Connect with us

science

Corona: RKI wyznacza jasny cel szczepień – tak wielu obywateli Niemiec musi zostać zaszczepionych

Published

on

 • doMichelle Bri

  Blisko

Co dalej z koronawirusem typu delta? Eksperci ostrzegają, że częstość występowania siedmiu dni w zastoju jest na niskim poziomie. Pasek informacyjny.

 • Występowanie siedmiu dni Korona wirus* Recesja w Niemczech o 5,0 (Zobacz pierwszy raport).
 • Kanclerz Angela Merkel wezwała do wyższego wskaźnika szczepień (Patrz aktualizacja z 5 lipca, godz. 11.50).
 • Wirusolog Alexandre Kekuli ostrzega przed hazardem w obecnej „idealnej sytuacji”. (Patrz aktualizacja z 5 lipca, 17:00).
 • Ten kanał informacyjny jest regularnie aktualizowany.

Aktualizacja z 5 lipca, 19:57: Angela Merkel wezwała do ogólnokrajowego limitu szczepień w wysokości 80 procent z powodu wariantu delta wirusa Corona w celu powstrzymania epidemii (Zobacz aktualizację z 5 lipca o godz. 11.50). Ile osób zostało zaszczepionych, aby kontrolować koronę? Instytut Roberta Kocha ośmiela się teraz dokonać oszacowania. Jest optymistą, że czwartej fali można w dużej mierze zapobiec.

W walce z najbardziej zaraźliwym wariantem delta, według szacunków RKI, należy zaszczepić co najmniej 85 proc. osób w wieku od 12 do 59 lat i 90 proc. seniorów w wieku 60 lat i starszych. „Jeśli ten limit szczepień zostanie osiągnięty na czas, czwarta fala widoczna w nadchodzącej jesieni/zimie wydaje się mało prawdopodobna” – czytamy w gazecie opublikowanej w poniedziałek. Zakładając niewielki spadek zachowań kontaktowych, nie powinien nastąpić gwałtowny wzrost liczby pacjentów z Covid na oddziałach intensywnej terapii.

Jednak mieszkańcy muszą nadal przestrzegać „podstawowych środków higieny”. Zwykle oznacza to mycie rąk, zachowanie dystansu i noszenie maski. Eksperci RKI piszą, że może być również konieczne ograniczenie kontaktów „do pewnego stopnia”, gdy liczba infekcji wzrośnie.

Jak dotąd, prezydent RKI Lothar Wieler mówił o fakcie, że – w oparciu o poprzednio dominujący wariant alfa – co najmniej 80 procent populacji musi być odpornych na szczepienia lub infekcje, aby w dużej mierze zapobiec poważnym cyklom i zgonom.

READ  Czy terapia hormonalna pomaga w leczeniu objawów menopauzy? Raport z doświadczenia

Corona w Niemczech: Kekuli widzi liczbę przypadków „w ciągu najbliższych kilku tygodni na stosunkowo niskim poziomie”

Aktualizacja z 5 lipca o godzinie 17:00: Wirusolog Alexandre Kekule zakłada, że ​​liczba przypadków wirusa „utrzymywała się na stosunkowo niskim poziomie w ciągu najbliższych kilku tygodni”. Ekspert powiedział w wywiadzie z ntv.de. „Znowu dramatycznie wzrośnie, tak jak w zeszłym roku, niestety, kiedy ludzie wrócą z wakacji”. Otwarcie szkół również zwiększy liczbę spraw. „Naprawdę chciałbym zobaczyć, że nie ryzykujemy ponownie tej idealnej sytuacji, jak to zrobiliśmy w zeszłym roku” – powiedział, odnosząc się do obecnej liczby spraw. Prawie żaden inny kraj w Europie „nie ma tak małej liczby przypadków, jak nasz”.

Corona: Steko pozostaje z zaleceniem szczepienia dzieci i młodzieży od 12 roku życia years

Aktualizacja z 5 lipca o 13:15: Stały Komitet ds. Szczepień (Stiko) nadal jest na ostrożnej drodze, jeśli chodzi o zalecenie szczepień przeciwko koronawirusowi dla dzieci i młodzieży w wieku od 12 lat. Członek Sico, Martin Tierhardt, powiedział w poniedziałek na prośbę niemieckiej agencji prasowej (dpa), że komisja jest świadoma „różnych żądań polityki”. „Nadal czujemy się związani naszym mandatem jako niezależny dobrowolny komitet do opracowywania zaleceń dotyczących szczepień opartych na dowodach”.

