Wielu widziało w nim zdrajcę, który wysłał czołgi i żołnierzy przeciwko własnemu ludowi, by bronić władzy partii. Inni okrzyknęli go żołnierzem, który ocalił kraj przed sowiecką inwazją i ocalił go od rozlewu krwi.

W 2011 roku spotkał ciężko chorego generała w szpitalu Leg Wales Hospital i uścisnął mu dłoń. Wybaczył mu? W rozmowie z DW Wallace mówi, że Jaruchelsky był także patriotą, który chciał ocalić swój kraj przed Sowietami – ale na swój sposób. „Nie walczyłem z Zaruzelskim, przeciwko bezpieczeństwu państwa, przeciwko agentom. Walczyłem przeciwko organizacji”.

W swojej książce „Powyżej 30 lat” Jaruchelsky napisał: „Przepraszam za dotkliwe skutki stanu wojennego (…). Jedno zawsze jest złe”.

READ  Armin Lashet w Warszawie - pamięć w Polsce, problem w kraju - polityka za granicą

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

RWE buduje w Polsce łącznie 20 MW parków fotowoltaicznych

Published

on

| Oni są: Wiadomości Dow Jones … | Czas nauki to około 1 minuty.

|
Przeczytaj tekst
Zatrzymać
Pauza
Przystępować

Frankfurt (Dow Jones) Energy Group RWE rozszerza portfolio energii odnawialnej w Polsce. Według RWE, Grupa DAX otrzymała dwustronne umowy od polskiego rządu dotyczące rozróżnienia między parkami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 20 MW (MWac).

Dziewięć systemów fotowoltaicznych o mocy 7 MW ma powstać na Pomorzu Zachodnim iw Wielkopolsce, a dwa średniej wielkości projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 14 MW mają powstać na Dolnym Śląsku. Zamówienie planowane jest na koniec 2023 roku.

Te projekty fotowoltaiczne umacniają naszą pozycję jako jednej z wiodących firm produkujących zieloną energię elektryczną w Polsce – powiedziała Agnieszka Woźniacki, prezes RWE Renewables’ Ownshore Development Europe, Scandinavia & Baltics. Projekty fotowoltaiczne nie mają dużej skali. Jednak w klastrach możemy usprawnić budowę i późniejsze operacje.”

Według kolejnych informacji, RWE obecnie buduje w Polsce 42 naziemne systemy fotowoltaiczne o mocy 32 MW, a budowa 29 MW rozpocznie się w tym roku.

Skontaktuj się z autorem: [email protected]

DJG / błąd / brb

Wyniki) Dow Jones Newswire

19 stycznia 2022 05:23 I ( 10:23 GMT)

Prawa autorskie (c) 2022 Dow Jones & Company, Inc.

READ  Annalina Barbaugh: Nowe lobby liberalne uderzyło w Zielonych w reklamie – „10 zakazów”
Continue Reading

Top News

Johnson & Johnson: Zasady dotyczące wzmacniaczy stanu są mylące

Published

on

Korona

Johnson & Johnson: Zasady dotyczące wzmacniaczy stanu

W pełni zaszczepione szczepionką Johnson & Johnson

W pełni zaszczepiony Szczepionką Johnson & Johnson

Każdy, kto został zaszczepiony szczepionką „Johnson” firmy Johnson & Johnson, potrzebuje tylko jednej strzykawki, aby udowodnić szczepionkę. Jednak w przypadku różnych szczepionek zaleca się drugą i trzecią dawkę.

Pokaż opis

Szczepienia przypominające są potrzebne po szczepieniu Johnson & Johnson – ale kiedy obowiązuje dawka przypominająca? Przegląd.

Berlin

  • Kraje związkowe mają różne podejścia do regulacji dopalaczy
  • Powoduje to zamieszanie wśród osób zaszczepiających
  • Szczepionki Johnson & Johnson Ile szczepionek potrzeba, aby utrzymać swój status przypominający? Możesz dowiedzieć się o różnych terminach tutaj

Po dokręceniu Korona– Działania 2G Plus dotyczą wielu dziedzin życia publicznego: w rezultacie wjazd jest dozwolony tylko dla osób zaszczepionych, przebadanych i odzyskanych. Obowiązuje wyjątek Środek pobudzający – Nie potrzebują testu.

Problem: Co? Johnson & JohnsonKraje związkowe mają różne definicje, kto jest szczepiony „Uniesiony”. ZDF „Dzisiaj” Zapytał o to ministerstwa zdrowia 16 krajów.


Szczepionka przypominająca: Johnson & Johnson nie ma takich samych zasad

Osoby zaszczepione szczepionką Johnson & Johnson uznano za w pełni zaszczepione po podaniu pojedynczej dawki. Załóżmy, że ci ludzie są po Kolejna dawka Można uznać za odpowiednio podwyższone, tylko częściowo poprawne.

Policz teraz Johnson & Johnson-Po w zasadzie dalszym szczepieniu zwiększona grupa ludności jest szczepiona tylko w następujących krajach związkowych: Hamburg, Hesja, Nadrenia-Palatynat i ்கியா.

