Connect with us

Top News

Corona Current: Troston: „Liczby wyglądają źle” – Polityka

Published

on

Wirusolog Christian Troston uważa tymczasowe milczenie liczby infekcji koronowych w całym kraju za zjawisko tymczasowe. We wschodnioniemieckich krajach związkowych wakacje już się skończyły, a tempo znowu nabiera tempa. „Myślę, że w październiku znów zobaczymy oznaki jesiennych i zimowych fal” – powiedział we wtorek wieczorem berliński naukowiec zajmujący się organizacją charytatywną.

Wynikało to w szczególności ze wzrostu liczby przypadków przedtestowych w szkołach po zakończeniu wakacji letnich oraz przypadków importowanych – i według szacunków Troston niekoniecznie musi to być początek fali zimowej. Ponieważ 64 procent obecnej populacji jest w pełni zaszczepionych, wraz z początkiem tegorocznej fali, ekspert Corona powiedział, że rozpocznie się w punkcie podobnym do zeszłego roku. Wtedy, w drugiej połowie października, było jasne, że „znowu idziemy na szybki wzrost”.

Troston podkreślił, że zamknięcie luk w szczepionkach powinno być celem całego społeczeństwa. Ważne jest, aby uspokoić osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione lub mają być zaszczepione w inny sposób. To już nie jest zadanie naukowe, ale zadanie polityczne. Wirusolog ocenił, że obecny postęp szczepień był niewystarczający. „Liczby wyglądają źle”. Na przykład Dania jest w lepszej sytuacji niż Niemcy. Troston zwrócił uwagę na niepewność, że więcej osób w tym kraju mogło być już zaszczepionych, niż wcześniej odnotowano w systemie raportowania. W tej chwili jest to „dobra wiara”, ale nie powinno być podstawą decyzji i planowania. (29.09.2021)

Lauterbach odrzuca obowiązkowe szczepienia nauczycieli i pielęgniarek

Ekspert ds. zdrowia SPD Carl Lauterbach odrzuca obowiązkowe szczepienia nauczycieli, edukatorów i personelu pielęgniarskiego. Mówił w nim Nowa gazeta Osnabrock Na prośbę pediatrów Prezydent Thomas Fishback.

Polityk SPD powiedział, że wskaźnik szczepień nauczycieli i żłobków jest bardzo wysoki. „Według moich obserwacji i szacunków jest to ponad 90 procent”. Problemem w szkołach i żłobkach nie są nieszczepieni wychowawcy i nauczyciele, ale zarażające się nawzajem dzieci i młodzież.

Odnosząc się do obowiązkowych szczepień w szpitalach, Lauterbach powiedział: „I nie widzę powodu, aby wprowadzać obowiązkowe szczepienia dla lekarzy i pielęgniarek, ponieważ mamy wysoki wskaźnik szczepień w branży opieki zdrowotnej”.

Fishback powiedział: „Jeśli wielu pracowników w przedszkolach, szkołach i klinikach nadal odrzuca szczepionkę, ustawodawca powinien poważnie rozważyć obowiązkowe szczepienia w tych krytycznych obszarach”. Ponadto: „Każdy, kto ma do czynienia z wrażliwymi grupami i odrzuca własną szczepionkę, ma zamknięty umysł”. (29.09.2021)

READ  „Poboczni myśliciele” maszerowali w Berlinie pomimo zakazu – około 600 aresztowań

American Airlines zwalnia 600 niezaszczepionych pracowników

US United Airlines zwalniają prawie 600 pracowników, którzy nie chcą być zaszczepieni przeciwko Govt-19 i nie mają zwolnień zdrowotnych ani religijnych. „To była niezwykle trudna decyzja, ale bezpieczeństwo naszego zespołu zawsze było naszym priorytetem” – powiedzieli dyrektor generalny Scott Kirby i prezes Brett Hart. Pracownicy, których to dotyczy, mogą nadal zachować pracę, jeśli zostaną zaszczepieni przed oficjalną rozmową o zwolnieniu. (29.09.2021)

Szwajcarska filia Lufthansy chce zatrzymać niezaszczepioną załogę pokładową

Szwajcarska filia Lufthansy Swiss chce powstrzymać zaszczepionych członków personelu pokładowego. Linia lotnicza wprowadziła obowiązkową szczepionkę w sierpniu. Wszyscy powinni być w pełni zaszczepieni do 1 grudnia. Powodem tego jest to, że wiele krajów chce wpuszczać do kraju tylko zaszczepione stewardesy. Firma poinformowała, że ​​ponad połowa jej pracowników została już zaszczepiona.

