Connect with us

Top News

Czego Ukryta Bruksela może nauczyć Polskę?

Published

on

Przemawia polska pisarka, publicystka i pisarka Gracina Plebenek Rosnąca Europa Jeśli chodzi o jego nowe książki, te dwie poruszają najważniejsze kwestie europejskiej zbiorowej wyobraźni: tożsamość i przeszłość.

Gracze na autostradzie (The Woman Pirates), to jedna z dwóch nowych książek słynnej polskiej pisarki Graciny Plebenek, zbiór esejów literackich o dojrzałych kulturowo kobietach. Wydana w marcu (w języku polskim), do której zostanie dodany link do innej książki 14 kwietnia, Przyroda zwierzęca w mieście (Animal Nature in the City), tym razem o Brukseli, został zaproszony do domu w 2005 roku przez Plebenecka, byłego dziennikarza agencji Reuters i Gazety Vyborka w Warszawie i Sztokholmie.„Wtedy po prostu zwróciliśmy na to uwagę [the latter book] Na przykład, jeśli chodzi o ukryte miasto Brukseli, ukryta rzeka została ostatecznie podłączona do systemu kanalizacyjnego. To doskonała metafora dla króla Leopolda II, a Belgowie często niechętnie patrzą na brutalną kolonialną przeszłość ”- mówi.

Pomniki Leopolda II i prywatne dyskusje o kolonialnej przeszłości Belgii skłoniły Grenę do rozmowy z jej przybranym miastem.

„Znam kilku mieszkańców Belgii i Konga, którzy tu mieszkają i dzięki nim dowiedziałem się o najgorszych zbrodniach tego kraju w Afryce. Zacząłem czytać, czytać literaturę afrykańską na ULP w Brukseli i pojechałem do Kinszasy przed opublikowaniem mojej powieści. Gniew O belgijskiej policjantce urodzonej w Kongo ”- mówi.

„Dopiero teraz uczą się dzieci w wieku szkolnym o kolonialnej przeszłości Belgii” – kontynuuje. „Niedawno przeniesiono wystawę w Królewskim Muzeum Afryki Środkowej, która jest punktem wyjścia do dyskusji o ogólnej historii Belgii i Konga”.

Omawiając belgijską i polską tożsamość, w naszej rozmowie przechodzimy do pytań o to, jak pamiętamy – o przeszłości trzeba pamiętać.

„Tożsamość tego małego narodu wydaje się być podzielona, ​​a Brukselskie Drogi i Bulwary honorują i upamiętniają wielkie lata zbudowane za pieniądze zabrane z Afryki i niegrzecznie uznają straszne koszty życia ludzkiego, jakie przyniósł on do Afryki”.

READ  Ankieta Forza: Scholes wygrywa pierwsze trio wyborcze nad Barbaugh i Lashett

Mówi jednak, że jest to „bardzo kapitalistyczne miasto” i istnieją w przeszłości ślady silnego poczucia spójności społecznej, wspólnoty i obowiązku wobec innych.

„Jest mniej prawdopodobne, aby dyskutować o zbrodniach, które były monarchią kolonialną”.

Polska wobec kontrrewolucji

Mieszkanie w Belgii otworzyło także oczy na to, co wydarzyło się pod rządami prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS) w jego rodzinnej Polsce.

„Żeby Polska mogła zobaczyć kształt biblioteki, trzeba ją opuścić – mówi Umberto Environment. Dobrze jest zobaczyć swój kraj, gdy nie jestem wśród „mojego” ”- mówi Plebenek.

– W Polsce widać wyraźnie porażkę. Tracimy prawa, o które walczyło pokolenie mojej babci. Moja mama to przyjęła. W czasach PRL kontrowersje używaliśmy jako sposobu na opór władzy. Każdy obrządek katolicki jest mały forma protestu i nieposłuszeństwa Musimy walczyć z Kościołem, aby doprowadzić nas do czasu, który był bardzo politycznie opresyjny.

„Nie mamy w Polsce kultury„ gospodyni domowej ”, kobiety zawsze pracują. Myślę, że teraz widzimy zemstę za ten jawny ateizm, rekonstrukcję patriarchatu. Z tego punktu widzenia kobiety są jak las, jak natura, jak drzewa, które weszły do ​​lasu Piavoina, i podobnie jak zwierzęta, które mogą teraz polować, muszą być stłumione, kontrolowane i zdominowane.

„Jak mówi Biblia:„ Wypełnij ziemię i pokonaj ją ”. Jest to sprzeczne z podstawową motywacją współczesnej kultury, w której empatia ma ogromne znaczenie, jak widzimy w ruchu PLM i Meadow, i jest w pewnym sensie zmianą paradygmatu Leopolda i jego dziedzictwa w Belgii. ogromne zasoby naturalne.

„W Polsce nowe pokolenie odważnych młodych ludzi jest gotowe przejąć Kościół, a władze polityczne i konserwatywne paradygmaty kulturowe, które nadzorują Kościół, wciąż budują ogromny potencjał myślowy i zbiorowy”.

„Myślę i wierzę, że wszystko to zmieni się dzięki empatii” – mówi.