Jednak w innych krajach związkowych szczepionka przypominająca może nie wystarczyć, aby przynieść korzyści osobom na duchu: Nadrenia Północna-Westfalia, Schellswick Holstein i Bayern pragnienie Dwa strzały przypominające Otrzyma. W Bawarii pierwszą szczepionkę przypominającą należy podać cztery tygodnie po podstawowej immunizacji, a drugą trzy miesiące później. Opinia i jasna definicja z innych krajów są w toku.
Szczepionkowy przełom: tutaj obowiązuje poziom wzmocnienia

Jednak różne ograniczenia dotyczą nie tylko osób zaszczepionych Johnson & Johnson: w niektórych stanach federalnych ludzie również stosują Zaliczki na szczepionki Jak podwyższony.

Wszystkie informacje w skrócie: Wydajność, skutki uboczne, dopalacze — wszystko o Johnson & Johnson

W Bawarii, Hamburgu i Nadrenii Północnej-Westfalii osoby, które zostały zaszczepione dwukrotnie, składają wniosek jeden po drugim. Infekcja koronowa Jak podwyższony. Z drugiej strony w Badenii-Wirtembergii, Hesji, Kraju Saary i Turyngii, nawet po opracowaniu szczepionki, ludzie muszą otrzymać dodatkową szczepionkę przypominającą, aby można było uznać, że są zachęcani.

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, kiedy należy wykonać szczepionkę przypominającą. Jednak jest Firma Roberta Kocha (RKI) Zmieniono swoje wytyczne dotyczące stanu wyzdrowienia: W związku z tym uważa się, że dana osoba wyzdrowiała tylko przez trzy miesiące – co musi być zgodne ze stanem dawki przypominającej poprzez poprawę szczepień. Kolejna szczepionka przypominająca wydaje się tak oczywista.

Zasady boostera i obowiązkowe testy: Inne wyjątki

w Baden-Wர்டrttemberg i Brema Poziom doładowania związany z obowiązkiem testowym 2G Plus jest zdefiniowany inaczej. Odzyskany Bez jakiejkolwiek ochrony szczepionkowej, ich Wykrywanie PCR Zakażenie koronawirusem już nie istnieje Trzy miesiące Uważa się, że w tych krajach związkowych nasiliło się zacofanie.

Zgodnie z zasadą 2G-Plus osoby, które zostały zaszczepione tylko dwa razy, w Badenii-Wirtembergii i Bremie, są uważane za zmotywowanych, jeśli były szczepione po raz ostatni. Szczepionka Mniej niż Trzy miesiące Za.

W obu tych krajach związkowych ludzie są zwolnieni z obowiązku testowego wynikającego z rozporządzenia 2G-plus. Szczepionka przypominająca Nie zalecany przez Stały Komitet ds. Szczepień (Stico). To zawiera Kobiety w ciąży i Pierwszy trymestr ciąży. (Dzień)

READ  Kontrowersje wokół kopalni odkrywkowej Toro: ETS nakłada na Polskę 500 000 euro dziennie
Continue Reading

Top News

Obawy przed cyberatakami: ostrzeżenie Alfa-CRP w Polsce

Published

on

Za granicą Uważaj na cyberataki

Polski rząd wydał alarm Alfa-CRP w całym kraju

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Co: pa / PAP

Po cyberatakach na ukraińskie serwery rządowe alarm Alfa-CRP będzie obowiązywał w Polsce do niedzieli – pierwszy z czterech w sumie poziomów alarmowych. Wynik ten wskazuje, że Polska rozważa cyberatak na kluczową infrastrukturę.

miWynika to z napiętej sytuacji w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji. Od wtorku o 23:59 alert Alfa-CRP będzie obowiązywał w całej Polsce. Rząd ogłosił we wtorek wieczorem.

Według doniesienia premier Mateusz Morawiecki podpisał stosowne rozporządzenie po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i szefem krajowej agencji wywiadowczej ABW. Alpha-CRP to pierwszy z czterech poziomów alarmowych, które można uruchomić w przypadku zagrożenia cyberatakami.

Organy powinny poddawać monitoringowi, tj. przeglądowi, ważną infrastrukturę, taką jak połączenia telekomunikacyjne. „To sygnał dla służb bezpieczeństwa i całej administracji publicznej do szczególnej czujności” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie.

W raporcie stwierdzono, że posunięcie polskiego rządu było związane z atakami cybernetycznymi na serwery ukraińskiego rządu w ciągu ostatnich kilku dni. Poziom CRP ma charakter prewencyjny i powinien być stosowany początkowo do niedzieli.

W piątek w Polsce zgłoszono wyciek danych. Według serwisu Onet do 9 stycznia ponad 1,7 miliona szczegółów dotyczących polskiej armii zostało załadowanych na serwer i podobno pobrane. Powiadomienie o poziomie alarmowym CRP wskazuje, że polski rząd uważa, że ​​w najbliższych dniach można sobie wyobrazić cyberataki na kluczową infrastrukturę.

Czytaj

Najwyższy stopień pilności: istnieje pilna potrzeba pozostania wśród grup przestępczych

Oprócz infrastruktury telekomunikacyjnej obejmuje to dostawy energii. Decyzja zapada w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Ukrainą w sąsiedniej Polsce. Moskwa przewiozła przez granicę na Ukrainę tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt. Dyplomacja kryzysowa na Zachodzie nie pomogła jeszcze złagodzić napięć. Polska, zachodni sąsiad Ukrainy, również jest zagrożona wydarzeniami.

READ  Poczta HU w Berlinie - ale biali kandydaci nie są mile widziani! - BZ Berlin
Continue Reading

Trending