Connect with us

Economy

Ceny energii rosną: rząd jest pewien: Niemcy nie muszą marznąć zimą

Published

on

Ceny gazu szybko rosną. Paliwo drożeje i podnosi ceny energii elektrycznej, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii sytuacja nie jest straszna.

Podczas Wielka Brytania Dostawcy energii muszą ratować się przed bankructwem z powodu rosnących cen gazu i rządów w FrancjaI Włochy I Hiszpania Po drodze może przynieść miliardy dotacji dla konsumentów Rząd federalny Nadal bardzo zrelaksowany. “Bezpieczeństwo dostaw w Niemczech utrzymuje się na wysokim poziomie. W tej chwili nie widzimy żadnych wąskich gardeł w dostawach” – poinformowało w piątek w Berlinie Ministerstwo Gospodarki odpowiedzialne za energetykę.

Ale musisz też być w stanie pozwolić sobie na gaz. W Niemczech hurtowa cena paliwa podwoiła się w ciągu roku. Magazyny gazu były mniej zapełnione na początku jesieni niż w poprzednich latach i podobno są wypełnione w dwóch trzecich. Podczas gdy Brytyjczycy już się boją Boże Narodzenie W tej chwili nikt w Niemczech nie powinien siedzieć w chłodni. Ale ogrzewanie również drożeje w tym kraju. Według oceny portalu porównawczego „Check 24”, posiada go już 50 dostawców energii Podniesienie cen lub ogłoszenie podwyżek. Według portalu typowy dom powinien zużywać 20 000 kWh rocznie Płacisz średnio 1516 euro rocznie. To więcej niż kiedykolwiek.

Rząd nie chce dopłacać do kosztów energii

Rząd nie planuje obecnie uruchomienia dotacji, jak zrobiły to Włochy, Francja i Hiszpania. W trzech krajach ceny wzrosły jeszcze bardziej brutalnie. Dlatego francuski rząd rozdaje biednym rodzinom czeki energetyczne o wartości ponad pół miliarda euro. Rzym próbuje złagodzić podwyżki za pomocą puli pomocy o wartości 4 miliardów dolarów – a Hiszpania obniżyła podatek od energii elektrycznej.

Konsumenci muszą dostosować się do rosnących cen gazu. Zwiększa to również koszty energii elektrycznej.

Zdjęcie: Jens Büttner, dpa

Bo wydatki na gaz, które rosną w zawrotnym tempie, podnoszą ceny prądu. Według Federalnej Agencji ds. Sieci średnia cena 68 centów za kilowatogodzinę, która wzrosła przez cały rok, jest wyższa od średniej długoterminowej. Prywatni konsumenci płacą od swoich dostawców około 30 centów za kilowatogodzinę. Trzeba więc być przygotowanym na to, że firmy energetyczne podniosą ceny. dziewięć Zrobiłeś to już według rankingu „Sprawdź 24” lub zapowiedziałeś podwyżkę.

READ  Holandia wciąż nie ma planu

Ulga obywateli za pośrednictwem rządu będzie możliwa

Rząd federalny będzie miał możliwość zwolnienia rodzin i firm. Połowa rachunku za energię elektryczną jest spowodowana podatkami i opłatami, takimi jak podatek od wartości dodanej, podatek od energii elektrycznej i podatek od zielonej energii. Jedną z cech charakterystycznych transformacji energetycznej Niemiec jest to, że wyższe ceny energii elektrycznej prowadzą do niższego podatku od zielonej energii, który jest wykorzystywany do finansowania budowy turbin wiatrowych, systemów energii słonecznej i elektrowni na biomasę. Dlatego eksperci z think tanku Agora Energiewende zakładają, że w przyszłym roku cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrośnie tylko o 1,5 centa za kilowatogodzinę, zamiast o 3 centy.

Przeczytaj też o tym

Istnieje kilka przyczyn rosnących kosztów energii. Walka z pandemią koronawirusa poprzez zamykanie całych sektorów gospodarki początkowo spowodowała spadek cen. silny powrót do zdrowia Praca W Azji obserwuje się obecnie wzrost popytu, który doprowadził do wyższych cen paliw. Zawsze pojawiają się spekulacje na temat tego, czy Rosja sztucznie ograniczy dostawy w Europie, aby zademonstrować przydatność nowego gazociągu Nord Stream 2 między Niemcami a Rosją. Niemiecki rząd temu zaprzecza, a Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o zbadanie tej relacji.

Zimowe ogrzewanie będzie drogie

Rosną również wydatki na energię elektryczną, ogrzewanie i paliwo, ponieważ certyfikaty emisji CO2 znają drogę dopiero od miesięcy. W Niemczech podatek od dwutlenku węgla zwiększa koszt oleju napędowego i benzyny. Wysoka cena jest bardzo niewygodna zarówno dla nadchodzącego rządu federalnego, jak i Komisji Unii Europejskiej. Jeśli emisja dwutlenku węgla, zgodnie z planem i potrzebą ochrony klimatu, jest bardziej kosztowna ze względu na wyższe podatki, to jest to eksplozja społeczna. Rosnące ceny grożą osłabieniem poparcia dla ambitnej ochrony klimatu.

W każdym razie przeciętna rodzina w Niemczech może obecnie przygotować się na to, że jej rachunek za energię będzie o setki euro rocznie wyższy niż wcześniej. W rezultacie konsumenci o niskich dochodach mogą znaleźć się w trudnej sytuacji finansowej.

READ  Optymizm: akcje Siemensa gwałtownie rosną: Siemens po raz trzeci podnosi swoje oczekiwania | biuletyn Informacyjny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Dow zamyka się na minusie: rekord działający na giełdach w USA zwolnił

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  Optymizm: akcje Siemensa gwałtownie rosną: Siemens po raz trzeci podnosi swoje oczekiwania | biuletyn Informacyjny
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending