Connect with us

Tech

Czarne dziury są jak „fabryki złota” – dyski akrecyjne wokół czarnych dziur mogą wytwarzać ciężkie pierwiastki

Published

on

Formacja pierwiastków kosmicznych: gwiezdne czarne dziury mogą być od dawna oczekiwanymi miejscami powstawania złota i innych ciężkich pierwiastków. Symulacja modelu sugeruje, że w dyskach akrecyjnych wokół tych dziur jest wystarczająco dużo wolnych neutronów o wysokiej energii, aby wygenerować te pierwiastki poprzez szybkie wychwytywanie neutronów. Tak więc kandydatami do tych kosmicznych fabryk złota są czarne dziury ze zderzenia gwiazd neutronowych, ale także z hipernowych.

Prawie wszystkie elementy układu okresowego pojawiły się długo po Wielkim Wybuchu – wraz z powstaniem pierwszych gwiazd we wszechświecie. Dopiero po wewnętrznej fuzji jądrowej wodór i hel stopiły się, tworząc coraz większe atomy, w tym żelazo. Z drugiej strony, nawet w przypadku cięższych pierwiastków proces wychwytywania neutronów jest konieczny. Swobodne neutrony muszą zderzać się z atomem, czasami zamieniając się w protony i tworząc w ten sposób nowy pierwiastek.

Gdy gwiazdy neutronowe zderzają się, powstają ciężkie pierwiastki, co pokazują dane spektroskopowe. © University of Warwick/Mark Garlick/CC-by-sa 4.0.0 Aktualizacja

Gdzie są pozostałe fabryki pierwiastków?

Do złota, platyny, uranu i innych szczególnie ciężkich pierwiastków zwykłe, powolne wychwytywanie neutronów Ale nie wyłączaj. Mogą powstać tylko wtedy, gdy swobodne neutrony mają określoną energię minimalną – uwalniają się między innymi w zderzeniach gwiazd neutronowych. W 2017 roku astronomowie po raz pierwszy odnieśli sukces w takiej kolizji pierwsze utwory Od Gold & Co. do Proof, 2019 To jest potwierdzone Z bardziej szczegółową analizą.

Jednak we wszechświecie jest zbyt mało kolizji gwiazd neutronowych, aby wyjaśnić pełną ilość ciężkich pierwiastków we wszechświecie. Na przykład złoto pochodzi fpięć razy więcej W naszej galaktyce za dużo z takim właśnie wzorcem formowania, naukowcy obliczyli w 2020 roku. Podejrzewają więc, że energia jest zbyt wysoka Hipernowe Zapadająca się gwiazda neutronowa i wynikające z niej czarne dziury umożliwiają szybkie wyłapanie neutronu.

Czarne dziury na horyzoncie

Oliver Just z Centrum Badań Ciężkich Jonów GSI Helmholtza w Darmstadt i jego koledzy zidentyfikowali teraz, które czarne dziury można uznać za fabryki pierwiastków i jak należy zaprojektować ich dyski akrecyjne. „W naszych badaniach systematycznie badaliśmy współczynniki konwersji neutronów i protonów dla dużej liczby konfiguracji dysków przy użyciu złożonych symulacji komputerowych” – wyjaśnia Just.

READ  Komputer do gier z Core i9 i RTX 3090 od 26 sierpnia. W ALDI - 3699 euro dobrze zainwestowanych?

Rezultat: w rzeczywistości dyski akrecyjne niektórych czarnych dziur mają dobre warunki do formowania najcięższych pierwiastków poprzez szybkie wychwytywanie neutronów. Ponieważ jest wystarczająco dużo szybkich neutronów, które mogą zderzać się z atomami i tworzyć nowe pierwiastki, donoszą naukowcy.

Blok dysku jest krytyczny

Istnieje jednak również ograniczenie: „Kluczowa jest całkowita masa płyty. Im większy dysk, tym więcej neutronów powstaje z protonów przez wychwytywanie elektronów i emitowanie neutrin, a tym samym jest dostępnych do syntezy ciężkich pierwiastków za pomocą procesu r.” Więcej neutronów jest przekształcanych w protony. Wtedy rodziny neutronowe nie miałyby wystarczającej podaży. Zespół odkrył, że optymalna masa dysku dla fabryk pierwiastków wahała się od 0,01 do 0,1 mas Słońca.