Osoby, które nie zostały zaszczepione, powinny spodziewać się przerwania leczenia do końca stycznia 2022 r. Pracownicy, którzy potrzebują więcej czasu na zastanowienie się, mogą zawiesić pracę na około sześć miesięcy i mają prawo do powrotu. „Poszukuje się osobistych rozwiązań dla członków zespołu, którzy nie mogą zostać zaszczepieni z powodów medycznych” – powiedział rzecznik. (28.09.2021)

Japonia usuwa kryzys koronowy, który trwa miesiącami

Japonia zakończy sytuację kryzysową związaną z koroną do końca miesiąca. Poinformował o tym ustępujący premier Yoshihit Suu Kyi. Po raz pierwszy od początku kwietnia po planowanym zakończeniu operacji 30 września żadna część wyspiarskiego królestwa nie znalazła się w stanie wyjątkowym lub pół-awaryjnym. Suka powiedziała parlamentowi, że liczba pacjentów z nowymi infekcjami i ciężkimi objawami dramatycznie spadła.

Ograniczenia są stopniowo łagodzone. Restauracje w Tokio i 18 innych regionach nie serwują alkoholu w nagłych wypadkach i nie są wcześniej zamykane. Alkohol nie jest już dozwolony, ale restauracje nadal muszą być zamykane z miesięcznym wyprzedzeniem. Teraz Japonia ponownie przedłużyła piąty stan alarmowy. Jednak od początku epidemii Japonia nigdy nie wprowadziła lokautu z surowymi nakazami godziny policyjnej, jak inne kraje. (28.09.2021)

Pediatra powinien zaszczepić edukatorów, nauczycieli i pielęgniarki

Thomas Fishbach, prezes Pediatric Professionals Association (BVKJ), przyniósł szczepionkę koronową niektórym grupom zawodowym. „Jeśli wielu pracowników w przedszkolach, szkołach i klinikach nadal odrzuca szczepionki, ustawodawca powinien poważnie rozważyć obowiązkowe szczepienia w tych krytycznych obszarach” – powiedział Fishback. Nowa gazeta Osnabrock. „Każdy, kto ma do czynienia z wrażliwymi grupami i odrzuca własną szczepionkę, ma zamknięte umysły”.

READ  Model papierniczy Weinfelder buduje nową maszynę do tektury falistej w Polsce - dalszy rozwój ukierunkowany na Wschód

Oprócz polityki prezes stowarzyszenia nadzoruje lekarzy instytucjonalnych z klinik. „Musisz edukować i przypominać personelowi medycznemu, aby pomagał chorym ludziom i chronił ich przed infekcjami” – powiedział lider BVKJ. Każdy, kto tego odmówi, powinien zdać sobie sprawę z jego konsekwencji. Fishback zwrócił uwagę, że szpitale lub domy opieki mogą wydawać odmowy szczepień. „Jeśli po kilku miesiącach szczepień w domach opieki pojawiają się epidemie, trzeba zaostrzyć kontrolę, a brak wykwalifikowanych pracowników nie powinien być kontrargumentem” – powiedział. (28.09.2021)

RKI: Wydarzenie spada do 60,3

Firma Robert Koch (RKI) ogłasza 4171 nowych pozytywnych testów. To o 493 mniej niż we wtorek, na tydzień przed zgłoszeniem 4664 nowych infekcji. Siedmiodniowe wydarzenie spada do 60,3 z 61,7 dnia poprzedniego. Kolejne 101 osób zmarło z powodu wirusa. Zwiększa to liczbę zgonów zgłoszonych w ciągu 24 godzin do 93 504. W sumie w Niemczech jak dotąd ponad 4,2 miliona testów koronowych dało wynik pozytywny. (28.09.2021)

Biden dostaje zastrzyk wzmacniający

Prezydent USA Joe Biden otrzymał swoją trzecią szczepionkę koronową. „Wiem, że nie, ale mam ponad 65 lat” – żartował 78-latek w Białym Domu. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w zeszłym tygodniu szczepionki przypominające koronę dla osób starszych i grup wysokiego ryzyka za pośrednictwem agentów Biontech / Pfizer. Druga szczepionka powinna była zostać podana co najmniej sześć miesięcy temu.