„Duch czasu to wielka witalność, a sposobem radzenia sobie z centralizacją władzy jest zmiana myślenia ludzi na poziomie kulturowym, lokalnym i miejskim. Ruch antypolski jest w tej chwili bardzo słaby, i być może to jedyny sposób. Ale jestem pewien. “

READ  Kraków / Polska: „Być na drzewie” zaprasza obrońców praw zwierząt - zobaczcie, co to jest?

Zdjęcie dzięki uprzejmości Grażyny Plebanek.


W przeciwieństwie do wielu witryn z wiadomościami i informacjami, Rosnąca Europa Wolny do czytania, zawsze będzie. Powella tu nie ma. Jesteśmy niezależni, powiązani lub reprezentujemy dowolną partię polityczną lub organizację biznesową. Chcemy tego, co najlepsze dla rozwijającej się Europy, nic więcej, nic mniej. Wasze wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym cudownym obszarze.

Możesz wnieść swój wkład Tutaj. Dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Polska udziela licencji prywatnemu nadawcy wiadomości

Published

on

bNajwiększy prywatny nadawca wiadomości Olens może kontynuować nadawanie w TVN24. Jego licencja została przedłużona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zanim wygaśnie w najbliższą niedzielę. Pochodzi z Narodowej Partii Konserwatywnej Rządzącej Biznes Organ zarządzający wcześniej zwlekał z decyzją o półtora roku. Biorąc pod uwagę obawy dotyczące systemu własności stacji, jej spółką macierzystą jest American Discovery Group.

Thomas Kutcher

Korespondent polityczny dla krajów Penelox w Unii Europejskiej, NATO i Brukseli.

W Polsce nadawcy, partie opozycyjne i prasa dostrzegli jednak prawdziwy powód opóźnienia w próbie przejęcia przez rząd PiS kontroli nad polskim rynkiem medialnym. Ta obawa nie zostanie usunięta, ponieważ licencja zostanie przedłużona, ponieważ Rada Organów Nadzoru grozi jej cofnięciem.

Sprawa TVN24 wzbudziła obawy o wolność mediów w Polsce w Stanach Zjednoczonych i wywołała oburzenie między Warszawą a Waszyngtonem. Według polskich mediów stosunki między obydwoma krajami są teraz gorsze niż 30 lat po upadku komunizmu. Podczas trwającego procesu koncesjonowania Rady Radia i Telewizji PiS dążył do wyegzekwowania prawa, które zmusiłoby amerykańskich właścicieli TVN24 do sprzedaży swoich udziałów w stacji.

„Zagrożenie wolności mediów”

Do tej pory regulacja w Polsce zwalniała firmy działające na terenie europejskiej strefy ekonomicznej z 49-procentowego limitu kapitału zagranicznego w nadawców radiowych i telewizyjnych. Tak wygląda sytuacja z TVN24; Stacja jest własnością firmy z siedzibą w Holandii. W połowie sierpnia, zgodnie z nową wersją ustawy o nazwie „Lex TVN” w Polsce, została ona uchwalona przez Sezmal, izbę niższą polskiego parlamentu. JA Podlegają limicie kapitałowemu, jeśli należą do grup zewnętrznych. To spowodowałoby, że obecna struktura właścicielska byłaby nielegalna.

READ  Ankieta Forza: Scholes wygrywa pierwsze trio wyborcze nad Barbaugh i Lashett
Continue Reading

Top News

Raport: Gwałtowny wzrost nielegalnej imigracji do Niemiec przez Białoruś

Published

on

Według wstępnych szacunków Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w pierwszej połowie września „400 osób wjechało nielegalnie do Brandenburgii”. Dla porównania: przez cały sierpień było ich 400.

Według doniesień Rbb, tylko w ostatni weekend powinno być 125 wynalazków więcej FrankfurtI / lub dałeś. Miasto Odra koncentruje się obecnie na nielegalnej imigracji do Niemiec przez Białoruś i Polskę. Około 75 procent zidentyfikowanych imigrantów stwierdziło, że wcześniej wjechali na Białoruś lub na Litwę i do Polski. Potwierdziła to redakcja badawcza rbb24 Policja Federalna. Duża część uchodźców, którzy w ten sposób przybywają do Brandenburgii Irak Obywatel.

Nielegalna imigracja do Niemiec: uchodźcy prawdopodobnie przybędą przez Białoruś

Policja Federalna „przygląda się relacjom między sytuacją na granicy polsko-niemieckiej w Brandenburgii a sytuacją na granicy polsko-białoruskiej” oraz „podejmuje materialne i techniczne środki ostrożności w celu wdrożenia odpowiednich środków”. Według doniesień, namioty i toalety zostały już ustawione dla uchodźców przybywających na Posterunek Policji Federalnej we Frankfurcie nad Odrą.

ten Polskie Władze oskarżają reżim białoruskiego władcy Aleksandra Łukaszenki o zorganizowane sprowadzanie uchodźców na zewnętrzną granicę UE. Stamtąd wielu próbuje przenieść się do Niemiec. Warszawa oskarża rząd w Mińsku o dążenie do destabilizacji UE i Polski poprzez celowe uprowadzanie ich w odwecie za niedawne sankcje. Kilka dni temu wzrost granicy polsko-białoruskiej spowodował pierwsze zgony wśród uchodźców.