Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Corona: leki przeciw zapaleniu wątroby zwiększają skuteczność Remdesivir – aktywne składniki przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu C dają możliwość nowych preparatów skojarzonych przeciwko SARS-CoV-2

Dziesięciokrotnie silniejszy: badacze znaleźli sposób na dziesięciokrotne zwiększenie działania remdesivir. Ich testy ujawniły, że cztery znane leki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C również działają przeciwko proteazie SARS-CoV-2. W połączeniu z Remdesivirem może skutecznie zapobiegać replikacji koronawirusa – otwierając tym samym nowe możliwości leczenia Covid. Można go nawet użyć do opracowania doustnej antidotum.

Pomimo sukcesów osiągniętych przez szczepionki Corona, nadal nie ma skutecznego leczenia Covid-19. Pomaga aktywny składnik kortyzon Dexamethson W ciężkich przypadkach środek przeciwwirusowy Remdesivir Zapobiega rozwojowi koronawirusa we wczesnych stadiach. Osiąga to poprzez „udawanie”, że jest budulcem nukleotydu, a tym samym zapobiega tworzeniu się nowych sekwencji RNA. Po tym efekcie nie zawsze Zatem efekt przeciwko Covid jest słaby.

Proteazy koronawirusa jako punkt wyjścia

Teraz zespół badawczy może znaleźć sposób na radykalne zwiększenie efektów remsfery – i to w stosunkowo prosty sposób. Ponieważ istnieją już leki przebadane przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, które działają z remsferem, zwiększając jego działanie nawet dziesięciokrotnie, Khushboo Bafna z Rensselaer Polytechnic Institute i współpracownicy stwierdzili w testach laboratoryjnych.

Naukowcy wpadli na pomysł testowania substancji czynnych na zapalenie wątroby, ponieważ główny enzym SARS-CoV-2 jest strukturalnie bardzo podobny do wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Główny enzym. Bez tego enzymu wirus nie może wytwarzać białek potrzebnych do podwojenia swojego składu genetycznego. Dlatego od dawna uważano ją za obiecujący punkt wyjścia dla inhibitorów SARS-CoV-2.

Leki na zapalenie wątroby w teście

W swoim badaniu Bafna i jego zespół po raz pierwszy użyli programu komputerowego do zbadania, czy dziesięć wcześniej opracowanych inhibitorów proteazy przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C może również wiązać się z proteazą SARS-CoV-2. Hipotetyczne eksperymenty wykazały, że wszystkie dziesięć inhibitorów HCV było niekompatybilnych z kieszenią wiążącą proteazy koronawirusa. „Wskazuje to, że środki te mają również działanie hamujące na główną proteazę SARS-CoV-2” – stwierdzili naukowcy.

READ  Niedobór witaminy B12: jak rozpoznać objawy

Następnie zbadali, czy tak jest w przypadku kultur komórkowych zakażonych ludzkim koronawirusem. W rzeczywistości siedem z dziesięciu czynników zapalenia wątroby typu C wykazało hamujący wpływ na reprodukcję i aktywność proteazy koronawirusa. Ku zdumieniu naukowców cztery z tych substancji czynnych – semiprewir, waniprewir, parytapriwir i grazoprewir – nie wiązały się z główną proteazą zgodnie z oczekiwaniami, ale z drugą proteazą SARS-CoV-2, proteazą podobną do papainy (PLpro ).

Działa synergistycznie na SARS-CoV-2, gdy aktywne składniki HCV, takie jak symeprewir lub grazoprewir są połączone z remdesivirem. © Mount Sinai Health System

Dziesięciokrotny efekt

Korzyści z tego nieoczekiwanego efektu hamującego wykazano, gdy zespół badawczy przetestował leki przeciw zapaleniu wątroby z remdesivirem. Wykazano, że cztery inhibitory HCV, które działają na proteazę PL, zwiększają działanie przeciwwirusowe preparatu Remdesivir nawet dziesięciokrotnie. „Widzimy tutaj obiecującą synergię, która może doprowadzić do powstania nowych środków przeciwko Covid-19, jeśli ten efekt zostanie potwierdzony w dalszych badaniach” – mówi kolega Bafny, Gaetano Montiglioni.

Ponieważ leki przeciw zapaleniu wątroby zostały już przebadane klinicznie, stosunkowo szybko można je również zatwierdzić przeciwko Covid-19. „Łączne stosowanie remdesiviru z inhibitorami PL może być przełomem w leczeniu pacjentów z Covid-19” – mówi współautor Adolfo Garcia-Sastre z Icahn School of Medicine w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. „Może również zmniejszyć ryzyko rozwoju mutacji SARES-CoV-2”.

Możliwości formułowania nowych składników aktywnych

Jednocześnie skuteczność tych inhibitorów przeciwko drugiej proteazie koronawirusa otwiera również możliwości opracowania zupełnie nowych leków przeciwko Covid-19. „Nasze wyniki wskazują, że PLpro może być ważnym punktem wyjścia dla środków przeciwwirusowych” – mówi współautor Robert Krogh z University of Texas w Austin. W połączeniu z blokerami polimerazy, takimi jak Remdesivir, mogą skuteczniej zwalczać koronawirusa.

W przeciwieństwie do remdesiviru, który należy podawać dożylnie, środki te można podawać w postaci tabletek – dzięki temu są one łatwiejsze i tańsze w stosowaniu we wczesnych stadiach zakażenia koronawirusem. Cztery aktywne składniki HCV są już dostępne w postaci doustnej, a inhibitor polimerazy, który działa podobnie jak Remdesivir, jest już w fazie opracowywania. „Naszym celem jest opracowanie mieszanki skutecznych składników doustnych, które pacjenci ambulatoryjni mogą przyjmować przed udaniem się do szpitala” – wyjaśnia Krug. (Raporty komórkowe, wcześniejszy dowód; Doi: 10.1016 / j.celrep.2021.109133)

READ  W walce z Coroną Południowy Tyrol stawia (również) na testach - zdrowiu

Coyle: Rensselaer Polytechnic Institute, Mount Sinai Hospital, The University of Texas w Austin