Jego 70-letnia żona Jill dostanie trzeci strzał, powiedział Biden. „Chcę wyjaśnić, że szczepionki przypominające są ważne, ale najważniejsze jest to, że szczepi się więcej osób”. Kampania szczepionkowa w Stanach Zjednoczonych wyraźnie straciła impet w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało 55,3 proc. populacji liczącej około 330 mln osób. (27.09.2021)

Upadek nowych epidemii kończy stan zagrożenia epidemicznego w Chile

Chile zakończyło stan zagrożenia epidemicznego. Urzędnicy odpowiedzialni powiedzieli, że liczba nowych infekcji koronowych spada. Chile ogłosiło stan wyjątkowy na początku 2020 roku. Pomogło to rządowi w wydawaniu nakazów godziny policyjnej i izolacji w poważnie dotkniętych dystryktach. Ponadto należy ograniczyć ograniczenia swobody przemieszczania się i liczby osób uczestniczących w wydarzeniach. Chile ogłosiło w poniedziałek 640 nowych infekcji. (27.09.2021)

READ  Trasa lotnicza zmieniła się po obawach: Dimonowska leci do Polski przez Wiedeń

Badanie: Z powodu korony oczekiwana długość życia jest znacznie krótsza niż po II wojnie światowej

Według badań, w następstwie epidemii korony oczekiwana długość życia w wielu krajach jest znacznie niższa niż w Europie Zachodniej po II wojnie światowej. Według naukowców z Liverhulm Center for Demographics na Uniwersytecie Oksfordzkim, w niektórych krajach postęp w ciągu ostatnich kilku lat był krótkotrwały. International Journal of Epidemiology. Więc spadek mężczyzn był większy niż spadek kobiet.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali dane z 29 krajów, w większości z Europy, w tym z Niemiec, Chile i Stanów Zjednoczonych. Do 2020 roku średnia długość życia będzie niższa w 27 z tych krajów i niższa w 22 krajach za co najmniej pół roku. „W krajach Europy Zachodniej, takich jak Hiszpania, Anglia i Walia, Włochy i Belgia, najniższą średnią długość życia w chwili urodzenia zaobserwowano ostatnio podczas II wojny światowej” – powiedział współautor Jose Manuel Aberto.

Średnia długość życia mężczyzn jest najniższa w Stanach Zjednoczonych i wynosi 2,2 roku w porównaniu z 2019 r. W Stanach Zjednoczonych współautor Riti Kashyap powiedział, że zgony w wieku produkcyjnym w wieku poniżej 60 lat są szczególnie znaczące. Z drugiej strony w większości krajów europejskich śmiertelność w wieku powyżej 60 lat jest szczególnie wysoka. Studium w Brytyjskie czasopismo medyczne Średnia długość życia w Stanach Zjednoczonych dramatycznie spadła.

Oczekiwana długość życia to wiek, w którym noworodek może osiągnąć narodziny, który wzrasta wraz z liczbą zgonów przy urodzeniu. Według Federalnego Urzędu Statystycznego średnia długość życia w Niemczech w sierpniu 2021 r. wynosiła 78,6 lat dla chłopców i 83,4 lat dla kobiet. Śmiertelność wzrosła w 2020 r. w porównaniu z 2019 r., zwłaszcza wśród mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 75 lat. (27.09.2021)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Wybory do Bundestagu: Merkel – „Opozycja musi być dobrze traktowana”

Published

on

D.Opowiedział się za ustępującą prezydent Angelą Merkel (CDU), która dobrze radzi sobie z partiami bezpartyjnymi. „Nawet opozycja powinna być dobrze zachowywana, ponieważ zawsze może to być rząd jutra” – powiedziała Merkel na spotkaniu w Greifswaldzie, jej poprzednim okręgu wyborczym. W niektórych miejscach podoba ci się to teraz, ale powiedział, że wychodzi inaczej i rozśmieszył publiczność.

SPD, Zieloni i FDP chcą rozpocząć rozmowy koalicyjne w czwartek po południu w celu utworzenia rządu federalnego. Jeśli taki rząd powstanie, związek po długim dniu stanie w opozycji.

Odnosząc się do współpracy między gminami, stanami i rządem federalnym, Merkel powiedziała: „Nie można wystarczająco pracować w polityce”. Merkel była z tym pierwszym Wybory do Bundestagu Jeszcze nie rozpoczęte. W wydarzeniu wzięła udział jej następczyni Anna Kazatsky (SPD), członkini bezpośrednia Bundestagu.

Wszystkie ulepszenia w live tickerze:

19:19 – Koniec nieuzasadnionego terminu nie jest jeszcze wykluczony

Długotrwałe żądanie SPD kontrolowania bezpodstawnych umów o pracę na czas określony nie jest poza harmonogramem, zdaniem kandydata na prezydenta Olafa Scholesa, chociaż tytuł ten nie pojawia się w recenzji z Zielonymi i FDP. Podobnie jak Rada Pracy wzmacniająca prawo, które zawiodło podczas ostatnich wyborów, „nie poszła, ale teraz przystępuje do negocjacji koalicyjnych”, powiedział Scholes podczas wideokonferencji ze zwolennikami SPD. “Zobaczmy co się stanie.

16.14 – Spotkanie inauguracyjne rozmów Traffic Light Alliance zaplanowane na czwartek

Spotkanie inauguracyjne ma się odbyć w czwartek po południu w ramach rozmów koalicyjnych SPD, Zielonych i FDP. Jednak, jak dowiedziała się we wtorek agencja informacyjna AFP, nie powinno być żadnych sugestii dotyczących treści. Powinno to raczej dotyczyć kwestii organizacyjnych. Tak więc prawdziwe rozmowy koalicyjne rozpoczną się dopiero później.

Czytaj więcej

Do tej pory zaplanowano 22 grupy robocze negocjować utworzenie sojuszu sygnalizacji świetlnej. Pierwsza grupa robocza będzie miała tytuł „Nowoczesny rząd i demokracja”.

15:35 – Hasselof widzi, że do 2030 roku nie da się wyjść z węgla

Premier Saksonii-Anhalt Rainer Hasseloff (CDU) uważa, że ​​SPD, Zieloni i FDP nie mogą szybko wycofać się z docelowej energetyki węglowej. „Postrzegam to krytycznie, nie uważam tego za ekonomicznie wykonalne” – powiedział Hazeloff w McDurburgu. „Będzie luka energetyczna, której nie możemy zamknąć”.

READ  Polscy kierowcy ciężarówek nie chcą ratować Wielkiej Brytanii

Chodzi o wiarygodność polityczną i wiarygodność, powiedział Hasseloff. Skrócenie czasu wyjścia o połowę nie może dotrzymać obietnicy, że każda utracona praca stworzy nowe. Transformacja wymaga czasu. Faza węglowa będzie oparta na prawie do 2038 roku.

Hasseloff podkreślił: „Musimy osiągnąć cele klimatyczne”. Jednak nie tylko sektor węglowy może magazynować dwutlenek węgla, co wpływa na klimat w wielu obszarach. W celu przyspieszenia emisji węgla Hasseloff wprowadził rodzaj specjalnej strefy ekonomicznej z prostymi procedurami zatwierdzania.

11.42 – Claudia Roth ponownie aplikuje do Prezydium Bundestagu

Wieloletnia Zieloni polityk Claudia Roth ponownie ubiega się o stanowisko w Prezydium Bundestagu. „Jako wieloletni poseł uważam, że moim zadaniem jest niesienie radości i entuzjazmu dla naszej demokracji nowemu pokoleniu” – napisał Roth w liście do parlamentarzystów. Po raz pierwszy doniósł o tym „Oxburger Alzheimer” w liście do niemieckiej agencji prasowej.

Roth, obecnie 66-letni, został po raz pierwszy wybrany wiceprzewodniczącym Bundestagu w 2013 roku, a cztery lata temu został ponownie wybrany. Na przykład wiceprzewodniczący przewodniczą pełnym posiedzeniom. Lider Bundestaku zwykle wywodzi się z silnej frakcji parlamentarnej, ostatnio Wolfgang Schäuble (CDU) z CDU/CSU. Zgodnie z praktyką parlamentarną stanowisko powinno teraz trafić do SPD, która stała się silną siłą w wyborach federalnych.