Potwierdza to, że czarne dziury powstałe po zderzeniu gwiazd neutronowych mogą być w rzeczywistości dobrą „fabryką” złota, platyny i tym podobnych. Ponieważ według Josta i współpracowników wiele z nich ma dyski akrecyjne w tym zakresie mas. Ale teoretycznie możliwe są również czarne dziury spowodowane przez hipernowe – gwiezdne eksplozje, w których gwiazda najpierw staje się gwiazdą neutronową, a następnie zapada się w wyniku dalszego przepływu materii do czarnej dziury. Jednak przepływ materii powinien być stosunkowo wysoki, podają naukowcy.

Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi

Tak więc czarne dziury i ich dyski akrecyjne mogą być miejscami we wszechświecie, w których powstały i nadal pojawiają się najcięższe pierwiastki. Modelowanie, które Just i jego zespół wykonali teraz, pomogły wyjaśnić przynajmniej niektóre funkcje i wymagania dla tych fabryk przedmiotów. Jednak, jak podkreślają naukowcy, poszukiwania miejsc wychwytywania neutronów prędkich dopiero się rozpoczęły i wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. (Miesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, 2021; doi: 10.1093/mnras/stab2861)

Źródło: Centrum Badań Ciężkich Jonów GSI Helmholtz

READ  Windows on ARM: zastrzeżony programista na komputery PC firmy Microsoft i Qualcomm
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Snapdragon 8 Gen 1: Qualcomm zasili najlepsze smartfony w 2022 roku z ARMv9

Published

on

Na Snapdragon Tech Summit 2021 firma Qualcomm przedstawiła Snapdragon 8 Gen 1 pod zupełnie nową nazwą, nową platformę premium dla flagowych smartfonów 2022. Qualcomm wykorzystuje nowe rdzenie Cortex dla architektury ARMv9, szybszy procesor graficzny, procesor obrazu typu dziurkacza, a nawet 5G Najszybszy.

[Anzeige: Jetzt Intels Prozessoren der 12. Core-Generation bei Mindfactory kaufen – schon ab 308 Euro!]

Nowy początek pod nową nazwą

Qualcomm ogłosił już w przededniu swojego corocznego pokazu halowego, że jego nowe procesory Snapdragon będą miały w przyszłości inny schemat nazewnictwa. W przyszłości seria będzie bardziej skoncentrowana na podstawie numeracji, a ciągły podział na generacje powinien pokazać, jak nowoczesna jest dana platforma. Ponadto kolory odgrywają ważną rolę w definiowaniu łańcucha, podobnie jak złoto na przykładzie platform premium znanych wcześniej jako „Snapdragon 8xx”. Zamiast trzycyfrowej numeracji nowy flagowy SoC nosi nazwę Snapdragon 8 Gen 1. Czytelnicy są proszeni o ocenę, czy nowy schemat nazewnictwa rzeczywiście zapewnia większą przejrzystość na forum.

Dzisiaj jest przybliżony przegląd funkcji Snapdragon 8 Gen 1, ale podczas Snapdragon Tech Summit 2021 zaplanowano również głębokie nurkowanie i sesję testów porównawczych. Pojawią się również inne ogłoszenia z innych dywizji Qualcomm, ale jak dotąd podlegają one zablokowaniu Kropka.

Mała liczba wcale nie ułatwia

Choć nazwa procesora wydaje się być uproszczona, Qualcomm pominął również numerację poszczególnych bloków funkcyjnych. Oznacza to, że regiony takie jak Kryo (CPU), Adreno (GPU), Spectra (ISP) i Hexagon (DSP) również nie mają już żadnej numeracji. Jednak nie ma też innych (nowych) metafunkcji, dlatego zdecydowanie brakuje ważnych głównych bohaterów, przynajmniej jak na niszowe dziennikarstwo.