Stiko stosuje się do jej zaleceń dotyczących szczepień dla dzieci i młodzieży od 12 roku życia.

© Fabian Sommer / dpa

Tierhardt podkreślił, że Stiko codziennie monitoruje stan danych i „na pewno szybko zareaguje w tej konkretnej kwestii”, jeśli nastąpią istotne zmiany. Jednak dostępne do tej pory dane nie dostarczają wystarczających dowodów na bezpieczeństwo szczepionki w tej grupie wiekowej. Tymczasem naczelny lekarz ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, Andreas Jasin, zażądał całkowitego zniesienia wszystkich zaszczepionych osób spod środków Corona.

Koronawirus: Merkel wzywa do wyższego wskaźnika szczepień ze względu na zmienną delta

Aktualizacja z 5 lipca, godz. 11.50: W świetle wariantu delta koronawirusa kanclerz Angela Merkel i minister zdrowia Jens Spahn (obaj z CDU) zwrócili uwagę na znaczenie szczepionek. Powinieneś otrzymać 80 procent wskaźnika szczepień, Merkel, po informacjach z niemieckiej agencji prasowej, ostrzegła w poniedziałek uczestników ostatnich regularnych obrad kierownictwa CDU przed wakacjami w Berlinie. Szczególnie niezaszczepione dzieci będą nadal zagrożone jesienią. Jednocześnie Merkel zauważyła, że ​​hospitalizacja w wariancie delta nie jest zbyt wysoka w innych krajach.

READ  Ekspedycja Polarstern: Naukowcy mierzą spadek ozonu w Arktyce

Według RKI Immunization Dashboard, 56,5 procent całej populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, więc 38,9 procent zostało w pełni zaszczepionych (stan na 5 lipca, 10:05). Według ekspertów, osoby w pełni zaszczepione mają również wysoki poziom ochrony w wariancie delta. Według uczestników prezydium, Spahn powiedział, że szczepienia idą dobrze, ale tempo szczepień jest powolne. Według RKI, 4 lipca podano 253 346 dawek szczepionki. 12 maja podano najwięcej szczepień, łącznie 1413 688 dawek.

Pierwszy raport z 5 lipca: Stagnacja korony – ale wirusolog ostrzega przed „ogromnym wzrostem”

Berlin / Monachium – niedziela 4 lipca الأحد Korona wirus*– Serendipity po raz pierwszy w całym kraju. Instytut Roberta Kocha (RKI) podał wartość 5,0. Jak ogłosił w poniedziałek rano RKI, powołując się na informacje od organów ds. zdrowia, wskaźnik infekcji znajduje się w stagnacji. W niedzielę infekcja wyniosła pięć przypadków na 100 000 mieszkańców. Dla porównania: wybrany poniedziałek ostatniego tygodnia RKI * Wystąpienie 5.6.

A najwyższy wskaźnik przez siedem dni podczas trzeciej fali Corona miał miejsce 26 kwietnia 2021 r., Wynosząc 169,3. Następnie wartość – z wyjątkiem kilku wartości odstających – stopniowo mniej więcej malała. Jednak ostatnio pojawiły się oznaki możliwego odwrócenia trendu, o czym epidemiolodzy od dawna ostrzegali z powodu zwiększonej częstości występowania szczególnie zaraźliwego wariantu delta.

Wirusolog ostrzega przed wariantem delta – „wybacza najmniejsze zaniedbanie”

Pomimo niewielkiej liczby przypadków wyładowań koronowych, rozprzestrzenianie się zmiennej delta jest niepokojące. „Fakt, że obecnie obserwujemy stosunkowo niewiele nowych infekcji, nie oznacza, że ​​liczby nie mogą wzrosnąć stosunkowo szybko – w kontekście zmiennej delta” – powiedział wirusolog Martin Stormer na stronie internetowej ZDF. „Jest wysoce zaraźliwy i mniej toleruje zaniedbania niż którykolwiek z wariantów, które znamy do tej pory. Pod tym względem może się to zdarzyć bardzo szybko, pomimo niskich teraz liczb, bardzo szybko wracamy do wykładniczego wzrostu” , kontynuuje wirusolog. Wielka Brytania „powinna być ostrzegawczym przykładem”.

READ  James Webb: Planety superziemskie mają dostarczać wniosków na temat ewolucji Ziemi

Wreszcie, wirusolog Sandra Cesek powiedziała 30 czerwca w podcaście NDR dotyczącym: Mutacja koronowa*: „Nie mogę wykluczyć możliwości, że punkt krytyczny jest już bliski lub że tutaj również może nastąpić wzrost”. To „zależy od czynników zewnętrznych”. – Musisz być bardzo ostrożny – błagała. Według najnowszych danych z trzeciego tygodnia czerwca odsetek infekcji wariantem delta wynosi 37 proc.

Wirus koronowy: 212 nowych infekcji w ciągu 24 godzin

Ponadto w ciągu 24 godzin zarejestrowano 212 nowych przypadków korony i jeden zgon związany z wirusem. Tydzień temu w przypadku Covid 19 zgłoszono 219 przypadków i osiem zgonów. Z reguły liczba nowych infekcji w weekendy i poniedziałki jest niższa niż średnia tygodniowa, ponieważ mniej testów jest wykonywanych w weekendy i przesyłanych jest mniej wyników.

Tymczasem sytuacja Corony w Hiszpanii się pogarsza. Częstość występowania gwałtownie rośnie. Czy wakacje niemieckich turystów są zagrożone? * * Merkur.de to oferta IPPEN.MEDIA (mbr / dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

science

Żywność wzbogacona witaminą D może uratować dziesiątki tysięcy istnień

Published

on

 1. Strona główna
 2. zdrowie

kreatura:

do: Karolina Schaefer

Witamina D jest niezbędna dla organizmu. Według badań, wzbogacanie żywności może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka. © Karl-Josef Hildenbrand / dpa

Witamina D jest niezbędna dla zdrowia. Nowe badanie pokazuje, że dodatkowe wzbogacanie żywności zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka.

Heidelberg – Oprócz chorób kości i mięśni, niedobór witaminy D jest również związany z rakiem. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów witaminy D może zmniejszyć śmiertelność z powodu raka. Dlatego w niektórych krajach, takich jak Zjednoczone państwoCanada and Finland Foods już wzbogacone witaminą D.

Epidemiolodzy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) kierowanego przez Hermanna Brennera w Europie zbadali to teraz. W tym celu zespół badawczy zebrał informacje na temat polityki suplementacji witaminy D z 34 krajów europejskich.

siedzenie Heidelberg
Liczba pracowników 3000
Liczba wydziałów i młodszych grup badawczych powyżej 90
Rada Naukowa Michael Bowman

Witamina D: Wzmocnienie w żywności może zapobiec wielu zgonom związanym z rakiem

Liczbę zgonów związanych z rakiem i oczekiwaną długość życia w krajach powiązano następnie z wynikami poprzedniego badania. Korzystając z dostępnych danych, naukowcy oszacowali „liczbę zgonów związanych z rakiem, którym faktycznie zapobiegano w krajach o wzbogaconej żywności” – czytamy w raporcie. praca naukowa w maju. Obliczyli również liczbę dodatkowych zgonów, których można było uniknąć, gdyby tego wszystkiego można było uniknąć Unia EuropejskaKraje wzbogacają żywność witaminą D.

Rezultat: zapłodnienie może co roku zapobiec około 27 000 zgonów związanych z rakiem w krajach europejskich. „Według naszych obliczeń modelowych, gdyby wszystkie badane przez nas kraje wzbogaciły żywność odpowiednią ilością witaminy D, można by zapobiec około 130 000 lub około dziewięciu procentom wszystkich zgonów z powodu raka w Europie” – wyjaśnił kierownik badań Brenner. Odpowiada to przyrostowi wieku około 1,2 miliona lat.

Więcej witaminy D w diecie: „Zmniejszanie śmiertelności na raka”

„Obecne dane na temat zmniejszenia śmiertelności z powodu raka pokazują ogromny potencjał, jaki może mieć poprawa podaży witaminy D, ale nie tylko w zapobieganiu nowotworom” – mówi Brenner. „Powinniśmy lepiej to wykorzystać w przyszłości”. Nawet jeśli witamina D nie zmniejsza ryzyka raka, badania pokazują, że zmniejsza śmiertelność. Nie zastępuje jednak odpowiedniego leczenia raka.

Ale jak to jest? Witamina hamuje czynniki sprzyjające rakowi i przewlekłe reakcje zapalne, powiedział Tobias Niedermayer w wywiadzie. ntv.dektórzy również brali udział w badaniu. Ze względu na różnorodny wpływ na organizm wzrasta prawdopodobieństwo „przeżycia raka”.

Te pokarmy zawierają witaminę D

W żywności prawie nie ma witaminy D, dlatego często jest ona przyjmowana jako suplement. Można jednak… Nadmierna suplementacja witaminy D szkodzi zdrowiu efekt. Jednak niektóre produkty spożywcze służą jako dobre źródła:

 • Ryby tłuste, takie jak śledź, makrela i łosoś
 • wątroba wołowa
 • awokado
 • jajko
 • Grzyby jadalne, takie jak grzyby i grzyby
 • Żywność wzbogacana, taka jak margaryna

Większość naszych rezerw witaminy D, znanej również jako witamina słońca, uzupełniana jest dzięki odpowiedniej ekspozycji na słońce. Dlatego DKFZ zaleca spędzanie około dwunastu minut na słońcu dwa do trzech razy w tygodniu. Ośrodek badawczy wskazał na konieczność odsłaniania twarzy, dłoni, części ramion i nóg oraz niestosowania przez ten czas kremów z filtrem przeciwsłonecznym. (ser)

READ  Ekspedycja Polarstern: Naukowcy mierzą spadek ozonu w Arktyce
Continue Reading

science

Raport tygodniowy RKI: liczba koronowych rośnie dynamicznie – znowu więcej pacjentów

Published

on

pojawia się letnia fala
Liczba koronawirusa rośnie dynamicznie

Wskaźnik zakażeń koronawirusem w Niemczech ponownie rośnie. Infekcja rośnie przez siedem dni, podobnie jak liczba hospitalizowanych pacjentów. Podtyp BA.5 nadal jest powszechny. Instytut Roberta Kocha ostrzega przed przestrzeganiem zasad dystansu i higieny.

Wyższy wskaźnik infekcji, więcej epidemii w domach opieki i domach opieki, więcej pacjentów z Covid-19 ponownie na oddziałach intensywnej terapii – według Instytutu Roberta Kocha (RKI) proces infekcji wykazał ostatnio dynamiczną tendencję wzrostową. Ogólnokrajowy siedmiodniowy bieg odnotował 38-procentowy wzrost w ostatnim tygodniu w porównaniu z poprzednim tygodniem, według Raport tygodniowy RKI On się pojawia. W związku z tym wzrost ten dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież.

Według raportu, w ubiegłym tygodniu ponownie nastąpił znaczny wzrost liczby ognisk w domach opieki i domach opieki oraz liczby osób leczonych Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii. Według Rejestru Intensywnej Terapii DIVI, liczba pacjentów na oddziale intensywnej terapii wyniosła w ten czwartek 934 – w porównaniu do 600 na początku miesiąca.

Ponadto, zgodnie z tygodniowym raportem, ostatnio wzrosła w Niemczech podwariant omikronowy BA.5, który od pewnego czasu dominuje w Niemczech. Według najnowszych wyników – próbki sprzed tygodnia – ich udział wyniósł około 66 proc. W poprzednim tygodniu udział BA.5 wynosił około 52 proc. Jak pisali eksperci RKI, wariant BA.4 w ostatnim czasie nadal rósł, ale z mniejszą siłą niż w poprzednich tygodniach – według najnowszych wyników było to około 7 proc. W Niemczech cały genom jest badany tylko w niewielkim odsetku próbek pozytywnych.