09:04 – Barbach chce zainwestować ில்லியன் 50 miliardów rocznie w “modernizację kraju”

Liderka ekologii Annalena Barbach szacuje, że na sfinansowanie potencjalnych projektów sojuszu lekkich pojazdów transportowych potrzeba będzie 50 miliardów euro rocznie. „Uważamy, że potrzebujemy ில்லியன் 50 miliardów rocznie, aby sprostać przyszłym zadaniom i zmodernizować kraj”, powiedział ZDF.

„Omówiliśmy potencjalne pożyczki w ramach przerwy kredytowej na inwestycje, których potrzebujemy” – powiedział Barbaugh. To jest możliwe. Każda firma może zaciągnąć pożyczkę w banku, jeśli maszyna używana do produkcji produktu nie działa prawidłowo. „Prowadzi również poważną politykę monetarną” – powiedział Barbach.

8.45 – Barbach chce rozpocząć rozmowy w weekend

Rozmowy koalicyjne między SPD, Zielonymi i FDP rozpoczną się „w weekend”, mówi liderka Zielonych Annalena Barbach. Jednak nie podał jeszcze dokładnej daty w ZDF “Morgenmagazin”. „Rozpocznie się teraz w weekend. Właśnie to wyjaśniamy teraz między stronami” – powiedział. Teraz to wyjaśniamy. “

READ  Model papierniczy Weinfelder buduje nową maszynę do tektury falistej w Polsce - dalszy rozwój ukierunkowany na Wschód

07.23 – Green Wise Long: W przypadku SPD i FDP jest jeszcze wiele do wyjaśnienia

Wiceprzewodniczący Zielonych Ricardo Long widzi, że jego partia staje w obliczu trudnych rozmów z SPD i FDP w sprawie ewentualnego sojuszu w sprawie sygnalizacji świetlnej. „Mamy dobre podstawy, ale nadal prowadzimy trudne negocjacje” – powiedział gazecie.Uchwyt„Jeśli chodzi o finanse, ochronę klimatu czy politykę społeczną, dużo więcej wymaga wyjaśnienia z SPD i FDP.

W ramach Green Study Group Long negocjował między innymi propozycje polityki zdrowotnej i opieki, które zostały skrytykowane przez ubezpieczycieli jako nieodpowiednie, aby zapobiec wzrostowi składek dla ubezpieczycieli. “Chcieliśmy rozwiązać ten problem za pomocą ubezpieczeń obywatelskich. Nie da się tego zrobić za pośrednictwem FDP” Negocjacje koalicyjne muszą teraz znaleźć rozwiązanie. „Musimy obsługiwać długoterminowe ubezpieczenie na utrzymanie, na przykład w celu zrównoważenia naszych wkładów własnych”. Konserwacja powinna być tania, a opiekunowie potrzebują lepszych warunków pracy.

6:53 – Walter-Forgins mówi, że finansowanie projektów oświetlenia ulicznego za pomocą kredytów jest pomysłem

Prezes SPD Norbert Walter-Borgensen opowiedział się za częściowym finansowaniem projektów potencjalnego sojuszu lekkiego transportu za pomocą kredytów. „Fundusze powinny być zdeponowane” – powiedział dziennikarzom Funky Media Group w oczekiwaniu na zbliżające się rozmowy koalicyjne. „Inwestując w przyszłość, rozsądne jest finansowanie długiem”. W przerwie kredytowej jest na to „surowy urlop”.

Ponadto szef SPD powiedział, że istnieją możliwości dla przedsiębiorstw państwowych, takich jak centralne i państwowe banki rozwoju. W poniedziałek FDP znalazła się wśród trzech partii sygnalizacyjnych, które zgodziły się na formalne rozmowy koalicyjne z SPD i Partią Zielonych. Finanse to kluczowy punkt w nadchodzących negocjacjach.