Snapdragon 8 pierwsza generacja

Snapdragon 8 pierwsza generacja

Snapdragon 8 pierwsza generacja

Snapdragon 8 pierwsza generacja

Przegląd Snapdragon 8 Gen 1

Przegląd Snapdragon 8 Gen 1

Schemat blokowy Snapdragon 8 Gen 1

Schemat blokowy Snapdragon 8 Gen 1

ARMv9 przenosi się z Cortex-X2, A710 i A510

Korzystając z przykładu nowego Kryo-CPU, Qualcomm wyjaśnił na żądanie, że Snapdragon 8 Gen 1 dokona przejścia na architekturę ARMv9 z nowymi rdzeniami. Swoją drogą, w dzisiejszym ogłoszeniu nie warto wspominać o nowej architekturze Qualcomma. Dwurdzeniowa architektura, trzy rdzenie wydajności i cztery rdzenie wydajności są kompatybilne ze Snapdragonem 888 (+), ale trzy grupy są teraz zajęte przez Cortex-X2, Cortex-A710 i Cortex-A510. Qualcomm określa maksymalną częstotliwość taktowania 3,0 GHz, która odnosi się wyłącznie do rdzenia Prime, a po bliższym przyjrzeniu się mały druk pokazuje również „tylko” 2,995 zamiast pełnego 3,0 GHz. To ta sama godzina szczytu, którą Snapdragon 888 Plus przywiózł ze sobą latem. Na pytanie, Cortex-A710 i Cortex-A510 mają teraz działać odpowiednio z częstotliwością do 2,5 GHz i 1,8 GHz.

Nowa produkcja przy 4 nm

Jeśli chodzi o grupę wydajności, oznacza to wzrost o 80 MHz w porównaniu do procesora Snapdragon 888, który Qualcomm powinien zrekompensować pod względem wydajności nowym wyjściem przy 4 nm. Czy będzie to TSMC N4, czy Samsung 4LPE, na razie się okaże. To samo dotyczy określonej oceny wydajności procesora, którą nadal należy omówić za pomocą testów porównawczych. Qualcomm określa ogólny wzrost wydajności o 20 procent (wielordzeniowy) dla nowego chłodzonego procesora, przy jednoczesnej oszczędności do 30 procent energii.

Nowy procesor graficzny Adreno jest zoptymalizowany pod kątem Vulkan

Nowy procesor graficzny Adreno powinien zapewnić o 30 proc. więcej mocy, co praktycznie potwierdza wstępną ocenę redakcji. Korzystając z subtelnego wykresu bez nazywania osi Y, Qualcomm wykazał podczas Dnia Inwestora 2021, że chociaż następna generacja nie zapewni absolutnie najwyższej wydajności, może zapewnić jeszcze wyższą wydajność przy stałym obciążeniu. Porównania z procesorem graficznym Bionic A15 firmy Apple początkowo sugerowały 25-procentowy wzrost, a ostatecznie wzrósł on do 30 procent. Mówiąc o 25%: Qualcomm ustawia tę wartość, aby zwiększyć wydajność GPU — nie zamiast zwiększać wydajność, ale zgodnie z nią.

Qualcomm zapowiada również optymalizacje silników Unity i Unreal, a także Vulkan API, zapewniające do 60 procent wyższą wydajność w szczytowych momentach. Po niedawnych dobrych wynikach w OpenGL, układy SoC Snapdragona wydają się być opracowywaniem GPU nastawionym na Vulkan. Nowa generacja Adreno obejmuje również renderowanie wolumetryczne w celu wizualizacji efektów, takich jak mgła i zamglenie, a także interaktywna gra światła, cienia i podobnych efektów, a także dodanie cieniowania o zmiennej szybkości (VRS) na poziomie 2.

Nowy procesor obrazu dla 8K HDR

Qualcomm zwraca szczególną uwagę na procesor obrazu Spectra, którego funkcjonalność jest zgrupowana jako „Snapdragon Sight” i który ma trzy 18-bitowe smugi RAW do 3,2 zamiast 2,7 Gb/s, przetwarzając w ten sposób o 18,5 procent więcej pikseli, niż można nawet przetworzyć teraz. W zakresie pojedynczych zdjęć, do 200 Mpix nie oznacza to żadnej zmiany, ale ocena „Zero Shutter Lag” (ZSL), czyli w trybie seryjnym przy 30 kl./s, skutkuje wyższą rozdzielczością niż dwa lub trzy aparaty możliwe równoległe. Jeśli trzy czujniki są odczytywane równolegle z ZSL, jest to teraz możliwe przy 36 zamiast 28 MP każdy, przy tylko dwóch czujnikach jest nowa kombinacja 64 i 36 zamiast 25 MP, a 108 zamiast 84 MP jest możliwe przy pojedynczy aparat. Dzięki tej drugiej funkcji Qualcomm powinien oddać sprawiedliwość swojemu wieloletniemu partnerowi Samsungowi, oferując czujnik 108 MP, z którego korzystają również inni producenci OEM.