„W ten sposób udziały linii zależnych Omicron w Niemczech podążają za trendem w wielu innych krajach”, mówi. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, tak zwane białka kolczaste BA.4 i BA.5 mają właściwości „związane ze zwiększoną przenośnością i/lub ucieczką immunologiczną”. Eksperci w raporcie zauważają, że dostępne do tej pory dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje BA.4 lub BA.5 powodowały stosunkowo cięższą progresję choroby lub śmiertelność niż wcześniej BA.1 i BA.2. Jednak: ze względu na gwałtowny wzrost zachorowań obecnie obserwuje się większą liczbę ostrych przebiegów – o czym świadczy wzrost liczby hospitalizacji.

RKI ostrzega, że ​​„istnieje wzrost liczby zgonów w stosunku do spodziewanych późnych doniesień”. W tym kontekście eksperci podkreślili również za pośrednictwem Twittera, że ​​„można nadal zakładać bardzo dobrą ochronę przed szczepieniem przeciwko groźnej chorobie”, zwłaszcza w przypadku osób stosujących szczepionki przypominające. W świetle rozwoju i zagrożeń dla zdrowia populacji spowodowanych przez Covid-19, które nadal są klasyfikowane jako „wysokie”, RKI nadal opowiada się za przestrzeganiem zaleceń w celu uniknięcia infekcji: zachowaj dystans, przestrzegaj zasad higieny, noś maskę, przewietrzyć i użyć ostrzeżenia z aplikacji Corona. Instytut zaleca również „pilne” unikanie kontaktu z nowymi objawami, takimi jak katar, ból gardła czy kaszel, a w razie potrzeby kontakt z lekarzem rodzinnym – niezależnie od statusu szczepienia, a nawet jeśli wynik szybkiego testu jest ujemny.

READ  Nocne parcie na mocz może wskazywać na niewydolność serca
Continue Reading

science

Bardziej atrakcyjne dla komarów: wirusy dengi zmieniają zapach swoich żywicieli

Published

on

Komary – co tu dużo mówić, nienawidzimy ich. Wydają denerwujące odgłosy, zawsze brzęczą przed nosem i swędzą ich ukąszenia. Co gorsza, przenoszą również choroby. Nawiasem mówiąc, ta okoliczność jest bardzo korzystna dla wirusów. Są łatwo przenoszone i rozprzestrzeniane z miejsca na miejsce przez krew zainfekowanych gospodarzy. Ale dlaczego komary gryzą niektórych ludzi bardziej niż innych? Jednym z wyjaśnień jest zapach potencjalnych ofiar dźgnięć. Niektóre ciała pachną bardziej atrakcyjnie niż inne. Ta świadomość nie jest nowa. Rośliny wykorzystują tę metodę również do przyciągania zapylaczy.

Wirusy zmieniają zapach ciała swoich gospodarzy

Wirusy również wykorzystują tę sprytną okoliczność do rozprzestrzeniania się. Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie zbadali to na przykładzie wirusów Zika i dengi. Wyniki swoich badań opublikowali właśnie w czasopiśmie Cell.

Zespół badawczy zamknął grupę zarażonych myszy i grupę zdrowych myszy w pudełku zawierającym głodne komary i obserwował, kto został ugryziony więcej niż raz. Zakażone myszy przyciągały od 60 do 75 procent komarów. Naukowcy odkryli, że te myszy produkowały więcej acetofenonu niż zdrowe zwierzęta.

Acetofenon to aromatyczny organiczny związek chemiczny, który występuje również w wielu owocach i niektórych rodzajach sera. Występuje u osób zakażonych w szczególnie wysokim stężeniu i sprawia, że ​​pachnie bardzo apetycznie dla komarów.

Podważanie mechanizmów regulacyjnych skóry

Acetofenon tworzy się naturalnie na skórze. W normalnych warunkach kluczowe białko RELMa reguluje skład mikrobiomu skóry i kontroluje bakterie produkujące acetofenon. Jednak wirusy denga i Zika tłumią RELMa. Oznacza to, że bakterie wytwarzające acetofenon rozmnażają się nadmiernie, a pacjenci lub zwierzęta nagle mają bardzo atrakcyjny zapach dla komarów.

