Connect with us

Economy

Centra miast przyszłości: więcej niż tylko zakupy

Published

on

Stan: 03.10.2021 11:25

Corona mocno uderzyła w sektor handlu stacjonarnego. Ale handlowcy i eksperci branżowi mają nadzieję na nowe koncepcje. Co stanie się z centrami miast w przyszłości?

Jeśli Markusa Pfeffera nawiedzają podłogi, to musi być w naprawdę złym humorze. Ponieważ kompleks budynków w Gießen został całkowicie opróżniony. Tysiące metrów kwadratowych na początku głównej ulicy handlowej Seltersweg – a wewnątrz jest ciemno jak smoła. Po prawej stronie znajdował się sprzedawca tekstyliów, a po lewej sieć butów, która musiała ogłosić upadłość w grudniu 2020 r. Jednak Pfeffer nie jest zrzędliwy: „To jest koncepcja na przyszłość, to jest przyszłość strefa dla pieszych.” 54-latek wskazuje, co przed nami: remont z nowymi najemcami. Lokalna prasa mówi o projekcie Visions.

Mieszane zastosowanie zamiast świątyni konsumpcji

Pfeffer jest dyrektorem zarządzającym BID Seltersweg, stowarzyszenia właścicieli domów przy ulicy handlowej. Wyjaśnia, w jaki sposób budynek będzie wykorzystywany w przyszłości: „Na parterze powstaje sklep spożywczy, na pozostałych kondygnacjach powstaną duże gabinety lekarskie, ale także świetlica”. Ponadto planowane są mieszkania, a piwnica, w której sprzedawano ubrania, zostaje przekształcona w parking podziemny. „Byłem zaskoczony, gdy architekt powiedział, że możemy zapewnić miejsca parkingowe poza nim”.

Inwestor, lokalna firma budowlana, planuje ją ukończyć w 2023 roku. W ten sposób posesje wielofunkcyjne przekształcają się ze świątyni czysto konsumpcyjnej. Prognozując rozwój w Niemczech, Pfeffer powiedział: „Sektor handlowy musi się dostosować. Będziemy mieli zmianę w ogólnej sytuacji powierzchni, z dala od bardzo dużych”.

Mniejsze oddziały, mniej powierzchni handlowej

Nie jest osamotniony w tej ocenie. „Widzimy to od lat, przestrzeń się zmniejsza” – mówi Andrea Back-Ihrig, partner w firmie zajmującej się nieruchomościami Bulwiengesa. Rozwój rozpoczął się jeszcze przed Coroną. Jako przykład podaje Mediamarket-Saturn. Grupa elektroniczna tworzy teraz mniejsze oddziały w centrum miasta. „Powierzchnie przesuwają się również w kierunku parteru, co oznacza, że ​​będziemy widzieć mniej powierzchni sprzedaży zlokalizowanych w piwnicy, na drugim piętrze lub na trzecim piętrze”, mówi Buck Iraj.

READ  Jaki jest model berliński, pani Garach?

Ideą stojącą za tym jest między innymi pogodzenie coraz bardziej ugruntowanego handlu z dobrze prosperującym biznesem internetowym. W przyszłości w sklepie będzie mniej artykułów, ale możliwość zamawiania bezpośrednio z całego internetowego asortymentu strony. Oddział zamienia się w showroom.

Corona doprowadziła wielu do bankructwa

To, co zostało już zaproponowane przed 2020 r., zostało znacznie ulepszone przez Corona. Wielu sprzedawców artykułów papierniczych nadal odczuwa skutki pandemii, zwłaszcza sprzedawcy tekstyliów. W porównaniu z 2019 r. stowarzyszenie handlowe HDE spodziewa się 37-procentowego spadku sprzedaży w branży odzieżowej w tym roku. Znane firmy musiały na początku 2020 roku ogłosić upadłość lub ratować się zabezpieczeniami: Esprit, Appelrath Cüpper, Adler, Hallhuber, Strenesse i Tom Tailor. Potem były sklepy sieciowe typu Poggenpohl specjalizujące się w kuchni, fabryka torebek Picard, sklep z odzieżą sportową Hübner i McTrek, sklep obuwniczy Dielmann i przede wszystkim Galeria Kaufhof z Karstadt – nawet jeśli niektóre firmy już przed pandemią miały kłopoty finansowe.