W przypadku nagrań wideo rozdzielczość 8K, w tym HDR, jest głównym tematem Snapdragon 8 Gen 1. Rozdzielczość 8K z 30 klatkami na sekundę nie jest całkowicie nowa, ale w przypadku Snapdragon 888 było to obsługiwane tylko w SDR, podczas gdy HDR był ograniczony do 4K. Formaty HDR HDR10(+), Dolby Vision i HLG są ponownie uwzględniane w nagraniach wideo, chociaż obsługa Qualcomm nie oznacza automatycznie integracji przez producenta OEM, który wybiera tę samą konkretną funkcję. Oczywiście zachowana jest rozdzielczość 4K i działa w SDR z prędkością do 120 klatek na sekundę. W przypadku nagrań w zwolnionym tempie przy zmniejszonej rozdzielczości 720p ponownie oferowane jest maksymalnie 960 klatek na sekundę.

ISP Nowe potrójne 18-bitowe ISP
Nowy ISP Spectra ISP 18-bitowy (zdjęcie: Qualcomm)

AV1 nie stanowi problemu dla Qualcomm

W związku z tym do odtwarzania wideo dostępne są również tak zwane standardy HDR, ze sprzętową akceleracją treści do H.265 i VP9. Każdy, kto spodziewał się, że Qualcomm doda koder/dekoder AV1, po raz kolejny będzie rozczarowany, że standard nigdy więcej nie trafił do SoC. Obraz może być wyświetlany na ekranach smartfonów o rozdzielczości 4K przy maksymalnie 60 Hz lub rozdzielczości QHD+ do 144 Hz, która obejmuje również smartfony do gier. Snapdragon 8 Gen 1 obsługuje zewnętrzne wyświetlacze o maksymalnej rozdzielczości 4K przy 60 Hz i obsługuje HDR10 (+).

W porównaniu do Snapdragon 8 Gen 1 i Snapdragon 888

Tensor to centrum sztucznej inteligencji

AI ponownie zbliża się do Qualcomma bez dedykowanej jednostki przetwarzania neuronowego, ale rozdziela zadania z tego obszaru na poszczególne bloki chipa, w tym CPU, GPU i cyfrowy procesor sygnałowy, a ostatni pseudonim „sześciokąt” zdecydowanie zmierza w kierunku jednostka przetwarzania neuronowego . Interakcja między wszystkimi komponentami nazywana jest „silnikiem AI” i jest dostępna w Snapdragon 8 Gen 1 w „7. generacji”. Tak zwany „fused AI accelerator”, który oferuje akceleratory tensorowe i standardowe oraz rozszerzenie wektora, ma kształt sześciokąta. Tym razem już więcej TOPS nie będzie ogłaszane bezpośrednio, ale do czterech razy szybciej w wyniku ulepszeń sprzętu i oprogramowania. Dedykowana pamięć masowa dwukrotnie większa od wbudowanego akceleratora sztucznej inteligencji i podwojona wydajność Akceleratora Tensor to główne atrakcje tym razem. Osiąga się to również dzięki obsłudze mieszanej precyzji dla typów danych INT8 i INT16. Akceleracja Tensor skupia się na sektorze mobilnym, zwłaszcza w przypadku Androida, po tym, jak Google wprowadził mobilne TPU w Tensor SoC w Pixel 6 (Pro).