Komary i wirusy wchodzą w wyrafinowaną symbiozę. Wirusy Zika i denga zależą od komarów, aby przetrwać. Choroba jest przenoszona głównie przez dobowe komary z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti (komar żółtej febry) i Aedes albopictus (azjatycki komar tygrysi). Jeśli zdrowy komar ugryzie zainfekowanego żywiciela, przenosi wirusa. Z kolei komary polegają na węchu, który kieruje swoim przetrwaniem. Idealne dopasowanie – ale i ogromne zagrożenie.

READ  Czy terapia hormonalna pomaga w leczeniu objawów menopauzy? Raport z doświadczenia

Gorączka denga: jedno z dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia na świecie

Prawie połowa światowej populacji mieszka na obszarach o wysokim ryzyku zarażenia się gorączką denga. Występuje w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza gorączkę denga do dziesięciu największych zagrożeń dla zdrowia na świecie, ponieważ obszar rozprzestrzeniania się rozszerza się, a zarażanie wzrasta. Istnieją cztery podtypy wirusa. Więc możesz zarazić się cztery razy. Po zakażeniu istnieje dożywotnia odporność. Ale infekcja wcale nie jest nieszkodliwa, ponieważ każda kolejna infekcja zwiększa również ryzyko rozwoju niebezpiecznego przebiegu choroby.

Wirusy dengi uszkadzają układ krwiotwórczy. W przypadku gorączki denga następuje spadek liczby komórek krwi, zwłaszcza płytek krwi, które są ważne dla krzepnięcia krwi. W pierwszej postaci, klasycznej dengi, u osób cierpiących na objawy grypopodobne pojawiają się wysypki. Gorączka zwykle leczy się bez konsekwencji. Drugą postacią jest gorączka krwotoczna denga (DHF), która w skrajnych przypadkach może prowadzić do zespołu wstrząsu denga (DSS). Nieleczone DHF i DSS są często śmiertelne. Szczególnie zagrożone są dzieci.

Chociaż istnieje szczepionka Dengvaxia na dengę, zaleca się ją tylko z zastrzeżeniami, ponieważ może pogorszyć chorobę. W 2017 roku kampania szczepień na Filipinach musiała zostać wstrzymana z powodu poważnych komplikacji i zgonów. Nowa szczepionka znajduje się w fazie 3 próbnej i jest testowana.

Znajdź inne sposoby na przeciwdziałanie przyjaznemu zapachowi komarów

Dlatego, aby w inny sposób powstrzymać rozprzestrzenianie się dengi, pomocne byłoby, gdyby nosiciele wirusa nie wyczuwali kuszącego zapachu komarów. Jak można zapobiec produkcji acetofenonu?

„Spożywanie izotretynoiny w diecie zwierząt zakażonych flawiwirusem zmniejszyło ulatnianie się acetofenonu poprzez odtworzenie rezydujących bakterii komensalnych (które często żyją w nieszkodliwej symbiozie z gospodarzem) na skórze gospodarza” – mówi Cheng. Kolejnym krokiem naukowców jest przetestowanie wpływu leczenia izotretynoiną u ludzi na zmniejszenie aktywności komarów powodowanej przez acetofenon. Mogłoby to być podejście do ograniczenia rozprzestrzeniania się dengi i Zika.

Poważne skutki uboczne: potrzebne są dalsze badania

Oczywiście nie zostało to jeszcze dokładnie zbadane, ponieważ chociaż izotretynoina jest lekiem stosowanym od wielu lat w leczeniu ciężkiego trądziku, jest to również lek na receptę z długą listą potencjalnie poważnych skutków ubocznych. Zwłaszcza kobiety w wieku rozrodczym powinny go przyjmować tylko wtedy, gdy jednocześnie stosują antykoncepcję, ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko, że lek spowoduje poważne wady wrodzone u płodu. Ponadto leczenie izotretynoiną jest tymczasowe, ale należy na stałe uniemożliwić komarom gryzienie ludzi. Trzeba więc przeprowadzić trochę badań w kraju, zanim będzie można w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się gorączki denga.

Continue Reading

Trending