Tymczasem coraz więcej klientów napływa do centrów miast, ale do poziomu z 2019 roku jeszcze daleko. Świadczą o tym dane pochodzące od dostawcy danych Hystreet, który codziennie mierzy tempo pieszych w śródmiejskich miastach Niemiec. Weźmy na przykład Schildergasse w Kolonii: w 2019 r., w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia, ulicami handlowymi spacerowało prawie 5,3 mln osób. W tym roku było to niecałe 4,5 miliona, czyli o 15% mniej. Podobnie wyglądała na Spitalerstrasse w Hamburgu; Neuhauser Strasse w Monachium odnotowała 31-procentowy spadek.

Czynsze w sklepach są wysokie na obszarach miejskich

Oprócz niechęci klientów, jeszcze przed Coroną detaliści mieli jeszcze jeden problem: wysokie czynsze. Według statystyk Stowarzyszenia Nieruchomości IVD, czynsze za sklepy w najlepszych lokalizacjach znacznie wzrosły w 40 największych miastach Niemiec. Podczas gdy właściciele małych sklepów (do 150 metrów kwadratowych) musieli zapłacić 138 euro za metr kwadratowy w 2010 roku, w ubiegłym roku było to 177 euro. W przypadku większych sklepów czynsze wzrosły z prawie 95 euro do 121 euro za metr kwadratowy. Należy pamiętać, że jest to średni czynsz: w Monachium, według dostawcy usług nieruchomości Jones Lang LaSalle, niektórzy detaliści płacą do 360 euro za metr kwadratowy, w Berlinie 330 euro, a w Zeil we Frankfurcie 310 euro.

READ  Obsługiwanych jest tylko kilka pociągów dalekobieżnych: „Proszę odłożyć podróż koleją” - Ekonomia

Nic dziwnego, że niektórzy dealerzy stają się ostrożniejsi, zauważa ekspert ds. nieruchomości Back Iraj. „Od dłuższego czasu widzieliśmy, że okresy najmu stają się coraz krótsze, a firmy nie chcą już tak długo wiązać się z jedną lokalizacją. I oczywiście – Corona dała jej kolejny impuls”. Branża przewiduje obecnie, że czynsze w sklepach wkrótce nieco spadną ze względu na wyższe wskaźniki pustostanów.

Trend w kierunku nieruchomości mieszanych

Pozostaje pytanie, kto w przyszłości wprowadzi się do budynków, w których znajdowały się sklepy. Albert Sahli, dyrektor zarządzający firmy mieszkaniowej Plain Wohnen z miasta Griffin w Nadrenii Północnej-Westfalii, ma gotową odpowiedź. Do jego firmy należy między innymi ogromny budynek Karstadt we Frankfurcie Zeil. Grupa domów towarowych wprowadzi się pod koniec 2025 r. „Najpóźniej z drugiego piętra będą inne zastosowania” – mówi Sahel.

Planuje budowę nowego budynku z różnymi najemcami na okres po Karstadt. Do piwnicy przeniesie się sieć sklepów i aptek, a na parterze i pierwszym piętrze pozostaną punkty sprzedaży detalicznej. Ale potrafi też wyobrazić sobie mieszkania, restauracje czy sieć hoteli. „Otrzymaliśmy już konkretne wyrazy zainteresowania od Motel One”, ujawnia Sahli.

Bardziej złożone budynki, ale więcej różnorodności

Jako właściciel oczekuje wyższych dochodów. „Kolejne wykorzystanie komercyjne – hotelowe – z pewnością zostanie wynajęte po wyższej stawce”. Wada dla niego jako dewelopera projektu: budowa tzw. nieruchomości „mixed-use”, czyli budynku z zupełnie innymi najemcami, jest kosztowna. „Konstrukcja staje się bardziej złożona, choćby ze względów konstrukcyjnych, niż gdybyś po prostu pięciokrotnie iterował obszar w górę i układał go w stos”.

Ale dla niego korzyść dla obywateli jest oczywista. Ulice handlowe w śródmieściu staną się bardziej żywe i zróżnicowane z wieloma różnymi najemcami, a nie tylko kilometrami sklepów, hoteli, apartamentów, instytucji kulturalnych, studiów fitness i restauracji pomiędzy nimi. Back-Ihrig również dostrzega te zalety: „To zdecydowanie pozytywna zmiana, ponieważ często mieliśmy sytuację, w której nikt nie był w centrum po godzinach”.