Czytaj więcej

Weld CR Wolf Poshard Zdjęcie z dnia 30.09.2016: Claudius Bifflock / Berlin

5:00 – Green Vice Long – bardzo potrzebne do wyjaśnienia z SPD i FDP

Wiceprzewodniczący Zielonych Ricardo Long widzi, że jego partia staje w obliczu trudnych rozmów z SPD i FDP w sprawie ewentualnego sojuszu w sprawie sygnalizacji świetlnej. „Istnieją dobre podstawy, ale przed nami jeszcze trudne negocjacje” – powiedział gazecie Handelspllot. Jeśli chodzi o finanse, ochronę klimatu czy politykę społeczną, dużo więcej wymaga wyjaśnienia z SPD i FDP. W ramach zespołu Green Review Long negocjował między innymi propozycje polityki zdrowotnej i opieki, które zostały skrytykowane przez ubezpieczycieli jako nieodpowiednie, aby zapobiec wzrostowi składek dla ubezpieczycieli.

READ  Rozprawa z historią: polscy ocaleni z nazizmu krytykują niemiecką politykę pamięci - polityka Poli

“Chcieliśmy rozwiązać ten problem za pomocą ubezpieczeń obywatelskich. Nie da się tego zrobić za pośrednictwem FDP” Negocjacje koalicyjne muszą teraz znaleźć rozwiązanie. „Musimy zająć się długoterminowym ubezpieczeniem serwisowym, na przykład po to, by pokryć własne składki”. Konserwacja powinna być tania, a opiekunowie potrzebują lepszych warunków pracy.

04.00 – Niemiecka Rada Kobiet zaprasza przewodniczącą Bundesstock

Pete von Miguel, przewodnicząca Niemieckiej Rady Kobiet, poprosiła SPD o wyznaczenie kobiety na następcę Wolfganga Schல்uble (CDU), lidera zespołu. „To niewiarygodne, że partia, która w swoim manifeście wyborczym nazywa siebie ‘Dekadą Równości’, otwarcie chce wysyłać mężczyzn do najwyższych urzędów państwowych” – powiedział niemieckiej sieci redakcyjnej.

Grupa Robocza ds. Socjaldemokratycznych Kobiet wydała już w poniedziałek podobne oświadczenie. Wcześniej przewodniczący SPD Norbert Walter-Borgens poprowadził na stanowisko przewodniczącego Bundestagu byłego przewodniczącego komisji parlamentarnej Rolfa Metzenicha. Jednak z potencjalnym prezydentem Olafem Scholesem i przywódcą federalnym Frankiem-Walterem Steinmeierem wszystkie najwyższe stanowiska polityczne będą obsadzone przez mężczyzn.

Czytaj więcej

Dotacje na samochody firmowe, oferta oleju napędowego, płatności dla pasażerów: potencjalnie przetestowane przez koalicję sygnalizacji świetlnej

3 nad ranem – wspiera lewą FDP z nowymi miejscami w Bundesstack

Lewica popiera nowy układ mandatów w Bundestagu i chce pomóc FDP w zrzeczeniu się swojej siedziby obok AfD na rzecz Unii. „Każdy Demokrata, który nie chce już siedzieć obok Afti, będzie miał moje pełne poparcie”, powiedział w poniedziałek John Cortey, parlamentarny kierownik Komitetu Lewicy agencji informacyjnej Reuters. „W opozycji mieliśmy wiarygodną współpracę z FDP, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa obywatelskie czy prawa parlamentarne” – powiedział, dodając, że to był jeden z powodów, dla których lewica chciała poprzeć liberałów. Reuters już 9 października ogłosił, że chciałby przenieść się do Związku FDP – jednak stanowczo to odrzucił.

Zmiana lokalizacji jest politycznie wrażliwa w związku z tworzeniem Traffic Light Alliance. Pomijając fakt, że SPD i Zieloni dają nowemu partnerowi wymaganą większość wobec CDU/CSU, FDP Z drugiej strony, trzy partie sygnalizacji świetlnej chcą sprawiać wrażenie, że tworzą sojusz centrum – podkreśli to fakt, że zajmują teraz centralne miejsca w modzie.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Używamy odtwarzacza z Podigee Provider do naszych podcastów WELT. Potrzebujemy Twojej zgody, aby wyświetlić odtwarzacz podcastów, kontakt lub wyświetlanie z Podigee i innych sieci społecznościowych.

