Connect with us

science

Co sprawia, że ​​wysięgnik delta jest tak niebezpieczny? Zmiany w trzech ważnych miejscach

Published

on

Koronawirus mógł mutować tysiąc razy. To, czy powoduje to, że wirus jest bardziej niebezpieczny, zależy od tego, jak się zmienia. Tutaj zebraliśmy najważniejsze informacje o aktualnie ważnych mutacjach, ich rozmieszczeniu i znaczeniu szczepień dla Ciebie.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć przegląd boomu na multimedia online.

Das Spike Protein – białko jajka na wierzchu Korona wirus Sars-CoV-2 – odgrywa kluczową rolę w przenikaniu do organizmu człowieka. Przyłącza się do receptorów w ludzkich komórkach, a następnie może przez nie przenikać. Po wejściu wirus gwarantuje rozprzestrzenianie się w organizmie. Przemyca swój materiał genetyczny do komórki i zmusza ją do wytwarzania niezliczonych kopii wirusa. Te z kolei mogą atakować inne komórki organizmu.

Mutacje pojawiają się, gdy genom wirusa nieznacznie się zmienia

Jednak błędy zdarzają się raz po raz podczas kopiowania. To tworzy mutacje, Wszelkie wersje wirusa, w których genom uległ nieznacznej zmianie. Wirusolodzy zakładają, że koronawirus zmutował już tysiąc razy.

Zobacz tutaj w filmie, jak powstają mutacje.

Wiele z tych zmiennych nie odgrywa większej roli. Tylko wtedy, gdy znacząco zmienią charakterystykę wirusa, może to stanowić problem. Dzieje się tak na przykład, gdy mutacje w koronawirusie prowadzą do zmian w białku kolczastym, dzięki czemu wirus może lepiej wiązać się z receptorami komórek ludzkich.

Na przykład zmienna delta Ma mutacje w trzech strukturalnie ważnych punktach białka kolczastego (L452R, E484Q i P681R) Co może wpłynąć na właściwości wirusa – i umożliwić mu łatwiejsze wiązanie się z komórkami.

Tutaj możesz zobaczyć na mapie, gdzie znajdują się niepokojące zmienne.

Jeśli takie zmiany wystąpią z powodu błędów transkrypcyjnych, może to prowadzić do tzw. mutacji ucieczki. Jeśli tak się stanie, układ odpornościowy osób zaszczepionych lub zaszczepionych może nie być w stanie prawidłowo rozpoznać zmienionego białka powierzchniowego, a tym samym nie zwalczyć wirusa. Wtedy na przykład szczepionki mogą stracić swoją skuteczność.

READ  W walce z Coroną Południowy Tyrol stawia (również) na testach - zdrowiu

W wywiadzie eksperckim w filmie możesz zobaczyć, co wiemy o skuteczności szczepionek przeciwko mutacjom.