READ  Hamburg: Poszukiwania mieszkania nasilają się! Połącz się z reklamą w ogłoszeniach w serwisie eBay

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Stresujące dane przemysłowe: Ceny ropy pod presją po nowych podwyżkach | biuletyn

Published

on

Wczesnym rankiem ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od kilku lat.

Wczesnym wieczorem cena beczki North Sea Brent (159 litrów) wyniosła 84,60 USD. To było o 26 centów mniej niż w piątek. Cena wcześniej wzrosła do 86,04 USD, najwyższego poziomu od trzech lat. Cena baryłki amerykańskiej ropy West Texas Intermediate (WTI) spadła o jeden cent do 82,27 USD. Wcześniej osiągnął najwyższy poziom od 2014 r., wynoszący 83,87 USD.

Reklama

l, złoto, handluj wszystkimi towarami z dźwignią (do 30)

Handluj towarami z wysoką dźwignią i małymi spreadami. Możesz zacząć handlować już za 100,00, aby skorzystać z efektu 3000 euro kapitału!

Uwaga dotycząca Plus500: 74% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz podjąć wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Plus500UK Ltd jest autoryzowany i regulowany przez Financial Conduct Authority (FRN 509909). Plus500CY Ltd jest autoryzowany i regulowany przez CySEC (nr 250/14).

Po południu rozczarowujące dane przemysłowe z USA zaważyły ​​na cenach ropy. Produkcja przemysłowa we wrześniu niespodziewanie spadła. Problemy z międzynarodowymi łańcuchami dostaw nadal wywierają presję na produkcję. Spadek produkcji przemysłowej ogranicza również popyt na surowce.

Początkowo ceny ropy kontynuowały niedawny wzrost. Osiem tygodni temu ceny miały tendencję do wzrostu, wywołane obawami inwestorów o niewystarczającą podaż przed zimą. W miarę jak wiodące kraje uprzemysłowione wychodzą z kryzysu gospodarczego w wyniku kryzysu koronowego, rosną obawy o deficyt podaży na rynku ropy.

Inwestorzy obserwują przede wszystkim niedobór gazu ziemnego, który zwiększył zapotrzebowanie elektrowni na ropę naftową. Na tym tle eksperci nie mogą wykluczyć kolejnego wzrostu cen ropy.

„Napięta sytuacja rynkowa, którą Organizacja Krajów Eksportujących Ziemię (OPEC) i Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) widziały w swoich miesięcznych raportach w zeszłym tygodniu, kontrastuje z wczesnym zakończeniem wysokich cen ropy naftowej i produktów naftowych” – skomentował Raw. ekspert ds. materiałów Carsten Fritsch z Der Commerzbank in Trading.

READ  Jaki jest model berliński, pani Garach?

Nowy Jork/Londyn (dpa-AFX)

Więcej informacji o cenie ropy (Brent)

Źródła obrazu: QiuJu Song / Shutterstock.com, B Studio / Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Dostawa teraz także do Polski

Published

on

Firma modowo-lifestyle’owa Breuninger wchodzi do Polski w październiku 2021 roku. Początkowo nie ma nawet kosztów wysyłki zamówień.

Podstawy w skrócie

  • Breuninger rozwija swój sklep internetowy.
  • Zgłoszenia są teraz przyjmowane z Polski.
  • Dla firmy jest to ważny krok w kierunku internacjonalizacji.

Breuninger jest jednym z odnoszących największe sukcesy dostawców e-commerce w sektorze premium w krajach niemieckojęzycznych.

Niemiecka firma zajmująca się modą i stylem życia rozszerzyła działalność na Austrię w 2017 r. i Szwajcarię w 2019 r.

Kolejnym krokiem jest teraz Polska: Breuninger zamierza po raz pierwszy oferować swoje usługi w krajach nieniemieckojęzycznych w październiku 2021 roku.

Sklep internetowy i obsługa klienta prezentowane są w języku polskim. Jak informowaliśmy w doniesieniu medialnym, dostępne będą metody płatności online P24 i BLIK. Po złożeniu zamówienia klienci mogą oczekiwać, że zamówiony towar dotrze w ciągu trzech do pięciu dni roboczych. Ponadto początkowo nie będą naliczane koszty wysyłki zamówień z Polski.