W codziennym podkaście „Kick-off Politics” można znaleźć główny temat polityczny dnia oraz wszystkie najważniejsze daty i tematy. Subskrybuj podcasty z innymi Spotify, Podcasty Apple, Muzyka Amazon Lub bezpośrednio przez kanał RSS.

Continue Reading

Top News

Kontrowersje wokół prawa: Moraviki oskarża UE o „szantaż”

Published

on

Od godziny 12:20 w dniu 19 października 2021 r.

Premier Polski Morawicz wypowiedział się przed Parlamentem Unii Europejskiej o “szantażu” w obronie kontrowersyjnego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący Komisji Van der Leyen wcześniej groził surowymi sankcjami.

W sporze o praworządność między Warszawą a Brukselą polski premier Matos Morawicki oskarżył UE o „szantaż”. – Nie akceptuję tego, że politycy chcą zastraszyć Polskę – powiedział premier w parlamencie UE w Strasburgu.

„Chcę odrzucić język gróźb i zastraszania” – kontynuował Moraviki. Dla niektórych państw członkowskich stał się systemem.

Jednocześnie bronił orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującego prymat prawa unijnego. „Zdolności UE mają swoje ograniczenia i nie możemy dłużej milczeć, gdy zostaną naruszone” – powiedział Moraviki.

Moraviki otrzymuje ostrą krytykę

Przemówienie Moraviki spotkało się z ostrą krytyką ze strony dużej części Parlamentu Europejskiego. „Dzisiejszym przemówieniem zobaczycie pęknięcia i konflikty w UE. Tym politycznym podejściem osłabiacie Europę” – powiedział Manfred Weber, przewodniczący komisji EPL. Polityk CSU podkreślił, że „każdy, kto odrzuca priorytet Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, kto odrzuca UE jako wspólnotę prawną, kto odrzuca niezawisłość sądownictwa, skutecznie opuści UE jako wspólnotę prawną”.

Lider Zielonych, Ska Keller, ostrzegł Moraviki, że prowadzi swój kraj po niebezpiecznej ścieżce. „Wasz rząd wycofuje się z rządów prawa, sądownictwa, mniejszości i prawie wszystkich, którzy nie podporządkowują się waszej reakcyjnej ideologii”. To, co robi polski rząd, to atak na istnienie Unii Europejskiej. Keller zwrócił się do Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen o szybkie działanie. Polska odrzuciła wyciągniętą rękę.

Wsparcie z prawej strony

Lider lewicy Martin Shirdevan wezwał również do szybkiego działania: „Czas na lepsze słowa minął, podejmij działanie” – powiedział przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen. To, co Moraviki określa jako reformę sądownictwa, jest niczym innym jak „próbą podważenia niezależności sądownictwa i ustanowienia sądownictwa politycznego”. Zakwestionowałoby to praworządność i demokrację.

Socjaldemokrata Rodax Garcia Perez przekonywał, że problemem stojącym przed polskim rządem nie jest europejskie prawo i porządek, ale zasady demokracji i rządów prawa.

Z kolei Moraviki otrzymał wsparcie od członków prawicowej grupy EKR i prawicowego Komitetu Tożsamości Narodowej. Prawdziwym powodem krytyki Polski jest to, że rząd nie akceptuje imigracji i nie chce żadnego europejskiego systemu federalnego – powiedział Nicholas Bay z prawicowego Demokratycznego Narodu Zgromadzenia.

Polska straci prawo do głosowania w UE

Szef komisji Van der Leyen wcześniej groził Polsce surowymi sankcjami za kwestionowanie prawa unijnego. „Nie możemy i nie pozwolimy na szwank naszych wspólnych wartości” – powiedział Parlamentowi Europejskiemu. Komisja podejmie działania.

Jako konkretne opcje van der Leyen wymienił inne postępowanie w sprawie naruszenia, zastosowanie nowej procedury cięcia funduszy UE oraz zaktualizowaną aplikację o nazwie Proces Artykułu 7. To ostatnie doprowadziłoby do pozbawienia polskiego prawa głosu w decyzjach UE.

Tłem dla gróźb Der Lyons było orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym części prawa unijnego nie mają zastosowania do polskiej konstytucji. UE uważa tę decyzję za zbyt skomplikowaną, ponieważ może dać polskiemu rządowi pretekst do zignorowania niepożądanych orzeczeń ETS.