Silnik SI siódmej generacji
Silnik AI 7. generacji (zdjęcie: Qualcomm)

Snapdragon X65 zarządza do 10 Gbit/s przez 5G

Qualcomm obejmuje obszar łączności za pomocą Snapdragon X65, który jest ponownie zintegrowany bezpośrednio z SoC i obejmuje wszystkie aktualne standardy komórkowe od 2G do 5G. Qualcomm już wprowadził modem indywidualnie w lutym tego roku i dodał dodatkowe funkcje w maju. Szeroko reklamowaną cechą jest złamanie znaku 10 Gbit/s, pod warunkiem, że połączy się zarówno widmo fal milimetrowych, jak i widmo poniżej 6 GHz. Pasmo 1000 MHz podzielone na 8 bloków częstotliwości spełnia pasmo X65 do 300 MHz w widmie poniżej 6 GHz. Wsparcie dla nośników o przepustowości 200 MHz przez mmWave zostało dodane w maju specjalnie na rynek chiński.

3GPP w wersji 16 wprowadza nowe funkcje

Wysokie maksymalne prędkości są cechą Snapdragon X65, druga to pierwsza obsługa po raz pierwszy wersji 16 3GPP. Konsorcjum New Cellular Standards Consortium regularnie zatwierdza również nowe standardy w ramach pokoleń, takie jak 5G. Na przykład w wersji 16 i Snapdragon X65 5G PowerSave 2.0 korzysta z informacji pomocniczych UE (UAI). „UE” oznacza Sprzęt Użytkownika, tj. Sprzęt Użytkownika. UAI zapewnia, że ​​smartfon i stacja bazowa negocjują ze sobą wydajną pracę. Napięcie pracy modemu, temperatura smartfona, liczba nośników używanych do bieżącej aplikacji lub logiczna konfiguracja MIMO mogą być określone przez obie strony komunikacji we wzajemnej wymianie w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia energii.

Wzmocnienie sygnału AI
Wzmocnienie sygnału z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (zdjęcie: Qualcomm)

Funkcja „wzmocnienia sygnału wzmocnionego sztuczną inteligencją” firmy Qualcomm, której celem jest odkrycie, w jaki sposób smartfon jest przystosowany, w celu odpowiedniego dostosowania anteny, również osiąga poziom wydajności. Powinno to zapewnić szybszą transmisję, lepszy odbiór i dłuższą żywotność baterii dzięki optymalnemu wykorzystaniu wolnych i ukrytych anten. „AI-Enhanced Signal Boost” jest częścią nowego interfejsu RF, który wraz z nowym QET7100 zapewnia śledzenie obwiedni, które poprawia wydajność energetyczną wzmacniaczy i zużycie energii w zakresie poniżej 6 GHz, a przy LTE powinno być niższe. Qualcomm podaje o 30 procent wyższą wydajność energetyczną niż rozwiązania konkurencyjne. Wiele PA można kontrolować za pomocą trackera, więc producenci OEM mają większy wybór PA. Dzięki QPM6679 Qualcomm oferuje wygodny system PA, który nie wymaga już zewnętrznego optymalizatora i obsługuje pasmo 100 MHz podczas śledzenia.

Wi-Fi 6E i aptX Lossless

WLAN wciąż jest na poprzednim poziomie, bo limitem producenta wciąż jest podłączona zewnętrznie platforma FastConnect 6900 o przepustowości do 3,6 Gbit/s Wi-Fi 6E.Dodatkowo nowa generacja Snapdragona ponownie przynosi wsparcie dla Bluetooth 5.2 i kodeka aptX Lossless. Nowość, która była pierwszą platformą sprzętową, której po ogłoszeniu wciąż brakowało. Jednak producenci OEM muszą wyraźnie licencjonować aptX Lossless. Systemy nawigacji satelitarnej zawierają wiele starożytnych wiedzy, takich jak GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo, QZSS i NavIC.

ComputerBase otrzymał informację o tym artykule od Qualcomm na podstawie umowy o zachowaniu poufności. Jedynym wymogiem było jak najszybsze opublikowanie.

READ  Smartwatche Fossil Group: Gen 6 korzysta ze Snapdragon Wear 4100+ i starszego Wear OS
Continue Reading

Tech

Kup teraz „Ring Fit Adventure” w świetnej cenie |

Published

on

gra fitness „Przygoda z pierścieniem” Jest to jedna z najbardziej innowacyjnych gier na Nintendo Switch – a także doskonały program szkoleniowy! Teraz otrzymujesz tytuł w świetnej cenie.