Breuninger stał się międzynarodowy

Holger Blecker, dyrektor generalny Breuninger, jest podekscytowany ekspansją do sąsiedniego kraju: “Z entuzjazmem i podekscytowaniem czekamy na naszą pierwszą ekspansję online poza region DACH. Nasza sąsiednia Polska jest bardzo interesującą, dynamicznie rozwijającą się i wysoce internetową powiązanym rynku.”

W związku z tym firma planuje stale poszerzać swoją strefę internetową w Europie o gamę marek premium, luksusowych i designerskich.


READ  Obsługiwanych jest tylko kilka pociągów dalekobieżnych: „Proszę odłożyć podróż koleją” - Ekonomia
Continue Reading

Economy

10 000 nowych miejsc pracy w Europie: Facebook chce stworzyć „Metaverse”

Published

on

10 000 nowych miejsc pracy w Europie
Facebook chce stworzyć „Metaverse”

Facebook ogłasza, że ​​chce stworzyć „metawers” ​​– i nie tylko: Europa powinna pomóc w kształtowaniu tego cyberświata z około 10 000 nowych miejsc pracy i wieloma innymi firmami. Ten ruch może mieć coś wspólnego z poważnymi zarzutami, że amerykańska firma znajduje się obecnie pod ogromną presją.

Facebook chce stworzyć 10 000 nowych, wysoce wydajnych miejsc pracy w Unii Europejskiej w ciągu najbliższych pięciu lat, aby zbudować Metaverse. Zostało to ogłoszone przez dyrektora Facebooka, Nicka Clegga, w poście na blogu. „Ta inwestycja jest wotum zaufania w siłę europejskiego przemysłu technologicznego i potencjał europejskich talentów technologicznych” – napisał były brytyjski wicepremier.

Facebook rozumie „Metaverse” jako świat, w którym rzeczywistość fizyczna, rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR) łączą się ze światem online. Termin pochodzi od amerykańskiego pisarza Neila Stephensona, który po raz pierwszy użył go w 1992 roku w powieści science fiction Snow Crash.

Clegg, który faktycznie jest sekretarzem stanu firmy internetowej, powiedział, że Facebook był na początku podróży, która miała pomóc w budowie platformy przyszłości. „We współpracy z firmami partnerskimi opracowujemy ‘Metaverse’ – nową fazę sieciowych doświadczeń wirtualnych z wykorzystaniem technologii takich jak rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona”. „Metaverse” ma potencjał, by otworzyć dostęp do zupełnie nowych kreatywnych, społecznych i ekonomicznych możliwości. A Europa pomoże go kształtować od samego początku. ”

Były dyrektor generalny Facebooka podnosi poważne zarzuty

Żadna indywidualna firma nie będzie właścicielem i operatorem Metaverse. „Podobnie jak Internet, Metaverse będzie otwarty i interoperacyjny”. Clegg podkreślił, że Europa jest bardzo ważna dla Facebooka. „Tutaj tysiące pracowników i miliony firm, które codziennie korzystają z naszych aplikacji i narzędzi, przyczyniają się do naszego sukcesu”. Unia Europejska ma wiele atutów, dzięki którym jest doskonałym miejscem do inwestowania w firmy technologiczne.

Ogłoszenie Facebooka pojawia się w czasie, gdy grupa amerykańska znajduje się pod ogromną presją na arenie międzynarodowej. Na przesłuchaniu w Senacie USA na początku października Frances Hogan, była szefowa Facebooka i demaskatorka, wezwała polityków do zmuszenia Internetu do większej przejrzystości. 37-latek oskarżył Facebooka między innymi o to, że dowiedział się z wewnętrznych badań, że Instagram szkodzi zdrowiu psychicznemu niektórych nastolatków – ale nic z tym nie zrobiono. Firma opublikowała również negatywne nagłówki, ponieważ błąd w ustawieniach sieci doprowadził do sześciogodzinnego przestoju na Facebooku i powiązanych z nim Whatsapp i Instagramie.

READ  Rolnictwo - Poczdam - Spotkanie z rolnikami w Brandenburgii na temat pomoru świń - Gospodarka
Continue Reading

Trending