„Polexit” nie jest problemem

„Rządy prawa to spoiwo, które spaja nasz związek”, powiedział Van der Leyen. Orzeczenie to narusza jedność UE i podważa ochronę niezawisłości sędziowskiej, dlatego jest tak zaniepokojona. „To bezpośrednie wyzwanie dla jedności europejskiego porządku prawnego.

Moraviecki odrzucił obawy, że Polska może wystąpić z UE w ramach kontrowersji. „Nie możemy już rozsiewać kłamstw o ​​wyjściu Polski z UE” – powiedział, dodając, że jego kraj nie był zastraszony i nie oczekiwał konstruktywnego dialogu.

READ  Wywiad: Jęczmień ostrzega przed końcem „UE, jaką znamy” – czy kurs van der Leyena zawiódł?

Van der Leyen podkreślił również chęć znalezienia kompatybilnego rozwiązania. „Chcemy silnej Polski w zjednoczonej Europie” – powiedział.

Continue Reading

Top News

Linge poleca rozmowy: berlińska SPD i Zieloni negocjują sojusz

Published

on

Sugeruje przemówienia lewicowe
Berlińskie SPD i Green Alliance do rozmów

Państwowy Komitet Wykonawczy SPD w Berlinie postanawia rozpocząć negocjacje koalicyjne. Przyłączają się zielone partie. Trzeci lewy w lidze opowiada się za negocjacjami, ale głosuje dopiero we wtorek. Negocjacje mają się rozpocząć w piątek.

Berlińska SPD wyjaśniła drogę do rozmów koalicyjnych z Zielonymi i Lewicą. Trzy tygodnie po wyborach do berlińskiej Izby Reprezentantów SPD ogłosiło, że ich zarząd państwowy jednogłośnie opowiedział się za rozpoczęciem negocjacji z obiema partiami przed zakończeniem posiedzenia komisji. Po chwili dołączyli Zieloni. Na wieczornym posiedzeniu Komitetu Krajowego nie było zdania odrębnego i tylko jeden bojkot decyzji o rozmowach koalicyjnych.

Na spotkaniu prezydent Green State Werner Graf powiedział: „Pokazano, że jest to sojusz, który może z głębi serca powiedzieć, że jest lepiej dla Berlina”. SPD, Zieloni i lewica rządzą Berlinem od 2016 roku. Lewica zdecyduje na nadzwyczajnej konferencji partyjnej we wtorek, czy kontynuować poprzednią koalicję. Na wieczornym spotkaniu lewicowe kierownictwo państwowe zarekomendowało rozpoczęcie rozmów koalicyjnych z SPD i Zielonymi.

Prezydent stanu SPD Francisco Jiffy powiedział po spotkaniu władz stanowych jego partii, że rozmowy koalicyjne powinny rozpocząć się w tym tygodniu. Na koniec należy omówić finansowanie: „Oficjalny start to piątek” – powiedział Giffy. Następnie ma powstać 16 specjalnych grup roboczych.

„Budżet, struktura finansowa, możliwości finansowe”

– Ustalimy harmonogram i ponownie zajmiemy się bardzo szczegółowo kwestią finansową, aby ustalić strukturę – powiedział polityk SPD, który chce zostać burmistrzem Berlina. „Świadomie powiedzieliśmy, że budżet, struktura finansowa i rentowność finansowa powinny być na początku tych rozmów koalicyjnych”. Ponadto, zdaniem Giffeya, wszystkie wytyczne ze wspólnego dokumentu przeglądowego muszą być „uzasadnione”.

Pod koniec piątkowych rozmów przeglądowych SPD, Zieloni i Lewica zaakceptowały 19 wytycznych. Zgodzili się w nim upoważnić kadrę nauczycielską, dać policji więcej stanowisk, więcej mieszkań, sprawną administrację i „dekadę inwestycji”.

Ponadto nowy Senat ma powołać komisję ekspercką do zbadania, jak można przeprowadzić referendum w sprawie wywłaszczenia dużych firm mieszkaniowych. W wyborach do Izby Reprezentantów zdecydowana większość wyborców głosowała za referendum.

READ  „Poboczni myśliciele” maszerowali w Berlinie pomimo zakazu – około 600 aresztowań
Continue Reading

Trending