Ta gra na Nintendo Switch utrzyma w formie nawet tych, którzy nie lubią sportów zimowych! „Przygoda z pierścieniem” Połącz fantasy RPG z siłownią: walczysz z potworami, wykonując różne ćwiczenia, które są odczytywane przez konsolę za pomocą dołączonej konsoli pierścieniowej. Teraz możesz otrzymać program treningowy w Saturn w specjalnej cenie: Płacisz tylko 61,99 € Zamiast zalecanej ceny detalicznej 89,99 €.

>>> Kup „Ring Fit Adventure” w Saturn <<

Uwaga: Aby grać, potrzebujesz klasycznego przełącznika Nintendo lub przełącznika OLED z wymiennymi Joy-Conami. Możesz teoretycznie rozpocząć grę na Switch Lite, ale wtedy potrzebujesz dodatkowych Joy-Conów, które możesz przyczepić do kontrolera pierścieniowego i dołączonego paska na nogę – a wtedy będziesz miał stosunkowo trudności z obserwowaniem tego, co się dzieje. Mały ekran do identyfikacji.

gry

Kup Nintendo Switch: Good Deal na Amazon i Saturn!

Przełącznik Nintendo wciąż jest… Czytaj więcej”

Więcej informacji na temat „Ring Fit Adventure” i innych dobrych gier fitness na Nintendo Switch znajdziesz w naszym artykule na ten temat:

Scena z Ring Fit Adventure na Nintendo Switch: postacie z gry biegają po całym świecie na ringu fitness.gry

Gry fitness Nintendo Switch: najlepsze gry sportowe do ćwiczeń

Nintendo Switch Fitness: Dream Team Dunk… Czytaj więcej”

READ  Windows on ARM: zastrzeżony programista na komputery PC firmy Microsoft i Qualcomm
Continue Reading

Tech

Udostępnij Kalendarz adwentowy PlayStation 2021 tylko za kredyty

Published

on

Obok Fizyczny kalendarz adwentowy na PlayStation, o którym po raz pierwszy pisaliśmy jako magazyn w listopadzie, Sony ponownie uruchamia również wirtualny odpowiednik. W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem możesz wziąć udział tylko w zamian za kredyty.

I wyciągasz go wcześniej z kieszeni, zwłaszcza jeśli jesteś ciekawy. Najpierw musisz to wygrać, chociaż jest tu wiele opcji. Być może najprostszy jest w zamian za nagrody PlayStation, które już wygrałeś. Opcjonalnie możesz również zaprosić znajomych, wziąć udział w codziennym quizie, przeglądać dowolne strony, wymieniać się filmami lub kodami kuponów. Użytkownicy PlayStation Plus otrzymują również 5000 kredytów za darmo.

Jest więc wiele opcji i każdy powinien już mieć określone konto kredytowe, dopasowując swoje nagrody PlayStation.

Udostępnianie tylko za kredyty

Aby wziąć udział w kalendarzu adwentowym PlayStation, musisz ponownie wydać te kredyty. Udział kosztuje 500 punktów dziennie, z szansą na nagrodę główną i dodatkową. Jeśli chcesz wiedzieć z wyprzedzeniem, czy post jest w ogóle opłacalny, zainwestuj imponujące 1000 kredytów, abyś mógł rzucić okiem na jedną z nagród.

Już spojrzeliśmy i udało nam się znaleźć ceny, takie jak konsola DualSense, Sony TV, PS4 Pro, pakiet gier, fotel gracza, kierownice lub ekran można znaleźć za jednymi z najważniejszych drzwi. Czy będzie PS5? Możesz także wykorzystać swoje kredyty, aby zdobyć nagrody cyfrowe, takie jak awatary lub kompilacje PS4. A ci, którzy wolą celebrować dobroczynność, mogą po prostu oddać swoje salda.

Oblicz, jak wysokie są realne szanse na wygranie łącznie 48 nagród od milionów graczy PlayStation. Nie za wysoko!

Nic dziwnego, że kalendarz PlayStation Advent zaczyna się jutro, we wtorek.

READ  Zamiast 4,69 € za darmo dzisiaj: ta profesjonalna aplikacja jest dostępna przez krótki czas
Continue Reading

Trending